Si të ndryshoni foton e profilit të WhatsApp?

Djali i ri duke bërë selfi për profil

Më shumë se një aplikacion mesazhesh apo një rrjet social, WhatsApp është, për shumë, pjesë e identitetit të tyre. Kjo falë opsioneve të ndryshme të personalizimit të ofruara nga aplikacioni. Tani, cila është gjëja e parë që shohin kontaktet tuaja kur hyjnë në profilin tuaj? Natyrisht, fotografia që keni atje. Kështu që është e rëndësishme ta mbani këtë foto sa më të përditësuar. Prandaj, në këtë postim do të shohim Si të ndryshoni foton e profilit në whatsapp.

Ndryshimi periodik i fotografisë së profilit WhatsApp është i dobishëm kur shtoni kontakte të reja. Në këtë mënyrë, ata mund t'ju identifikojnë menjëherë. Është e mundur që me emrin dhe numrin tuaj të telefonit të dinë se kush jeni, por me një foto të përditësuar të profilit miqtë tuaj do të jenë në gjendje të konfirmojnë se jeni vërtet ju që po u shkruani atyre. Le të shohim se si ta ndryshoni foton tuaj në WhatsApp.

Si të ndryshoni foton e profilit të WhatsApp?

Si të merrni fotografitë më të mira të profilit për WhatsApp

Në profilin tuaj WhatsApp mund të vendosni çdo foto që ju identifikon: një selfie ose foto të fytyrës suaj, një foto të kafshës suaj, vendin ose ushqimin tuaj të preferuar ose një avatar personal. Çfarëdo foto që zgjidhni, është e mundur ta ndryshoni ose rinovoni sa herë të dëshironi përmes një procedure të shpejtë dhe të thjeshtë.

Si të merrni fotografitë më të mira të profilit për WhatsApp
Artikulli i lidhur:
Si të merrni fotografitë më të mira të profilit për WhatsApp

Zakonisht, ne vendosim një fotografi profili kur instalojmë për herë të parë WhatsApp në pajisjet tona ose kur ndryshojmë numrin tonë të telefonit. Në çdo rast, opsioni për të ndryshuar foton është i disponueshëm për të gjitha sistemet operative. Më pas, le të shohim se si të ndryshojmë foton e profilit WhatsApp nga celularët Android dhe iOS dhe nga kompjuteri duke përdorur WhatsApp Web ose versionin Desktop. le të fillojmë

Në Android

Foto e profilit të WhatsApp Android

Për të ndryshuar foton e profilit WhatsApp në një telefon Android, ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni WhatsApp në celularin tuaj.
 2. Prekni tre pikat e menysë lart djathtas.
 3. Klikoni në opsionin 'Cilësimet'.
 4. Prekni në zonën e profilit, ku shfaqet emri juaj.
 5. Prekni ikonën e kamerës në skajin e fotos.
 6. Zgjidhni midis opsioneve 'Kamera', 'Galeria' dhe 'Avatar'.
 7. Pasi të keni ngarkuar foton, rregulloni dimensionet e saj në rreth.
 8. Prekni 'Ok' dhe keni mbaruar. Kështu që ju do të keni ndryshuar foton tuaj të profilit.

Në iOS

Foto për WhatsApp në iOS

Nëse përdorni WhatsApp në një pajisje iOS, si iPhone ose iPad, procedura për të ndryshuar foton e profilit është mjaft e ngjashme me atë të mëparshme. Për ta bërë këtë, ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni aplikacionin WhatsApp.
 2. Prekni seksionin "Cilësimet" që ndodhet poshtë djathtas.
 3. Aty do të shihni foton e profilit dhe emrin tuaj.
 4. Do të shihni gjithashtu opsionin 'Avatar' për të krijuar një me karaktere Meta.
 5. Klikoni në emrin tuaj dhe më pas në opsionin 'Ndrysho' për të modifikuar profilin tuaj.
 6. Tani prekni "Ndrysho" për të ndryshuar foton e profilit tuaj.
 7. Zgjidhni midis "Përdor Avatarin", "Bëni foto" dhe "Zgjidh foton".
 8. Zgjidhni foton që dëshironi dhe rregulloni atë.
 9. Më në fund, shtypni 'Zgjidh' dhe keni mbaruar. Kështu që ju do të keni ndryshuar fotografinë tuaj të profilit në iOS.

