Si të parandaloj që statuset e mia të WhatsApp të shihen nga të gjitha kontaktet e mia?

Fshih statuset e WhatsApp

Për të mbrojtur privatësinë tonë është e nevojshme të marrim masa praktike. Kjo është veçanërisht e vërtetë në rastin e rrjeteve sociale dhe aplikacioneve të mesazheve. Meqenëse këto mjete u lejojnë njerëzve të tjerë të kenë akses në jetën tonë personale, është normale që ne duam të zgjedhim atë që ata mund të shohin dhe çfarë jo. Në këtë kuptim, më poshtë do të shohim si të parandaloni që disa kontakte të shohin statuset tuaja në WhatsApp.

Nëse jeni një nga ata që publikojnë përditësime të përditshme në WhatsApp, mund të mendoni të parandaloni disa anëtarë të familjes, punëdhënësit ose kolegët që t'i shohin ata. Për fat të mirë, ky aplikacion i mesazheve ka disa rregullime që na ndihmojnë ta arrijmë atë. Në këtë artikull do të shohim një udhëzues në mënyrë që të mësoni se si ta bëni atë. Por së pari, le të shohim se cilat janë statuset e WhatsApp.

Cilat janë statuset e WhatsApp-it?

Statistikat e WhatsApp

Statuset e WhatsApp janë përditësime ku mund të ndani përmbajtje të tilla si foto, video dhe GIF me kontaktet që keni ruajtur në celularin tuaj dhe që, nga ana tjetër, ju kanë ruajtur. Këto përditësime qëndrojnë në internet për 24 orë. Pas kësaj kohe, as ju dhe asnjë nga kontaktet tuaja nuk do të mund të shihni atë që keni postuar.

Aktualisht, statuset shfaqen në skedën Lajmet e WhatsApp. Ku përveç shikimit të këtyre llojeve të përditësimeve, ju gjithashtu keni akses në kanale me përmbajtje të ndryshme. Për të ndarë një përditësim statusi me kontaktet tuaja, thjesht prekni ikonat e kamerës ose lapsit për të ngarkuar atë që dëshironi.

Nga ana tjetër, për të parë ato që kanë ngarkuar kontaktet tuaja, do të duhet vetëm të klikoni mbi emrin e tyre dhe kaq. Mos harroni edhe atë ju keni mundësinë t'i përgjigjeni shteteve cfare po shikon. Për ta bërë këtë, thjesht duhet të klikoni në opsionin Përgjigju që gjendet në fund të postimit. Mund të dërgoni një tekst, emoji, shënime zanore dhe madje të ndani skedarë, foto dhe video nga galeria, si dhe dokumente.

Çfarë përmbajtje mund të publikohet në statuset e WhatsApp?

person që përdor whatsapp

Epo, çfarë përmbajtje mund të publikohet në statuset e WhatsApp? Ky seksion ka ardhur duke u rritur me kalimin e kohës dhe, aktualisht, është e mundur të bëhen botime të shkëlqyera shumëllojshmëri përmbajtjesh si p.sh:

  • Foto
  • Videos
  • GIF
  • Shkrimet

Pasi të publikoni një statusi në whatsapp, mund të shihni se kush në kontaktet tuaja e ka parë atë, përveç nëse i keni çaktivizuar faturat e leximit. Dhe, e njëjta gjë ndodh kur shihni postimet që kanë bërë kontaktet tuaja: ata do të shohin emrin tuaj në listën e shikuar. Le të shohim më në detaje në lloji i përmbajtjes që mund të publikohet në shtete të WhatsApp.

Foto

Përmbajtja që renditet e para në përditësimet e statusit të WhatsApp janë fotot. Ka nga ata që kapin shumë momente të jetës së tyre në fotografi dhe duan t'i ndajnë me familjen dhe miqtë e tyre më të afërt. Prandaj, ata vendosin postoni këto foto në statusin tuaj kështu që ata mund t'i shohin ato.

Videos

Videot janë gjithashtu një lloj përmbajtjeje që mund të publikohet në statuset e WhatsApp. Megjithatë, duhet theksuar se këto video Ato nuk mund të jenë më të gjata se 30 sekonda.. Pra, në rast se videoja juaj është më e gjatë, do t'ju duhet ta ndani në disa pjesë për ta ngarkuar si përditësim të statusit.

