Враќање на лозинката на Gmail: сите опции

Gmail трикови

Gmail е најшироко користената е-пошта во светот. Милиони корисници имаат сметка на оваа платформа, до која често пристапуваат. Заборавањето на лозинката за пристап е нешто што многумина сигурно го препознаваат, бидејќи тоа е нешто што се случува одвреме-навреме. Проблемот е што многу корисници не знаат како да ја вратат лозинката во Gmail.

Следно, ви ги кажуваме различните опции што ги имаме доколку ни требаат повратете ја нашата лозинка во Gmail. Ако сте ја заборавиле лозинката за да пристапите до вашата сметка за е-пошта на платформата, ни се дадени неколку методи со кои можеме да ја вратиме. Така нема да останете без да можете да го вратите вашиот пристап.

Gmail ни дава низа опции на кои можеме да прибегнеме кога треба да ја вратиме таа лозинка. Меѓу овие опции секогаш има една што одговара на она што ви треба во тоа време или што ќе ви биде поудобно за да можете повторно да се најавите на вашата сметка во оваа услуга за е-пошта. Gmail ни дава многу опции, така што во некои од овие чекори мора да биде можно да се врати тој пристап до сметката. Ви кажуваме се што моментално имаме на располагање на платформата.

Закрепнете со вашата последна лозинка за Gmail

Враќање на сметката на Gmail на Google

Може да се случи неодамна да сте ја смениле лозинката во вашата сметка на Gmail и да не се сеќавате на новата лозинка што сте ја поставиле, но да ја запомните лозинката пред промената. Ова е нешто што може да биде многу корисно во овој случај. Првото нешто што нè прашуваат кога се обидуваме да ја вратиме лозинката на Gmail е ако се сеќаваме на нашата последна лозинка што сме ги користеле во сметката. Значи, ако е така, можеме да го искористиме за повторно да добиеме пристап.

Ова е начин да се обезбедат дополнителни информации на Google, како начин да се потврди дека навистина сме ние. Ако се сеќавате на претходната лозинка што сте ја користеле на вашата сметка, тогаш можете да ја внесете. Ова е чекор кој ќе послужи да ве идентификува на Google и ќе можете повторно да го започнете процесот на промена на лозинката и со тоа повторно да имате пристап до вашата сметка во услугата за е-пошта.

Користете го вашиот Андроид мобилен телефон

Многу корисници имаат телефон со Android, каде што ја користат истата сметка на Gmail до која се обидуваат да пристапат сега. Ако ова е ваш случај и не ја запомнивте претходната лозинка, вашиот телефон е уште еден метод што можете да го користите за да го вратите кодот за пристап до платформата. Во вториот чекор, кога се обидуваме да ја вратиме лозинката, сме прашани дали имаме телефон со Android. Потоа кликнуваме на копчето Да, за да започне процес во кој ќе го користиме мобилниот.

Со кликнување на тоа копче, тогаш на мобилниот ќе се појави прозорец. Во тој прозорец нè прашуваат дали ние сме тие што се обидуваат да се логираат на сметката на Gmail. Потоа потврдуваме дека тоа сме ние и на следниот екран ќе можеме да воспоставиме нова лозинка за нашата сметка. Така, овој процес е многу брз и ни овозможува да ја вратиме лозинката на Gmail за кратко време. Ако имате телефон со Android, тој е една од најдобрите опции, бидејќи е нешто особено едноставно.

СМС или јавете се

Вратете ја сметката со телефон

Ако претходниот метод не беше корисен, на пример, ако немате мобилен телефон со Android или го немате мобилниот со вас во тоа време, Gmail ни дава повеќе опции за враќање на лозинката за пристап. Сè уште е можно да го користиме нашиот телефон за да го потврдиме нашиот идентитет и на тој начин да имаме повторно пристап до сметката. Во овој случај ни е дозволено потврдете или потврдете го идентитетот со СМС или повик, за подоцна да можеме повторно да ја внесеме сметката. Традиционален метод, но оној кој сè уште е достапен.

