Si të vendosni sfonde lëvizëse për PC

Wallpapers live

Gjëja e parë që bëjnë shumë përdorues kur lëshojmë një smartphone të ri ose pajisje kompjuterike, është të personalizojnë, sa më shumë që të jetë e mundur, imazhi i shfaqur në sfond. Dhe kur them sa më shumë që të jetë e mundur, dua të them që ne duhet të përpiqemi të shfrytëzojmë maksimumin e performancës së ekipit për ta bërë këtë.

Nëse duam të përdorim vetëm një imazh statik si sfond, ekipi ynë nuk ka pse të jetë nga NASA. Megjithatë, nëse duam vendosni Wallpapers lëvizëse, kërkesat minimale janë rritur pak, nëse nuk duam të na mbarojnë burimet për të përdorur pajisjet.

Kur përdorni një sfond në lëvizje, gjëja e parë që duhet të keni parasysh është se si grafika ashtu edhe procesori ata do të thithin një pjesë të burimeve të ekipit tonë, kështu që nëse po flasim për një kompjuter të menaxhuar nga 2 ose 4 GB RAM, është më mirë ta harroni atë.

Ne mund të harrojmë për sa kohë që nuk përdorim një video ose GIF që merr shumë hapësirë, kështu që numri i opsioneve në dispozicion zvogëlohet shumë. Sidoqoftë, gjithçka duhet të provoni dhe të shihni nëse kur përdorni një sfond në lëvizje, pajisjet tona bëhen të papërdorshme.

Muri automatik

 

AutoWall është një aplikacion OpenSource, me burim të hapur i disponueshëm në GitHub, kështu që është i disponueshëm për ju shkarkoni dhe përdorni plotësisht falas. Ai jo vetëm që na lejon të përdorim një GIF (skedar të animuar), por gjithashtu, na lejon të përdorim çdo video, madje edhe filma të plotë.

Aplikacioni mbështet skedarët në.gif, .mp4, .mov dhe .avi. Funksionimi i aplikacionit është shumë i thjeshtë, pasi na mbetet vetëm të zgjedhim skedarin .gif ose videon që duam ta përdorim si sfond dhe të klikojmë në butonin Apliko.

Nëse dëshirojmë ripërdor imazhin e sfondit që kishim më parë, duhet të shtypim butonin Reset. Një nga pikat negative të këtij aplikacioni është se ai nuk fillon automatikisht me Windows, megjithëse mund ta konfiguroni për ta bërë këtë.

Sa herë që fillojmë ekipin tonë me aplikacionin e lidhur me fillimin, do të na duhet rizgjidhni skedarin GIF ose video ne duam të përdorim si sfond të animuar. Nëse nuk ju pëlqen të ndryshoni rregullisht letër -muri, kjo nuk duhet të jetë problem.

Sfondi i drejtpërdrejtë i desktopit

Sfondi i drejtpërdrejtë i desktopit

Wallpaper Live Desktop na lejon të përdorim imazhe të animuara si sfonde të animuara në një kompjuter menaxhohet nga Windows 10 ose Windows 11. Ne mund të përdorim çdo skedar video ose .GIF që kemi në pajisjen tonë celulare që e shkarkojmë nga interneti.

Ndryshe nga aplikacionet e tjera, Desktop Live Wallpaper na ofron mbështetje për monitorues të shumtë dhe DPI të shumëfishtë, kështu që nëse përdorim monitorë të ndryshëm të lidhur me pajisjet tona, të gjithë do të shfaqin të njëjtin animacion në sfond.

Edhe pse Wallpapers të animuar ndaloni luajtjen kur desktopi nuk është i dukshëm, aplikacioni kërkon të paktën 4 GB RAM dhe një kartë grafike me 1 GB memorie video, duke qenë një kompjuter me 8 GB RAM dhe 2 GB video të rekomanduara.

Aplikacioni përfshin një blerje brenda aplikacionit, a blerje që zhbllokon versionin Pro, version që na lejon të luajmë çdo video.

