Kushtet e reja të WhatsApp që hyjnë në fuqi sot për t'iu përshtatur rregulloreve evropiane

Kushtet e reja të përdorimit në WhatsApp për shkak të rregulloreve evropiane

WhatsApp ka ndryshuar kushtet e përdorimit sipas rregullave evropiane dhe përdoruesit që duan të vazhdojnë të përdorin aplikacionin duhet t'i pranojnë ato. Ndër përditësimet, spikat ndërveprueshmëria e aplikacionit, ndryshon moshën minimale për të përdorur platformën dhe transferimin e të dhënave.

Këto zhvillime të reja hyjnë në fuqi sot dhe WhatsApp u ka dërguar njoftime përdoruesve duke treguar se çfarë ka ndodhur. Le të hedhim një vështrim më të afërt se cilat kanë qenë këto ndryshime dhe si ndikojnë ato në përdorshmërinë e aplikacionit.

Kushtet e reja të përdorimit në WhatsApp

Rregulloret evropiane ndryshojnë kushtet e përdorimit në WhatsApp

Meta është përshtatur me rregulloret evropiane duke ndryshuar kushtet e përdorimit. Le të kujtojmë se Ligji për Tregjet Dixhitale (DMA) ka kërkuar që kompania të ndërveprojë WhatsApp me aplikacione të tjera. Ky ka qenë një nga ndryshimet më domethënëse në politikat e përdorimit të tij, por nuk është i vetmi. Le të shohim se çfarë kushtesh të tjera duhet të pranojmë:

Fshini të gjitha të dhënat e WhatsApp nga pajisja jonë 0
Artikulli i lidhur:
Këto janë funksionet e reja që do të ketë WhatsApp

Ndërveprueshmëria e WhatsApp

  • Ndërveprueshmëria e WhatsApp do të thotë që platforma do të jetë në gjendje të menaxhojë mesazhet nga aplikacionet e tjera të mesazheve si p.sh Telegram ose Sinjali.
  • La Mosha minimale për të përdorur WhatsApp është rritur nga 16 në 13 vjeç. Megjithatë, aplikacioni nuk ka raportuar mekanizmat për të verifikuar nëse përdoruesit janë në përputhje me këtë kërkesë.
  • Së fundi, ajo ka ndryshuar mekanizmi ndërkombëtar i transferimit të të dhënave. Për përdoruesit që banojnë brenda Evropës, ata do të qeverisen nga Korniza e privatësisë së të dhënave BE-SHBA. Ky proces nuk do të ndërhyjë në enkriptimin nga skaji në fund.
Rregulloret evropiane ndryshojnë kushtet e përdorimit në WhatsApp
Artikulli i lidhur:
3 veçori të reja WhatsApp për iPhone për në fund të vitit

Përdoruesit do të marrin një njoftim nga WhatsApp që tregon se duhet t'i pranojnë këto ndryshime për të vazhduar përdorimin e aplikacionit. Përndryshe, ata duhet të çabonohen nga platforma dhe për ta mesazhi do të përfshijë a lidhje direkt për të fshirë profilin tuaj. Çfarë mendoni për këto ndryshime në politikat e përdorimit të WhatsApp?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.