3D филмови за гледање на PS4 VR

По успешното слетување на Sony Во светот на игрите за виртуелна реалност, беше прашање на време кога ќе ги искористам истите тие ресурси за да можам да гледам 3D филмови на PS4 VR. Искуството е апсолутно неверојатно. Во овој пост ќе ви објасниме сè што треба да знаете за да уживате. Од како да ги конфигурирате слушалките до серија интересни трикови.

Покрај сите негови гејмерски функции кои веќе ги знаеме, PlayStation VR нуди и специфична функција за гледање филмови. Дали е тој Кинематски режим, решение толку разноврсно што е корисно и за употреба во игри на PS4 освен виртуелната реалност и за прелистување на Интернет во 2D. И, пред сè, да гледате видеа за виртуелна реалност во 3D.

Меѓу другото, овој режим ни дава а подобрена големина на екранот, многу поголема од онаа на која било стандардна телевизија. Без страв од претерување, можеме да кажеме дека е како кино IMAX, но со идеална големина на екранот и целосна изолација. Идејата е дека чувствуваме дека сме внатре во кино. Нешто слично на она што на пример предлага Нетфликс ВР.

Но, пред да започнете да уживате во ова прекрасно 3D искуство и да го добиете најдобриот режим на гледање, неопходно е да направите некои прилагодувања:

Како да поставите кинематографски режим на PlayStation VR

Кинематичкиот режим на PlayStation4 е многу лесен за поставување. Сè што треба да направиме е да ја вклучиме конзолата и да ги приклучиме слушалките. Само правејќи го тоа менито PS4 ќе се појави преку прегледувачот на VR. Таму ќе ги најдеме опциите за прилагодување на саканиот квалитет при гледање на нашите омилени филмови

Првото нешто што треба да се знае е дека овој режим ни овозможува да гледаме филмови за виртуелна реалност во три големини на екранот различни:

  • Мал (117 инчи).
  • Средно (163 инчи).
  • Голем (226 инчи).

За да ги приспособиме овие големини на екранот, во менито за прегледувач мораме прво да одиме во Settings, потоа да внесеме Devices, да изберете PlayStation VR и на крајот да изберете Cinematic Mode.

Мал совет: иако фигурата од 226 инчи е многу примамлива (според Sony, исто како да седите во првиот ред на кино), важно е да се знае дека не секогаш „поголемото“ значи „подобро“. Корелацијата е токму спротивна: колку е поголема големината на екранот, толку е полош квалитетот на сликата. Не очекувајте ниво на квалитет на Blu-Ray со оваа големина. Поради таа причина, препорачуваме да изберете 163 инчи.

ps4 vr

Како да гледате 3D филмови на PS4 VR

Sony објави неколку ажурирања на апликацијата Media Player на конзолата од нејзиното лансирање. Благодарение на тоа, во моментов можете да уживате во различни типови на содржина преку PSVR. Така, можеме да гледаме филмови за виртуелна реалност во формати како што се MKV, AVI, MP4, MPEG2 PS, MPEG2 TS, AVCHD, JPEG или BMP.

Во однос на квалитетот на звукот, Sony коригираше забележителен првичен недостаток, при што слушалките не можеа играјте 3D Blu-Ray. Сè беше поправено со закрпата за PlayStation 4.50, која воведе неколку значајни промени, вклучително и ажурирање на кинематографскиот режим. Беше вклучена и стапка на освежување од 120 Hz за мали и средни екрани. Тоа не е мала промена, бидејќи му овозможува на корисникот да гледа подолго време на PlayStation VR 3D видеа (во продажба за околу 300 евра) без да чувствува главоболки, вртоглавица и друга непријатност.

Се разбира, за да уживате во оваа содржина, неопходно е да користите USB-меморија или да го складирате ажурирањето на локален медиумски сервер, бидејќи не може да се складира директно на PS4. Барем засега.

На сето ова мора да додадеме дека со PlayStation VR можеме да уживаме и во видеа снимени во 360 степени. И на фотографии направени со сенасочна камера. Исто така, ќе можеме да репродуцираме секаков вид компатибилна содржина од прикачен уред.

Но, да не ја изгубиме од вид темата на објавата: 3D кино и виртуелна реалност. Тоа е големата предност на PS4 VR надвор од светот на видео игрите, цело поле на можности што сега почнуваме да ги откриваме.

