Si të vendosni numrin e fshehur

Si të vendosni numrin e fshehur

Si të vendosni numrin e fshehur

Ashtu si ne ndonjëherë thirrje nga numrat e fshehurs (të panjohura apo private), me siguri ne kemi dashur, në ndonjë rast, të bëjmë të njëjtën gjë me njerëz të tjerë. Dhe e vërteta është se procedura nuk është vetëm e thjeshtë dhe e shpejtë, por është e mundur edhe nga Pajisjet celulare Android, si me iPhone. Çfarë do të shohim në tutorialin e ardhshëm mbi "Si të vendosni numrin e fshehur" kur bëni një telefonatë.

Dhe vlen të theksohet se, edhe pse shumë herë kjo procedurë mund të zgjidhet globalisht dhe përgjithmonë me një kërkesë për të Operatori telefonik që na takon neve linjë celulare, këtu do të trajtojmë vetëm se si ta bëjmë atë direkt nga opsionet e sistemit operativ të pajisjes sonë.

Telefononi një kontakt që më ka bllokuar

Dhe para se të fillojmë tonën tema e sotme "Si të vendosni numrin e fshehur" në tonë i lëvizshëm me Android dhe iPhone, ju rekomandojmë që në fund të leximit të eksploroni të tjera postimet e mëparshme të lidhura:

Artikulli i lidhur:
Si të telefononi një numër telefoni që më ka bllokuar

Artikulli i lidhur:
Si të di nëse celulari im është i infektuar nga Pegasus

Udhëzim i shpejtë se si të vendosni numrin e fshehur

Udhëzim i shpejtë se si të vendosni numrin e fshehur

Hapat e nevojshëm se si të vendosni numrin e fshehur

Në Android

Në pajisjet celulare që përdorin sistemin operativ Android, opsioni për vendosni numrin e fshehur Mund të vendoset në vende ose emra të ndryshëm, me ndryshime të vogla në varësi të versionit të përdorur dhe prodhuesit të celularit, megjithatë, ne do ta gjejmë gjithmonë përmes procedurës së mëposhtme përmes aplikacionit të telefonit.

Hapat e nevojshëm se si të vendosni numrin e fshehur në Android

Prandaj, hapat e përgjithshëm për të arritur aktivizimin ose çaktivizimin e tij janë:

 1. Hapni aplikacionin e telefonit (aplikacioni nga ku bëjmë telefonata në mënyrë rutinore).
 2. Shtypni butonin e opsioneve (ikona e tre pikave vertikale brenda shiritit të kërkimit që ndodhet në krye.
 3. Zgjidhni opsionin "Cilësimet" nga menyja që shfaqet.
 4. Gjeni dhe futni seksionin e quajtur "Më shumë cilësime" (nganjëherë quhet "Cilësimet shtesë").
 5. Gjeni dhe shtypni opsionin e quajtur "Trego ID-në time të telefonuesit".
 6. Shtypni për të aktivizuar/çaktivizuar opsionin "Fshih numrin", në varësi të faktit nëse numri i telefonit kërkohet ose jo të fshihet.

Për pjesën tjetër, mbetet vetëm të vërtetojmë se në mënyrë efektive, tani e tutje, do të jemi në gjendje të bëjmë thirrjet e nevojshme dhe se numri i telefonit do të shfaqet si një "numër i fshehur" dhe marrësi i thirrjes nuk do të jetë në gjendje të shohë të njëjtën gjë.

Në iPhone

Dhe për ata pronarë të një iPhone, procedura për të bërë thirrje duke fshehur numrin e telefonit është gjithashtu shumë e lehtë. ata duhet vetëm çaktivizoni një opsion të vendosur në menynë (cilësimet) e konfigurimit të pajisjes celulare. Ky opsion ka emrin e mëposhtëm «Shfaq ID-në e telefonuesit».

Hapat e nevojshëm se si të vendosni numrin e fshehur në iPhone

Dhe hapat e përgjithshëm për të arritur aktivizimin ose çaktivizimin e tij janë:

 1. Hapni menunë e konfigurimit (cilësimet).
 2. Gjeni dhe futni seksionin "Telefon".
 3. Gjeni dhe shtypni opsionin "Trego ID-në e telefonuesit".
 4. Futni dhe aktivizoni/çaktivizoni kutinë, në varësi të faktit nëse numri i telefonit kërkohet ose jo të fshihet.

Metoda të tjera alternative

Metodat e përshkruara më sipër zbatohen përgjithësisht për të gjitha thirrjet e mëpasshme, megjithatë, secili Sistemi operativ celular (Android dhe iPhone) lejon nëpërmjet a kod special ose sekret bëni thirrje duke fshehur ID e celularit tonë, pra numrin tonë të telefonit. Ky kod gjithashtu mund të ndryshojë pak në varësi të versionit të sistemit operativ, pajisjes, vendit ose operatorit telefonik.

Megjithatë, kodi më i zakonshëm special ose sekret në çdo sistem operativ është si më poshtë:

 • #XXX#XXXXXXXKu XX do të ishte prefiksi telefonik ndërkombëtar i vendit dhe XXXXXXXXXX numri i telefonit të destinacionit, i ndërthurur me simbolin e paundit (#) në fillim dhe ndërmjet prefiksit telefonik ndërkombëtar dhe numrit të telefonit. Për shembull: #31#123456789. Për më tepër, kjo metodë funksionon vetëm për një telefonatë të vetme, domethënë nuk është konfiguruar për herën tjetër në të njëjtin numër.

Mund të përdoret gjithashtu në mënyrat e mëposhtme për raste të ndryshme:

 • *XX# + butoni i thirrjes: Për të aktivizuar përgjithmonë fshehjen e thirrjeve për të gjithë numrat e telefonit të thirrur që nga ai moment.
 • #XX# + butoni i thirrjes: Për të çaktivizuar përgjithmonë mbylljen e thirrjeve në të gjithë numrat e telefonit të thirrur që nga ai moment.

Ndërsa, nëse ajo që dëshirohet është të dëshirosh fshehni numrin e telefonit në një linjë fikse, procesi për të ekzekutuar do të ishte si më poshtë:

 • 067+XXXXXXXXX: Domethënë, nëse donim të thërrisnim një numër privat, për shembull, 123.456.789, duhet të telefononim: 067123456789.

Së fundi, dhe në rast të bëni telefonata duke përdorur Google Voice, mund të eksploroni sa vijon lidhje të dini se si të vendosni numrin e fshehur të pajisjes sonë.

Artikulli i lidhur:
Metodat për të ditur se ku është celulari im
Artikulli i lidhur:
Si të krijoni sfondin tuaj për celularin Android dhe iOS

Përmbledhje e artikullit në Mobile Forum

Përmbledhje

Në përmbledhje, dhe tani që e kemi ditur se sa e lehtë dhe e shpejtë është "Si të vendosni numrin e fshehur" në tonë i lëvizshëm me Android dhe iPhone, duhet ta bëjmë vetëm në kohën ose situatën e duhur, në mënyrë që të mbajmë më të sigurt identitetin dhe privatësinë tonë.

mos harroni ta ndani këtë tutorial i ripërdorshmërisë dhe zgjidhjes së problemeve en i lëvizshëm, nëse ju duket e dobishme për veten ose të tjerët. Dhe, për të mësuar më shumë, eksploroni web tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.