Karakteristikat e reja të AI në WhatsApp, çfarë është dhe si funksionon

Bisedë e vërtetë me Meta AI në WhatsApp

Inteligjenca artificiale (AI) është këtu për të qëndruar. Është një mënyrë e re e ndërveprimit me teknologjinë. Dhe e fundit që iu bashkua ka qenë Meta AI, një teknologji që ekipi i Mark Zuckerberg ka prezantuar dhe që do të jetë i pranishëm në shumë prej produkteve të tij. Sot do të fokusohemi tek WhatsApp, shërbimi më i rëndësishëm i mesazheve të çastit në botë dhe që miliona përdorues e përdorin çdo ditë. Prandaj, Cilat janë veçoritë e AI në WhatsApp? Për çfarë saktësisht bëhet fjalë dhe si duhet përdorur pasi të jetë i pranishëm?

Thjesht duhet të mendoni se përdorimi i WhatsApp pasi Meta AI të jetë i pranishëm në bisedat tuaja do të jetë i ndryshëm nga ai me të cilin jeni mësuar aktualisht. Mos harroni se Qëllimi i inteligjencës artificiale është të jetë në gjendje të ndërveprojë me njerëzit sikur të ishte vetëm njëri prej tyre.. Prandaj, duke ditur që WhatsApp gjithashtu ka të tijën Versioni i biznesit. Si rezultat, Nga kjo inteligjencë artificiale e prezantuar nga Meta do të mund të përfitojnë edhe bizneset. Por nëse doni të zbuloni se cila është mundësia e përdorimit të AI në WhatsApp, vazhdoni të lexoni më poshtë.

Çfarë është Meta AI

Siç e dini mirë, inteligjenca artificiale ka qenë me ne prej disa kohësh. Disa algoritme bëjnë punën e tyre në mënyrë që Kjo teknologji sillet sikur të ishte një qenie njerëzore.. Për më tepër, gjëja më e mirë në lidhje me të - dhe ndonjëherë më e keqja - është se ajo po mëson edhe zakonet. Prandaj, është e mundur që disa të dhëna të bien në duar të gabuara. Megjithatë, në këtë drejtim Meta ka mbajtur shënime të mira dhe më vonë do të shpjegojmë se cilat kanë qenë fjalët e kompanisë së Zuckerberg në lidhje me këtë.

Meta AI është një teknologji me të cilën ata kanë punuar kohët e fundit. Meta e dinte rëndësinë e të qenit i pranishëm me këtë teknologji dhe nuk donte të mbetej pa copën e tij të byrekut. Dhe rezultatet janë mjaft premtuese. Meta AI u prezantua gjatë Lidhni Konferencën Vjetore. Në të, ai u prezantua si një mjet i ri krijimtarie për përdoruesit e të gjitha aplikacioneve të tij - po flasim për Facebook, Instagram ose WhatsApp -. Dhe është kjo e fundit në të cilën do të përqendrohemi. Në pak javë do të keni një mysafir të ri në bisedat tuaja në grup ose në bisedat individuale. Kjo është Meta AI; Kjo do të thotë, të jesh në gjendje të përdorësh AI në WhatsApp sikur të ishte një anëtar i ri i librit të kontaktit. Sigurisht, ju mund ta thirrni atë ose jo sa herë që dëshironi. Me pak fjalë, duhet të përfshini Meta AI sikur të ishte një kontakt tjetër në bisedë.

Çfarë mund të bëjmë me AI në WhatsApp – bisedat tuaja do të pasurohen dhe do të kenë mundësinë e konsultimit të çdo të dhënë

Gjëja e parë që duhet të bëjmë të qartë është se këto funksione të reja do të jenë në fazën beta. Dhe gjatë gjithë këtij muaji tetor 2023, Meta do ta lançojë këtë teknologji në disa tregje anglishtfolëse – se cilat do të jenë ende nuk janë specifikuar. Ato do të jenë të disponueshme për përdoruesit e Historitë e WhatsApp, Instagram, Messenger dhe Facebook. Përveç kësaj, duhet të theksojmë se do të jenë të disponueshme jo vetëm opsionet e bisedës, por edhe redaktimi dhe krijimi i imazheve.

