Nuk mund të ngarkoj fotografi në Instagram: vazhdon të ngarkohet, çfarë të bëj?

Intagram nuk ngarkon fotografi

Mediat sociale, për mirë apo për keq, janë bërë zëdhënës për miliona njerëz se, përndryshe, ata nuk do të kishin ndonjë metodë për t’u shprehur. Duke lënë mënjanë përdorimin që bëjnë disa përdorues për të krijuar polemika për të tërhequr vëmendjen e përdoruesve të tjerë, kur nuk funksionon si duhet shumë nervozohen.

Instagram, si çdo platformë tjetër në internet, keni nevojë për një lidhje interneti, pasi përmbajtja nuk ruhet kurrë në vend në pajisje. Sidoqoftë, ndonjëherë mund të mos funksionojë siç duhet. Çfarë ndodh kur nuk mund të ngarkoj fotografi në Instagram?

Zgjidhja e problemit që nuk mund të ngarkoj fotografi në Instagram varet nga disa faktorë. Nëse doni të dini se si ta zgjidhni këtë problem, ju ftoj të vazhdoni të lexoni.

Instagram është poshtë

incidente në instagram

Gjëja e parë që duhet të bëjmë kur nuk mund të publikojmë fotografi në Instagram është të kontrollojmë nëse Instagram është poshtëMe Metoda më e shpejtë për kontrolloni nëse serverët e Instagram janë të fikur është përmes uebit Down Detector.

Përmes kësaj faqe, ne mund të dimë numri i incidenteve të raportuara nga përdoruesit në 24 orët e fundit. Përmes grafikut që na tregon, ne mund ta dimë shpejt nëse serverët e platformës janë të prishur.

Nëse grafiku tregon një numër të madh incidentesh në atë kohë, e vetmja gjë që mund të bëjmë është të presim që problemet të zgjidhen. Te kjo platformë nuk do të funksionojë pa lidhje internetiNe nuk mund të ngarkojmë përmbajtje ose të shikojmë postimet më të fundit.

Artikulli i lidhur:
Si të mos i ndiqni të tjerët në Instagram

Nuk kemi lidhje interneti

Sinjali WiFi

Nëse kemi verifikuar që serverët nuk janë problemi, duhet të kontrollojmë nëse problemi është me pajisjen tonë. Gjëja e parë që duhet të bëjmë zbuloni nëse kemi një lidhje interneti, ose nëpërmjet Wi-Fi ose duke përdorur të dhëna celulare.

Lidhja Wi-Fi paraqitet nga një trekëndësh i përmbysur në krye të ekranit. Nëse kjo nuk shfaqet, do të thotë që ne nuk jemi të lidhur me një rrjet Wi-Fi, kështu që nëse nuk kemi të dhëna celulare, ne kurrë nuk do të jemi në gjendje të ngarkojmë fotografi në platformë.

Për të kontrolluar nëse kemi të dhëna celulare (përderisa nuk e kemi shteruar normën tonë), duhet të kontrollojmë nëse fjalët 3G, 4G ose 5G shfaqen pranë nivelit të mbulimit. Nëse nuk është kështu, ne nuk kemi lidhje internetiMe fjalë të tjera, ne nuk kemi të dhëna celulare, kështu që nuk mund të ngarkojmë fotografi në internet.

Artikulli i lidhur:
Si të shikoni historitë e Instagram në internet

Lidhja e internetit është e dobët

Nëse ngarkimi i imazheve kërkon shumë kohë ose aplikacioni kthen një gabim në ngarkim, nëse kemi një lidhje interneti, ka të ngjarë që sinjali që arrin në pajisjen tonë celular është shumë i dobët dhe shpejtësia është shumë e ulët.

Për të kontrolluar nëse niveli i sinjalit Wi-Fi dhe të dhënave celulare që arrijnë në pajisjen tonë është i dobët, duhet të shikojmë numrin e shiritave të sinjalit Wi-Fi dhe numrin e shiritave të mbulimit celular. Nëse numri i shufrave është 1 ose 2, ne mund ta zgjidhim këtë problem duke lëvizur pak.

Duhet të mbahet mend se muret dhe / ose muret përveç pajisjeve elektrike ata nuk shkojnë mirë me sinjalet pa tel, kështu që duke ndryshuar pozicion, ne do ta zgjidhim problemin shpejt.

