Ова се 10-те најизненадувачки нови функции на iOS 16

Ова се 10-те најизненадувачки нови функции на iOS 16

Ова се 10-те најизненадувачки нови функции на iOS 16

Често споделуваме упатства за тоа како да се решат проблемите o подобрување на корисничкото искуство на најпознатите и користените Оперативни системи, и двата компјутери (Windows, macOS и GNU/Linux), како и мобилни уреди (Андроид и iOS). Додека во други можности, ние обично нудиме вести или вести поврзани со некои од нив. Како и во оваа можност, каде што ќе објавиме 10 од најдобрите „што има ново во iOS 16“.

Новини кои неодамна станаа познати ширум светот, благодарение на прекрасен годишен технолошки настан познат како WWDC, кој оваа година очигледно е наречен WWDC22. Каде што не само овие се познати, туку и многу други, од различни хардверски и софтверски производи на Компанија од Apple.

Како да креирате ваша позадина за мобилни телефони со Android и iOS?

Како да креирате ваша позадина за мобилни телефони со Android и iOS?

И, пред да се започне со денешната тема, за ајфоните и Оперативен систем iOS, поконкретно на «што е ново во iOS 16». Ви препорачуваме некои од нашите претходни поврзани објави:

Поврзана статија:
Како да креирате ваша позадина за мобилни телефони со Android и iOS

Поврзана статија:
Како да снимате екран на iPhone бесплатно и како функционира

Што е ново во iOS 16: Нов iOS за iPhone 8 па натаму

Што е ново во iOS 16: Нов iOS за iPhone 8 па натаму

Нашите топ 5 нови функции во iOS 16

Заклучен екран

iOS 16 ќе се интегрира нови карактеристики за прилагодување на заклучен екран. Овозможување на секој корисник да вклучи збир на омилени фотографии за прегледување, можност за промена на прикажаниот фонт, прикажување емотикони и додавање постоечки и нови графички контроли со корисни и разновидни функции, за подобро корисничко искуство при гледање на мобилниот телефон без отклучување на телефонот. .

Исто така, известувањата за заклучен екран сега ќе се прикажуваат на дното на заклучениот екран. И ако е потребно, можете да уживате различни заклучени екрани, секој со свое прилагодување (позадина и стил).

Информативни пристапи

Оваа нова верзија ќе користи т.н фокусирајте се на заклучениот екран. Функција чија цел е да му понуди на корисникот можност за прикажување на информации (известувања) на апликации и контакти. Сето ова, според различни профили (пристапи), како што се лични, работа или спиење. На овој начин, приспособете го корисничкото искуство на моментите и активностите во денот.

И со лесното движење од еден фокус во друг, само со лизгање на прстот на екранот за да ја направите промената. На тој начин се подобрува концентрација што е потребно во вистински моменти.

iCloud споделена библиотека со фотографии

ќе вклучува а подобрен начин на споделување фотографии со саканите контакти. Врз основа на употребата на iCloud фото библиотека. За да можат сите оние контакти означени на нив да управуваат (додаваат, уредуваат и бришат) и да ги споделуваат фотографиите што ги сакаат. Дури и посегнување, за да може да ги споделите фотографиите директно од апликацијата за камера.

И најдобро од сè, описите, клучните зборови и другите елементи на вредност поврзани или поврзани со фотографии и слики на среќата библиотека со слики, се тие се синхронизираат така што сите негови корисници го имаат истото на располагање.

Подобрени пораки

Управувањето со пораките е значително подобрено. Колку што е можно, откажете ја штотуку испратената порака или уредете ја за да избегнете погрешно испраќање и да понудите втори шанси за измени. Исто така, ќе ви овозможи да означите прочитана порака како непрочитана, за да можете да одговорите на неа во најпогодно време.

Дури и ќе додадат кул дополнителни функции на апликација за пораки. Како што е употребата на Сподели Play така што на екранот за пораки и двајцата корисници можат да уживаат во мултимедијалната содржина што ја репродуцира другиот. На пример, песна или видео. Можете дури и да споделувате белешки, презентации, потсетници, групи на јазичиња на Safari, меѓу другото, со секој контакт со кој се воспоставува комуникација преку пораки.

Паметно управување со е-пошта

Во овој дел, Apple ја вклучи можноста за добивање попрецизни и поцелосни резултати при вршење на пребарувања во апликација за пошта. Одење дури и за прикажување предлози дури и пред да започне секое пребарување, односно се пишува шема за да се започне.

Покрај тоа, можноста да се биде во можност да откажете или закажете испорака на е-пошта. Па дури и можност за следење на е-пошта и додавање врски кои вклучуваат преглед на поврзаната содржина.

5 други важни вести

5 други важни вести

 • Подобрувања на веб-прелистувачот Safari: Поврзано со подобра безбедност, во смисла на управување со клучеви за пристап, за посигурно и побрзо најавување; и користење на заеднички групи на јазичиња.
 • Подобрувања во апликацијата Мапи: Поврзано со подобро планирање на маршрутите за можно патување, вклучително и можност за означување на можни постојки за извршување.
 • проширена вештачката интелигенција: Поврзано со подобро управување со мултимедијалните содржини (слики, видеа) за откривање и третман на различните елементи во нив.
 • паметен диктат: Поврзано со поголема префинетост при креирање текст со помош на гласовни команди, со автоматско интерпункција, употреба на емотикони и додавање предлози QuickType без да се остави елаборираниот текст.
 • Подобрувања на апликацијата Home: Поврзано со поширока интеграција на мобилните телефони со уредите за домашна автоматизација, со цел да се постигне повисок квалитет во справувањето со аспекти како што се климатизација, осветлување и безбедност.

Конечно, ако ви е интересно да ги споредите тековните функционалности и карактеристики на iOS 15 со оние на идната верзија iOS 16, ве покануваме да го истражите следново линк. Или, ако сакате да знаете дали вашиот моментален iPhone мобилен е компатибилен со идната верзија на iOS 16, кликнете на оваа друга линк.

Резиме на статијата во Мобилен форум

Краток преглед

Накратко, без разлика дали или не Корисници на iPhone и iOS, сигурно сте биле задоволни или прилично импресионирани од «што е ново во iOS 16» што можевте да се сретнете овде. Новините кои беа официјално претставени овој јуни на WWDC22. А вие сте, тие се само некои од многуте вклучени во него, па ако сакате да ги знаете сите подетално, не двоумете се да отидете директно на веб-страницата на Apple на iOS 16, да ги консултира сите.

Но, во случај да не сте едноставен корисник на iPhone и iOS, туку а моќен корисник или развивач, и член на Програмерска програма на Apple (Програма за програмери на Apple); и сакате да инсталирате и тестирате што е ново во оваа бета верзија, запомнете дека тоа можете да го направите со активирање на профил на развивач на вашиот моментален уред.

Или ако тоа не успее, преземање и инсталирање на a профил на развивач од специјализирана веб-страница. Но, не заборавајте дека користете бета верзии на кој било оперативен систем вклучува одредени ризици, па најдобро е тоа да го правите на соодветен уред, за секундарна или алтернативна употреба.

Во спротивно, идеалот би бил да се чека помеѓу септември и октомври оваа 2022 година, за да може да се користи iOS 16 официјално и стабилен, за да уживате во сите негови вести.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.