Wallpapers të drejtpërdrejta të desktopit
Wallpapers të drejtpërdrejta të desktopit
zhvilluesi: Zgjidhje Softuerike Chan
Çmimi: Pa pagesë+

Sfond i gjallë

Një tjetër aplikim interesant i burim i hapur dhe plotësisht falas që kemi në dispozicion përmes Microsoft Store është Lively Wallpaper, një aplikacion me të cilin mund të përdorim çdo faqe interneti, video ose skedar .GIF si sfond.

Duke përdorur motorin e shfletuesit të internetit Chromium dhe luajtësin MPV, ne mund të përdorim sfonde të çdo lloji si aplikacion mbështet standardet më të fundit të videove dhe teknologjitë e internetit.

Ashtu si aplikacioni i mëparshëm, kompjuteri ku instalojmë aplikacionin duhet të jetë menaxhohet nga të paktën 4 GB RAM, 8 GB është sasia e rekomanduar e kujtesës.

Sfond i gjallë
Sfond i gjallë
zhvilluesi: rocksdanister
Çmimi: Pa pagesë

WinDynamicDesktop

WinDynamicDesktop

WinDynamicDesktop përshtat veçorinë Hot Desktop të macOS me Windows 10 dhe Windows 11. Përdorni vendndodhjen tonë për të përcaktuar kohën e lindjes dhe perëndimit të diellit, dhe ndryshoni sfondin në desktopin tonë në varësi të kohës së ditës.

Herën e parë që hapim aplikacionin, duhet të futim vendndodhjen tonë dhe zgjidhni temën e animuar që duam të përdorim si letër-muri, letër-muri që do të ndryshojë sipas orës së ditës.

Nëse nuk na pëlqejnë temat ose nuk na pëlqejnë, mundemi importoni tema të reja ose krijoni të reja. WinDynamicDesktop është në dispozicion për shkarkim plotësisht pa pagesë.

WinDynamicDesktop
WinDynamicDesktop
zhvilluesi: Timothy Johnson
Çmimi: Pa pagesë

MLWAPP

MLWAPP

MLWAPP është një aplikacion falas që jo vetëm që na lejon të përdorim praktikisht çdo format video si sfond, por gjithashtu, Gjithashtu na lejon të vendosim muzikë në sfond apo edhe një listë dëgjimi.

Brenda opsioneve të aplikacionit, ne mundemi rregulloni madhësinë e videos dhe pozicionin e saj në ekran, nivelin e transparencës dhe volumin (nëse është një video me zë).

RainWallpaper

RainWallpaper

Edhe pse është një aplikacion që është i disponueshëm me qasje të hershme përmes Steam, RainWallpaper është një nga aplikacionet më interesante në dispozicion që ne kemi në dispozicion për të përdorur një letër -muri lëvizëse.

Kjo jo vetëm që na lejon të përdorim sfonde lëvizëse, por gjithashtu na lejon të krijojmë me lehtësi Wallpapers nga videot, faqet e internetit, orët, moti, tekstet, imazhet ...

Më poshtë po ju tregoj disa nga Karakteristikat kryesore nga RainWallpaper:

 • Mbështetje për shiritin e tejdukshëm të detyrave
 • Projektuesi vizual i integruar WYSIWYG e bën të lehtë krijimin e sfondeve me video, faqe ueb, orë, mot, etj.
 • Punëtoria e integruar e Steam e bën të lehtë shkarkimin dhe ndarjen e sfondeve me një klik.
 • Ndërfaqe përdoruesi e pastër dhe e lehtë për t'u përdorur me përdorim minimal të CPU dhe RAM.
 • Sfondet do të ndalen ndërsa një aplikacion në ekran të plotë po luhet ose funksionon.
 • Mbështet Multi-Monitor
 • Personalizoni sfondin tuaj ose krijoni sfondet tuaja me projektuesin e integruar të Wallpaper.
 • Wallpapers interaktive që mund të kontrollohen me miun dhe me efekte të lezetshme duke klikuar.
 • Mbështetje për të gjitha rezolucionet vendase dhe raportet e pamjes, duke përfshirë 16: 9, 21: 9, 16:10, 4: 3, etj.
 • Animoni sfonde të reja të drejtpërdrejta nga tema të drejtpërdrejta ose importoni skedarë HTML ose video për sfondin.
 • Formate video të mbështetura: mp4, avi, mov, wmv.

RainWallpaper, pavarësisht se është ende në beta, nose është në dispozicion për shkarkim falas, por ka një çmimi prej 3,29 euro në Steam.