Artikulli i lidhur:
Si të vendosni kohëmatësin ose numërimin mbrapsht në Instagram

Mbyllni dhe rihapni aplikacionin

aplikimi i ngushtë

Pajisjet celulare janë përgjegjëse për menaxhimin e aplikacioneve të hapura në varësi të sasisë së kujtesës në pajisje. Sa më shumë RAM që keni, më shumë aplikacione mbeten të hapura në sfond (e cila nuk është e njëjtë me ekzekutimin në sfond).

Nëse përdorni rregullisht Instagram, ka më shumë të ngjarë që aplikacioni të mos mbyllet kurrë plotësisht, kështu që nëse ka probleme operacionale, ai nuk azhurnon burimin ose nuk na lejon të ngarkojmë imazhe ose kërkon një jetë të tërë për t'i ngarkuar ato platformën, ne duhet të mbyllim aplikacionin dhe ta rihapim atë.

Artikulli i lidhur:
Si të fshini një llogari në Instagram

Përditësoni aplikacionin në versionin e fundit

Përditësoni aplikacionin në Android

Edhe pse nuk është e zakonshme, në disa raste, Instagram lançon një përditësim të ri, një përditësim i nevojshëm nëse ose nëse mund të hyni në platformë, duke qenë në gjendje të kufizoni përdorimin e aplikacionit në përditësimin e ri.

Për të kontrolluar nëse kemi versionin më të fundit, metoda më e shpejtë është qasja në Play Store ose App Store dhe kërkimi për Instagram. Nëse është lëshuar një azhurnim i ri, në vend që të shfaqet butoni Open, do të shfaqet Update.

Artikulli i lidhur:
Si të shkarkoni foto në Instagram në PC ose celular

Pastroni memorjen e fshehtë

Pastro memorjen e fshehtë të Android

Cache është një faktor tjetër që përfshin në mosfunksionimin e aplikacioneve mobile. Cache e aplikacionit janë të dhëna të aplikacionit që ruhen në pajisje në mënyrë që të ngarkojë imazhe dhe tekste që zakonisht përsëriten më shpejt.

Në këtë mënyrë, jo vetëm që konsumi i internetit i aplikacionit zvogëlohet, por gjithashtu, ngarkimi i burimeve është i kufizuar vetëm në të dhënat e reja, jo në të gjitha të dhënat në platformë.

Nëse aplikacioni ka probleme gjatë ngarkimit të imazheve, nëse asnjë nga zgjidhjet që kemi propozuar më sipër nuk ka funksionuar, duhet të zbrazim cache -in dhe të provojmë përsëri.

Ndërsa iOS është përgjegjës për zbrazjen automatike të cache periodikisht (duke parandaluar që përdoruesi ta fshijë atë) në Android ne mund ta kryejmë këtë proces me dorë. Për të pastruar cache -in në Android, duhet të hyjmë në vetitë e aplikacionit dhe të klikojmë në butonin Cache e qartë.

Artikulli i lidhur:
Si të shkarkoni video në Instagram pa programe

Përdorni versionin në internet

Version në internet në Instagram

Nëse pas provimit të metodave të mësipërme, aplikacioni ende nuk funksionon, ne mund të testojmë përmes versionit në internet nga shfletuesi ynë. Megjithëse faqja e internetit na fton të hapim aplikacionin e instaluar, ne duhet të kryejmë procesin për të ngarkuar fotografi nga versioni në internet, një version në internet që na ofron të njëjtin funksionalitet si aplikacioni celular.

Artikulli i lidhur:
25 truke për Instagram dhe bëni gjëra të mahnitshme

Rinisni pajisjen

rinisni android

Në llogaritjet, ku vijnë edhe pajisjet mobile, zgjidhja ndonjëherë më e thjeshtë është rindizni pajisjensado absurde të duket. Kur rindizni pajisjen, sistemi operativ rinis nga e para dhe vendosja cdo gje ne vendin e vet.

Edhe pse sistemi operativ i pajisjeve mobile është krijuar për të qëndroni në punë për javë të tëra pa pasur nevojë për një rindezje, nuk dëmton ta rindizni rregullisht, veçanërisht kur performanca fillon të bëhet e çrregullt.

Artikulli i lidhur:
Si të dini nëse jeni bllokuar në Instagram me këto hapa të thjeshtë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.