Windows 10 vs Windows 11: dallimet kryesore

dritaret 10 vs dritaret 11

Versioni i ri i sistemit operativ të Microsoft është këtu dhe është e pashmangshme që përdoruesit t'i bëjnë vetes pyetjen: Windows 10 kundrejt Windows 11. Cilat janë ndryshimet midis tyre? A është vërtet më i mirë versioni i ri apo ka aspekte negative për të cilat duhet të dimë?

Që në fillim, duhet thënë se Windows 11 vjen me një ndërfaqe të re përdoruesi, një shpërndarje të përmirësuar të aplikacionit dhe më shumë shtesa të fokusuara në çështjen e sigurisë. Për më tepër, ky version i fundit i sistemit operativ ofron shumë përmirësime në aplikacion dhe disa veçori shumë interesante për lojtarët.

Windows 11 u lëshua zyrtarisht vetëm pak ditë më parë, më 5 tetor 2021. Ai erdhi si një përditësim falas nëpërmjet Windows Update Windows 10 për kompjuterët që plotësojnë disa specifikime teknike të mbështetura.

Curshtë kurioze të shihet se si Microsoft e ka thyer fjalën e saj, që kur lançoi Windows 10 njoftoi solemnisht se do të ishte versioni i fundit i Windows. Ne tashmë e shohim që nuk ka qenë kështu.

Përputhshmëria dhe kërkesat

kërkesat e Windows 11

Kërkesat e përputhshmërisë me Windows 11

Por para se të mendoni për bëni një hap nga Windows 10 në Windows 11, Gjëja e parë që do të duhet të bëjmë është të kontrollojmë që pajisjet tona janë në përputhje me versionin e ri. Microsoft ka krijuar një mjet specifik për këtë detyrë: Kontrolli i Shëndetit i Windows PCMe Për ta përdorur atë, së pari duhet të regjistroheni si anëtar i Windows Insider.

E vërteta është se kërkesat për instalimin e Windows 11 në kompjuterin tonë ata janë relativisht kërkues. Ato janë si më poshtë:

 • CPU: 1 GHz ose më shumë, 2 bërthama ose më shumë, dhe procesor i pajtueshëm 64-bit.
 • Magazinimi: 64 GB ose më i lartë.
 • RAM: minimumi 4 GB.
 • Ekran: Ekran 720 inç 9p.
 • Firmware: UEFI, Aftësia e nisjes së sigurt.
 • TPM: Moduli i Platformës së Besuar 2.0
 • Kartë grafike: DirectX 12 e pajtueshme me drejtuesin WDDM 2.0

Në përgjithësi, ato janë të njëjtat kërkesa si për Windows 1, përveç çipit TPM. Disa përdorues mund të kenë probleme me përditësimin për shkak të kësaj pajisjeje.

Në çdo rast, Microsoft e ka bërë shumë të qartë se instalimi i Windows 11 nuk do të lejohet në pajisjet që nuk plotësojnë kërkesat e kërkuara të harduerit. Të gjitha për sigurinë, thonë ata.

Windows 10 vs Windows 11: ngjashmëritë

dritaret 11

Ndërfaqja e Windows 11 nuk paraqet ndryshime të mëdha në lidhje me atë të Windows 10

Windows 11 nuk është këtu për të luajtur në një përparim ose një revolucion të sistemit operativ. Përkundrazi, mund të thuhet se është një bast për vazhdimësinë: pothuajse të gjitha aplikacionet që ne përdorim në Windows 10 do të jenë në gjendje të vazhdojnë të përdoren në Windows 11 pa probleme.

Kushdo që instalon versionin e ri në kompjuterin e tij (pasi plotëson kërkesat e nevojshme) nuk do të ketë vështirësi të mëdha në lundrimin në ndërfaqen e re. Sistemi i dritareve është i njëjtë, dhe menutë janë të lehta për tu gjetur. Natyrisht estetika është diçka e ndryshme, por ndryshimet nuk janë radikale.

