Çfarë është WhatsApp Flows? Njihuni me mjetin e ri të WhatsApp Business

WhatsApp rrjedh pamjet e ekranit

Një nga lajmet më të fundit që Meta ka lançuar është krijimi i eksperiencave të reja për kompanitë dhe personat që përdorin WhatsApp Business. Një prej tyre është lançimi i një mjeti të quajtur Flows, i cili synon të përshpejtojë blerjet dhe shitjet përmes aplikacionit. Le të shohim më në detaje Çfarë është WhatsApp Flows dhe si funksionon.

Prej disa kohësh kemi parë që Meta është siguruar që WhatsApp të mos jetë vetëm një hapësirë ​​për biseda me miqtë dhe familjarët tanë. Përveç kësaj, Është një instrument i shkëlqyer biznesi në të cilat përdoruesit mund të blejnë dhe shesin produktet e tyre. Më pas, le të shohim se për çfarë bëhet fjalë për këtë mjet të ri.

Çfarë është WhatsApp Flows?

WhatsApp rrjedh

WhatsApp Flow është një veçori e re nga Meta që u ofron përdoruesve përvoja shumë më të shpejta të bisedës. Ky mjet kërkon të ofrojë një mënyrë më të mirë për të vendosur marrëdhëniet midis një kompanie dhe klientëve të saj. Që çdo ditë e më shumë kompani përdorin WhatsApp Biznes, Flows është mundësia ideale për të bërë blerje dhe shitje pa u larguar as nga chat.

Në mes shërbimet që do të jenë të disponueshme me WhatsApp Flows Ata janë:

 • Rezervoni takimet
 • Personalizojeni një produkt me interes
 • Hyni në llogaritë tuaja
 • Plotësoni dhe dorëzoni formularët
 • Regjistrohuni për ngjarje dhe promovime

Ashtu është, Nëpërmjet Flows, kompanitë do të jenë në gjendje t'u ofrojnë klientëve të tyre shërbimet si blerja e një bilete treni dhe zgjedhja e një vendi, porositja e një vakti ose rezervimi i një takimi pa lënë bisedën. Kjo do të thotë që përdoruesit do të kenë akses në shërbime të ndryshme që më parë nuk mund t'i aksesonin. Pse e themi?

Deri më tani, të vetmet shërbime që ishin në dispozicion ishin transaksionet standarde, si blerja e produkteve përmes një katalogu. Sidoqoftë, kjo nuk funksionon në llojet e tjera të bizneseve. Për këtë arsye, me Flows kompanitë do të mund t'u ofrojnë klientëve të tyre shërbime të tilla si meny të plota ose formularë të personalizueshëm që arrijnë të përshtaten me nevojat e çdo klienti.

Kush mund të përfitojë nga WhatsApp Flows?

Përfituesi rrjedh WhatsApp

Si kompani ashtu edhe klientë Ata do të jenë në gjendje të përfitojnë nga WhatsApp Flows, siç tregohet në faqen zyrtare të WhatsApp Business, "Rrjedhat do të jenë të disponueshme për bizneset në mbarë botën përmes Platformës së Biznesit WhatsApp në javët e ardhshme". Kjo do të thotë se biznese të tilla si:

 • Subjekte bankare
 • markat e produkteve
 • Shërbimet e transportit
 • biznes automobilistik
 • Restorante
 • zyrat

Cili do të jetë çmimi i WhatsApp Flows?

WhatsApp e-commerce

Edhe pse është e vërtetë që aplikacioni WhatsApp është falas për shumicën e përdoruesve të tij, ata që përdorin versionin Business duhet ta kontrollojnë. Prandaj, Ne imagjinojmë që Flows do të jetë gjithashtu një mjet me pagesë. Çmimet e WhatsApp Business bazohen në bisedat që kompanitë kanë me klientët e tyre, në varësi të kategorisë së bisedës.

Në këtë kuptim, ekzistojnë katër kategori bisedash 24-orëshe në WhatsApp Business: marketing, shërbime, vërtetim dhe shërbim. Pra praktikisht Është lloji i kompanisë që do të përcaktojë çmimin përfundimtar të shërbimit. Në përgjithësi, duhet theksuar se Meta mendon për klientët e saj dhe ofron promocione për një kohë të kufizuar si 24 ose 72 orë falas.

