Најдобрите емулатори на Nintendo 64 за компјутер

Нинтендо 64

Веќе 26 години не делат од дебито на Nintendo 64, наследник на успешниот Super Nintendo и првата конзола на јапонскиот бренд во направи скок од 2D во 3D со титули како Zelda или Super Mario 64.

Врамена е внатре конзоли од петта генерација, заедно со успешните Sony PlayStation или Saturn на Sega и го задржа форматот на кертриџот во споредба со сè пораспространето ЦД. Дури и денес неговите игри нудат многу часови забава, па доколку немате физичка конзола, ќе ви ја претставиме најдобри емулатори на Nintendo 64 за компјутер.

Што е емулатор?

Емулаторот е програма која во основа ни овозможува стартувајте игри на Nintendo 64 на нашиот компјутер, користејќи ги сопствените компоненти на нашиот компјутер. Ова е можно, делумно, благодарение на 64-битната архитектура што оваа конзола веќе ја користеше.

На овој начин ќе можеме да уживаме во најдобрите наслови кои јапонскиот производител дојде да ги пласира на пазарот дури и на компјутери ветерани, бидејќи барањата за да функционира се многу достапни.

Проектот 64

Project64

Прв на листата е Проектот 64, кој популарно се смета како најголемиот достапен емулатор за Nintendo 64. Меѓу неговите многубројни карактеристики би можеле да го истакнеме неговото непречено функционирање и на Windows и на Android.

Оние кои ќе изберат да го пробаат ќе го откријат тоа нема да треба да трошат многу време на конфигурации за да функционира, бидејќи во самиот процес на инсталација ќе имаме сè подготвено за да го извршиме.

Ќе имаме пристап до мултиплеер, опција за внесување на измамници па дури и менувајте ја резолуцијата или големината на екранот за да го прилагодите на различни извори на видео излез.

Една од неговите најголеми предности е тоа што е со отворен код, што го натера да го има зад себе огромна заедница да ви даде поддршка.

мупен 64плус

Мупен64

Не е толку лесен за употреба како што може да биде Проектот 64, но за возврат ќе добиеме а најдобро звучно искуство во емулирани игри.

Во случај да наидете на каков било проблем со водење игра во Проектот 64, многу се препорачува да му дадете глас на доверба на Мупен.

Неговата употреба нема графички интерфејс, но избира традиционалната командна линија да работи.

Го имаме достапни за Windows, Mac, Linux и Android што е одлична поента во нејзина корист.

RetroArch

RetroArch

Стигнуваме до друга алтернатива, а тоа е дека RetroArch не е емулатор за користење, воведување на софтвер за повеќе платформи.

Ќе можеме да пристапиме до повеќе опции и за конзола, компјутер или мобилен и да ги извршуваме од нашиот компјутер.

Во случајот со Nintendo 64 користи графички интерфејс базиран на Mupen 64 но додавање на повеќе опции како оверклокување и повеќе опции за прилагодување.

Тоа е опција совршено ако користите емулатори со повеќе платформи различни, бидејќи ќе го олесни пристапот до нив, групирајќи сè во истата програма.

Неговата почетна конфигурација не е лесна, но на YouTube имаме многу објаснувачки видеа кои ќе не земат за рака во оваа задача.

СупраХЛЕ

Една од најнеобичните опции е SupraHLE. Овој емулатор не се препорачува за ниеден корисник и ќе објасниме зошто.

Освен што може да смета на сите карактеристики на другите емулатори, во ова можеме да ги измениме практично сите параметри на игрите.

Точка која е навистина карактеристична е онаа на да можеме да го измениме аудиото по наш вкус.

Како негативна точка ја наоѓаме неговата изведба и тоа е тоа е оптимизиран да работи на Windows 7, така што корисниците на Windows 10 може да видат намалено корисничко искуство.

1964

1964

Овој емулатор нуди поддржува и Windows и Android, па затоа е добра алтернатива за оние корисници кои ги имаат двата оперативни системи дома.

Во рамките на неговите можности можеме да најдеме опции кои ќе ни овозможат да ги приспособиме игрите по наш вкус. Од делот за трикови до создавање на наша сопствена видео игра.

На сето горенаведено мора да се додаде и леснотија на користење и целосна компатибилност со практично сите џојстици и подлоги за игри.

Како негативна точка можеме да најдеме некакво паѓање во текот на игрите и ситуации на забавување кои веројатно доаѓаат од недостаток на оптимизација.

Cen64

Cen64

Еден од најновите емулатори на списокот  и една од најновите алтернативи.

Тој е претставен како симулатор, бидејќи целта не е само да се емулира, туку и целосно симулирајте ја околината на самата конзола.

Ова е поврзано со времето на вчитување, дневниците, внатрешниот часовник... дури и избегнувањето на употребата на хакови и отсуството на грешки.

Според нивните публикации, целта е да се привлечат големите експерти за емулација и да го развиете крајниот емулатор.

Една од неговите силни страни е можноста за водете го со скромен тим, бидејќи i5 4670k би бил доволен.

Од друга страна, како еден од најновите, има помалку фаза зад себе иако има многу висок потенцијал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.