Imazhi i mësipërm, një screenshot nga Windows 11, e ilustron në mënyrë të përsosur këtë. Vazhdimësia estetike dhe strukturore. Çdo gjë që mund të gjejmë në Windows 10 do të jetë gjithashtu e disponueshme në Windows 11.

Windosws 10 vs Windows 11: dallimet

Por gjëja më interesante në lidhje me Windows 11 janë elementët e rinj që ai përfshin, të cilat ne do të rishikojmë në detaje më poshtë:

Dizajn i ri

Dritaret më të rrumbullakosura dhe ndryshimet e tjera të dizajnit të Windows 11

Ne kemi thënë tashmë se ndërfaqja është e lehtë për tu njohur, pasi nuk devijon nga parametrat e versionit të mëparshëm. Megjithatë, Microsoft ka rinovuar pamjen e të gjitha dritareve, më e rrumbullakosur dhe e bukur.

E njëjta gjë mund të thuhet për menunë e kontekstit dhe File Explorer. Ky i fundit tani ofron një pamje shumë më të pastër se më parë, me komandat më të zakonshme të disponueshme në shiritin e ri të veglave. Rezultati i kësaj është ai File Explorer i Windows 11 duket shumë më i pastër tani. Përveç kësaj, ajo gjithashtu ofron një sërë ikonash të reja në dispozicion.

Më shumë ndryshime: shiriti i detyrave tani është i përqendruar (Duket pak si macOS), ndërsa menyja e fillimit përmban edhe qoshe të rrumbullakosura, duke ofruar më pak mundësi të dukshme. Për të gjetur të gjitha aplikacionet duhet të shkoni në një seksion të veçantë, të fshehur mirë nga pamja prapa butonit "Të gjitha aplikacionet". Ne anen tjeter, menyja e re Start është minimaliste, shumë më konciz se Windows 10.

Paneli i widget -it

Widgets

Paneli i ri i miniaplikacioneve të Windows 11

Një nga ndryshimet më të rëndësishme që ka prezantuar Windows 11 është Tërheqja e pllakave të drejtpërdrejtaMe Por nuk ka asnjë problem, sepse në këmbim ajo ka përfshirë një seri të Widgets ata bëjnë të njëjtën punë. Sigurisht, ne nuk do t'i gjejmë ato në menunë Start, pasi ato kanë panelin e tyre.

Në këtë mënyrë, përmes panel widget Ne mund të shtojmë, zhvendosim ose çaktivizojmë widget në Windows 11 në mënyrën më të thjeshtë.

Përmirësime në fushën e shumë detyrave

hap dritaret 11

Snap harton për të punuar me aplikacione të shumta në të njëjtën kohë

L modele të parakohshme Windows 11 merr në një nivel të ri mënyrën e punës me dritare të ndryshme të hapura në ekranin e kompjuterëve tanë. Me këtë veçori, ju mund të zgjidhni nga 6 paraqitjet në dispozicion për të organizuar më mirë aplikacionet tuaja të hapura. Për më tepër, Windows 11 do të mësojë përmendësh se cilat aplikacione janë të hapura në mënyrë që të mund të ktheheni lehtësisht në atë paraqitje në çdo kohë.

Thjesht vendosni kursorin mbi aplikacionin në shiritin e detyrave dhe ne mund të zgjedhim modelin Snap të lidhur me të dhe ta rivendosim atë së bashku me të gjitha aplikacionet me të cilat po punonim.

L desktopë virtualë ato gjithashtu janë përmirësuar. Për shembull, tani ata na lejojnë të personalizojmë sfondin e secilës prej tyre. Dhe nëse punojmë me monitorë të jashtëm, një veçori tjetër shumë interesante: Windows 11 tani do të mësojë përmendësh dritaret dhe do t'i rivendosë ato automatikisht kur lidhim kompjuterin tonë me një monitor të jashtëm. Kështu që ne mund të vazhdojmë në të njëjtën pikë ku e lamë.

Funksion i zgjeruar i ekranit me prekje

ekran me prekje dritaret 11

Përmirësimet e ekranit me prekje të Windows 11

Windows 11 fokusohet shumë në funksionalitetin e ekran me prekjeMe Duke përdorur këtë mënyrë, menyja kryesore zhduket dhe ikonat zmadhohen. Kjo është, ata janë më të lehtë për të luajtur.

