Shkurtoret e tastierës së WhatsApp Web: Truket më të mira për ta përdorur atë nga kompjuteri juaj pa prekur miun

Shkurtoret e tastierës në ueb WhatsApp

Ata prej nesh që kalojnë shumë kohë para kompjuterit e vlerësojnë aksesin e shpejtë në profilet tona në rrjetet sociale dhe aplikacionet e mesazheve. Kjo është arsyeja pse ne e duam versionin ueb të WhatsApp: ne mund të bisedojmë nga një skedë shfletuesi dhe të harrojmë celularin tonë. Megjithatë, ndonjëherë Ne dëshirojmë të varemi më pak nga miu për të kaluar ndërmjet bisedave, për të shtuar emoji ose për të heshtur njoftimet. Prandaj, në këtë hyrje ne shpjegojmë se si të përdorni shkurtoret e tastierës së WhatsApp Web në mënyrë që të mund të harroni edhe miun.

Në ueb-in WhatsApp ekziston një lista e shkurtoreve të tastierës që mund t'i mësoni përmendësh për të kryer veprime të ndryshme pa hequr gishtat nga tastet. Për më tepër, kur shkruani në një bisedë, mund të shtoni emoji ose të ndryshoni stilin e shkronjave vetëm duke futur kodin e saktë. Ne do të shqyrtojmë secilin prej këtyre funksioneve të uebit të WhatsApp, në mënyrë që kontaktet tuaja të mos e dinë nëse po shkruani nga celulari juaj apo nga kompjuteri juaj.

Shkurtoret e tastierës së WhatsApp Web për ta përdorur atë pa prekur miun

Përdorni WhatsApp në kompjuter

Kur jemi para kompjuterit, qoftë duke punuar apo duke studiuar, është shumë e dobishme të njohim shkurtoret e tastierës për të futur komanda të caktuara. Kështu që Ne kursejmë kohën që humbim duke marrë miun, duke kërkuar një buton të caktuar dhe duke klikuar mbi të. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur përdorim versionin në internet të WhatsApp për të folur me klientët, furnitorët, miqtë dhe familjen, ndërsa shfletojmë nga kompjuteri.

Duke e ditur këtë, WhatsApp ka përfshirë një listë të kombinimeve shumë të dobishme të çelësave për t'u përdorur nga versioni ueb i aplikacionit. Nëse dëshironi ta shihni këtë lista e shkurtoreve të tastierës së WhatsApp Web, ju vetëm duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm (shikoni listën e plotë këtu):

 1. Hyni në ueb WhatsApp.
 2. Klikoni në menunë me tre pika pranë ikonës 'New Chat'.
 3. Zgjidhni Cilësimet dhe lëvizni poshtë te Shkurtoret e tastierës.
 4. Do të hapet një listë me 14 kombinime tastesh për të futur komanda në ueb WhatsApp.

Kur këto shkurtore të tastierës WhatsApp kombinohen me shkurtoret tradicionale (Ctrl+C për të kopjuar, Ctrl+V për ngjitje, Shift+→ në hije, etj.), arrihet shpejtësi më e madhe në kryerjen e veprimeve të ndryshme. Ndërsa praktikoni, do të fitoni më shumë besim deri në pikën e përdorimit të kombinimeve kryesore si një profesionist.. Tani, le t'i hedhim një vështrim më të afërt këtyre kombinimeve për të ditur se si t'i shfrytëzoni sa më shumë kur përdorni ueb WhatsApp.

Shkurtorja e tastierës në ueb WhatsApp për të kaluar nga një bisedë në tjetrën

Kombinimi i çelësave në ueb WhatsApp

Deri tani, për kaloni nga një bisedë në tjetrën në ueb WhatsApp, duhet të lëvizni miun mbi bisedën që dëshironi të hapni dhe të klikoni. Por ka një mënyrë më të shpejtë për të kaluar nga një bisedë në tjetrën duke përdorur çelësat. Për të shkuar në bisedën tjetër, përdorni:

 • Ctrl Alt Tab (në Windows)
 • Skeda Cmd Ctrl (në Mac)

Dhe për të shkuar në bisedën e mëparshme, shtypni kombinimin e mëposhtëm të tastit:

 • Ctrl Alt Shift Tab (në Windows)
 • Skeda Cmd Ctrl Shift (në Mac)

Hapni një bisedë të re dhe krijoni një grup të ri

Për të hapur një bisedë e re në ueb WhatsApp, nuk keni më nevojë ta zhvendosni kursorin te ikona e bisedës së re, në të majtë të ekranit. Thjesht duhet të shtypni kombinimin Ctrl Alt N në Windows dhe Cmd Ctrl N në Mac. Do të shihni që është aktivizuar opsioni për të kërkuar një kontakt me të cilin të filloni një bisedë të re.

Në rast se dëshironi krijoni një grup të ri, thjesht shtypni Ctrl Alt Shift N (në Windows) dhe Cmd Ctrl Shift N (në Mac). Me këtë do të shihni se hapet opsioni për të shtuar anëtarë në grup dhe do të mund të filloni menjëherë të shkruani emrat e anëtarëve.

