Најдобар софтвер за веб-камери за Windows

Најдобар софтвер за веб-камери за Windows

Најдобар софтвер за веб-камери за Windows

Меѓусебно поврзани како нашата струја општество на XNUMX век, не е чудно што на комуникации или пораки преку слики и видеа, бидете еден од медиумите што сите ги претпочитаат. Следствено, кога станува збор за набавка на мобилен уред или компјутер, се трудиме да се погрижиме неговата камера или веб-камера да е со најдобар можен квалитет што можеме да го добиеме.

И иако на веб камери за компјутери Тие често ги вклучуваат нивните сопствен софтвер за инсталација и управувањеСекогаш е добро да запознаеш некои од «најдобар софтвер за веб-камери за Windows» и други оперативни системи. Затоа, подолу ќе препорачаме некои од најпопуларните меѓу многуте постоечки.

Како да ја користите GoPro како веб-камера на компјутерот

Како да ја користите GoPro како веб-камера на компјутерот

И, пред да истражувам во оваа сегашна публикација за точка повеќе поврзана со веб камерите во компјутери, поконкретно за тоа како «најдобар софтвер за веб-камери за Windows». Ви препорачуваме некои од нашите претходни поврзани објави.

Поврзана статија:
Како да ја користите GoPro како веб-камера на компјутерот
Поврзана статија:
Како да го користите вашиот мобилен телефон како веб-камера со овие програми

Софтвер за веб камера: главни карактеристики

Софтвер за веб камера: главни карактеристики

Зошто да користите софтвер од трета страна за веб камера?

Како што кажавме на почетокот, веб камерите, денес, се а многу важен (периферен) елемент на сечиј компјутер. Со оглед на тоа што, освен што ни служи за правење едноставен автопортрет (селфи) или за остварување на нашите видео повици, со нив можеме да направиме многу повеќе работи, со вистинскиот софтвер.

И токму на Интернет, како и обично, можеме да најдеме разновидни програми што ќе ни овозможи да ја исполниме оваа цел. Па сигурно со ова малку Список на софтвер за веб камера, некои можеби ќе ја најдат програмата неопходна за типот на корисник и потребната потреба. Бидејќи, многу од овие програми обезбедуваат поголема функционалност на овој тип на уреди.

На пример, со овие софтвери за веб-камери можете да додавате ефекти y елементи на видеа и слики или фотографии, како и, снимајте, уредувајте и персонализирајте ги направените видеа, за подобро вработување во Социјалните мрежи. Или, тие можат да ги претворат овие во а компјутерски безбедносен елемент во корист на дом или канцеларија. Со доделување на нивните способности, видео надзор или камера за препознавање лица, меѓу другите.

Топ 3 софтвер за веб-камери за Windows

Фаќање на Logitech

Фаќање на Logitech

Фаќање на Logitech е софтвер за веб камера што ви овозможува да креирате содржина со овие уреди, на лесен, брз и интуитивен начин. Затоа, можете да снимате висококвалитетна видео содржина од нив, а потоа да ја споделите со остатокот од светот. Плус, го олеснува снимањето од две или повеќе веб-камери, лесно префрлајќи се помеѓу шест различни сцени, било слика во слика или една до друга. И меѓу многу други функции, се следниве:

 1. Вертикално снимање видео во 9:16 за оптимизирано доживување при гледањето на мобилните и социјалните медиуми.
 2. Испраќање видео на платформи за стриминг (YouTube, Facebook Live или Twitch) преку OBS и XSplit.
 3. Персонализирање на содржината на видеата преку текст, бои и живи позадини.
 4. Примената на филтри, транзиции и граници за да се олесни прилагодувањето на генерираната содржина.
 5. Употреба на функции за контрола на видното поле, пропорционална димензија и резолуција на снимање.
 6. Конфигурација до 6 кориснички профили за зачувување на различните потребни конфигурации.
 7. Достапно е за Windows и macOS.

ManyCam

ManyCam

ManyCam е софтвер за веб-камера, достапен само за Windows, кој овозможува лесен начин за користење на такви уреди за пренос во живо. На таков начин, да може да се произведуваат видеа во живо со професионален квалитет на платформи за стриминг, апликации за видео конференции и алатки за учење на далечина. И за ова, на пример, овозможува одлична употреба на виртуелни позадини, кои се многу корисни за пренос на видео во живо и директно. Така ќе биде полесно заматувањето, бришењето и замената на позадината со слики или видео извори без потреба од користење зелен екран. Покрај тоа, вклучува и други опции или карактеристики, како што се:

 1. Функционалност на таблата за лесно цртање, цртање и додавање текст додека снимате.
 2. Увезување и извоз на конфигурации за поставки во други ManyCams за да заштедите време и да ја олесните работата.
 3. Користете ја функцијата виртуелна камера за да испраќате различна содржина од вистинската веб-камера.
 4. Испраќање видео на платформи за стриминг (YouTube, Facebook Live или Twitch) преку OBS и XSplit.
 5. Употреба на алатката Chroma Key за замена на позадината на преносот со слики, видеа или други.
 6. Управување со до 200 видео извори за максимизирање на креативниот потенцијал на корисникот.
 7. Употреба на слоеви со заоблени агли и можност за нивно непроѕирно за подобрување на преносот.

Ти Камерата 9

Ти Камерата 9

Ти Камерата 9 е софтвер за веб камера кој во својата бесплатна верзија (суштинска) овозможува без никаков проблем да се вршат сесии на видео-видео помеѓу пријатели или работен видео повик; додека, во неговата платена верзија (делукс) можете да вметнете видео ефекти во реално време, избирајќи од повеќе од 200 забавни и интересни ефекти; и интегрирајте ја веб-камерата во апликациите за видео разговор, како што е Skype, како и услугите за стриминг, како што се Facebook Live и YouTube Live. Покрај тоа, вклучува и други опции или карактеристики, како што се:

 1. Применете ги подобрувањата и шминката на кожата во реално време за подобар изглед на интернет.
 2. Додајте сопствени наслови и слики за сесии за пренос во живо.
 3. Вклучете автоматски и рачни прилагодувања за работи како осветлување, острина и бучава.
 4. Најавете се и излезете од оперативниот систем користејќи препознавање лице.

Други слични програми за Windows и macOS

За функции за општа намена

 1. camwiz рекордер на веб камера
 2. iGlassesMac
 3. Микам
 4. Виртуелна веб-камера SparkoCam
 5. СплитКам
 6. Веб-камераMax
 7. Играчка веб-камера
 8. јам камера

За функции за видео надзор

 1. Контакам
 2. IP камера прегледувач
 3. iSpy

За карактеристики за препознавање лице

 1. Најава за лице на Rohos
 2. Вистински клуч

Најдобрите алтернативи за управување со веб-камери во Linux

 1. каморама
 2. светлина
 3. Сирење
 4. DroidCam
 5. Екига
 6. Guvcview
 7. HasciiCam
 8. Камозо
 9. Kerberos.io
 10. Движење
 11. OBS
 12. Вебкамоиден
 13. ZoneMinder

Резиме на статијата во Мобилен форум

Краток преглед

Накратко, ова се «најдобар софтвер за веб-камери за Windows» кои денес можеме да ги препорачаме со одлична самодоверба. Значи, ако ви треба, тоа е само прашање на преземете и тестирајте. И ако имате, macOS или Linux, се надеваме дека програмите препорачани за истата цел исто така ќе ви бидат од корист.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.