Како веднаш да ги скенирате QR-кодовите на вашиот мобилен телефон

Како да скенирате QR -кодови

QR-кодовите во последниве години станаа совршен метод за повеќе информации, генерално преку интернет без да мора да се прикаже URL на која никој не укажува. За да пристапиме на веб поврзан со QR-код, потребна ни е само апликација и интернет конекција.

Ако сакате да знаете како можете да скенирате QR кодови на вашиот мобилен телефон, било iPhone или Android, подолу ви ги прикажуваме најдобрите апликации за да го направите тоа. Но, исто така, ако ви дадат QR код со е-пошта, ќе ви покажеме и како скенирајте QR-код и на Windows и на Mac.

QR-кодови не само врска до веб-страница, но, покрај тоа, можат да вршат и функции како повикување телефонски број, отворање на клиентот за е-пошта со е-поштата на примачот, поврзување на Wi-Fi мрежа ...

Како да скенирате QR кодови на iPhone

Нема апликации од трета страна

скенирајте qr-код на iPhone

За да скенирате QR кодови на iPhone, нема потреба да инсталирате некоја апликација, бидејќи, природно, iOS овозможува да се препознаат QR-кодовите преку камерата, се додека претходно сме ја активирале функцијата во опциите на камерата.

 • За да ја активираме функцијата за препознавање QR, мора да одиме на подесувања.
 • Во Поставки, пристапуваме до опцијата Камера.
 • Во менито Камера, мора да го активираме полето Скенирајте QR-кодови

до препознаваат QR кодови Преку камерата на нашиот iPhone или iPad (оваа функција е достапна на двата уреди), само треба да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу:

 • Прво на сите, ние мора отворете ја апликацијата за камера и посочете на QR-кодот.
 • Откако ќе го препознаете QR-кодот, a покана за отворање на QR-кодот преку прелистувачот предодредено.

Виџет на Google Chrome

Хром QR

Иако природниот метод што го нуди iOS е идеален и најбрз за скенирање QR кодови на iPhone, ние исто така можеме користете апликации од трети страни, како што е Google Chrome, конкретно преку достапниот додаток.

до препознајте QR-код преку виџетот на Chrome, ние мора да ги следиме чекорите што ви ги покажувам подолу:

 • Откако ќе го инсталираме додатокот за Chrome на нашиот iPhone, кликнете на трета опција за графичка контрола, оној десно од микрофонот за пристап до камерата од Chrome.
 • Следно, ние мора скенирајте го QR-кодот така што ќе го ставите во полето што ни покажува така што Chrome го препознава кодот и автоматски ја отвора соодветната веб-страница.
Google Chrome
Google Chrome
Развивач: Google LLC
цена: слободен

QR код - QR читач и скенер

QR-код скенирајте QR-код

Ако сакате водете евиденција за сите QR кодови што ќе го скенирате, можете да ја користите апликацијата QR Code, апликација што можеме да ја преземеме бесплатно, не вклучува реклами или какви било купувања во апликацијата.

оваа апликација го прави само тоа, препознајте ги QR-кодовите и складирајте запис со сите скенирани QR-кодови, историја што можеме селективно да ја избришеме или сите записи заедно.

QR код - QR читач и скенер
QR код - QR читач и скенер
Развивач: Вен студио
цена: слободен

QR и читач на баркодови

QR и читач на баркодови

Ако сакате читајте и креирајте QR и баркодови од вашиот iPhoneБез користење на веб-локација, една од најдобрите апликации достапни во App Store е QR и читач на баркодови, апликација што можеме да ја преземеме бесплатно и која вклучува едно купување за да ги отклучиме сите функции.

Оваа апликација е една од ретките што не ги вклучува среќните претплати Програмерите се навикнаа, но не и корисниците.

При дизајнирање на QR-кодот, можеме да гиВклучете и двајцата слика од нас, како што е иконата на платформата на која се поврзува, ако на пример тоа е нашата сметка на Твитер.

Дополнително, ни овозможува да добиеме информации за производите откако ќе го скенираме бар-кодот. Вклучува историја на скенирања дека можеме да извезуваме во .csv формат, да зачувуваме QR кодови како слики ...

QR и читач на баркодови
QR и читач на баркодови
Развивач: Чајни чаеви
цена: слободен+

Како да ги скенирате QR-кодовите на Андроид

Виџет на Google Chrome

скенирајте андроид QR кодови

Како верзијата на Chrome за iOS, верзијата за Android, исто така ни овозможува да ги препознаеме QR-кодовите преку виџетот достапен за Android. За да препознаеме QR-код преку виџетот на Chrome, ќе ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу.

Откако ќе го инсталираме виџетот, ако не сме го инсталирале, кликнете на последната икона што претставува камера.

Потоа штом ќе се отвори камерата, се фокусираме на QR-кодот така што, откако ќе се препознае, автоматски ја отвора адресата на која укажува или го врши соодветното дејство.

Бидејќи Chrome е природно вклучен во сите терминали за Android што доаѓаат на пазарот, ова е најбрзото и најлесното решение за скенирање QR-кодови на Android.

QR и читач на баркодови

QR и читач на баркодови

Ова е истата апликација која е достапна и за iOS, комплетна апликација со која можеме креирајте и читајте секакви QR и баркод-кодови.

Кога креираме баркодови, можемедодадете слики во QR-кодови што го создаваме, складира историја на сите QR и бар-кодови што ги скенираме, историја што можеме да ја извеземе во формат .csv за да креираме табели и да додаваме филтри.

Оваа апликација може да се преземе целосно бесплатно и вклучува купување во апликација што ги отклучува сите функции што ни ги нуди апликацијата и кои ги има многу.

Би можел да продолжам да зборувам за бесплатни апликации со реклами и купувања Во рамките на апликацијата за скенирање QR-кодови, сепак, решив да не го правам тоа и да зборувам само за второто, бидејќи е најкомплетна од сите, бидејќи исто така ни овозможува да креираме QR-кодови и не бара месечна претплата.

Како да скенирате QR кодови во Windows

Користејќи ја веб камерата на нашиот Windows компјутер, можеме скенирајте кој било QR-код благодарение на апликацијата QR Scanner Plus, апликација која можеме да ја преземеме бесплатно преку линкот што го оставам подолу.

Апликацијата QR Scanner Plus складира комплетен запис од сите производи што апликацијата ги препознава и ни овозможува да ги извеземе податоците во датотека во .csv формат, која подоцна можеме да ја отвориме во Excel и да примениме филтри, формули ...

QR скенер плус
QR скенер плус
Развивач: ККСтефан
цена: слободен

Како да скенирате QR кодови на Mac

QR весник,

За macOS имаме и a апликација за читање QR-кодови преку веб-камерата на нашиот Mac. Зборувам за апликацијата QR Journal, апликација која можеме да ја преземеме бесплатно, не вклучува никаков вид на купување.

QR весник
QR весник
Развивач: Oshош obејкоб
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.