Како да се отстрани пинот во Windows 10

Како да се отстрани пинот во Windows 10

Како да се отстрани пинот во Windows 10

Кога станува збор за заштита на нашите лични или работни компјутери, сигурно многумина од нас се одлучуваат за овозможи традиционална употреба на лозинки да го започнете Логирај Се. Меѓутоа, кога зборуваме за мобилни уреди, обично го применуваме начин на користење на ПИН да започнете сесија или да ги отклучите, бидејќи, можеби, е поудобно и полесно од претходниот метод. Веројатно затоа многумина овозможуваат користење на PIN-кодови на нивните компјутери. Сепак, денес ќе истражуваме како "отстранете го PIN-кодот во Windows 10» Ако е потребно.

Понатаму, важно е да се напомене дека на употреба на PIN во Windows 10, се дава преку алатката наречена Windows Здраво. И, според тоа, ќе видиме и за што е оваа алатка.

Windows 10 не открива мобилен: Што да направите за да го решите овој проблем?

Windows 10 не открива мобилен: Што да направите за да го решите овој проблем?

И, пред да се започне со денешната тема, за MS Windows и како да се управува со него, поконкретно за тоа како «отстранете го PIN-кодот во Windows 10». Ви препорачуваме некои од нашите претходни поврзани објави со кажување Платформа:

Поврзана статија:
Што да направите ако Windows 10 не го открие мобилниот

Поврзана статија:
Бел екран Windows 10: како да го решите овој досаден проблем

Техничко упатство: Отстранете го PIN-кодот во Windows 10

Техничко упатство: Отстранете го PIN-кодот во Windows 10

Што е Windows Hello?

Пред да се знае и научи да «отстранете го PIN-кодот во Windows 10» во алатката наречена Windows Здраво, неопходно е накратко да го знаеме за да се ставиме во добар контекст како правилно да управуваме со него.

И покрај тоа Windows Здраво можеме да кажеме дека е функционалност, опција или софтверска алатка вклучени во Оперативен систем Windows 10, кој им овозможува на компјутерските корисници, на започнете корисничка сесија преку вашите уреди, апликации, онлајн услуги и мрежи. И, сето тоа, користејќи го неговиот лице, ирис, отпечаток од прст или употреба на добро познатите PIN метод.

Понатаму, вреди да се напомене дека, со исклучок на методот PIN, Windows Hello кога работите со биометриски податоци, зема податоци од сензорот на ирисот на предната камера или читачот на отпечатоци за да создаде приказ на податоци или графикон, и ги шифрира пред да се складира на уредот. И ветувајќи го тоа наведените податоци никогаш нема да го напуштат споменатиот уред за безбедност на корисникот.

И, конечно, добро е да разјасниме дека за да му пристапиме во Windows 10, мора да одиме на Прозорец за поставки на Windows, а потоа притиснете на Секција за сметки. Следно, треба да го избереме Опција за најава да може да ги користи сите негови карактеристики. Како што се гледа на следните слики:

Што е Windows Hello?: Слика од екранот 1

Што е Windows Hello?: Слика од екранот 2

Што е Windows Hello?: Слика од екранот 3

Што е PIN за пристап?

Иако, сигурно, на многумина им е јасно дека тоа е а Пристапете до PIN-от, важно е да се спомене дека за Windows 10, ова се однесува на а личен идентификациски број за најава (PIN) преку Microsoft Windows Здраво.

Затоа се смета дека а код за најава тоа треба да биде тајна и лесна за паметење. Покрај тоа, ова е наменето да биде само четири цифри, но без никаков проблем може да се конфигурира под a комбинација на броеви, букви и специјални знаци, со многу повеќе цифри. И придобивките од неговото користење се леснотија и брзина на користење, и неговата ексклузивна употреба на само еден уред.

Управувајте со PIN во Windows 10

Откако ќе се пристапи до Windows Hello во Windows 10, сега можеме да управуваме со достапните опции, како што се: Виндоус Здраво лице за биометриско препознавање на лицето; Windows Hello Отпечаток од прст за биометриска идентификација на отпечаток од прст; или еден Безбедносен клуч за подигнување и автентикација со помош на надворешни механизми, како што е безбедносен клуч преку USB/NFC.

Забележете дека, за Windows, a безбедносен клуч се однесува на физички уред што може да се користи наместо корисничко име и лозинка за да се изврши најавување. И ова може да биде едно USB клуч што зачувува низа клучеви, или a NFC уред како паметен телефон или пристапна картичка. Добрата страна на овој метод е што се користи заедно со друг метод, како отпечаток од прст или PIN. На таков начин што дури и некој да го добие нашиот безбедносен клуч, нема да може да започне корисничка сесија без конфигуриран PIN или отпечаток од прст.

Исто така, во Windows Hello можеме да ги видиме опциите за пристап од лозинка да се изврши традиционалниот механизам за автентикација преку лозинката поврзана со корисникот. опцијата за Лозинка за слика за пристап до оперативниот систем со идентификување на закажана слика. И секако опцијата ПИН за Windows Hello за конфигурација на нумеричка или алфанумеричка шема или лозинка за управување со пристапот до системот.

Во овој последен споменат случај, ПИН за Windows Hello, која е таа што не засега, процесот на користење е така едноставна и брза како што е прикажано подолу на следните слики:

Овозможете користење на PIN за Windows Hello

Поставете Windows Hello: Слика од екранот 1

Поставете Windows Hello: Слика од екранот 2

Поставете Windows Hello: Слика од екранот 3

Поставете Windows Hello: Слика од екранот 4

Поставете Windows Hello: Слика од екранот 5

Променете го вашиот Windows Hello PIN

Поставете Windows Hello: Слика од екранот 6

Отстранете го PIN-от за Windows Hello

Отстранете го PIN-кодот во Windows 10: Слика од екранот 1

Отстранете го PIN-кодот во Windows 10: Слика од екранот 2

Отстранете го PIN-кодот во Windows 10: Слика од екранот 3

И конечно, важно е да се спомене дека, доколку сакате да ги проширите понудените информации на користејќи Windows Hello en Виндоус 10 или Виндоус 11 со Официјални информации на Microsoft Windows, можете да кликнете на следново линк, и овој другиот линк.

Поврзана статија:
Како да деинсталирате дигитален сертификат во Windows 10

Резиме на статијата во Мобилен форум

Краток преглед

Накратко, и како што може да се види, овозможено или «отстранете го PIN-кодот во Windows 10» Тоа е нешто навистина едноставно и брзо да се направи. Исто така, да не заборавиме дека оваа функционалност е дадена преку алатката Windows наречена Windows Здраво. што не само ние му овозможува на корисникот да започне сесија на кој било уред, но и во апликации, онлајн услуги и мрежи. Сето тоа, со користење на нашето лице, ирисот, отпечатокот од прст и секако, ПИН.

И иако, сигурно за многумина, за причини за компјутерска безбедност, приватност и анонимност, овие биометриски опции за најавување со помош на Windows Здраво тие нема да бидат пријатни или доверливи. Мајкрософт им ветува на своите корисници дека можат да бидат сигурни дека информациите се користат за идентификација лицата на корисниците, ирисите или отпечатоците од прсти тие никогаш не го оставаат уредот каде што се користи.

Тоа е Windows не ги складира овие биометриски податоци, ниту на уредот ниту на кое било друго место. Затоа, тоа ќе биде прашање на секој корисник, без разлика дали има доверба или не Користењето на вашите лични податоци од страна на Microsoft.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.