Çfarë dërgohet për shqyrtim nga administratori në WhatsApp

Si funksionon dërgimi për shqyrtim nga administratori në WhatsApp

Meta ka një ritëm të mirë të përditësimit të produkteve të saj. Dhe një nga më të përdorurit në botë është WhatsApp, shërbimi i mesazheve të çastit par excellence. Në këtë kuptim, janë përfshirë funksione të reja për bisedat në grup - ose grupet WhatsApp -, ku administratorët e tyre do të kenë më shumë rëndësi. Dhe një prej tyre është aftësia për të aktivizuar 'funksionindorëzoni për shqyrtim nga administratori'. Ne shpjegojmë se nga çfarë përbëhet ky përditësim.

Grupet e WhatsApp Mund të jenë rrëmujë. Dhe, në varësi të numrit të pjesëmarrësve, Administratorët kanë më shumë përgjegjësi për ta, duke u detyruar të moderojnë mesazhet e postuara atje.. Megjithatë, është e pamundur të kesh kohë të mjaftueshme për të vazhduar me çdo botim. Ekipi i WhatsApp e ka marrë parasysh këtë dhe ka lançuar atë që ata e quajtën 'dërgoni për shqyrtim nga administratori'. Një mjet i ri moderimi që do t'i lejojë të gjithë anëtarët e bisedës të marrin pjesë në këtë detyrë. Vazhdoni të lexoni për të zbuluar se si ta aktivizoni dhe si funksionon.

WhatsApp vazhdon të rritet dhe shton më shumë veçori në komunitetet e tij dhe bisedat në grup

Funksione të reja në grupet WhatsApp

WhatsApp është bërë një media e shpërndarjes. Dhe aq më tepër pasi ishte e mundur të krijoheshin grupe në të cilat mund të merrnin pjesë përdorues të ndryshëm. Aq përmasa kanë arritur grupet, sa Meta ka ofruar funksione të reja në shërbimin e saj të mesazheve të çastit.

Administratorët e tyre mund të mbingarkohen me kaq shumë mesazhe. Dhe është e pamundur të moderosh këto grupe pa ndihmë nga jashtë. Meta e di këtë dhe donte të shtonte atë që quhet 'dërgo për shqyrtim nga administratori'. Përveç kësaj, Pronarët e grupeve - administratorët - mund të miratojnë (ose jo) anëtarë të rinj; Kjo do të thotë, më në fund të kesh grupe bisedash më të kontrolluara me mjete të fuqishme që nuk i lënë dhomat e bisedave të pamoderuara.

Paraqisni për shqyrtim nga administratori - një mjet i fuqishëm bashkëpunimi

Veçoria e re e WhatsApp dërgohet për shqyrtim nga administratori

Imazhi WABetaInfo

Siç ju shpjeguam, Është e pamundur që administratorët e një grupi të jenë gjithmonë të vetëdijshëm për kanalin WhatsApp. Dhe më shumë, kur grupi është shumë i mbushur me njerëz. Ndaj, muajt e fundit Meta ka punuar për të sjellë mjete të reja moderimi. Dhe e fundit që u shfaq është 'Paraqisni për shqyrtim nga administratori'. Çfarë do të arrihet me këtë mjet? Epo, vetë pjesëmarrësit mund të dërgojnë mesazhe të caktuara të publikuara në kanal në mënyrë që t'i shqyrtojnë dhe të vendosin se çfarë të bëjnë, me mesazhin dhe me përdoruesin në fjalë.

Per momentin, Do të vijë vetëm në platformën Android, edhe pse nuk përjashtohet mundësia që në javët në vijim të shfaqet edhe në platforma të tjera. Tani, megjithëse mjeti është i disponueshëm, ai duhet të aktivizohet nga cilësimet e platformës së mesazheve. Sigurisht, vetëm ata që kanë 'kompetenca' administratori do të mund ta bëjnë këtë. Mos harroni se vetë krijuesi i kanalit mund të vendosë nëse do të vendosë më shumë administratorë në bisedën në grup, në mënyrë që ata të mund t'i ndihmojnë përmbajtjen, si dhe të shtojnë pjesëmarrës të rinj. Por mirë, duke u fokusuar në mjetin e ri, për ta aktivizuar atë, duhet të bëni sa më poshtë:

 • Shkoni në WhatsApp dhe zgjidhni bisedën në grup, administrator i së cilës jeni
 • Shkoni te 'cilësimet' duke i dhënë fotografinë e kanalit
 • Nëse zbrisni, do të jeni në gjendje të shihni se 'cilësimet e grupit'
 • Default, Opsionet e vetme që do të jenë aktive do të jenë "Ndrysho cilësimet e grupit" dhe "Dërgo mesazhe"; Të gjitha të tjerat që ato të hyjnë në fuqi duhet t'i aktivizoni dhe 'dërgoni për shqyrtim nga administratori' është një prej tyre

Ju tashmë e keni opsionin aktiv. Tani Cfare? Si funksionon 'dorëzo për shqyrtim nga administratori'?

Pas aktivizimit të mjetit të ri - mbani mend këtë Kjo do të vijë me përditësimin më të fundit të aplikacionit, ndaj kontrolloni që e keni të përditësuar -, tani është koha të dini se si funksionon dhe si mund të shihni nëse keni mesazhe për të moderuar. Sipas raportit të saj WhatsApp në blogun tuaj, mjeti është i lehtë për t'u përdorur. Përveç kësaj, do t'i keni të gjitha informacionet të organizuara në mënyrë që të dini se kush e ka dërguar mesazhin në mënyrë që ta miratoni atë. Edhe pse ne ju paralajmërojmë gjithashtu se si administrator grupi do të keni dy ditë para skadimit të kërkesës për rishikim. Por le të shkojmë në më shumë detaje:

 • Do të merrni një njoftim se ka mesazhe në pritje të shqyrtimit - aktive vetëm gjatë 48 orëve të ardhshme -
 • Ju duhet të futni grupin e treguar në mesazh
 • Jepni emrin e grupit nga brenda bisedës dhe kontrolloni seksionin 'Dërguar për shqyrtim nga administratori'
 • Nëse doni të dini se kush e dërgoi mesazhin e raportuar, duhet të zgjidhni opsionin 'Dorëzuar për shqyrtim nga pjesëmarrësit'
 • Tani shtypni dhe mbani mesazhin që ju është dërguar për monitorimin tuaj dhe do të duhet të vendosni se çfarë të bëni me të: fshije -për ju ose për të gjithë pjesëmarrësit- ose, Raportojeni -Do të ketë dy opsione, në këtë rast: Raporto dhe dërgo në WhatsApp ose Raporto dhe blloko'-

Së fundmi, mos harroni atë Ky mesazh do të arrijë të gjithë administratorët e një grupi WhatsApp. Prandaj, nuk mund të moderohet nga dy përdorues në të njëjtën kohë. Me pak fjalë, një mënyrë e re për të mbajtur larg të gjithë ata përdorues që postojnë materiale delikate që mund të ofendojnë pjesëmarrësit e tjerë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.