WhatsApp nuk arrin derisa ta hap: shkaqet dhe zgjidhjet e mundshme

WhatsApp nuk arrin derisa të hap aplikacionin

A nuk merrni njoftime WhatsApp derisa të hapni aplikacionin? Ky nuk është një problem i ri, larg tij. Disa vite më parë, përdoruesit e telefonave celularë Samsung, Xiaomi dhe Huawei raportuan se mesazhet WhatsApp ishin të dukshme vetëm kur hapnin aplikacionin. Ndërkohë celulari nuk i ka njoftuar se kanë marrë mesazh. Më pas, Do të shohim disa shkaqe dhe zgjidhje të mundshme për problemin "Nuk marr WhatsApp derisa ta hap".

Të mos dish se kush të ka dërguar mesazhe në WhatsApp derisa të hapësh aplikacionin është një problem i bezdisshëm, veçanërisht nëse jeni duke pritur për një mesazh të rëndësishëm. Në shumicën e rasteve, kjo kjo është për shkak të gabimeve në konfigurimin e celularit, dhe jo dështimeve në vetë aplikacionin. Le të shohim se cilat janë 7 shkaqet e mundshme dhe si të korrigjojmë secilën prej tyre.

“Nuk marr WhatsApp derisa ta hap”: 7 shkaqet e mundshme dhe zgjidhjet e tyre

zgjidhje whatsapp

WhatsApp është një nga aplikacionet më të njohura të mesazheve në planet, duke shtuar më shumë se 2.000 milionë përdorues deri në janar 2023. Me shifra si këto, nuk është për t'u habitur që çdo e metë që paraqet aplikacioni të bëhet virale brenda pak minutash. Sot do të flasim për problemin e WhatsApp "Nuk marr mesazhe derisa ta hap", një gabim që ju pengon të shihni njoftimet tuaja WhatsApp në kohë reale, pikërisht kur ato mbërrijnë.

Lidhja Wi-Fi ose të dhënat u shkëputën

Le të fillojmë me më të dukshmen: Lidhja Wi-Fi ose e të dhënave celulare është e shkëputur ose e paqëndrueshme. Në rastin e parë, do ta keni të pamundur të merrni njoftime nga WhatsApp ose ndonjë aplikacion tjetër, pasi nuk jeni i lidhur me internetin. Nga ana tjetër, nëse lidhja e internetit është e paqëndrueshme, mesazhet WhatsApp mund të kërkojnë kohë për të mbërritur. Në rastin e fundit, mund të shihni edhe njoftimin 'Mund të keni mesazhe të reja'.

Në çdo rast, nëse vëreni se mesazhet nga WhatsApp ose aplikacione të tjera nuk vijnë ose kërkojnë kohë për t'u shfaqur, kontrolloni lidhjen tuaj të internetit. Mund të aktivizoni dhe çaktivizoni "Modalitetin e aeroplanit" në celularin tuaj për të rifilluar lidhjen me internetin. Nëse problemi vazhdon, atëherë mund të jetë një defekt i përkohshëm në shërbimin tuaj të internetit.

Njoftimet janë çaktivizuar

Aktivizo njoftimet e WhatsApp

Një arsye tjetër pse mesazhet WhatsApp nuk vijnë derisa të hapni aplikacionin është ajo njoftimet janë të çaktivizuara, si në sistem ashtu edhe në vetë aplikacionin. Nuk është e zakonshme, por mund të ndodhë, ndaj është mirë të verifikoni që njoftimet dhe njoftimet janë aktivizuar, si në aplikacionin WhatsApp ashtu edhe në sistemin tuaj celular.

Si të aktivizoni njoftimet e sistemit në celularin tuaj? Shumë e lehtë: Shkoni te Settings> Njoftimet dhe aktivizoni njoftimet për WhatsApp duke rrëshqitur kursorin në të djathtë. Kjo mund të jetë një kohë e mirë për të çaktivizuar njoftimet nga aplikacionet që nuk i përdorni rregullisht, si dhe për të aktivizuar të tjerët që përdorni.

Po kështu, rekomandohet që Verifikoni që vetë aplikacioni WhatsApp ka njoftime aktive. Si ta bëjmë atë? Duke ndjekur këto hapa:

 1. Hapni aplikacionin WhatsApp.
 2. Klikoni në tre pikat vertikale që janë në këndin e sipërm të djathtë të aplikacionit.
 3. Shkoni te Settings dhe aty gjeni opsionin "Njoftimet".
 4. Aktivizo opsionin "Njoftimet me përparësi të lartë" për të shfaqur pamjet paraprake të njoftimeve në krye të ekranit.

