Çfarë është Interneti i Gjërave: avantazhet dhe disavantazhet

interneti i gjërave

Nuk mund ta mohojmë që fjalori anglez është më i shkurtër se mëngët e një jeleku, dhe kjo përkthehet në emra po aq të rrallë sa ai që do të diskutojmë në këtë artikull: Interneti i Gjërave (IoT). Përkthimi në spanjisht nuk ka ndihmuar në përmirësimin e këtij koncepti: Interneti i Gjërave.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë çfarë është Interneti i Gjërave, për çfarë shërben, cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e tij dhe disa shembuj të produkteve të IoT që ndoshta po i përdorni në shtëpinë tuaj, por nuk jeni në dijeni.

Çfarë është Interneti i Gjërave

interneti i gjërave

I pari që u përdor termi Internet of Things ishte në 1999 në Massachusetts Institute of Technology, i njohur më mirë si MIT, në të cilin u kryen kërkime në fushën e identifikimit të sende nga radio frekuenca.

Ideja e këtij studimi ishte që të mund të dihej se ku ndodhen, si përdoren, ku kanë kaluar, nëse diçka është ndezur apo fikur përmes radiofrekuencave. Me kalimin e viteve, termi IoT u krijua zyrtarisht (Internet of the Things për akronimin e tij në anglisht).

Teknologjia e Internetit të Gjërave i referohet secilës prej pajisjeve të lidhura me internetin që ne lejojnë mbledhjen e informacionit të çdo lloji.

Nuk po flasim për kompjuterë, telefona inteligjentë, tabletë e të tjerë, por për pajisje të vogla me të gjitha llojet e sensorëve që janë të aftë të punojnë në mënyrë autonome pa nevojën e ndërhyrjes njerëzore.

Pajisjet e internetit të gjërave

Pasi të njohim funksionimin e të ashtuquajturit Internet of Things, tashmë mund të kemi një ide se cilat pajisje janë pajisjet që bëjnë pjesë në këtë kategori. Tjetra, unë ju tregoj një listë me pajisjet e internetit të gjërave më e zakonshme dhe e njohur:

 • Termostatet,
 • Sensorët e lagështisë
 • Termometra
 • Sensorët e dyerve
 • Dimmers
 • Gjenden pajisje për matjen e shpejtësisë në rrugë (nuk po flas për radarët)
 • Frigoriferë
 • Lavatriçe
 • Pjatalarëse
 • Furrat
 • peshore
 • Kamerat e sigurisë
 • Etiketat inteligjente të vendndodhjes
 • Veshje speciale duke përfshirë këpucët
 • Rripat e dorës për monitorimin e aktivitetit
 • Orë të zgjuar
 • Pajisjet e gjurmimit GPS
 • Altoparlantët inteligjentë.

Në përgjithësi, çdo pajisje elektronike që është në gjendje të funksionojnë në mënyrë autonome dhe transmetojnë të dhëna përmes internetit (jo përmes frekuencës së radios siç ishte planifikuar fillimisht, megjithëse disa pajisje mbështeten në të, si p.sh. fenerët e vendndodhjes), ato konsiderohen pajisje Internet of Things.

Pajisjet që bëjnë pjesë në kategorinë e Internetit të Gjërave, mund të shoqërohet me automatizime. Për shembull, nëse sensori i dritës që kemi në dritaren e shtëpisë tonë zbulon se po errësohet, ai do të aktivizojë motorët e blindave dhe do t'i ulë ato.

Një shembull tjetër. Nëse e kemi lënë hapur derën e shtëpisë për një kohë që e kemi vendosur më parë në pajisjen që kontrollon nëse dera është e hapur apo e mbyllur, një njoftim do të shfaqet në smartphone të përdoruesit duke e informuar atë për situatën në mënyrë që ai të mund të ndërmarrë veprime.

Nëse është dera e garazhit, mund ta konfigurojmë në mënyrë që, pas 5 minutash nga hapja e saj, të vazhdojë në mbyllet automatikisht. 

Përparësitë e Internetit të Gjërave

Përparësitë e internetit të gjërave

Kontrolli i burimeve

Kjo teknologji u lejon kompanive dhe përdoruesve të kryejnë një menaxhimi i burimeve praktikisht automatikisht. Në bujqësi përdoret për të monitoruar gjendjen e tokës, me ndihmën e sensorëve të ndryshëm, të cilët na lejojnë të dimë kur është e nevojshme të ujitet.

Veprim i menjehershem

Në transport përdoret për të analizuar kushtet e trafikut, në rrugët për në zbuloni shpejtësinë në seksione të caktuara dhe informoni përdoruesit me anë të një shenje ndriçuese ...

Në mjekësi u lejon mjekëve të kryejnë një monitorimi i implantit, në spitale modifikoni formën e krevatit për t'iu përshtatur nëse pacienti fle, dëshiron të ngrihet ...

Kursim kohe

Nuk është e njëjta gjë, mblidhni informacionin nga sensorët e temperaturës dhe lagështisë së stacioneve klimatike të shpërndara në të gjithë vendin duke bërë një telefonatë që automatikisht. Një kursim që lejon analizoni të dhënat më shpejt.

Analiza e të dhënave

Mundësia për të mbledhur të dhëna nga pajisjet inteligjente lejon kryerja e analizave në kohë reale, e cila, nga ana tjetër, bën të mundur përshpejtimin e vendimmarrjes, e cila nganjëherë mund të bëhet kritike.

Disavantazhet e Internetit të Gjërave

malware

Softueri nuk është i sigurt

Në të kaluarën, ka pasur Sulmet DDoS Nëpërmjet pajisjeve të Internetit të Gjërave, sulmet e mohimit të shërbimit me të cilat serverët ndalojnë së punuari kur marrin një numër të madh kërkesash për akses.

Kjo për shkak se shumica, kanë të njëjtin emër përdoruesi dhe fjalëkalim, duke lejuar miqtë e të tjerëve të kryejnë këto lloj sulmesh masive. Por gjithashtu, mund t'i çaktivizojë të gjitha menjëherë, prandaj gjëja më e mirë për të bërë është të ndryshojmë, herën e parë që i përdorim, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin.

Informacioni nuk është i koduar

Një tjetër pikë negative që na ofron teknologjia Internet of Things është ajo informacioni nuk është i koduar në asnjë moment, veçanërisht ndër pajisjet më të lira në treg.

Kjo i lejon miqtë e të tjerëve të kenë akses në atë informacion. Nëse janë kamera sigurie, mund të supozoni një shkelje serioze e privatësisë sonë, veçanërisht nëse ato imazhe përfundojnë duke qarkulluar në internet.

Mungesa e përputhshmërisë

Që në fillimet e saj, si nuk ka pasur asnjë protokoll të vetëm për t'u ndjekur, çdo prodhues ka përshtatur të parën që ka parë, për ta thënë gabim dhe së shpejti, kështu që shumë nga pajisjet e vjetra nuk janë të pajtueshme me njëra-tjetrën.

Për fat të mirë, Google, Apple dhe Amazon janë zotuar për të përdorni protokollin Zigbee, një nga më të përdorurat, kështu që ky do të jetë standardi brenda industrisë së pajisjeve inteligjente në të ardhmen dhe problemet e përputhshmërisë më në fund do të marrin fund.

Kërkon një investim

Ky disavantazh është relativisht i vogël duke pasur parasysh se me investimin që do të bëhet do të mund të menaxhojmë burimet në mënyrë shumë më efikase, në mënyrë që në fund investimi i bërë të kompensohet shpejt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.