Cilat janë bisedat zanore në grupet WhatsApp dhe si t'i përdorni ato?

Logoja e valës së zërit të WhatsApp

Bisedat zanore në grupet WhatsApp janë një mjet i ri i disponueshëm për grupet me një numër të madh pjesëmarrësish. Kjo risi vjen si një alternativë ndaj thirrjeve në grup tek e cila kishim akses pak kohë më parë. Megjithatë, siç e dinë shumë prej nesh, këto thirrje ishin të kufizuara në 32 pjesëmarrës. Pra, bisedat me zë ose audio janë zgjidhja për këtë problem.

Bisedat zanore, të njohura edhe si biseda audio, janë një mënyrë më pak invazive për të komunikuar me anëtarët e tjerë të një grupi. Në fakt, çdo pjesëmarrës në një grup të madh të WhatsApp mund të fillojë një bisedë me zë dhe kushdo mund të bashkohet në çdo kohë që dëshiron. Le të shohim më në detaje se për çfarë bëhet fjalë ky mjet i ri dhe si ta përdorim atë.

Cilat janë bisedat zanore në grupet WhatsApp?

Bisedat zanore në grupet WhatsApp të reja

Kredia e imazhit: WhatsApp

Bisedat zanore në grupet WhatsApp janë një mënyrë e re për të komunikuar me anëtarët e një grupi të madh. Ndryshe nga telefonatat konvencionale, këto biseda janë Në dispozicion për grupe me nga 33 deri në 128 pjesëmarrës. Sidoqoftë, ky mjet do të funksionojë vetëm në pajisjen tuaj kryesore. Kështu që nuk do të mund ta përdorni në kompjuterin ose tabletin që është i lidhur me llogarinë tuaj.

Nga ana tjetër, bisedat zanore lejojnë filloni bisedat në një mënyrë më diskrete krahasuar me thirrjet. Sapo dikush fillon një bisedë, njoftime të heshtura u dërgohen anëtarëve të tjerë pa pasur nevojë të telefononi secilin anëtar veç e veç. Në këtë mënyrë, çdo person vendos nëse dëshiron t'i bashkohet bisedës zanore apo jo, ose kur ta bëjë këtë.

Kur dikush fillon një bisedë me zë në një grup WhatsApp, kjo qëndron aktiv për një periudhë prej 60 minutash. Nëse askush nuk i bashkohet bisedës, ai do të mbyllet pasi të ketë kaluar kjo kohë. Po kështu, pasi personi i fundit i lidhur të largohet nga biseda zanore, ajo do të mbyllet automatikisht.

Si të përdorni bisedat me zë në grupet WhatsApp?

Bisedat zanore në grupet WhatsApp

Kredia e imazhit: WhatsApp

Meqenëse bisedat zanore janë një lajme zyrtare nga WhatsApp, tashmë duhet të jetë në dispozicion për të gjithë përdoruesit. Kjo do të thotë që nëse jeni pjesë e një grupi me më shumë se 33 anëtarë në WhatsApp, mund të filloni ose të bashkoheni në një bisedë zanore sa herë që dëshironi.

Për të nisur një bisedë zanore në WhatsApp ndiqni hapat e mëposhtëm:

  1. Bashkohuni me një grup WhatsApp me më shumë se 33 anëtarë.
  2. Gjeni dhe zgjidhni butonin Audio Wave.
  3. Tani klikoni në opsionin Start audio chat.
  4. Gati. Në këtë mënyrë ju do të keni filluar një bisedë zanore në një grup.

Tani, nëse doni të bashkoheni në një bisedë zanore që një anëtar tjetër ka filluar, gjithçka që duhet të bëni është të prekni atë dhe të zgjidhni të lidheni me bisedën. Pasi të bëhet kjo, vetëm pjesëmarrësit Ata do të duhet të shtypin ikonën e mikrofonit për të dërguar mesazhet e tyre zanore. Në fakt, është e mundur të qëndroni të lidhur me bisedën zanore me mikrofonin e fikur dhe të bisedoni me njerëz të tjerë.

Përparësitë e përdorimit të këtij mjeti të ri WhatsApp

grupe whatsapp

Bisedat audio në grup kanë disa përparësi, veçanërisht kur krahasohen me thirrjet në grup. Nga njëra anë, ata janë shumë më të matur se një telefonatë. Për shembull, nuk ka nevojë të shënoni secilin anëtar veç e veç, thjesht nisni bisedën në mënyrë që të tjerët të marrin një njoftim dhe, në këtë mënyrë, të mund t'i bashkohen bisedës me zë.

Përfitimet arrijnë edhe tek pjesëmarrësit e tjerë në grup. Një prej tyre është se, për sa kohë që chat-i mbetet aktiv, ata do të jenë në gjendje bashkohu sa herë të duash. Diçka që nuk ndodh me telefonatat, pasi nëse nuk përgjigjeni (ose i shpërfillni) brenda një periudhe kohore, ajo ndërpritet dhe nuk ka mundësi t'i përgjigjeni.

Një avantazh tjetër është se pjesëmarrësit në një bisedë zanore ata mund të vazhdojnë t'u përgjigjen mesazheve tuaja me tekst Pa bezdi. Për më tepër, anëtarët që nuk i bashkohen bisedës zanore gjithashtu do të mund të vazhdojnë bisedën në grup përmes tekstit. Nga ana tjetër, ky mjet i ri ka kriptim nga fundi në fund. Pra, ajo që thoni në një bisedë zanore do të jetë plotësisht private midis jush dhe anëtarëve të tjerë.

Kush mund të përfitojë nga bisedat me zë?

Funksioni i bisedës zanore tani Është në dispozicion në versionin e WhatsApp për iOS, në App Store. Gjithashtu në WhatsApp për Android, në Google Play Store. Kjo do të thotë që me siguri tani mund të përfitoni nga ky mjet në pajisjen tuaj. Natyrisht, kjo do t'ju kërkojë të përditësoni aplikacionin në versionin e tij më të fundit, pavarësisht nga sistemi operativ që përdorni.

WhatsApp nuk ndalon përditësimin e mjeteve të përdorimit për përdoruesit e saj. Disa prej tyre fokusohen në privatësinë dhe sigurinë, ndërsa të tjerët kërkojnë të rrisin rehatinë tuaj. Funksioni i ri i bisedës zanore për grupet WhatsApp synon të përmirësoni përvojën tuaj kur komunikoni me të tjerët. Përfitoni sa më shpejt që të jetë e mundur dhe qëndroni të sintonizuar për përditësimet e ardhshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.