Qëllimi i shitjes së një aplikacioni që është ende në zhvillim është të lejojë krijuesit zhvilloni më tej aplikacionin dhe kështu të jetë në gjendje të lëshojë një version përfundimtar në të ardhmen.

RainWallpaper
RainWallpaper
zhvilluesi: RainySoft
Çmimi: 3,29 €

Motori me sfond

Motori me sfond

Wallpaper Engine është një tjetër nga aplikacionet me pagesë që kemi në dispozicion përdorni një imazh ose video të animuar si sfond në Windows.

Ndryshe nga aplikacionet e tjera, Wallpaper Engine instalon dhe funksionon sa herë që fillojmë Windows, kështu që ne nuk duhet të shqetësohemi për funksionimin e tij sa herë që hyjmë në kompjuterin tonë.

Ky aplikacion na ofron një një numër i madh i Wallpapers, Wallpapers që klasifikohen në kategori të ndryshme, kështu që është shumë e lehtë të gjejmë sfondin e animuar që na pëlqen më shumë.

Gjithashtu, nëse kemi imagjinatë (dhe kohë), ne mund të krijojmë sfondet tona duke shtuar efektet e disponueshme në aplikacionin që na pëlqen më shumë.

Për të ndryshuar sfondin, duhet të hyjmë vetëm në shiritin e veglave, nga ku kemi akses të plotë në aplikacion. Wallpaper Engine ofrohet në Steam për 3,99 euro.

Motori me sfond
Motori me sfond
zhvilluesi: Ekipi i Motorit të Wallpaper
Çmimi: 3,99 €

Ku të shkarkoni sfonde të animuara për PC

Nëse nuk ju pëlqejnë sfondet e animuara që përfshihen në aplikacionet që ju tregova më lart, ose i keni përdorur tashmë të gjitha, atëherë ne do t'ju tregojmë 3 depo ku do të gjeni dhi .gif dhe video të shkurtra për t'i përdorur si sfond të animuar për kompjuterin tuaj.

Pixabay

Pixabay

Pixabay vë në dispozicionin tonë një numër të madh sfondesh të animuara, video të shkurtra që mund t'i përdorim edhe kur krijojmë video për t'i ngarkuar në YouTube, pasi të gjitha janë me licencë Createive Commons.

Në këtë platformë mund të gjejmë nga videot e natyrës tek kafshët, duke kaluar nëpër qytete, efektet meteorologjike, njerëzit, fotografi zenitale të peizazheve, ushqimit dhe pijeve ...

Shumica e videove janë i disponueshëm si në rezolucion 4K ashtu edhe në HD, kështu që më shumë se një rrjet i sfondeve të animuara, është një burim interesant videosh për të krijuar video.

Video

Video

Një tjetër opsion interesant për të cilin kemi në dispozicion shkarkoni video të animuara për t'u përdorur si sfond ose për të krijuar video në YouTube është Video.

Kjo platformë na ofron video të të gjitha temave, nga sporti në natyrë. Lindjet e diellit, ditët me shi, oqeani i ashpër, ujëvarat, shpërthimet, qytetet në kohën e kaluar ...

Ndryshe nga Pixabay, ku të gjitha videot janë të disponueshme për shkarkim falas dhe nën një licencë Creative Commons, në Videvo, jo të gjitha videot janë falas dhe ato që janë, ne duhet të tregojmë emrin e krijuesit nëse do ta përdorim për të krijuar video për YouTube.

Për krijuesit e përmbajtjes, kjo platformë është gjithashtu interesante si na ofron akses në efekte dhe këngë me një licencë Creative Commons.

Sfondi im i drejtpërdrejtë

Sfondi im i drejtpërdrejtë

Nëse ju pëlqen video lojëra dhe anime, në ueb Sfondi im i drejtpërdrejtë Do të gjeni sfonde të animuara për t'u përdorur si sfonde si në kompjuterin tuaj ashtu edhe në pajisjen tuaj celular.

Të gjitha videot e disponueshme në këtë platformë janë në dispozicion për ju shkarkoni plotësisht falas, video që janë në cilësi HD, edhe pse mund të gjejmë disa edhe në 4K.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.