Телевизорот ми кажува дека нема сигнал: што да направам за да го поправам?

ТВ без сигнал

Во некои прилики откриваме дека не можеме да го користиме нашиот телевизор и единственото нешто што го гледаме на екранот е етикетата што покажува „Без сигнал“ (или Нема сигнал, на англиски). Тогаш се поставуваат прашањата: Што се случува? Зошто ТВ ми кажува дека нема сигнал? И, пред сè: што можам да направам за да го решам?

Нема сомнеж дека ова е малку фрустрирачка ситуација. Сепак, за да се реши во многу случаи, не е неопходно да се прибегне кон службата за техничка помош. Тоа е само последното средство. Пред тоа, можете да пробате некои од решенија што ги објаснуваме во оваа статија.

Што значи грешката „Без сигнал“?

Практично сите телевизиски брендови ги опремуваат своите сетови со a механизам за автоматско поврзување. Во нормални околности, ова се користи за откривање на уредот и прикажување на екранот кога ќе го притиснеме копчето за вклучување на далечинскиот управувач.

Погледнете исто така: Решенија за секојдневните проблеми за да не ви го комплицираат технолошкиот живот

Кога има проблем со мрежно поврзување, се појавува порака со предупредување дека нема сигнал што треба да го поправиме со помош на некои од методите опишани подолу:

Решенија за „Мојот ТВ не ми кажува без сигнал“

Постојат многу начини да го решите овој досаден проблем на кој понекогаш се среќаваме кога сакаме да гледаме телевизија. Секој од нив ќе зависи од природата на проблемот. Овие се најчестите. Ве советуваме да ги пробате по истиот редослед по кој ги предложивме:

Почекајте неколку минути

Колку и да звучи апсурдно, првото решение е ова: не прави ништо, само чекај. Ако, на пример, гледаме канал DTT, можеби грешката се должи на привремен проблем со поврзувањето што обично се решава брзо без да мораме да преземеме никакво дејство.

Вклучете го и исклучете го телевизорот

Ова е првото решение што треба да го пробаме, бидејќи во повеќе наврати е доволно да се поправат работите. мора исклучете го уредот, почекајте неколку минути и потоа вклучете го повторно за да се рестартира.

mando

Ова е еквивалент на класичното решение за „исклучување и вклучување“ кое сите информатичари го користат во одреден момент од својот живот за да поправат некои ситуации. Ако проблемот продолжи, мора да одите на следниот чекор.

Проверете го приклучокот за антена

Можеби антена сигнал не допираат правилно до нашата телевизија. Во овој случај, проверете го приклучокот за антена, проверувајќи дали е поврзан со телевизорот. Понекогаш врската е во ред, но користениот кабел е стар или со слаб квалитет и треба да се замени.

Проверете ја врската HDMI

Мојот телевизор не ми кажува без сигнал: во многу случаи проблемот е во каблите или HDMI портите (мултимедијален интерфејс со висока дефиниција). Вообичаено е врските да „танцуваат“ или пристаништата да се оштетат. Можни решенија се користење на друг бесплатен HDMI порт на телевизорот или замена на оштетената порта, едноставна поправка што секој техничар може да ја изврши.

Hdmi

Погледнете исто така: HDMI или DisplayPort? Предности и недостатоци на секој од нив

Отстранете проблеми со HDCP грешки

Иако не е многу честа причина, вреди да се изврши оваа проверка ако сите горенаведени не функционираат. Понекогаш телевизорот не го прикажува сигналот поради a Грешка во заштитата на дигитална содржина со висок пропусен опсег (HDCP), што се поправа со исклучување на поврзаниот надворешен уред што ја предизвикува грешката. Деновиве е многу ретко да се сретне со ова бидејќи скоро сите модерни телевизори се усогласени со HDCP.

Врати ги фабричките поставки

Ако сè друго не успеа, последниот куршум во комората е вратете ги фабричките поставки. Со ова, пораката „Без сигнал“ најверојатно ќе исчезне, но ќе се избришат и сите канали и поставки, кои ќе треба повторно да ги конфигурираме.

Други вообичаени проблеми

 

Освен прашањето „Телевизијата ми вели дека нема сигнал“, има многу други проблеми на кои можеме да наидеме при вклучување на телевизорот дома. Ова се некои од најчестите, со нивните соодветни решенија:

мојот телевизор нема да се вклучи

Кога тоа ќе се случи, логиката ни кажува дека на прво место мораме исклучете ги поедноставните причини (што понекогаш го занемаруваме): проверете дали батериите на далечинскиот управувач не се потрошени и дали кабелот за напојување на телевизорот е правилно вклучен во електричната мрежа. И дека дома има струја секако.

Понекогаш тоа се поправа со исклучување на кабелот, чекање половина минута и повторно вклучување. Но, ако ништо од ова не функционира, немате друг избор освен да повикате техничка поддршка.

ТВ-екранот станува црн

Ако телевизорот е вклучен (црвеното светло ќе ни каже) но екранот се појавува црн, најверојатно е дека емитувањето на DTT или каналот за стриминг е прекинато поради некоја причина. Ако ни се случи додека сме поврзани со а надворешен уред како што е ДВД-плеер или конзола за игри, ќе треба да ја барате грешката во него. Црниот екран може да се должи и на лошо поврзување на HDMI кабелот, што ќе треба да го провериме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.