Steam VR: што е тоа, како да го инсталирате и главните игри

Пареа
Популарната платформа за дистрибуција на дигитални видео игри Steam ја лансираше својата верзија за виртуелна реалност во 2014 година под името Пареа VR. Успехот на оваа иницијатива е неоспорен. Во моментов, ни нуди повеќе од 1.200 VR (виртуелна реалност) искуства со сите видови игри и симулатори, како и режим на зголемена реалност во соработка со Microsoft.

Steam се појави во нашите животи во септември 2003 година од страна на Вентил корпорација. Меѓу другото, нудеше заштита од пиратерија, автоматско инсталирање и ажурирање на игрите, заштеда во облакот и многу други работи кои на крајот ги заведоа гејмерите ширум светот.

Скокот кон виртуелната реалност беше огромен чекор што го збогати искуството со игри на импресивен начин. Со Steam VR не само што уживаме во игрите, туку сега буквално влегуваме и во нив. Ние ги живееме.

Како да инсталирате Steam VR

За да можете да уживате во Steam VR потребно е да бидете регистрирани во услугата. За ова е неопходно креирајте сметка (бесплатно е) на кои се поврзани видео игрите купени од играчот. Пред, се разбира, ќе мора да преземете Steam VR преку овој линк.

По преземањето, ова се чекорите што треба да ги следите:

  1. Како прво, мораш инсталирај SteamVR. Упатството се отвора автоматски при стартување.
  2. Тогаш го поврзуваме шлемот или визирот со опремата и ги активираме контролорите за движење.
  3. Со користењето на Мешана реалност на Windows, ќе ја отвориме апликацијата Дете на Бирото.

Преку Dete можеме да започнеме која било игра SteamVR од библиотеката на Steam. Можеме дури и да започнеме игри без да го отстраниме гледачот, да ги бараме и инсталираме преку Windows Mixed Reality. За сè да функционира како што треба, прво ќе треба да се увериме во следново:

 • Дека нашиот тим ја има најновата верзија на Windows 10 или Windows 11. Во спецификациите на системот ќе имаме дека OS Build е 16299.64 или повисок.
 • Дека не чека ажурирање за преземање или инсталација. Ако е така, сите процеси мора да се прекинат и компјутерот да се рестартира.

Минимални барања за инсталација

За да инсталираме Steam VR на нашиот компјутер, ќе треба да имаме Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 или повисок оперативен систем. Потребен е и процесор Intel Core i5-4590 / AMD FX 8350, еквивалентен или подобар, 4 GB RAM, како и графика NVIDIA GeForce GTX 970, AMD Radeon R9 290 (еквивалент или подобра). Конечно, ќе ни треба широкопојасна интернет конекција.

Во моментов, Steam VR е компатибилен со Valve Index, HTC Vive, Oculus Rift, Windows Mixed Reality, меѓу другите.

Најдобрите игри за Steam VR

Заборавете на тастатурата и уживајте во најдобрите игри за виртуелна реалност со Steam VR. Насловите кои ви ги претставуваме во оваа листа ќе нè натераат да разбереме точно зошто вреди да се инвестира во добар гледач и да се ужива во неверојатно искуство.

Некои од нив се едноставно постоечки наслови кои се прилагодени на новиот медиум, идеални за оние кои ги прават своите први напади во игрите за виртуелна реалност и за оние кои сакаат да ја пробаат својата најомилена игра на нов начин. Другите од друга страна се прекрасни игри за виртуелна реалност создадени специјално за да се живее во VR.

Еве го нашиот избор на топ 10, распореден по азбучен ред:

Архангел: Пеколниот оган

пекол

Архангел: Пеколниот оган, игра достапна на Steam VR

Ова е една од најдобрите игри за виртуелна реалност за оние кои бараат целосно извонредно искуство. Архангел: Пеколниот оган е механички стрелец кој вклучува кампања за приказна за еден играч во своите верзии за PS4 и компјутер. Оваа кампања не сместува во пилотската кабина на робот со големина на зграда. Оттаму ќе ги контролираме двете раце на џинот и можеме да користиме огромна разновидност на оружје за да ги победиме страшните непријатели што се појавуваат.

Верзијата за компјутер нуди бесплатен самостоен конкурентен режим на мултиплеер. Контролата над роботот е целосна, со опции како избор на различни структури и механички маски. Купувањето DLC на кампањата на Steam исто така отклучува некои придобивки во мултиплеер.

Победи Сабер

пареа vr победи знам

Здрава физичка и ментална вежба. Победи Сабер е брза, кинетичка игра каде што играчот мора да ги исече блоковите со кодирани бои во ритамот на музиката во заднина. Користејќи два контролери за движење, ќе го лизгаме воздухот вертикално или хоризонтално. Потребна е многу вештина и концентрација, додека не поканува на целосно извонредно искуство.

Стандардно Beat Sabre доаѓа со 10 песни кои нè придружуваат во играта. Сепак, гејмерите на компјутери можат да користат уредувач на песни за да креираат свои сопствени листи за репродукција или дури и да ги преземаат оние на други корисници.