На екранот кога се обидуваме да ја вратиме лозинката на Gmail, ќе бидеме прашани дали сакаме да избереме СМС или повик. Резултатот во двата случаи е ист: ќе ни биде испратен код кој е оној што треба да го внесеме подоцна на екранот на компјутерот. Ако сме го избрале повикот, ќе го добиеме тој телефонски повик и тој код ќе ни биде диктиран за да продолжиме понатаму. Оваа шифра е она што Google го користи за да потврди дека навистина сме ние и со тоа да може да го изврши тоа враќање на сметката. Откако ќе го внесете кодот што ви го испратиле, кликнете на следно. Ќе се потврди дека овој код е точниот и потоа на следниот екран ќе можете да ја смените лозинката за да пристапите до Gmail.

За овој метод од суштинско значење е да го имаме нашиот паметен телефон со нас, бидејќи во спротивно нема да можеме да ја добиеме таа СМС или повикот. Ако се случи да го немате телефонот со вас, сè уште има опции за враќање на сметката во секое време.

Алтернативна епошта

Кога создаваме сметка во Gmail, обично од нас се бара да дадеме алтернативна адреса за е-пошта. Оваа сметка е нешто што може да ни биде од огромна помош во моменти како овој, во кои се обидуваме да ја вратиме лозинката на Gmail. Има корисници кои немаат регистриран телефонски број или поврзан со нивната сметка во услугата за пошта, но ја имаат таа алтернативна сметка за е-пошта поврзана со неа. Потоа ќе можете да ја користите оваа сметка во овој процес.

Овој чекор ќе работи на ист начин како и претходниот. Ќе биде испратен код до таа алтернативна сметка за е-пошта, која потоа ќе треба да ја внесеме во Gmail, за да го вратиме пристапот. Прво од нас ќе биде побарано да потврдиме дали таа алтернативна адреса за е-пошта е онаа што ја имаме или на која да го испратиме кодот, а потоа чекаме да ни биде испратена. Потоа го внесуваме во Gmail и кликнуваме на следно. На следниот екран можеме да извршиме промена на лозинката на нашата сметка.

Алтернативната сметка за е-пошта може да биде од која било друга услуга за пошта, како Outlook, Yahoo или повеќе. Се додека продолжиш да имаш пристап до него, да можеш да го имаш тој код што ти го праќаат од Gmail, нема да има проблем во овој поглед.

Безбедносно прашање

Лозинка за Gmail

Ниту еден од горенаведените методи можеби не функционирал и сè уште не сте можеле да ја вратите лозинката за Gmail. За среќа, сè уште има достапни методи и опции, иако ако стигнеме до оваа точка, реалноста е дека ова е нешто што станува комплицирано. Опција која сè уште е достапна денес е безбедносното прашање. Многу корисници еднаш поставија безбедносно прашање како начин да го потврдат својот идентитет при пристап до сметката, а тоа се користи и во тој момент кога се обидуваме да ја вратиме лозинката за пристап.

Лошата вест е што ова безбедносно прашање не е нешто што функционира само по себе, туку Google ќе ни го постави исто така датумот кога ја отворивме таа сметка на пошта во Gmail. Можеби го знаеме одговорот на безбедносното прашање, но ако го немаме и тој датум (се бара година и месец), тогаш овој метод може да биде донекаде бескорисен. Може да се обидете да одговорите на овој факт, ако имате идеја за приближниот датум кога сте почнале да ја користите вашата сметка на платформата. Важно е што поблиску до овој датум за ова прашање.

Последна опција

Избришете го Gmail

За жал, може да се случи сите горенаведени опции да не успеат да ја вратат лозинката за Gmail. Во овој случај, ќе видите дека доаѓате до последната страница или опција во формуларот за обновување во Gmail. Овде ни се дава можност да ставиме друг е-пошта што можете да ја проверите, било од Gmail или на друга платформа. Мора да го потврдиме откако ќе кликнете на следно, бидејќи на таа адреса ќе се испрати код, за да може да се утврди дека оваа сметка е под наша контрола.

Google ќе ве контактира преку таа адреса на е-пошта, ако утврдат дека ова е навистина ваша сметка. Компанијата потоа ќе укаже на серија чекори што треба да се следат, за конечно да можете да го вратите пристапот до вашата сметка на платформата. Може да се случи и да немаат доволно податоци да утврдат или да проверат дали е ваше и потоа да ви кажат дека не е можно. Во тој случај, се претпоставува дека сме оставени без пристап до сметката во Gmail, за жал не успеавме да ја вратиме вашата лозинка на кој било начин. Проблемот е што во овој процес не можеме да контактираме со никого во компанијата, така што нема начин да ја објасниме оваа ситуација и на тој начин да ни помогнеме да го вратиме пристапот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.