Si të vendosni një fjalëkalim në seancën tuaj në ueb WhatsApp në mënyrë që askush të mos mund të hyjë ose të shohë bisedat tuaja

Kyçja aktive e ekranit në ueb WhatsApp

A e dini se mund të vendosni një fjalëkalim në sesionin tuaj në ueb WhatsApp? Kjo është një veçori pak e njohur, por shumë e dobishme për të mbrojtur privatësinë tuaj. Në këtë hyrje ne shpjegojmë hap pas hapi për të aktivizuar fjalëkalimin në sesionin tuaj në ueb WhatsApp, pa pasur nevojë të instaloni aplikacione ose shtesa të palëve të treta. Me vetëm disa klikime, mund të forconi sigurinë e llogarisë WhatsApp dhe t'i mbani bisedat tuaja larg syve të kureshtarëve.

Për të vendosur një fjalëkalim në sesionin tuaj në ueb WhatsApp, është e nevojshme të shkoni te cilësimet e këtij shërbimi në seancën e hapur që keni në shfletuesin tuaj të preferuar. Pasi të aktivizoni fjalëkalimin, ju duhet të krijoni një kod alfanumerik që do të kërkohet herën tjetër që të hyni. Duhet të zgjidhni gjithashtu kohën e pasivitetit që duhet të kalojë që kyçja të aktivizohet. Do të jetë shumë më e qartë në paragrafët në vijim.

Si të vendosni një fjalëkalim në seancën në ueb WhatsApp? Hap pas hapi

Si të hapni ueb WhatsApp pa kodin QR 1

Imagjinoni që jeni në zyrë ose shkollë dhe e keni të hapur seancën tuaj në ueb WhatsApp në një kompjuter publik. Në këtë rast, ju duhet të largoheni për disa minuta për t'u marrë me një situatë në zhvillim dhe ju e lini kompjuterin të qetë. Lehtë, Dikush mund të klikojë në dritaren tuaj të WhatsApp Web dhe të lexojë mesazhet tuaja, të dijë se me kë keni një bisedë të hapur dhe të shohë temat e bisedës.. Përveç cenimit të privatësisë suaj, kjo situatë mund të dëmtojë reputacionin tuaj dhe të zbulojë informacione që do të preferonit t'i ruani sekret. Çfarë rrëmuje!

Duke pasur parasysh sa më sipër, është shumë e rëndësishme të dini se si të vendosni një fjalëkalim për sesionin në ueb WhatsApp që përdorim në kompjuterët e përbashkët. Është një mënyrë shumë e thjeshtë dhe efektive për të mbrojtur të dhënat ose informacionet e ndjeshme dhe për të mbrojtur privatësinë tuaj.. Dhe edhe nëse nuk keni asgjë për të fshehur, nuk është kurrë e dëmshme të shtoni pak siguri në seancën tonë WhatsApp, aplikacioni që përdorim çdo ditë për të komunikuar me miqtë dhe familjen.

Pa zgjatje të mëtejshme, le të shohim hap pas hapi për të vendosur një fjalëkalim të sigurt për sesionin Ueb WhatsApp që kemi hapur në kompjuterë publikë ose në shtëpi. Procedura është mjaft e thjeshtë dhe nuk zgjat më shumë se disa minuta.. Sigurisht, përpiquni të mos harroni fjalëkalimin, sepse atëherë as ju nuk do të mund të hapni seancën tuaj WhatsApp në atë kompjuter të veçantë.

Hapi 1: Shkoni te Menyja në Ueb WhatsApp

Menyja në ueb WhatsApp

Hapi i parë është shkoni te Menyja në ueb WhatsApp, tre pikat vertikale të cilat janë pikërisht mbi listën e bisedave, pranë ikonës për Bisedë e re. Kur klikoni atje, hapet një menu rënëse me opsione të ndryshme, duke përfshirë Cilësimet.

Hapi 2: Zgjidhni Cilësimet

Konfigurimi i uebit i WhatsApp

Së dyti, ju duhet klikoni në opsionin Settings për të hapur cilësimet e shërbimit në internet WhatsApp.

Hapi 3: Prekni Privatësia > Kyçja e ekranit

Privatësia Fjalëkalimi në ueb i WhatsApp

Në hapin e tretë do të shkojmë te seksioni intimitet, ku mund të modifikojmë se kush mund të shikojë informacionin tonë personal, të aktivizojë mesazhe të përkohshme, grupe dhe kontakte të bllokuara. Në fund, do të shihni opsionin Bllokimi i ekranit. Klikoni atje.