Për navigim më të lehtë, disa shtohen gjeste të reja me prekje që na lejojnë të kalojmë lehtësisht në aplikacionin e fundit të përdorur, të kthehemi në desktop ose të rivendosim dritaret e hapura të aplikacionit. Ne gjithashtu mund të hapim Pamjen e Detyrës me gjeste dhe të kalojmë midis dritareve të aplikacionit dhe desktopëve virtualë.

El tastiera me prekje Ka personalizim më të mirë, me shumë tema për të zgjedhur. Inputi i bojës gjithashtu është përmirësuar. Tani përfshin një "Menyja e lapsit" në shiritin e detyrave që na lejon të fillojmë shpejt aplikimet. Për më tepër, këto stilolapsa Ata kanë reagime haptike, kështu që ne mund t'i ndiejmë dridhjet ndërsa i përdorim ato. Një prekje realiste.

Së fundi, duhet të theksohet përfshirja e a mbështetje për futjen e zëritMe Me të mund të futni çdo tekst thjesht duke përdorur mikrofonin.

Integrimi i aplikacionit Android

Integrimi i aplikacionit Android në Windows 11

Windows 11 ofron mbështetje amtare për aplikacionet Android Falë Teknologjia Intel Bridge. Edhe nëse është teknologjia Intel, përdoruesit e AMD gjithashtu duhet të jenë në gjendje të ekzekutojnë pa probleme aplikacionet Android.

Meqenëse Microsoft ka bërë partneritet me Amazona për shpërndarjen e aplikacioneve, për aq kohë sa kompjuteri ynë është i pajtueshëm, ne mundemi shkarkoni dhe ekzekutoni aplikacione nga Amazon App StoreMe Kjo është një veçori krejtësisht e re. Në Windows 10, përdoruesit duhej të mbështeteshin në emulatorët e Android për të ekzekutuar aplikacione. Kjo do të kapërcehet me Windows 11, megjithëse çështjet e pajtueshmërisë mbeten për t'u parë.

Software

Xbox Game Pass për Windows 11

Lojtarë të Kujdes: Windows 11 përfshin shumë veçori nga Xbox Series X i fundit për t'i dhënë lojtarëve përvojën më të mirë të mundshme. Për shembull, Magazinimi i drejtpërdrejtë i bën lojërat të ngarkohen më shpejt nga SSD NVMe. Nga ana tjetër, AutoHDR ju lejon të shtoni përmirësime HDR në lojërat që bazohen në DirectX 11 ose më të lartë.

Sidoqoftë, përmirësimi më interesant është prezantimi i Kalimi i Xbox lojës, për të luajtur tituj të rinj nga Xbox Game Studios dhe Bethesda. Kjo do të thotë të kesh qasje në më shumë se 100 lojëra të ndryshme.

Përfundim

Windows 10 vs Windows 11. A është një përmirësim i dukshëm në sistemin operativ? A ja vlen të hidhesh nga një version në tjetrin? Përgjigja është po, përderisa kompjuteri ynë plotëson kërkesat e harduerit, është një ide e shkëlqyeshme të instaloni Windows 11.

Sidoqoftë, është gjithashtu e përshtatshme të dini se ka shumë të ngjarë që ky ndryshim të krijojë disa probleme të tjera të pajtueshmërisë me artikuj të vjetër të harduerit dhe softuerit. Diçka që, nga ana tjetër, mund të ndodhë gjithmonë kur kaloni nga një version i vjetër në një të ri. Ju gjithashtu duhet t'i besoni punës së zhvilluesve të Microsoft, të cilët në kohën e tyre rregulluan shumicën dërrmuese të gabimeve të pranishme në fillimin e Windows 10.

Prandaj, gjëja më e mençur për të bërë migroni nga Windows 10 në Windows 11, është të presim pak. Jo shumë, vetëm disa javë, ndoshta muaj. Pas një periudhe të arsyeshme kohore, shumica e problemeve fillestare ka shumë të ngjarë të zgjidhen.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.