Krijimi i Stickerave përmes AI në WhatsApp

Ngjitëse të krijuara me AI në WhatsApp

Sipas të dhënave të zbuluara nga Meta -Facebook-u i vjetër-, miliona ngjitëse ndahen gjatë një muaji. Dhe kjo është arsyeja pse ata kanë menduar që edhe përdoruesit Ata mund të krijojnë të tyren, si individualisht ashtu edhe në bashkëpunim. -po flasim për grupet WhatsApp-. Prandaj, ajo që mund të bëni është të filloni të krijoni ngjitëse që nuk i keni në bibliotekën tuaj dhe që janë plotësisht të personalizuara. Për më tepër, sipas Metës, është një mënyrë e mirë për të shprehur se si ndihesh me imazhe.

Redaktimi i imazheve përpara se t'i dërgoni ato

Nga ana tjetër, të jesh në gjendje të krijosh histori me më shumë realizëm dhe me mjedisin e duhur është vërtet e ndërlikuar. Dhe këtu hyn në lojë AI në WhatsApp: duke e bërë punën tuaj më të lehtë. Prandaj tani Do të jetë shumë më e shpejtë për të krijuar imazhe me sfond ose dekorime që përndryshe nuk do të ishin të mundshme. Një shembull praktik: Ju dëshironi të shfaqeni të shoqëruar nga kotele dhe të keni Kullën Eifel në sfond. E thjeshtë: thjesht duhet të pyesni Meta AI. Ajo do ta krijojë atë për ju vetë. Dhe më e mira nga të gjitha: me rezultate realiste; Kjo do të thotë, të gjithë do të besojnë se ata elementë ishin të pranishëm në momentin e marrjes së fotografisë.

Me AI në WhatsApp do të keni biseda më të pasuruara

Biseda e inteligjencës artificiale meta

Ndoshta ajo që tërheq më shumë vëmendjen e përdoruesve. Meta AI është një chatbot bisedor. Kjo do të thotë që mund ta përdorni gjatë bisedave tuaja me miqtë ose familjen. Kështu që? E thjeshtë: mund të shtoni informacion me interes të përgjithshëm në bisedat tuaja. Kjo do të thotë: ju mund të kërkoni informacion për restorantet me vlerësime të mira në mjedisin tuaj; kërkoni informacion për oraret e fluturimeve, muzetë; ose thjesht kërkoni informacion për një temë specifike.

Çfarë ndodh me privatësinë e AI në WhatsApp

Nuk duhet të shqetësoheni për privatësinë tuaj. Siç ka ndodhur me vite, mesazhet janë të enkriptuara nga fundi në fund. Kjo do të thotë që as vetë Qëllimi nuk mund të ketë akses në informacionin tuaj personal dhe as atë të bashkëbiseduesve tuaj. Nga WhatsApp ata e kanë bërë të qartë: privatësia juaj do të jetë e sigurt në çdo kohë. Dhe madje edhe Meta AI do të ketë kufij të vendosur në mënyrë që të tregohet gjithmonë kujdes me të dhënat që i ofrohen inteligjencës artificiale. Dmth sipas Metës Inteligjenca artificiale trajnohet në mënyrë që të dhënat si emrat, adresat, etj. nuk ndahen në grupe të tjera.

Si të thirrni AI në WhatsApp

Mënyra se si mund të përfshini Meta AI në bisedat tuaja do të jetë e thjeshtë. Kur chatbot është i disponueshëm për t'u përdorur në shërbimin popullor të mesazheve të çastit, do t'ju duhet ta trajtoni atë si një kontakt tjetër në bisedë. Por, po, për të hyrë në të duhet të bëni sa më poshtë:

  • Hapni aplikacionin WhatsApp nga versioni juaj celular ose desktop
  • Brenda bisedës që dëshironi ta prezantoni, duhet ta emërtoni
  • Shkruaj '@' dhe do të shfaqet një listë e pjesëmarrësve. Në të mund të gjeni një anëtar të ri: 'Meta AI'
  • Emërtoni dhe mund ta përdorni në bisedë pa problem

Mbaj mend as WhatsApp dhe as vetë Meta nuk mund ta bëjnë atë të funksionojë gjatë bisedave tuaja. Vetëm ju ose një anëtar i partisë mund ta thërrasë atë. Për më tepër, nëse në fund të bisedës ose bisedës në të cilën keni përdorur AI në WhatsApp, mund të fshini gjithashtu të gjitha gjurmët e përgjigjeve të tyre. Mënyra është e thjeshtë: ju vetëm duhet të shkruani 'reset-ai'. Në këtë mënyrë, të gjitha mesazhet ndërmjet anëtarëve të grupit, si p.sh. linjat e tyre, do të zhduken.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.