Како да препознаете дали напојувањето е лошо

изворна храна

Не мора да чекаме екстремен случај да не можеме да го вклучиме нашиот компјутер. Понекогаш има други знаци кои ни кажуваат дека нешто не работи како што треба. Како да знаете дали напојувањето е оштетено? Дали е потребно да се замени со нов? Ние ќе анализираме сè детално во оваа статија.

Всушност напојувањето може да е неисправно или оштетено и сепак да функционира релативно нормално. Доволно чудно, ова е многу полошо отколку кога целосно ќе престане да работи, бидејќи може да предизвика незабележлива штета на другите компоненти на компјутерот. Ситуацијата е споредлива со оние болести на човечкиот организам кои не даваат знаци и кои, кога конечно ќе се манифестираат отворено, можеби веќе е доцна.

Не зборуваме за кое било парче. Треба да го запомните тоа напојувањето е она што ги напојува сите компоненти на нашиот компјутер. Неговата состојба секогаш мора да биде совршена за да функционира сè и да не се појават проблеми.

Погледнете исто така: Не работи тастатурата на лаптопот. Како да се реши?

Најпрво ќе ги разгледаме причините кои можат да доведат до овој дефект и кои се знаците кои не предупредуваат дека може да има проблем со напојувањето. Конечно, ќе се осврнеме на соодветните решенија за секој случај.

Вообичаени причини за влошување на напојувањето

напојување компјутер

Напојувањето е особено чувствителен елемент, доста склон кон дефекти. Ова е логично, ако мислиме дека енергијата влегува низ неа и подоцна се дистрибуира низ опремата. Иако ги има многу и разновидни најчести причини кои предизвикуваат влошување на напојувањето и негово неисправно функционирање се следниве:

Времето

Како и секоја друга компонента на нашите компјутери, на носат завршува со скратување на животниот век на напојувањето. Сè зависи од употребата што ја даваме на нашата опрема, факторот време, а исто така и од квалитетот на делот. Вообичаено, главните производители нудат гаранција до 10 години. По тој период има големи шанси да почне да пропаѓа.

Вишок на топлина

Прекумерните температури се голем непријател на секоја електрична компонента, а напојувањето не е исклучок. Во оваа смисла, од суштинско значење е да постои соодветна вентилација во кутијата. На пример: ако вентилаторот откажа, за многу кратко време акумулираната топлина ќе предизвика фонтаната целосно да престане да работи.

Скокови на напон и други електрични аномалии

Наглото зголемување на електричниот напон, дури и за кратко време, може сериозно да го оштети напојувањето на нашиот компјутер. Всушност, тоа е една од најчестите причини за неуспех. Вистина е дека сите тие обично имаат системи за заштита од пренапон, но понекогаш тие се недоволни. Истото може да ни се случи и кај нас во случај на електрични пречки и други аномалии од овој тип.

Знаци на проблеми со напојувањето

изворна храна

Како да знаете дали напојувањето е оштетено? Има некои непогрешливи знаци, знаци дека нешто не функционира како што треба.

Прекумерна бучава од вентилаторот

Не треба секогаш да се толкува како а сигнал за тревога. Понекогаш изворниот вентилатор само се трие со нешто или се акумулира прекумерна прашина и тогаш почнува да звучи поинаку. Ништо сериозно.

Меѓутоа, кога лежиштата на вентилаторот се многу истрошени, почнуваат да прават бучава и што е уште полошо, тие не ја исполнуваат правилно функцијата за вентилација. Како резултат на тоа, напојувањето опасно се прегрее. Овој шум е прилично препознатлив и ни дава јасна трага за проблемот. За среќа, решението е едноставно: заменете го вентилаторот.

Син екран

Страшниот син екран на Windows може да се појави поради многу причини. Еден од нив е неисправноста на напојувањето. Ако не ги напојува соодветно сите компоненти на компјутерот, почнуваат да се пријавуваат сите видови грешки, од кои некои се критични.

Ненадејно исклучување на компјутерот

Прилично јасен знак дека напојувањето не работи добро. Нашиот тим се исклучува или се рестартира самостојно, без да го нарачаме. Исклучувајќи го неуспехот на процесорот, најочигледната причина за ова е во прикажаниот извор не може да ја одржи континуираната моќност потребна за опремата да функционира нормално. Ако ова се должи на напнат напон, најверојатно ќе треба да се замени напојувањето.

Мирис на горење

Повеќе од веројатно е дека кога тој непријатен мирис на запалена пластика ќе допре до нас, веќе ќе биде доцна. Најверојатно, сите горенаведени знаци веќе се дадени претходно: бучава од вентилаторот, сини екрани и ненадејно исклучување на компјутерот.

Добриот дел е што нема простор за сомнеж: напојувањето умре. Понекогаш дури можеме да видиме како од него излегува капка чад. Во секој случај, нема што друго да се направи, освен заменете го со нов.

Совети за продолжување на животниот век на напојувањето

Иако ништо не трае вечно, има многу работи што може да се направат за да се обиде да го продолжи животниот век на напојувањето на компјутерот. Вреди да се обрне малку внимание на овие два основни совети (знаете: подобро безбеден отколку жал), бидејќи тие можат да ни спасат многу неволји:

  • Чувајте ја фонтаната чиста. Отстранете ја насобраната прашина на кутијата и на вентилаторот со помош на мала четка за да стигнете до најнепристапните агли.
  • Проверете ја вашата температура. Спречете го сонцето директно да грее на компјутерот, проверете дали е во ладна и проветрена просторија. Исто така, не заборавајте да оставите простор помеѓу излезот за воздух и ѕидот.

Конечно, ако веќе доцните и немате друг избор освен да купите ново напојување, проверете дали го има соодветна моќност за вашиот компјутер. Добро погледнете ја препорачаната моќност што ја бара процесорот или графичката картичка.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.