Fshi dhe mbyll një bisedë

Vazhdojmë me komandat për chat, këtë herë për të fshirë ose fshirë një chat dhe për ta mbyllur atë. Veprimi i parë fshin plotësisht bisedën, ndërsa i dyti mbyll bisedën dhe tregon faqen kryesore të internetit të WhatsApp. Për fshini një bisedë në Windows, shtypni Ctrl Alt Backspace; në Mac duhet të shtypni tastin Cmd Ctrl Backspace. Nga ana tjetër, për mbyll një bisedë ju vetëm duhet të shtypni Çelësi i arratisjes në të dy sistemet operative.

Heshtni dhe arkivoni një bisedë

Heshtja e një bisede në WhatsApp do të thotë që ju anuloni njoftimet e një bisede në mënyrë që mesazhet dhe reagimet që mbërrijnë në të të mos tingëllojnë. Kjo është veçanërisht e dobishme në grupet e WhatsApp me shumë aktivitet, ato që nuk ndalojnë së zili. Mund të çaktivizoni një bisedë direkt nga tastiera duke shtypur Ctrl Alt Shift M në Windows dhe Cmd Ctrl Shift M në Mac.

Nga ana tjetër, kur arkivoni një bisedë në WhatsApp, ju e hiqni atë nga lista kryesore e bisedave dhe e dërgoni në një dosje të fshehur. Ky funksion mund të përdoret për të mbajtur jashtë syve bisedat private, bisedat në grup ose kanalet që vizitoni herë pas here. Për të arkivuar një bisedë WhatsApp në Windows, përdorni kombinimin Ctrl Alt Shift E dhe në Mac, Cmd Ctrl Shift E.

Shkurtoret e tastierës në ueb WhatsApp për të rregulluar bisedën

Kur vendosim një bisedë në WhatsApp, e vendosim atë të parën në listën e bisedave në mënyrë që ta kemi gjithmonë në sy. Normalisht mund të vendosim deri në tre biseda, por ka një truk për të rregulluar më shumë se tre biseda në WhatsApp. Kombinimi kryesor për këtë funksion është Ctrl Alt Shift P (Windows) dhe Cmd Ctrl Shift P (Mac).

Rritni shpejtësinë e mesazhit zanor të zgjedhur

A keni një kontakt që zakonisht dërgon mesazhe zanore shumë të gjata? Ju nuk jeni i vetmi. Është mirë që mund të rrisim shpejtësinë e notave zanore për t'i dëgjuar më shpejt. Në ueb WhatsApp, nuk keni nevojë të lundroni te mesazhi zanor për të klikuar në treguesin e shpejtësisë. Përkundrazi, ju mundeni përdorni kombinimin e tastit (Shift .) për të rritur shpejtësinë e mesazhit zanor të zgjedhur.

Blloko ekranin

Një nga funksionet më të dobishme të uebit WhatsApp është të shtoni një fjalëkalim për të mbrojtur seancën tuaj aktive. Me ekranin e kyçur, është e pamundur që të tjerët të hyjnë në sesionin tuaj të WhatsApp dhe të ndjekin bisedat tuaja. Për të kyçur shpejt ekranin, përdorni shkurtoren Ctrl Alt L. Nëse nuk keni vendosur ende një fjalëkalim, ky kombinim kyç do t'ju japë akses në seksionin për të krijuar një kod sigurie për seancën tuaj WhatsApp.

Si të hapni ueb WhatsApp pa kodin QR 1
Artikulli i lidhur:
Si të vendosni një fjalëkalim në seancën tuaj në ueb WhatsApp në mënyrë që askush të mos mund të hyjë ose të shohë bisedat tuaja

Shkurtoret e tastierës në ueb WhatsApp për të shkruar

Shkurtoret e tastierës në ueb WhatsApp

Tani le të shohim disa shkurtore të tastierës në ueb WhatsApp Ata do t'ju bëjnë gjërat më të lehta kur shkruani mesazhe në bisedat tuaja. Me njërën mund të shtoni lehtësisht emoji, dhe tjetra është një truk i thjeshtë për të ndryshuar stilin e fontit. Le të shohim.

Shtoni me lehtësi emoji

Emoji-t tashmë janë pjesë e rregullt e stilit tonë të të shkruarit në rrjetet sociale dhe aplikacionet e mesazheve, veçanërisht kur shkruajmë nga celularët tanë. Por ju mund t'i përdorni ato edhe nga ueb WhatsApp. Ndërsa shkruani në shiritin e tekstit, futni shenjën e pikësimit: (dy pika) dhe më pas shkruani fjalën që lidhet me emoji-n që dëshironi të futni. Për shembull, :qeshja, :surpriza, :trishtimi, :jo, :yes, :dyshimi, etj. Do të shihni që shfaqen një seri emoji-sh që mund t'i zgjidhni me tastin e djathtë ose të majtë (← →) dhe t'i përdorni duke shtypur Enter ose Tab.

Ndryshoni stilin e shkronjave

Në ueb WhatsApp, mund të përdorni stile të ndryshme të shkronjave ndërsa shkruani në bisedat tuaja. Këto nuk janë kombinime kyçe, por mbyllni fjalën ose fjalinë midis një shenje pikësimi të caktuar. Kështu, për të shkruar me shkronja të zeza e mbyllim fjalën midis një ylli (*fjalë*); me shkronja të pjerrëta, midis nënvizave (_fjalë_); Për të shkruar tekstin në një hapësirë, ne e mbyllim atë në tre presje të përmbysura (""fjalë"".


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.