Shënime në Instagram, çfarë janë dhe si t'i përdorni ato

Shënime në Instagram, veçori e re

Instagram është një nga rrjetet sociale më të përdorura në mbarë botën.. Kjo përdoret për të postuar foto dhe video. Funksione të reja janë shtuar me kalimin e viteve dhe më shumë që kur Meta e mori atë disa vite më parë. Tani ejani shënime në instagram. Dhe ne do të shpjegojmë se nga përbëhen ato dhe si t'i përdorni ato në llogarinë tuaj.

Në vitin 2012, Facebook-aka Meta-, pushtoi një nga rrjetet sociale më të njohura të momentit: Instagram. Nëse duhet të pyesnin Mark Zuckerberg cili produkt është më i rëndësishmi që keni aktualisht, me siguri do t'i përgjigjej atij Instagrami është ai që po kontribuon më shumë në lajme dhe i fundit që është shtuar njihet si 'Shënime'.

Por Për çfarë bëjnë fjalë këto shënime në Instagram? Është një sistem i microblogging i cili ka instaluar Metën në rrjetin e njohur social. Le ta kujtojmë atë WhatsApp gjithashtu prona e kompanisë dhe komunikimi ndërmjet përdoruesve është i rëndësishëm. Përveç kësaj, Shënimet në Instagram janë një mënyrë për t'u treguar kontakteve tuaja me disa karaktere se si ndiheni sot.

Ku të gjeni Shënime në Instagram

Paraqitja e shënimeve në Instagram

Para së gjithash, ky funksion i ri është i disponueshëm vetëm për ata përdorues që kanë të instaluar versionin më të fundit të aplikacionit në pajisjen e tyre celulare, qoftë Android apo iOS. Përndryshe, opsioni që do të përdoret nuk do të shfaqet.

Nga ana tjetër, Instagram Note nuk mund të shihet as në publikime dhe as në Lëkundet, por duhet të hyjmë në seksionin e mesazheve private në Instagram për të qenë në gjendje ta shohin atë. Me fjalë të tjera, vetëm kontaktet që ju ndiqni dhe ata që ju ndjekin do të mund të shohin gjendjet tuaja; Me fjalë të tjera: duke i bërë bisedat në Instagram pak më afër. Ose më mirë, duken më shumë si statuset e WhatsApp.

Prandaj, për të hyrë në këtë funksion të ri, duhet të shkoni në seksionin e mesazheve private -në këndin e sipërm djathtas-. Duke klikuar në seksion, ne do të hyjmë dhomën tonë private të bisedave me kontaktet tona.

Tani, nëse vini re, në foton e profilit tuaj, sipër ku mund të shihni se cilët përdorues në listën tuaj janë të disponueshëm, do të keni një tullumbace të vogël me një simbol (+). Klikoni mbi të dhe do të hyni në menunë e re të Instagramit. Shënimet në Instagram kanë aftësinë për të vendosur një status prej jo më shumë se 60 karaktere, qofshin fjalë apo emoticon të vegjël. Prandaj, asgjë për të qenë në gjendje për të vendosur fotografi apo video.

Sa zgjat një shënim në Instagram dhe çfarë mund të bëjnë kontaktet tuaja me to?

Menyja e shënimeve në Instagram

Nëse e keni vendosur tashmë shënimin tuaj të parë në profilin tuaj, duhet të dini se vlefshmëria e të njëjtit është vetëm 24 orë nga publikimi i tij. Dhe tani kjo? Epo, përveç faktit që kontaktet tuaja mund të shohin atë që keni shkruar, ata gjithashtu munden reagon ndaj shënimit në instagram. Si? Epo, duke klikuar mbi statusin dhe duke qenë në gjendje të shkruani një koment ose të dërgoni atë që mendoni për atë që është publikuar.

Nga ana tjetër, dhe duke vazhduar me atë që kontaktet tuaja mund të shohin ose jo, kur hyni në menunë e re që ju ofron rrjeti social, ju mund të zgjidhni se kush mund të shikojë shtetet tuaja. Instagram Notes ju ofron dy opsione:

 • Kontaktet që ndiqni
 • Miqtë më të mirë

Këto janë dy opsionet e disponueshme -për momentin-. Prandaj, do t'ju duhet të zgjidhni midis këtyre dy mundësive. Nëse zgjidhni të parën, shënimet tuaja do të jenë të dukshme për të gjithë ata kontakte që ju ndiqni -dhe që ata gjithashtu ju ndjekin-; opsioni i dytë ju lejon të ndani shënimet tuaja - vetëm dhe ekskluzivisht - me ato kontakte që janë shënuar si miqtë më të mirë.

Si të krijoni një listë të miqve më të mirë për të qenë në gjendje të përdorni Shënimet në Instagram

Si të krijoni listën e miqve më të mirë në Instagram

Nëse jeni një nga ata persona që nuk ju pëlqen të ndajnë gjithçka që postoni me të gjitha kontaktet tuaja dhe jeni nga rrethet më të mbyllura, ndoshta opsioni i 'Miqve më të mirë' në Instagram është opsioni më i mirë me këtë funksion të ri të rrjetit social. . Por, A e dini se si të krijoni një listë me miqtë më të mirë në Instagram? Këtu po ju shpjegojmë hap pas hapi:

 • Gjëja e parë është të futni profilin tuaj duke klikuar mbi foton që keni në fund të menysë së Instagramit
 • Do të shihni që shkoni në profilin tuaj me të gjitha të dhënat tuaja, ku mund të redaktoni atë që dëshironi dhe me të gjitha fotot që keni shpërndarë.
 • tani drejtohuni te ikona me tre rreshta -është menyja e cilësimeve të aplikacionit- që keni në pjesën e sipërme djathtas të ekranit
 • Do të shfaqet një menu e re me opsione të ndryshme si cilësimet dhe privatësia e llogarisë tuaj, njohja e aktivitetit tuaj në Instagram, etj. Epo, afër fundit të listës do të gjeni një opsion që i referohet 'miqtë më të mirë'. klikoni mbi të
 • Kur e shtypni, do të shfaqen të gjitha kontaktet tuaja në Instagram -vetem ndjekesit qe edhe ti ndjek-. Tani është koha për të gjetur kontaktet tuaja të preferuara dhe për t'i thirrur ato. Kur të keni listën e plotë, klikoni në 'U krye'. Ju tashmë do të keni krijuar listën tuaj të miqve më të mirë në Instagram

Gjithashtu, kur hyni në menunë e Shënimeve në Instagram, nëse shikoni opsionin që vetëm miqtë tanë më të mirë mund t'i shohin këto publikime, do të shfaqet numri i miqve të shtuar në këtë listë.

Instagram
Instagram
zhvilluesi: Instagram, Inc.
Çmimi: Falas+
Instagram
Instagram
zhvilluesi: Instagram
Çmimi: Falas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.