Ndryshoni foton e profilit në WhatsApp nga kompjuteri

Imazhi i profilit në ueb WhatsApp

A e humbët telefonin, por a po përdorni ende WhatsApp në kompjuterin tuaj? Ose, a përdorni zakonisht WhatsApp në kompjuterin tuaj ndërsa punoni? Nëse po, të dyja nga ueb WhatsApp si nga aplikacioni desktop Do të keni mundësi të përdorni shumë funksione të dobishme të aplikacionit, si ndryshimi i fotografisë së profilit tuaj.

Procedura është mjaft e thjeshtë dhe e shpejtë, mjafton të ndiqni këto hapa:

 1. Hapni WhatsApp në kompjuter.
 2. Klikoni në rrethin e profilit tuaj.
 3. Zhvendosni mbi foton e profilit derisa të shihni opsionin "Ndrysho foton e profilit" ose ikonën e lapsit dhe klikoni mbi të.
 4. Zgjidhni "Ngarko foto" ose "Bëni foto".
 5. Zgjidhni foton që dëshironi dhe rregullojeni atë në rreth sipas dëshirës tuaj.
 6. Klikoni në 'Ok' për të pranuar ndryshimet.
 7. Gati! Kështu që ju mund të ndryshoni foton tuaj WhatsApp nga kompjuteri juaj.

Mbani në mend se opsioni 'Bëni foto' është i disponueshëm në versionin ueb të WhatsApp dhe jo në aplikacionin desktop. Ademas, asnjëri prej tyre nuk lejon përdorimin e avatarëve, për këtë do të duhet ta bëni nga celulari. Nga ana tjetër, mbani mend se kur ndryshoni foton tuaj, kontaktet tuaja do të mund të shohin të renë menjëherë. Sigurisht, ata do të duhet të hyjnë në profilin tuaj për ta parë atë, pasi WhatsApp nuk i njofton kontaktet për ndryshime si këto.

Si ta fshehim foton e profilit të WhatsApp?

Fshih fotografinë e profilit të WhatsApp

Përfitimet e të paturit të një fotografie të përditësuar të profilit janë të shumta, duke përfshirë lejimin e miqve dhe familjes tuaj që t'ju identifikojnë shpejt. Për fat të keq, megjithatë, nuk është gjithmonë e dobishme. Sepse? Sepse ka mundësi që ata që nuk ju njohin ta shohin foton që keni në profilin tuaj WhatsApp nëse ata kanë akses në numrin tuaj të telefonit.

Si mund ta parandaloni që kjo të ndodhë dhe E 'fsheh' fotografinë e profilit nga të huajt? Të dini se si ta bëni këtë do t'ju ndihmojë nëse dëshironi që fotografia juaj të shihet vetëm nga një grup njerëzish. Nuk ka rëndësi nëse përdorni Android apo iOS, procedura është e njëjtë. Për ta bërë këtë, bëni sa më poshtë:

 1. Hapni aplikacionin WhatsApp.
 2. Shkoni te "Cilësimet" në Android ose "Cilësimet" në iOS.
 3. Klikoni në hyrjen "Privatësia".
 4. Tani, gjeni dhe zgjidhni opsionin "Fotografia e profilit".
 5. Zgjidhni kush mund ta shikojë foton tuaj të profilit.
 6. Gati! Kështu që ju mund të fshehni foton tuaj të profilit nga të huajt.

Pra, kush mund ta shohë foton tuaj të profilit? Për të ruajtur privatësinë tuaj, WhatsApp ofron opsione të ndryshme. Ata janë mes tyre: 'Të gjithë' (kushdo që ka qasje në numrin tuaj),'Kontaktet e mia' (vetëm kontaktet tuaja të ruajtura),'Kontaktet e mia, përveç ...' (Blloko foton tënde për një kontakt) dhe më në fund'Nadie' (kështu që askush, madje as kontaktet tuaja, nuk do të mund ta shohin foton tuaj).

Në përfundim, Ndryshimi i fotografisë së profilit në WhatsApp është një çështje e disa hapave të thjeshtë. Mund ta bëni nga një celular Android ose iOS, apo edhe nga kompjuteri juaj. Mbajtja e fotografisë tuaj të përditësuar do t'i lejojë të tjerët t'ju identifikojnë menjëherë. Megjithatë, mos harroni t'i hidhni një sy seksionit 'Privatësia' në llogarinë tuaj WhatsApp, në mënyrë që, përveç ndryshimit të fotografisë, të mund të kontrolloni se kush ka akses në të.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.