Çfarë është BIOS dhe për çfarë shërben në kompjuterin tuaj

Çfarë është BIOS

Kompjuteri ynë përbëhet nga një numër i madh komponentësh të ndryshëm. Kjo do të thotë se ka një mori termash me të cilët duhet të njihemi, disa prej tyre të reja për shumë njerëz. Diçka që shumë përdorues e kërkojnë është të dish se çfarë është BIOS në kompjuter. Një term që mund ta keni dëgjuar me raste dhe për të cilin dëshironi të dini më shumë.

Më pas ju tregojmë se çfarë është BIOS dhe për çfarë shërben në kompjuterin tuaj. Kjo do t'ju ndihmojë të mësoni më shumë rreth këtij koncepti dhe sa i rëndësishëm është ai për një kompjuter sot. Meqenëse është një koncept që me siguri shumë prej jush e kanë hasur në kompjuterin tuaj në ndonjë rast dhe për të cilin dëshironi të dini më shumë. Ky udhëzues do t'ju ndihmojë.

Çfarë është BIOS i PC

PC BIOS

BIOS është një akronim që i referohet fjalëve Basic Input-Output System, të cilat mund t'i përkthejmë si Basic Input-Output System në spanjisht. BIOS është gjëja e parë që funksionon kur ndezim një kompjuter, një tablet, një celular apo pajisje të tjera elektronike, pra është diçka që përdoret shumë, siç mund ta shihni. Në rastin e një kompjuteri, emri BIOS nuk përdoret gjithmonë, megjithëse koncepti është i njëjtë në të gjitha rastet.

Në realitet jemi përballur një sekuencë kodesh ekzekutimi (software) që ruhet në një çip në motherboard (hardware PC). Kjo është diçka që e lejon atë të njohë atë që është e lidhur me të, qoftë RAM, procesor, njësi ruajtëse dhe të tjera. BIOS mundëson atë që ne kemi në të vërtetë është një PC, pasi pa të do të kishim thjesht një motherboard.

Aktualisht BIOS ofron një sasi të madhe informacioni, informacion që në shumë raste nuk do të gjenden brenda vetë sistemit operativ. Brenda BIOS-it është vendi ku mund të personalizoni karakteristika të shumta të pothuajse çdo hardueri të lidhur me motherboard, kështu që ka një rëndësi të madhe në një kompjuter, pasi është dera e këtyre opsioneve. Ndërfaqja e tij ka ndryshuar me kalimin e kohës dhe aktualisht ka versione në të cilat mund të përdorim edhe një maus, një nga ndryshimet më të dukshme në vitet e fundit.

Për çfarë shërben BIOS-i në PC?

BIOS

Siç e përmendëm edhe më parë, sekuenca e inicializimit të kompjuterit kalon përmes ekzekutimit të BIOS-it. Këtu do të njihen pajisjet e ndryshme që janë instaluar në pllakën amë të PC-së. BIOS-i është i dobishëm që të gjithë ata të lidhen me atë motherboard përmes softuerit, në mënyrë që të krijohen një lidhje dhe udhëzime të vendosura, të cilat do të përdoren derisa PC-ja të rifillojë.

BIOS-i në një kompjuter jep shumë informacione, ndër të cilat gjejmë detaje për dështimet e mundshme që mund të lindin kur nisim PC-në, veçanërisht në rastin e dështimeve të harduerit. Një sekuencë tingulli është shkruar në këtë BIOS që do të transmetohet në altoparlant në rast se ka një dështim në një komponent. Kjo sekuencë normalisht mund të konsultohet në manualin e pllakës amë të atij kompjuteri. Kjo do të thotë, nëse ndonjë komponent dështon (RAM ose një kartë grafike), tingulli që do të lëshojë do të jetë i ndryshëm, në mënyrë që të mund të identifikohet më lehtë.

Nëse kemi një motherboard të vendosur në rangun e mesëm të sipërm të tregut, atëherë ne kemi një BIOS të dyfishtë në të. Është një veçori që ndihmon shumë, pasi nëse një BIOS është dëmtuar, pasoja e kësaj është që motherboard të jetë i papërdorshëm, diçka që mund të jetë një shpenzim i konsiderueshëm dhe një humbje parash për përdoruesit. Duke pasur një dyshe, mund të krijoni ose gjeneroni një kopje të çipit dhe konfigurimin në të dytin. Megjithëse përditësimet e BIOS-it lëshohen, për të shmangur këto lloj problemesh, është një mënyrë e mirë për të siguruar që asgjë nuk do të ndodhë.

Cilësimet që janë ruajtur në BIOS do të mbetet i ruajtur edhe kur ajo pajisje është e shkëputur nga rrjeti elektrik për një kohë të gjatë. Ajo ruhet në një bateri që ndodhet në atë motherboard, në një mënyrë që ruajtja e saj të jetë diçka e sigurt për vite me radhë. Mund të ndodhë që ajo bateri të mbarojë, por edhe në ato raste nuk është problem. Edhe nëse bateria juaj është e mbaruar, do t'ju duhet vetëm ta zëvendësoni siç duhet dhe të rifreskoni çdo ndryshim, në këtë mënyrë ai konfigurim do të shfaqet përsëri, pa humbur asgjë. Pra, është një shqetësim më pak për çdo përdorues.