GIF

postoni GIF në WhatsApp duhet të shtypni ikonën e lapsit dhe më pas trokitni lehtë mbi ikonën e emojis. Pasi atje, ju zgjidhni opsionin GIF, zgjidhni atë që dëshironi të ngarkoni në statusin tuaj, prekni ikonën e dërgimit dhe kjo është ajo.

Shkruani atë që dëshironi

Diçka tjetër që mund të postoni në statuset tuaja WhatsApp janë shkrime, lidhje, emojis dhe me shume. E gjithë kjo është e disponueshme duke shtypur ikonën e lapsit. Aty mund të frymëzoheni dhe të shkruani gjithçka që dëshironi të ndani me kontaktet tuaja. Si dhe kopjimi i një shkrimi që ju pëlqeu nga një faqe tjetër.

Gjithashtu, pas një prej përditësimeve më të fundit, WhatsApp ju lejon të publikoni shënime audio në shtete. Për ta bërë këtë, mjafton të prekni ikonën e mikrofonit, të filloni regjistrimin, të dërgoni dhe kaq.

Çfarë mund të bëj nëse nuk dua që të gjitha kontaktet e mia të shohin statuset e mia në WhatsApp?

Çfarë duhet të bëni për të fshehur statuset e WhatsApp

Siç mund ta shihni, në WhatsApp mund të postoni përditësime të statusit për pothuajse çdo gjë dhe të gjithë përmbajtjen që dëshironi. Por, prisni një moment. Çfarë mund të bëni nëse nuk dëshironi që të gjitha kontaktet tuaja të jenë në gjendje të shohin përditësimet e statusit tuaj në WhatsApp? Për ta bërë këtë, më poshtë Ne ju lëmë një udhëzues të thjeshtë me procedurën që duhet të ndiqni.

Hyni në aplikacionin WhatsApp

Për të bllokuar statuset tuaja WhatsApp në disa nga kontaktet tuaja, gjëja e parë që duhet të bëni është futni aplikacionin WhatsApp në celularin tuaj. Pasi të jeni atje, mund të vazhdoni në hapin tjetër.

Klikoni në 3 pikat kryesore në të djathtë

Hyni në WhatsApp

Hapi i dytë është shtypni tre pikat e sipërme në anën e djathtë të ekranit për të hapur menynë WhatsApp.

Prekni te Cilësimet

Cilësimet e WhatsApp

Pasi të keni hapur menunë, do të shihni opsione të ndryshme. Zgjidhni settings për të vazhduar procedurën.

intimitet

intimitet

Më pas, futni seksionin e quajtur intimitet, ku keni mënyra të ndryshme për të mbrojtur informacionin tuaj personal. Disa nga cilësimet e privatësisë që mund të bëni janë ora e fundit e parë dhe në linjë, fotografia e profilit, informacioni juaj personal dhe gjithashtu, statuset tuaja.

Statistikat e WhatsApp

Privatësia e statusit

Klikoni mbi opsionin Estado për të përcaktuar se kush nga kontaktet tuaja mund t'i shohë përditësimet tuaja dhe kush jo.

Kontaktet e mia përveç

Thjesht ndani me

Në hyrjen Status Privacy keni opsione të tilla si: 'Kontaktet e mia', 'Kontaktet e mia, përveç ...' dhe 'Ndaj vetëm me...' Prekni opsionin e dytë për të zgjedhur kontaktet që nuk do t'i shohin përditësimet e statusit tuaj.

Zgjidhni kontaktet që nuk dëshironi të shihni statuset tuaja WhatsApp

Fshih për

Më në fund, kur prekni këtë opsion, shfaqet një listë e të gjitha kontakteve tuaja. Shënoni një nga një ato që nuk dëshironi të shihni statuset tuaja dhe ruani cilësimet e reja. Që atëherë, çdo përditësim i statusit që bëni do të shihet vetëm nga kontaktet që nuk janë përzgjedhur në listën tuaj. Mos harroni se, për privatësi të shtuar, mund t'i ndani gjithashtu statuset tuaja me disa kontakte nëse zgjidhni opsionin "Vetëm ndaje me".


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.