Kyçja e ekranit në ueb WhatsApp

Hapi 4: Krijoni një fjalëkalim të sesionit në ueb WhatsApp

Cakto fjalëkalimin e sesionit në ueb WhatsApp

Kur klikoni opsionin Screen Lock, hapet një dritare me fusha teksti në krijoni dhe konfirmoni fjalëkalimin për sesionin tuaj në ueb WhatsApp. Fjalëkalimi duhet të jetë nga 6 deri në 129 karaktere dhe mund të përmbajë vetëm shkronja, numra ose shenja të zakonshme të pikësimit. Pasi të keni futur fjalëkalimin dy herë, klikoni OK.

Hapi 5: Caktoni kohën për të aktivizuar bllokimin e sesionit në ueb WhatsApp

Bllokimi i kohës për ueb WhatsApp

Hapi i fundit për të vendosur një fjalëkalim në seancën tuaj të internetit WhatsApp është të vendosni kohën për të aktivizuar bllokimin e sesionit. Mund të zgjidhni që kyçja e ekranit të aktivizohet pas 1 minutë, 15 minuta ose 1 orë. Pas kësaj kohe, do të duhet të futni fjalëkalimin tuaj për të zhbllokuar WhatsApp Web. Dritarja ju paralajmëron gjithashtu se ndërsa ekrani është i kyçur, njoftimet nuk do të shfaqen.

Pasi të zgjidhni kohën për të aktivizuar bllokimin e sesionit, thjesht duhet të klikoni në shigjetën që tregon majtas (Prapa) për t'u kthyer në ekranin kryesor. Gati! Sesioni juaj në ueb WhatsApp do të ketë një fjalëkalim për të hyrë pasi të ketë kaluar koha e vendosur.

Një funksion shumë i dobishëm për Aktivizimi i kyçjes së ekranit në ueb WhatsApp konsiston në përdorimin e shkurtoreve të tastierës. Për të aktivizuar funksionin në Dritaret, thjesht duhet të shtypni tastet Ctrl Alt L. Dhe nëse keni një Kompjuter Mac, shkurtore e tastierës për të aktivizuar kyçjen është Cmd Ctrl L. Në këtë mënyrë, nuk duhet të prisni një minutë apo pesëmbëdhjetë që kyçja të aktivizohet, por mund ta kyçni ekranin sa herë të keni nevojë.

Si të çaktivizoni kyçjen e ekranit në WhatsApp Web?

Çaktivizo kyçjen e ekranit në ueb WhatsApp

Pasi të keni mësuar procesin për të aktivizuar kyçjen e ekranit në ueb WhatsApp, është koha të mësoni se si ta ktheni atë dhe të hiqni fjalëkalimin. Mund të mos keni më nevojë për këtë nivel shtesë sigurie në llogarinë tuaj ose mund të jetë pak e bezdisshme të vazhdoni të vendosni fjalëkalimin tuaj çdo minutë. Sido që të jetë, Është e mundur të çaktivizoni kyçjen e ekranit në ueb WhatsApp në dy mënyra: përmes cilësimeve të privatësisë dhe duke mbyllur seancën.

çaktivizoni kyçjen e ekranit nga cilësimet e privatësisë në ueb WhatsApp, ndiqni këto hapa:

 1. Klikoni Menu (tre pikat vertikale).
 2. Zgjidhni Cilësimet.
 3. Klikoni në opsionin Privacy.
 4. Lëvizni poshtë te opsioni i kyçjes së ekranit.
 5. Hiq zgjedhjen e kutisë së kyçjes së ekranit.
 6. Futni fjalëkalimin për të konfirmuar veprimin.
 7. Kliko OK dhe kaq.

Nëse jeni duke përdorur ueb-in e WhatsApp në një kompjuter publik ose të përbashkët, është më mirë të dilni pasi të keni mbaruar. Me këtë veprim ju hiqni edhe kyçjen e ekranit dhe do t'ju duhet ta bëni sërish procesin për ta aktivizuar sërish. Procedura për të dalë nga uebi WhatsApp është si më poshtë:

 1. Klikoni Menu (tre pikat vertikale).
 2. Klikoni në Cilësimet.
 3. Lëvizni poshtë te opsioni Sign Out.
 4. Konfirmoni veprimin dhe keni mbaruar.

Tani ju e dini se si të aktivizoni kyçjen e ekranit në ueb WhatsApp dhe mbrojeni bisedat tuaja me një fjalëkalim, veçanërisht nëse përdorni shpesh kompjuterë publikë. Aktivizimi i këtij opsioni do t'ju kursejë kohë të këqija dhe do t'i lërë jashtë syve bisedat tuaja private dhe çdo informacion tjetër delikat që keni në WhatsApp.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.