10-те најдобри серии на HBO за сите вкусови

HBO

Доаѓањето на HBO Max во Шпанија во октомври 2021 година беше голема радост за љубителите на квалитетни серии. И покрај острата конкуренција што постои помеѓу различните платформи за стриминг како на пр Netflix o Дизни +, успеа да издлаби значајна ниша на пазарот. Денес ќе разгледаме некои од најдобра серија на hbo, за гледачи со различни вкусови.

Погледнете исто така: Најдобрата серија на Нетфликс според вашите интереси

Бери

Бери ХБО

10-те најдобри серии на HBO за сите вкусови: Бери

„HBO's Breaking Bad“. Оваа дефиниција може да се сфати само како огромен комплимент од креаторите на Бери. Заплетот на оваа серија од 2018 година е навистина забавен и оригинален: Бери Беркман е платен убиец кој е во длабока депресија и се обидува да започне нов живот како актер во градот Лос Анџелес.

Бери ги меша драмата и комедијата во вистински дози, нешто што не е секогаш лесно да се постигне. Совршен баланс што ги заслепуваше гледачите од целиот свет. Да се ​​истакне фактот дека главниот актер, Бил Хадер, е и еден од креаторите на серијата.

Бери (3 сезони, 17 епизоди)

Црвената империја

boardwalk империја

10-те најдобри серии на HBO за сите Boardwalk Empire

Оваа успешна серија која траеше 5 сезони помеѓу 2010 и 2014 година и понатаму е една од најгледаните на HBO, од очигледни причини. Црвената империја е периодична драма сместена во годините на Dry Law во Соединетите Американски Држави, многу добро остварена продукција во која учествуваа и големи актери.

Приказната се фокусира на животот на Енох Џеј Томпсон (маестрално изведена од Стив Бушеми и врз основа на вистински лик) и неговите односи со гангстери, шверцери и корумпирани политичари со цел да се контролира се што се случува во градот Атлантик Сити.

Како плус квалитет, мора да го истакнеме учеството на етаблирани режисери за различните епизоди. Еден од нив е никој друг туку Мартин Скорсезе.

Boardwalk Empire (5 сезони, 56 епизоди)

Чернобил

чернобил

10-те најдобри серии на HBO за сите вкусови: Чернобил

Едноставно шокантно и шокантно. Чернобил Тоа беше одличен стандард на HBO при неговото слетување во Шпанија и, се разбира, тоа е серија со највисок квалитет што никого не разочара.

Заплетот на оваа минисерија за жал е добро познат: сè што се случи во врска со Нуклеарна катастрофа во централата во Чернобил, во април 1986 година, во последните години на Советскиот Сојуз, како и невидените напори за чистење што следеа по катастрофата.

Голем дел од сценариото е инспирирано од книгата Гласови од Чернобил, од белорускиот добитник на Нобеловата награда Светлана Алексиевич од сведоштвата собрани во градот Припијат.

Чернобил (1 сезона, 5 епизоди)

Станица Единаесет

станица 11

10-те најдобри серии на HBO за сите вкусови: Station Eleven

Оваа пост-апокалиптична фантастична мини-серија е еден од најголемите скапоцени камења што ни ги остави 2021 година. Станица Единаесет нè носи во Соединетите Американски Држави уништени од пустошот на а вирус познат како Грузија грип, каде што група преживеани (театарска трупа) талкаат низ регионот на Големите езера како номади.

Заснован е на истоимениот роман на писателот Емили Сент Џон Мендел, со добро смислено сценарио, добри актери и добар број на изненадувања кои го задржуваат гледачот привлечен на екранот.

Станица Единаесет (1 сезона, 10 епизоди)

Хакове

хакове

10-те најдобри серии на HBO за сите вкусови: Hacks

Најсложените критичари се согласија да посочат Хакове како една од големите серии за откривање во последниве години, со огромен успех во јавноста.

Серијата ја раскажува приказната за два лика: Дебора Венс и Ава Даниелс. Првата е ѕвезда на комедија од Лас Вегас, која се наоѓа во деликатен момент во кариерата: почеток на падот; вториот е млад писател на комедии кој е исфрлен поради контроверзен твит. Иако има големи несогласувања меѓу нив, и двајцата се здружуваат за да ги здружат силите и да ги следат нивните кариери.

Покрај величествените изведби на водечките актерки (Жан Смарт и Хана Ајнбиндер), клучот за успехот на оваа серија лежи во храбрата критика на откажете култура и задушувачката политичка коректност која денес преовладува во САД.

Хаки (2 сезони, 18 епизоди).

