Како да се најавите во Word: 3 ефективни методи

Како да се најавите во Word: 3 ефективни методи

Како да се најавите во Word: 3 ефективни методи

Меѓу добри компјутерски безбедносни практики, секогаш барале, од една страна, елементи и мерки на приватност и анонимност. Додека, од друга страна, тие ја поттикнуваат употребата на механизми за автентикација, верификација и идентификација. Пред се, кога станува збор за управување со лични, работни и службени документи. Поради оваа причина, во скоро сите апликации од најчестите Office Suites се вклучени специфични опции или има трикови за да може да се користат дигитални потписи. И денес, ќе се справиме со тоа како «пријавете се во Word».

Ве молиме имајте предвид дека употребата на дигитализирани рачно напишани потписи и дигитални потписи (исто така познат како дигитална идентификација), е механизам кој може и треба, колку што е можно, да се користи и во Microsoft Office Почести (Word, Excel и PowerPoint), како и повеќето од Канцелариски апартмани постоечки, на пример, LibreOffice. Со цел да се гарантира а највисоко ниво на валидност во нив.

преглед на зборот

И, пред да се започне со денешната тема, за MS Word процесор за текст и неговите различни функции, поконкретно за тоа како «пријавете се во Word». Ви препорачуваме некои од нашите претходни поврзани објави со споменатата апликација Microsoft Office:

Поврзана статија:
Како да направите преглед во Word

Поврзана статија:
Како да направите план во Word: чекор по чекор

Пријавете се во Word: персонализирајте и проверете ги документите

Пријавете се во Word: персонализирајте и проверете ги документите

Зошто дигитално потпишувате документ?

Употреба на дигитализирани рачно напишани потписи обично обезбедува документ со голема личен допир на оригиналност. Затоа, дигитализирањето на нашиот ракописен потпис и зачувувањето како слика за да го вметнеме во потребните или потребните документи може да направи добра разлика во вашиот прифаќање од трети лица.

Додека употребата на дигиталниот потпис го зголемува нивото на безбедност и веродостојност на документитебидејќи ова е а шифриран електронски печат за автентикација во дигитален формат. Многу корисно, особено, за вметнување во е-пошта или електронски документи. Бидејќи дигиталниот потпис мора да служи за да гарантира дека информациите доаѓаат од потписникот и дека не се изменети.

Затоа, во помал или поголем степен, нудат двата начини на потпишување документи гаранции за:

 • Автентичност
 • Интегритет
 • Јас не отфрлам
 • Сертификација

3 ефективни методи за најавување во Word

Во моментов, на Канцелариска апликација MS Word може да се користи следново 3 ефективни методи за да се постигне прифатлив ефект на потпис. А ова се следните:

1 метод

 • Рачно нацртајте го потписот на лист хартија и скенирајте го во датотека со слика (jpg, png или други). Или ако тоа не се случи, нацртајте го дигитално користејќи која било апликација за цртање, како што е MS Paint.
 • Отворете ја апликацијата MS Word, кликнете на копчето „Вметни“ > „Слика“ за да ја изберете креираната датотека со слика што ќе го содржи потписот.
 • Напишете го текстот што ќе го додадеме на потписот, а потоа изберете ги двете. Потоа ќе треба да ја избереме галеријата Брзи делови за да го зачуваме и користиме генерираното множество во одреден момент во иднината.

Како што е прикажано подолу:

Пријавете се во Word: Метод 1 - Слика од екранот 1

Пријавете се во Word: Метод 1 - Слика од екранот 2

Пријавете се во Word: Метод 1 - Слика од екранот 3

Пријавете се во Word: Метод 1 - Слика од екранот 4

Пријавете се во Word: Метод 1 - Слика од екранот 5

Пријавете се во Word: Метод 1 - Слика од екранот 6

Пријавете се во Word: Метод 1 - Слика од екранот 7

2 метод

Вториот метод, повеќе отколку да се потпише, е да се изгради документ со соодветни простори за таа намена. Овој метод, пред сè, е корисен ако документот мора да биде испратен за да биде потпишан од 1 или повеќе лица лично. И овој метод е вклучен во Microsoft Word се нарекува, Линија за потпис на Microsoft Office.

Односно, овој метод нуди опција за вметнете една или повеќе линии за потпис, за да се осигура дека документот останува добро структуриран и дека потписот го има потребниот простор.

За да го извршите овој метод, направете го следново:

 • Отворете документ во процес на елаборација или веќе завршен, за да продолжите со негова измена.
 • Поставете го курсорот на глувчето (глувчето) на местото каде што сакаме да се појави линијата за потпис да се вметне.
 • Одете и кликнете на опцијата (иконата) на „Вметни -> линија за потпис на Microsoft Office“.
 • Пополнете ги бараните полиња во прозорецот „Конфигурација на потпис“ и завршете со притискање на копчето „Прифати“.
 • Откако сето ова е направено, линијата за потпис може да се прикаже на точката на наведениот документ. За последователно печатење и потпишување на документот. Иако, можете да го вметнете и дигитализираниот рачно напишан потпис на позицијата на линијата за потпис, како што објаснивме во првиот метод. Или поедноставно, како што ќе објасниме во третиот метод.

Како што е прикажано подолу:

Метод 2 - Слика од екранот 1

Метод 2 - Слика од екранот 2

Метод 2 - Слика од екранот 3

Метод 2 - Слика од екранот 4

Во случај да сакате да навлезете подлабоко во Користење на функцијата „Microsoft Office Signature Line“., препорачуваме да ги истражите нашите поврзан претходен пост.

3 метод

Конечно, најлесниот, најдиректниот и најлогичен од сите методи, тоа е едноставно да се користи датотека со слика со дигитализиран рачно напишан потпис, како во првиот метод, и да се вметне како едноставна слика, во потребната позиција во документот.

Како што е прикажано подолу:

Метод 3 - Слика од екранот 1

Метод 3 - Слика од екранот 2

Конечно, ако сакате да истражувате официјални информации за „пријавување во Word“, Ви препорачуваме да кликнете на следново линк.

Резиме на статијата во Мобилен форум

Краток преглед

Накратко, како што може да се види, «пријавете се во Word» во дигитален режим е многу лесен и може да биде многу корисен, едноставно да го персонализирате или разубавите, покријте a законско барање. Бидејќи, како што наведовме на почетокот, потпишувањето на документ може да го гарантира автентикација, верификација и идентификација на истиот, со потврда дека потписникот ја разбрал содржината и дава одобрение, меѓу другото.

Значи, сега знаејќи ги овие 3 ефективни методи, ќе можете ефикасно да ја исполните оваа цел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.