3D филмови за гледање на PS4 VR

Бидејќи секој 4D филм достапен на Blu-Ray може да се гледа на PS3 VR, очигледно списокот е бесконечен. Сепак, постојат одредени наслови особено погодни за ова искуство. Направивме а избор на филм кои се чини дека се снимени намерно за оваа платформа. Има и такви кои се стари неколку години, но нивните карактеристики ги прават идеални за овој филмски режим. Дури и ако веќе сте ги гледале во филмови или на телевизија, ве охрабруваме да ги погледнете повторно и да ја откриете разликата:

Аватарот

аватар

Аватар: еден од најдобрите 3D филмови за гледање на PS4 VR

Не можам да замислам подобар предлог од овој за да го тестирам чудото од гледање 3D филмови на PS4 VR. Во уредувањето на снимката на Аватарот Беа користени неколку иновативни, досега невидени техники за визуелни ефекти. Џејмс Камерон, режисерот се одлучи за компјутерски генерирани фотореалистички ликови, создадени со помош на нови технологии за анимација за снимање на движење.

Иновациите вклучуваа нов систем за осветлување на масивни области како џунглата Пандора и подобрен метод за снимање на изрази на лицето.

Продуцентите на „Аватар“ вложија неверојатни 237 милиони долари во филмот, иако тој заработи десет пати повеќе на бокс-офисот. Одличен успех без сомнение. Филмот, далеку од тоа дека е застарен, и денес е скапоцен камен во кој вреди да се ужива одново и одново. Особено во 3D.

Гравитацијата

филм за гравитација

3D филмови за гледање на PS4 VR: Гравитација

Друг совршен филм за да се почувствува вртоглавицата на 3D сензорното потопување на PS4 VR е Гравитацијата (2013). Првично беше снимен во дигитален формат, а во постпродукцискиот процес беше префрлен во 3D формат.

За оние кои не го виделе, тоа е прекрасен трилер за несреќа во вселенскиот шатл Explorer во орбитата околу Земјата. Протагонистите се Џорџ Клуни и Сандра Булок, За своите настапи добија безброј признанија. Истото може да се каже и за неговите специјални ефекти и технологијата што се користи во неговото производство.

Самиот Џејмс Камерон го советувал режисерот Алфонсо Куарон во употребата на новите дигитални технологии за создавање на филмот. По премиерата, режисерот на Аватар со фасцинација изјави дека ова е најдобриот вселенски филм некогаш снимен. Неговата неверојатна визуелна сила се множи кога се гледа во виртуелна реалност.

Господарот на прстените

Целосно извонредно 3D искуство: Господарот на прстените

Само со технологијата за виртуелна реалност можеме да патуваме до Средната Земја, темните планини на Мордор или зелените ридови на Ла Комарка. Навистина, Сагата за Господарот на прстените Тоа е уште еден од идеалните предлози за вкус со сиот интензитет преку PS4 VR.

Има малку ново да се додаде за одличната работа на JRR Tolkien и неговата адаптација на кино од рака на Питер Џексон. Да, можеме да зборуваме за иновативните техники и дигиталните визуелни ефекти кои се користат во производството на овие филмови, кои уште повеќе блескаат кога ќе ги видиме на PS4 VR.

Посебно споменување за звучните ефекти. Од татнежот на орките до шепотовите на Голум, нашите уши ќе не пренесат до сите тие фантастични поставки, давајќи ни неспоредливо искуство.

Одмаздниците

3D филмови за гледање на PS4 VR: The Avengers

Каква одлична идеја да се нурне назад во Венагдорската сага во виртуелната реалност! Четирите наслови од серијата (Одмаздници, Добата на Ултрон, Бесконечна војна и Крај на играта) беа произведени во 3Д, воодушевувајќи ги и обожавателите на Марвел и љубителите на акционите и фантастични филмови.

Токму затоа PS4 VR е прекрасна можност уште еднаш да уживате во одличните моменти на една од сагите со најголема заработка во последните години на големиот екран. Подобрено искуство.

Парк Јурасико

Паркот Јура

Паркот Јура, поразителниот филм кој не излегува од мода

Конечно, класика со големи букви, совршена за доживување во 3D преку PS4 VR. Парк Јурасико беше објавен во 1993 година, пред речиси три децении. Сепак, тоа е еден од оние кружни филмови (продолжението се друга тема) што човек не се заморува да ги гледа. Мешавина од авантура, научна фантастика и хорор филм што не изгуби ни грам од својот оригинален шарм и покрај одминувањето на времето.

Виртуелната реалност ќе го донесе чудото што го шетаме меѓу диносаурусите. Ќе го почувствуваме неговото присуство, фасцинантно и заканувачки, околу нас, живеејќи вака една од одличните креации на Стивен Спилберг во прво лице. Скапоцен камен во кој добрите филмски фанови ќе можат да уживаат на поинаков начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.