Што е BIOS-от и за што служи на вашиот компјутер

Што е BIOS

Нашиот компјутер е составен од огромен број различни компоненти. Ова значи дека има многу термини со кои треба да се запознаеме, некои од нив се нови за многу луѓе. Нешто што многу корисници го бараат е да се знае што е BIOS-от во компјутерот. Термин што можеби сте го слушнале по повод и за кој сакате да дознаете повеќе.

Следно, ќе ви кажеме што е BIOS-от и за што служи на вашиот компјутер. Ова ќе ви помогне да дознаете повеќе за овој концепт и колку е важен за компјутерот денес. Бидејќи тоа е концепт со кој сигурно многумина од вас во одреден момент се сретнале на вашиот компјутер и за кој сакате да дознаете повеќе. Овој водич ќе ви помогне.

Што е BIOS-от на компјутерот

BIOS-от на компјутерот

BIOS-от е кратенка што се однесува на зборовите Basic Input-Output System, што можеме да го преведеме како Basic Input-Output System на шпански. BIOS-от е првото нешто што работи кога ќе го вклучиме компјутерот, таблет, мобилен телефон или други електронски уреди, па тоа е нешто што многу се користи, како што можете да видите. Во случај на компјутер, името BIOS не се користи секогаш, иако концептот е ист во сите случаи.

Во реалноста сме соочени со низа од кодови за извршување (софтвер) што е зачуван на чип на матичната плоча (хардверот на компјутерот). Ова е нешто што му овозможува да препознае што е поврзано со него, било да е тоа RAM меморија, процесор, единици за складирање и други. BIOS-от овозможува она што навистина го имаме е компјутер, бидејќи без него едноставно би имале матична плоча.

Во моментов BIOS-от обезбедува голема количина на информации, информации кои во многу случаи нема да се најдат во самиот оперативен систем. Во рамките на BIOS-от е местото каде што можете да прилагодите бројни карактеристики на речиси секој хардвер поврзан на матичната плоча, така што има големо значење во компјутерот, бидејќи е вратата за овие опции. Неговиот интерфејс се менуваше со текот на времето и моментално има верзии во кои можеме да користиме дури и глушец, една од најзабележителните промени во последните години.

За што служи BIOS-от на компјутерот

BIOS-от

Како што споменавме порано, секвенцата за иницијализација на компјутерот поминува низ водење на BIOS-от. Ова е местото каде што ќе се препознаат различните уреди што се инсталирани на матичната плоча на компјутерот. BIOS-от е корисен за сите тие да се поврзат со таа матична плоча преку софтвер, за да се генерира врска и воспоставени упатства, кои ќе се користат додека компјутерот не се вклучи повторно.

БИОС-от во компјутерот дава многу информации, меѓу нив наоѓаме детали за можните дефекти што можат да настанат кога ќе го стартуваме компјутерот, особено во случај на дефекти на хардверот. Во овој BIOS-от е напишана звучна секвенца што ќе се емитува на звучникот во случај да има дефект во некоја компонента. Оваа низа вообичаено може да се разгледа во прирачникот за матична плоча на тој компјутер. Односно, ако некоја компонента откажа (RAM или графичка картичка), звукот што ќе го емитува ќе биде различен, за да може полесно да се препознае.

Ако имаме матична плоча лоцирана во горниот среден опсег на пазарот, тогаш имаме двоен BIOS во него. Тоа е карактеристика што значително помага, бидејќи ако BIOS-от е оштетен, последица на тоа е матичната плоча да биде неупотреблива, нешто што може да биде значителен трошок и загуба на пари за корисниците. Имајќи двојник, можете да креирате или генерирате копија од чипот и конфигурацијата во втората. Иако ажурирањата на BIOS-от се објавени, за да се избегнат вакви проблеми, тоа е добар начин да се осигурате дека ништо нема да се случи.

Поставките што се зачувани во BIOS-от ќе остане зачуван дури и кога тој уред е исклучен од електричната мрежа подолго време. Се чува во батерија која се наоѓа на таа матична плоча, на начин што нејзиното складирање е нешто што е обезбедено со години. Може да се случи таа батерија да се испразни, но и во тие случаи тоа не е проблем. Дури и ако батеријата ви е мртва, ќе треба само да ја замените правилно и повторно да ги вчитате сите промени, на овој начин таа конфигурација ќе се прикаже повторно, без да изгубите ништо. Значи, тоа е една помалку грижа за секој корисник.