Крвни браќа

браќа по крв

10-те најдобри серии на HBO за сите вкусови: Blood brothers

Поминаа повеќе од 20 години од премиерата на оваа одлична минисерија и дури и денес е сè уште прекрасна. Крвни браќа (Бенд браќа) е адаптација на книгата на Стивен Е Амброуз, во која се раскажуваат перипетиите на четата на американски падобранци од нивната обука до нивното влегување во борби во Европа на крајот на Втората светска војна.

Серијата беше поддржана со гаранција за Стивен Спилберг и Том Хенкс како продуценти и креатори. Резултатот, иако го искривува оригиналниот текст на книгата во многу аспекти, е возбудлива серија со највисок квалитет. Среќа е, после толку години, што можам да продолжам да уживам во HBO.

Blood Brothers (1 сезона, 10 епизоди)

Големиот пријател

голем пријател Феранте

10-те најдобри серии на HBO за сите вкусови: Прекрасниот пријател

енигматичниот писател Елена Феранте (псевдоним на непознат автор) е креатор на популарна тетралогија чија централна поставка е градот на Неапол: „сагата на пријателите“. Првиот дел, сместен во суровите повоени години, е пренесен на телевизија со емотивна и убаво изработена серија: Прекрасниот пријател.

За разлика од другите наслови на оваа листа, режисерот на серијата, Саверио Костанцо, скрупулозно го почитува оригиналниот текст со сите негови детали. Овој напор за верност и магнетизам на приказната на двајцата пријатели беше доволен да ги заслепува гледачите од сите континенти.

Прекрасниот пријател (3 сезони, 24 епизоди)

Сопранови

сопрани

10-те најдобри серии на HBO за сите вкусови: Сопраните

За што да кажам Сопранови Што веќе не е кажано? Квалификувана од многу експерти како најдобра серија на сите времиња, несомнено е една од најдобрите облози на HBO. Првично беше емитувана помеѓу 1999 и 2003 година, иако подоцна стана култна серија која беше признаена насекаде. Некои дури и го тврдеа тоа Златното доба на серијата започна со оваа.

Ова е многу повеќе од обична мафијашка серија. Станува збор за драма со комични точки, која го демистифицира лажниот гламур на италијанско-американската мафија и прикажува разновидни заплети кои се испреплетени околу врската на капо. Тони Сопрано (брилијантно одигран од несреќниот Џејмс Гандолфини) и неговиот психотерапевт, Доктор Мелфи.

Серијата Сопранови стана вистински феномен. Продукција која блеска во сите аспекти: глума, сценографија... Речиси две децении подоцна, се уште е серија со пет ѕвезди што може (мора) да се види.

Сопраните (6 сезони, 86 епизоди)

The Wire

жицата

10-те најдобри серии на HBO за сите вкусови: The Wire

„Бас слушај“, кој е насловот под кој оваа серија се емитуваше во Шпанија, е сместена во американскиот град Балтимор и се врти околу судското прислушување предводено од специјализирана полициска група. Сценариото го пишува новинарот Дејвид Симон, која долги години истражуваше ваков тип на дејствија.

Секоја од петте сезони на The Wire следи поинаква линија на заплетот: трговија со дрога, шверц на стоки, политичка корупција, младински банди и валкани алишта од печатот.

Голем дел од популарноста на The Wire се должи на фактот што претседателот Обама јавно изјави дека тоа е неговата омилена серија. Тоа е исто така, мора да се каже, она на милиони луѓе ширум светот помеѓу 2002 и 2008 година. И сè уште е денес.

The Wire (5 сезони, 60 епизоди)

Стражи

чуварите

10-те најдобри серии на HBO за сите вкусови: Watchmen

Тоа е една од најголемите побарувања и предводник на актуелната понуда на сериите на HBO. Стражи („The Watchers“) е заснован на графичкиот роман од Алан Мур објавено од DC Comics. Односно, доаѓа од светот на хартиените суперхерои.

Заплетот на Watchmen се одвива во алтернативен свет во кој на будните лица, кои претходно се сметаа за херои, сега се гледаат со сомнеж и им е забрането да ги користат своите моќи, бидејќи се премногу насилни. Во овој контекст, се јавува ужасна закана: група бели врховисти кои се нарекуваат себеси XNUMX. Кавалерија, чија цел е истребување на расните малцинства. Надлежните, загрижени од налетот на настаните, ќе бидат принудени да се поправат и да побараат помош од чуварите.

Со мултимилионска продукција, Watchmen стана една од најгледаните серии во 2019 година. Оттогаш, фановите ширум светот со нетрпение го очекуваат објавувањето на втората сезона.

Watchmen (1 сезона, 9 епизоди)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.