Çfarë avantazhesh do të ketë ky mjet i ri WhatsApp?

Siç e kemi parë, Meta dëshiron që ne ta shohim WhatsApp-in si një aplikacion që shkon përtej bisedave. Dhe, duke qenë se tregtia elektronike është një nga sektorët që ka arritur bumin më të madh, WhatsApp Flows do të jetë në gjendje të ofrojë një përvojë më të plotë, duke kënaqur nevojat e përdoruesve kur blejnë, rezervojnë dhe paguajnë për shërbimet e tyre.

Pra, në mesin e avantazhet e përdorimit të WhatsApp Flows gjejmë sa vijon:

 • Më shumë përvoja bisede të menjëhershme
 • Blerjet dhe shitjet më të shpejta
 • Komoditet gjatë blerjes dhe shitjes
 • Përdorimi i shërbimeve të personalizuara
 • Rezervimi i takimit në vetë chat
 • Kurseni kohë falë mesazheve automatike

Karakteristika të tjera të reja në WhatsApp Business

Biznesmen duke përdorur celularin

Kur funksioni WhatsApp Flow u njoftua, ato u njoftuan Karakteristika të tjera të dobishme për bizneset dhe përdoruesit. Për çfarë bëhet fjalë? Njëra prej tyre ofron mundësinë e zgjedhjes së mënyrave të pagesës. Dhe tjetra, i lejon kompanitë të marrin një verifikim Meta. Le të hedhim një vështrim në secilën prej tyre.

Zgjidhni mënyrën e pagesës që dëshironi

Ky mjet ju lejon të bëni blerje direkt nga chat në një mënyrë më të thjeshtë. Në këtë kuptim, Meta ka bërë të ditur se Njerëzit në Indi tani mund të shtojnë artikuj në karrocën e tyre dhe të zgjedhin mënyrën e pagesës që dëshirojnë.

Për shembull, ata kanë mundësinë për të Zgjidhni midis aplikacioneve të mbështetura UPI, kartave të debitit dhe kreditit dhe opsioneve të tjera. Në fakt, ata raportojnë se aktualisht kanë bashkëpunuar me Razorpay dhe PayU për ta bërë blerjen një përvojë më të thjeshtë.

Verifikoni kompaninë tuaj me Meta Verified

Nga ana tjetër, një lajm tjetër është se tani kompanitë mund të verifikohen edhe nga Meta në WhatsApp. Kjo falë programit Meta Verified që u ofron përdoruesve sigurinë se po flasin me kompaninë e duhur. Për t'u abonuar në këtë shërbim, kompanitë do të duhet të dëshmojnë vërtetësinë e tyre te Meta.

Pasi ta marrin, do të marrë një distinktiv të verifikuar të llogarisë, e cila ofron një ndjenjë sigurie për përdoruesit e saj dhe parandalon vjedhjen e identitetit të kompanisë. Nga ana tjetër, të interesuarit për verifikim do të kenë në dispozicion funksione të tjera, si krijimi i faqeve me porosi.

Në fakt, punonjësit e kompanisë do të jenë në gjendje të hyjnë në këtë faqe në mënyrë që të kenë mundësi përgjigjuni klientëve shumë më shpejt. Funksioni i ri Meta Verified do të jetë i disponueshëm, së pari, në aplikacionin WhatsApp Business. Dhe, ka mundësi që në të ardhmen të inkorporohet edhe në platformën WhatsApp Business.

Përfitoni nga WhatsApp Flow dhe veçori të tjera të reja

Biznes

Nëse keni një kompani dhe përdorni WhatsApp Business, tani keni veçori të reja në dispozicionin tuaj. Me Flows mund të keni përvoja të përmirësuara të bisedës dhe klientët tuaj do të jenë në gjendje të përdorin shërbimet tuaja në një mënyrë më komode dhe më të thjeshtë. Dhe nëse jeni përdorues, tani mund të bëni blerjet ose të kryeni transaksionet tuaja me disa klikime.

Përveç kësaj, me mjetet e reja të pagesës dhe opsionin për të verifikuar llogaritë e kompanisë në WhatsApp, tani gjithçka do të jetë më transparente dhe më e besueshme. Pra, prisni që këto përditësime të jenë të disponueshme në rajonin tuaj dhe provoni ato për të parë se si funksionojnë në praktikë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.