Како да пристапите до BIOS-от

Пристапете до BIOS PC

Не е важно само да се знае што е BIOS-от. Исто така и начинот на кој можеме да му пристапиме на компјутерот е нешто интересно за корисниците. Бидејќи многу корисници не знаат како да пристапат до него. Моментот во кој ќе пристапиме до него е на почетокот на нашиот компјутер. Ова е нешто што не се менува на ниту еден компјутер. Тоа е да се каже, не е важно кој е брендот на вашиот компјутер, дека моментот во кој ќе пристапиме на споменатиот BIOS-от е секогаш ист.

Додека времето е ист, може да има мали разлики во начинот на кој се пристапува. Разликата е едноставно копче што ќе треба да го притиснеме. За да пристапиме до BIOS-от вообичаено е да мораме притиснете го копчето DELETE во првите пет секунди откако компјутерот ќе се вклучи. Мора да бидеме брзи ако сакаме да пристапиме, особено ако имате компјутер што работи пребрзо.

Копчето што треба да го притиснеме е донекаде променливо. Во повеќето компјутери тоа е нешто што можеме да го направиме со притискање на копчето DELETE. Иако е можно твоето да е поинакво. Ако клучот DEL не ви дава пристап до BIOS-от на вашиот компјутер, тоа може да биде едно од овие други клучеви: ESC, F10, F2, F12 или F1. Марката и моделот на вашиот компјутер е тој што ќе го одреди копчето што треба да го притиснете, но дури и помеѓу компјутери од иста марка треба да притиснете друго копче. Во сите случаи, тоа мора да се направи во првите пет секунди по стартувањето на компјутерот.

Табела за пристап на BIOS-от

За среќа имаме список со производителите на компјутери и клучот во кој треба да притиснете ако сакате да пристапите до овој BIOS на компјутерот. Ова се најчестите клучеви ако сакате да му пристапите на вашиот компјутер во одреден момент, во зависност од брендот:

Производител Вообичаен клуч за пристап до BIOS-от Дополнителни клучеви
ACER F2 ДЕЛ, Ф1
АСРОК F2 ИЗБРИШИ
ASUS F2 DEL, Вметни, F12, F10
Dell F2 DEL, F12, F1
Гигабајт F2 ИЗБРИШИ
HP ESC ESC, F2, F10, F12
Леново F2 F1
MSI ИЗБРИШИ F2
TOSHIBA F2 F12, F1, ESC
ZOTAC НА F2, DEL

Пристапете до BIOS-от во Windows

Пристапете до BIOS PC Windows

Покрај пристапот при стартување, постои дополнителен универзален метод за Windows. Благодарение на него, ќе имаме пристап до BIOS-от на нашиот компјутер кога е потребно. Ова е метод што можеме да го користиме ако го имаме Виндоус 8, Виндоус 8.1 или Виндоус 10 инсталиран на нашиот компјутер. Ако имате некоја од овие верзии, ќе можете да го користите овој метод. Тоа е исто така многу едноставен начин да го направите тоа.

Во менито за почеток пишуваме BIOS и ќе добиеме низа опции на екранот. Она што не интересира во овој случај е Change advanced Start options. Ако таа опција не се појави, секогаш можеме да ја запишеме директно во пребарувачот. Кога ќе ја отвориме оваа опција на екранот, ќе можеме да видиме дека добиваме дел наречен Напредно стартување. Ако кликнеме на копчето Restart сега во рамките на оваа функција, компјутерот ќе се рестартира во посебен режим од кој ќе имаме пристап до различни опции.

Во тоа мени што ќе се појави следно, на син екран, кликнете на опцијата Решавање проблеми. На следниот екран ќе треба да кликнеме на опцијата Напредни опции. Следната опција на која треба да кликнеме е опцијата наречена Конфигурација на фирмверот UEFI. Со ова, компјутерот потоа ќе се рестартира и ќе влезе директно во тој BIOS-от. Ова е нешто што ќе потрае неколку секунди, а потоа ќе бидеме во тој BIOS-интерфејс на нашиот компјутер, кој значително се промени со текот на времето. Како што можете да видите, тоа е нешто што не е сложено и не одзема премногу време за да го внесете, така што можеме да имаме пристап и до BIOS-от во Windows, нешто што многу корисници го бараа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.