Како да направите корици во Word и да ги приспособите постоечките

Како да направите корици во Word и да ги приспособите постоечките

Како да направите корици во Word и да ги приспособите постоечките

Како што покажавме, туторијал после упатство за Microsoft Word, ова е еден од апликации за автоматизација во канцеларија најмногу се користи во светот за изработка на разни документи. Пред сè, главно поради неговата повеќекратна употреба и интегрирани функции. Поради оваа причина, денес ќе се осврнеме «како да направите корици во Word» да продолжите да учите за оваа одлична алатка.

Бидејќи Microsoft Word е многу обемна дигитална алатка и бара одење чекор по чекор за да може да го запознае и совлада целосно. И штом ова ќе се постигне, било кој тип на корисник Можете, лесно и сигурно, да управувате од нула или не, со која било содржина или информација за a дигитален документ. И секако, почнувајќи од создавањето убави и функционални навлаки за истото. До тој степен дури и да се произведуваат сложени документи како на пр нацрти.

Како да се најавите во Word: 3 ефективни методи

Како да се најавите во Word: 3 ефективни методи

И, пред да се започне со денешната тема, за MS Word процесор за текст и неговите различни функции, поконкретно на «како да направите корици во Word». Ви препорачуваме некои од нашите претходни поврзани објави со оваа апликација Microsoft Office:

Поврзана статија:
Како да се најавите во Word: 3 ефективни методи
Поврзана статија:
Како да ставите слика за позадина на листовите Word

Канцелариски упатства: Како да направите корици во Word

Канцелариски упатства: Како да направите корици во Word

Постојни методи за тоа како да направите корици во Word

Од нула на празен лист

знаејќи го тип на документ што треба да се генерира, на пример, a образовен или академски документ, би можело генерира нов документ (празен лист). За подоцна, во неговиот првиот листзапочнете со пополнување на соодветна содржина и е наведено.

Дека во случај на, овој тип на документ лесно може да ги користи официјалните индикации на, како да се направи корица со APA стандарди. Како што е прикажано подолу:

Како да направите корици во Word генерирајќи нов документ (празна страница) - 1

Формат на насловната страница и неговите елементи според сегашните АПА стандарди

 1. големина на хартија: Буква (21.59 cm x 27.94 cm)
 2. Големина и тип на фонт: Times New Roman 12 поени.
 3. Почетен збор од насловот: Почна со големи букви.
 4. Поставки за маргина: 2.54 cm на сите рабови на страницата.
 5. Нумерирање и растојание помеѓу линиите: Нумерирање паралелно со заглавието и двојно растојание помеѓу линиите.
 6. Нумерација: Наведете го бројот на страницата порамнет во горната десна област.
 7. Наслов на академскиот проект: Порамнети на левата маргина на листот без да надминуваат 12 зборови.
 8. Име на авторот: означување на целото име на авторот или авторите.

Како да направите корици во Word генерирајќи нов документ (празна страница) - 2

Вметнување на вграден капак

За овој друг случај, а исто така знаејќи го тип на документ што треба да се генерира, на пример, a работен документ, административни или технички, тоа може да биде генерира нов документ (празен лист). Потоа одете на табулаторот „Вметни“., за да притиснете на Опција „Покријте“. и изберете некои од форматите интегрирани во Microsoft Word.

И така, почнете да го пополнувате соодветна содржина а означено со внатрешните прописи на организацијата во која се работи. Како што е прикажано во следниот фиктивен пример:

Вметнување интегриран капак - 1

Вметнување интегриран капак - 2

Креирање на нов документ со претходно дефинирано форматирање

За вториот случај, ќе ја искористиме функционалноста на генерира нов документ со однапред дефиниран формат. За ова, по започнувањето Microsoft Word и притиснете го Опција „Отвори други документи“., мора да го притиснеме Копче „Ново“. и продолжете да се обидувате да добиете соодветен образец користејќи ја лентата за пребарување.

Откако ќе се избере еден, треба само да го притиснеме копче „креирај“. и заврши чекањето шаблонот се презема за да се види корицата и следната страница од документот, за да се започне со пополнување на соодветната и потребна содржина според приликата. Како што е прикажано во следниот фиктивен пример:

Креирање на нов документ со претходно дефинирано форматирање - 1

Креирање на нов документ со претходно дефинирано форматирање - 2

Креирање на нов документ со претходно дефинирано форматирање - 3

Креирање на нов документ со претходно дефинирано форматирање - 4

Креирање на нов документ со претходно дефинирано форматирање - 5

Креирање на нов документ со претходно дефинирано форматирање - 6

Прилагодете ги постоечките корици

За овој случај, т.е. имате веќе отворено постоечко капаче и сакате да го приспособите, можете да ги искористите постоечките функции на Microsoft Word во Јазичето „Дизајн“.. На таков начин, да може примени Теми различни, варирајте ги шемите на бои и користените типови на фонтови. Па дури и да се применат ефекти, водени жигови и граници на него. Како што е прикажано во следниот фиктивен пример:

Како да направите корици во Word приспособувајќи ги некои веќе постоечки - 1

Како да направите корици во Word приспособувајќи ги некои веќе постоечки - 2

Во овој момент од Упатството, може да се заклучи дека генерира насловна страница во документ на Microsoft Word, навистина е а едноставен, па дури и забавен процес од креативна гледна точка. И тоа, иако дизајните достапни внатрешно и онлајн не се толку широки или разновидни, тие навистина помагаат многу. Исто така, карактеристиките за прилагодување убаво ги зголемуваат шансите всушност да направите нешто многу светкаво и функционално.

А во случај на желба повеќе официјални информации на оваа точка се однесува Microsoft Word, можете да кликнете на следново Официјална врска на Microsoft онлајннад како да додадете капак да ги дополните информациите во овој корисен туторијал.

Поврзана статија:
Како да направите преглед во Word

Резиме на статијата во Мобилен форум

Краток преглед

Накратко, се надеваме дека ова корисно мало упатство за «како да направите корици во Word» многумина нека можат, отсега натаму, генерира подобри и поубави корици. Пред се затоа што токму кориците го даваат тоа добар прв впечаток од кој било документ.

И како последица на тоа, мора да биде прецизен и привлечен, така што информациите поврзани со содржината го фаќаат вниманието на читателот, и ве натера да сакате да ја прочитате содржината. Причина зошто, кориците се а клучен дел за успех на документот направени во Microsoft Word или која било друга алатка за автоматизација на канцеларијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.