Keni seanca të tjera aktive?

Celular me WhatsApp në tastierë

Si ju keni hyrë në llogarinë tuaj WhatsApp në një pajisje tjetër, si p.sh. një kompjuter, njoftimet e mesazheve mund të mos shfaqen në celular. Kjo për shkak se njoftimet arrijnë në WhatsApp në kompjuter, kështu që nuk kanë nevojë të tingëllojnë përsëri në celular, ose të paktën këtë e kupton aplikacioni.

Prandaj, nëse zakonisht nuk përdorni aplikacionin WhatsApp për desktop, është mirë që ta bëni dilni prej tij për të shmangur konfuzionin. Si ta bëjmë atë? A) Po:

 1. Hapni aplikacionin WhatsApp në celular.
 2. Shtypni tre pikat vertikale që janë në këndin e sipërm të djathtë të aplikacionit.
 3. Zgjidhni opsionin "Pajisjet e lidhura".
 4. Nëse keni një seancë të hapur, zgjidhni atë dhe klikoni Mbyll sesionin.
Instaloni WhatsApp në kompjuter
Artikulli i lidhur:
Si të instaloni WhatsApp në kompjuter?

WhatsApp nuk vjen derisa ta hap: Kursimi i baterisë është aktivizuar

Çaktivizo modalitetin e ruajtjes për mbërritjen e mesazheve në WhatsApp

Si Telefoni juaj ka të aktivizuar "Kursyesin e baterisë"., disa nga funksionet e tij janë çaktivizuar për të zgjatur jetën e baterisë. Midis tyre janë njoftimet nga aplikacionet, duke përfshirë WhatsApp. Prandaj, duhet të siguroheni që ruajtësi i baterisë të mos aktivizohet duke ndjekur këto hapa:

 1. Shkoni te Cilësimet ose Cilësimet në celularin tuaj.
 2. Kërkoni opsionin "Bateria". Në disa celularë do të duhet të shkoni së pari te opsioni "Mirëmbajtja e pajisjes".
 3. Aty do të shihni opsionet "Kursyesi i baterisë" dhe "Kursuesi ultra i baterisë".
 4. Çaktivizo të gjitha opsionet.

Aplikacioni i vjetëruar WhatsApp

Nëse nuk e keni përditësuar aplikacionin WhatsApp për disa muaj, po humbisni të gjitha lajmet e aplikacionit dhe kjo mund të shkaktojë që njoftimet të mos vijnë në kohë reale. Prandaj, bëni mirë të shkoni në dyqanin e aplikacioneve të celularit tuaj, të kërkoni aplikacionin WhatsApp dhe instaloni përditësimet më të fundit. Me këtë aplikacioni do të funksionojë shumë më mirë dhe do të keni akses në të gjitha përmirësimet që ka pësuar në muajt e fundit.

Sapo keni instaluar një aplikacion Task Management

WhatsApp nuk vjen derisa ta hap

Problemi i 'Unë nuk marr mesazhe WhatsApp derisa ta hap' mund të shkaktohet gjithashtu nga ndërhyrje nga një menaxher detyrash, ose vrasës detyrash. Këto aplikacione përdoren për të menaxhuar dhe kontrolluar përdorimin e burimeve të pajisjes tuaj celulare. Disa nga menaxherët më të zakonshëm të detyrave janë Clean Master, Task Manager, Battery Doctor dhe App Manager.

Ndonjëherë menaxherët e detyrave bllokojnë aksesin në disa aplikacione, si WhatsApp, duke parandaluar shfaqjen e njoftimeve të tyre. Prandaj, nëse keni ndonjë të instaluar vrasës detyrash, është mirë që ta çinstaloni dhe të shihni nëse problemi me WhatsApp zhduket.

WhatsApp nuk vjen derisa ta hap: riinstaloni aplikacionin

Së fundi, nëse mesazhet WhatsApp ende nuk shfaqen derisa të hapni aplikacionin, mund të jetë për të mirë. riinstaloni aplikacionin. Me këtë sigurohuni që të pastroni çdo gabim që mund të ketë ndodhur në instalimin e mëparshëm. Përveç kësaj, në këtë mënyrë ju shkarkoni versionin më të fundit të aplikacionit për të shmangur probleme të reja.

Si përfundim, është e mundur të eliminohet problemi i bezdisshëm "Unë nuk marr WhatsApp derisa ta hap". Nëse të gjitha këto zgjidhje nuk funksionojnë, gjithmonë mund të kontaktoni shërbimin e klientit të aplikacionit për të vlerësuar problemin.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.