Catan

катан vr

Катан: од масата за игри до виртуелната реалност

Искуство со игра на табла Доселеници во Катан донесени во реалниот свет во многу успешна адаптација. Играње во Катан В.Р. седнуваме на маса со други играчи (може да има до четворица во ред), користејќи ги различните контролори за движење за да ги одбереме и поставиме нашите фигури. На овој начин ќе изградиме населби, ќе добиеме ресурси и ќе вршиме размена.

Doom VFR

Doom

Виртуелна реалност да трепери од страв: Doom VFR

Малку терор. Затоа што виртуелната реалност е толку „реална“ што нема подобар начин да се исплашите. Doom VFR е адаптација на VR режимот на популарната игра Doom, иако претставува поинаква приказна и кампања, со нова и колоритна борбена динамика.

Половина живот: Аликс

пареа vr полуживот

Една од најдобрите игри за виртуелна реалност достапна на Steam: Half-Life Alyx.

За љубителите на играта, славно враќање во светот на Half-Life, но со многу повеќе опции. Во овој случај, наместо Гордон Фримен, влегуваме во чевлите на Аликс Венс, борејќи се рака под рака во Сити 17. Бесни престрелки, човечки и вонземски непријатели, нови сценарија и сложени загатки за решавање.

Полуживот: Аликс е еден од најдобрите примери за тоа што значи виртуелната реалност за акциона игра: умножување на живописната сензација и емоција на искуството.

Железен човек

Iron Man steam vr

Iron Man во виртуелна реалност

Без сомнение, една од најдобрите игри за виртуелна реалност која не убеди дека сме во универзумот на Avengers. Благодарение на Steam VR, можеме да ја преземеме контролата над костумот на Железен човек, истражете ги различните сценарија, борете се со непријателите и забележите како нивото на адреналин се зголемува во нашите вени.

Во основата на работењето ќе имаме можност да го прилагодиме нашиот костим и да добиеме уште повеќе сок од нашето искуство како Тони Старк.

Но, ако барате нешто различно, играта има режим на кампања што ги спротивставува Старк и компанија против супернегативецот хакер Ghost, авантура во која ќе се појават и други ликови, добри и лоши.

Ничија Скај

нема човечко небо

Истражување на нови светови со No Man's Sky VR

Познатата игра за истражување на вселената може да се ужива и со слушалки за виртуелна реалност. Ничија Скај нè води во срцето на новите светови и во занесот од размислувањето за пространоста на просторот од пилотската кабина на нашиот брод. Бидејќи галаксијата е многу големо место, никогаш нема недостиг од нови работи што треба да се видат.

VR верзијата на оваа игра вклучува бројни ажурирања: режим на повеќе играчи, нови опции за управување со флотата и предводникот, градење бази... Фасцинантна авантура за живеење со петте сетила.

Star Trek: Bridge of Crew

екипажот на мостот

Добредојдовте на: Star Trek: Crew Bridge

Ако сакате да го исполните вашиот сон да се приклучите на Starfleet, ова е вашата шанса: Star Trek: Bridge of Crew. Можете да изберете помеѓу четири различни ликови: капетанот кој ги следи целите и дава наредби, тактичкиот офицер (управува со сензорите и оружјето на бродот), кормиларот кој го насочува текот и брзината на бродот и инженерот кој се справува со управување со енергија и какви било поправки.

Bridge Crew бара од нас постојано да комуницираме со остатокот од екипажот додека го истражуваме вселената и се браниме од непријателски напади. Идеален начин да уживате во ова искуство е онлајн мултиплеер.

Војна на Starвездите: ескадрили

steam vr star wars

Универзумот Star Wars на Steam VR

За љубителите на сагата. Ова е најдобриот начин да се доживее вселенската борба поставена во временската линија на оригиналната трилогија Star Wars. Играчот може да избере од долгата листа на иконски вселенски бродови, кои исто така можеме да ги приспособиме по наш вкус.

Естетиката и суштината на Војна на Starвездите: ескадрили Тие се верни на класичната традиција на Star Wars. Имаме и режим на кампања за еден играч (можете да ја изберете вашата страна: Империјата или Бунтовниците). Има и онлајн режим на мултиплеер, идеален за одлично време на забава.

Чекор

Нон-стоп возбуда играјќи Stride во VR верзија

Веројатно најфизичката игра на оваа листа. Чекор е слободно вежбање што совршено се вклопува во режимот на виртуелна реалност. Ќе го бара нашето целосно внимание, со континуирано скокање и лизгање. Неговите бескрајни режими се постојан предизвик кој не ни дава ни најмал одмор.

Покрај тоа, тоа е игра со многу потенцијал. Новите режими и екстензии се во работа и се појавуваат бидејќи играта добива на популарност низ целиот свет. Наслов што не може да недостасува во вашата библиотека со играчки за VR.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.