Si të hyni në BIOS

Hyni në BIOS PC

Nuk është e rëndësishme vetëm të dini se çfarë është BIOS. Gjithashtu mënyra sesi mund t'i qasemi në PC është diçka interesante për përdoruesit. Meqenëse shumë përdorues nuk dinë si t'i qasen. Momenti në të cilin do t'i qasemi është në fillim të kompjuterit tonë. Kjo është diçka që nuk ndryshon në asnjë PC. Kjo do të thotë, nuk ka rëndësi se cila është marka e kompjuterit tuaj, se momenti në të cilin do të hyjmë në BIOS-in e përmendur është gjithmonë i njëjtë.

Ndërsa koha është e njëjtë, mund të ketë dallime të vogla në mënyrën se si aksesohet. Dallimi është thjesht një çelës që ne do të duhet të shtypim. Për të hyrë në BIOS është e zakonshme që duhet shtypni butonin DELETE në pesë sekondat e para pas ndezjes së kompjuterit. Duhet të jemi të shpejtë nëse duam të aksesojmë, veçanërisht nëse keni një kompjuter që funksionon shumë shpejt.

Tasti mbi të cilin duhet të shtypim është disi i ndryshueshëm. Në shumicën e kompjuterëve është diçka që mund ta bëjmë duke shtypur atë tastin DELETE. Edhe pse është e mundur që e juaja të jetë ndryshe. Nëse çelësi DELETE nuk ju jep akses në BIOS në kompjuterin tuaj, ai mund të jetë një nga këta çelësa të tjerë: ESC, F10, F2, F12 ose F1. Marrja dhe modeli i kompjuterit tuaj është ajo që do të përcaktojë tastin që duhet të shtypni, por edhe midis kompjuterëve të së njëjtës markë duhet të shtypni një çelës tjetër. Në të gjitha rastet, duhet të bëhet brenda pesë sekondave të para pas nisjes së kompjuterit.

Tabela e hyrjes në BIOS

Për fat të mirë, ne kemi një listë me prodhuesit e kompjuterëve dhe çelësin në të cilën duhet të shtypni nëse dëshironi të hyni në këtë BIOS në kompjuter. Këta janë çelësat më të zakonshëm nëse dëshironi ta përdorni atë në kompjuterin tuaj në një moment, në varësi të markës:

Prodhues Çelësi i zakonshëm i hyrjes në BIOS Çelësat shtesë
ACER F2 DEL, F1
ASRock F2 Fshije
ASUS F2 DEL, Insert, F12, F10
Luginë F2 DEL, F12, F1
gigabajt F2 Fshije
HP ESC Esc, F2, F10, F12
Lenovo F2 F1
MSI Fshije F2
Toshiba F2 F12, F1, ESC
Zotac DEL F2, DEL

Hyni në BIOS në Windows

Hyni në BIOS PC Windows

Përveç aksesit gjatë fillimit, ekziston një metodë universale shtesë për Windows. Falë tij, ne do të kemi akses në BIOS të kompjuterit tonë kur është e nevojshme. Kjo është një metodë që mund ta përdorim nëse e kemi Windows 8, Windows 8.1 ose Windows 10 instaluar në kompjuterin tonë. Nëse keni ndonjë nga këto versione, do të jeni në gjendje të përdorni këtë metodë. Është gjithashtu një mënyrë shumë e thjeshtë për ta bërë atë.

Në menynë start shkruajmë BIOS dhe ne do të marrim një sërë opsionesh në ekran. Ai që na intereson në këtë rast është Ndrysho opsionet e avancuara të fillimit. Nëse ai opsion nuk shfaqet, ne gjithmonë mund ta shkruajmë drejtpërdrejt në motorin e kërkimit. Kur ta kemi hapur këtë opsion në ekran, do të mund të shohim se kemi një seksion të quajtur Fillimi i Avancuar. Nëse klikojmë në butonin Restart tani brenda këtij funksioni, kompjuteri do të riniset në një modalitet të veçantë nga i cili do të kemi akses në opsione të ndryshme.

Në atë meny që do të shfaqet më pas, në një ekran blu, klikoni në opsionin Zgjidhja e problemeve. Në ekranin tjetër do të duhet të klikojmë në opsionin Opsione të Avancuara. Opsioni tjetër që duhet të klikojmë është opsioni i quajtur Konfigurimi i firmuerit UEFI. Duke bërë këtë, kompjuteri më pas do të riniset dhe do të shkojë direkt në atë BIOS. Kjo është diçka që do të marrë disa sekonda dhe më pas do të jemi në atë ndërfaqe BIOS në kompjuterin tonë, e cila ka ndryshuar ndjeshëm me kalimin e kohës. Siç mund ta shihni, është diçka që nuk është komplekse dhe nuk kërkon shumë kohë për të hyrë në të, kështu që ne mund të kemi akses edhe në BIOS në Windows, diçka që shumë përdorues e kërkonin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.