Si të fshini kontaktet në Telegram

kontaktet e telegramit

Me kalimin e viteve, ne të gjithë kemi arritur të grumbullojmë një listë shumë të gjatë kontaktesh në telefonin tonë, duke përfshirë WhatsApp dhe Telegram. Ajo që është e mirë në parim (më shumë miq, më shumë kontakte profesionale, etj.) mund të bëhet e keqe për shkak të teprimit. Shumë kontakte mund të jenë kundërproduktive. Përveç kësaj, ka miq që nuk janë më miq dhe kontakte që nuk na duhen më dhe që sigurisht nuk do t'i përdorim në të ardhmen. Kjo është arsyeja pse është interesante të dihet si të fshini kontaktet e telegramit dhe qëndroni vetëm me ata që na interesojnë vërtet.

Për të pasur një listë të pastër dhe të përditësuar të kontakteve, duhet të dini se në Telegram kontaktet janë të organizuara në një mënyrë shumë të ngjashme me WhatsApp. Domethënë, ato janë të sinkronizuara me kontaktet e celularit tonë. Dallimi kryesor është se këto kontakte të sinkronizuara qëndrojnë ruhet në renë e Telegramit.

Ndodh edhe që kontaktet e panjohura shfaqen në listën tonë të kontakteve në Telegram. Pse janë në listën tonë? A është hakuar llogaria apo telefoni im? Qetësohu, nuk bëhet fjalë për këtë. Shpjegimi është në funksionin Telegram që na lejon të bisedojmë me përdorues të tjerë që janë në një rreze afër. Mbani në mend se kjo është pasojë e suksesit të madh global të Telegram, i cili sot numëron më shumë se 500 milionë përdorues në mbarë planetin.

Në çdo rast, për të shmangur këtë (që në vetvete është një mënyrë e kufizuar e fshirjes së kontakteve të padëshiruara) duhet të bëni sa më poshtë:

 1. Në Telegram, le të "Kontaktet".
 2. Pastaj zgjedhim opsionin Gjeni njerëz afër.
 3. Së fundi, ne klikojmë mbi "Mos më tregoni të dukshme."
Artikulli i lidhur:
A është Telegram i sigurt? Ne ju tregojmë gjithçka

Fatkeqësisht, Telegram nuk ka një mundësi specifike për të fshirë kontakte të shumta menjëherë, e vetmja mënyrë për ta bërë këtë është hiqni ato nje nga nje. Ky nuk duhet të jetë një problem i madh për ne, pasi procesi i fshirjes së kontakteve të Telegram-it është shumë i thjeshtë dhe nuk do të na zgjasë shumë. Këta janë hapat që duhen ndjekur për ta bërë atë:

Telegram: Fshini kontaktet hap pas hapi

Ky është procesi që duhet ndjekur për të hequr një kontakt nga lista jonë e Telegramit, hap pas hapi:

 1. Për të filluar me të, hapim aplikacionin dhe shkuam te dritarja biseda e kontaktit që duam të fshijmë.
 2. Brenda dritares së bisedës, klikoni në emrin e kontaktit, e cila shfaqet në krye.
 3. Pastaj hapet një dritare e re. Në të, ne duhet të klikoni në ikonën me tre pika (shfaqet pranë ikonës së thirrjes) dhe, ndër opsionet që shfaqen, zgjedhim "Fshi kontaktin".
 4. Për të përfunduar procesin, ju duhet konfirmoni fshirjen në Telegram.

E rëndësishme: nëse fshijmë vetëm një kontakt, por jo bisedën, ai do të mbetet i dukshëm, megjithëse në vend të emrit të kontaktit, do të jetë i dukshëm vetëm numri i tij i telefonit. Për të fshirë plotësisht dhe përfundimisht bisedën, thjesht shkoni te menyja e asaj bisede dhe zgjidhni opsionin "Fshi bisedën"

Fshi kontaktet e resë kompjuterike

re e telegramit

Siç thamë në fillim, bisedat në Telegram mund të rikuperohen pasi të fshihen, pasi ato ruhen në cloud. Nëse ajo që duam është t'i zhdukim plotësisht dhe të mos ketë asnjë gjurmë prej tyre, do të na duhet gjithashtu t'i fshijmë nga ky vend.

Për të arritur këtë, ajo që është bërë është pastroje memorien e përkohshme, i cili shërben si një hap për të liruar hapësirë ​​në telefon, që nuk është as keq. Bëhet kështu:

 1. Hapi i parë është të shkosh te «Cilësimet» (ikona me tre shirita lart majtas).
 2. Në këtë menu fillimisht zgjedhim "Të dhënat dhe ruajtja" dhe pastaj "Përdorimi i ruajtjes”.
 3. Së fundi, ne zgjedhim opsionin "Pastro cache Telegram".

Fshih kontaktet në Telegram

fshehni kontaktet e telegramit

Dhe çfarë ndodh kur nuk jemi plotësisht të sigurt nëse duam të fshijmë një ose disa kontakte, por duam të kemi listën tonë "të pastër"? Për këtë ekziston opsioni fshehni kontaktet e telegramit. Kjo na lejon të shpërfillim kontaktet jo interesante, por të ruajmë mundësinë e kontaktit me to në të ardhmen nëse e konsiderojmë të nevojshme.

Mënyra për të fshehur kontaktet është si më poshtë:

 1. Së pari, le të shkojmë në listën e bisedë bisede.
 2. Aty zgjedhim kontaktin që duam të fshehim dhe rrëshqisim gishtin mbi të nga e djathta në të majtë.
 3. Në opsionet që shfaqen, ne zgjedhim njërën prej "Dosje". Duhet të klikoni mbi të në mënyrë që biseda me atë kontakt të fshihet.

ditën që dëshirojmë ripërdorni kontaktin që kemi fshehur më parë, gjithçka që duhet të bëni është të ringarkoni faqen e listës së bisedave duke rrëshqitur nga lart poshtë. Pastaj do të shfaqet një seksion i quajtur "Biseda të arkivuara". Në të, ne zgjedhim bisedën që duam të shpëtojmë dhe dërgojmë një mesazh, me të cilin do të jetë përsëri i dukshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.