Ku të shkarkoni sfondet më të mira për Mac

Wallpapers më të mira për Mac

Me lëshimin e macOS Mojave në 2018, Apple shtoi sfonde dinamike, Wallpapers që ndryshojnë nëse është ditë apo natë. Ky lëshim i njëjtë shtoi gjithashtu mbështetje për modalitetin e errët amtare, një mënyrë që mund të ndizet dhe fiket manualisht ose automatikisht.

Falë kombinimit të të dy funksioneve, gjatë ditës ndërfaqja macOS shfaqet me ngjyra të lehta, si dhe imazhin e sfondit, ndërsa kur fillon të errësohet, ndërfaqja e sistemit, aplikacionet (të mbështetura) dhe imazhi i sfondit marrin ngjyra më të errëta.

Në mënyrë origjinale, Apple përfshin një numër të sfonde dinamike në çdo version të ri të macOS, Wallpapers që me kalimin e kohës mërzitën shpejt përdoruesit dhe kërkojnë alternativa të tjera.

Wallpapers live
Artikulli i lidhur:
Si të vendosni sfonde lëvizëse për PC

Nëse doni të dini ku të shkarkoni sfondet më të mira për Mac, Ju ftoj të vazhdoni të lexoni, por jo para se të dini se si mund ta përdorim një imazh si sfond në Mac.

Për të marrë parasysh

Rezolucioni i imazhit

Gjëja e parë që duhet të keni parasysh para se të përdorni ndonjë imazh të sfondit në një Mac është rezolucioni i ekranit të pajisjeve tona ose rezolucionin e monitorit me të cilin është lidhur.

Për shembull, me një Mac mini nga viti 2014 (pajisja ime), mund të lidhet maksimumi një monitor me rezolucion 4K (4.096 × 2.160), megjithatë, Kam lidhur një monitor me rezolucion Full HD (1920 × 1080).

Nëse dua që imazhi i sfondit që do të vendos të duket i përsosur, imazhi që përdor duhet të ketë të paktën një rezolucion Full HD (1920 × 1080).

Kur përdorni një imazh me një rezolucion më të ulët (për shembull 1.280 × 720), kompjuteri do ta zgjasë imazhin për të mbushur të gjithë ekranin, pra cili është rezultati do të lërë shumë për të dëshiruar për sa i përket mprehtësisë.

Aplikacionet që na ofrojnë Wallpapers e marrin parasysh këtë informacion dhe vetëm Ata do të na tregojnë imazhe me rezolucion të barabartë ose më të lartë, kurrë më të ulët.

Megjithatë, nëse ajo që duam është të përdorim një imazh që e shkarkojmë nga Google duhet ta marrim parasysh. Më vonë do të shpjegoj se si të shkarkoni imazhe në një rezolucion specifik.

Si të vendosni një imazh të sfondit në Mac

Procesi më i shpejtë dhe më i lehtë për të vendosni një imazh të sfondit në Mac është të vendosni sa vijon:

vendos sfondin e imazhit të desktopit Mac

 • Vendosim ikonën e miut sipër imazhit.
 • Më pas, shtypni butonin e djathtë të miut (shtypni me dy gishta nëse është tackpad) dhe zgjidhni opsionin nga menyja rënëse Vendosni imazhin si sfond të desktopit.

Nëse duam të përdorim një imazh që kemi ruajtur në aplikacionin Photos, ne kryejmë hapat e mëposhtëm:

vendos sfondin e imazhit të desktopit Mac

 • Së pari, klikoni në logon e Apple të vendosur në pjesën e sipërme të majtë të ekranit dhe klikoni mbi Preferencat e sistemit.
 • Tjetra, klikoni në ikonën Desktop dhe Screensaver.

vendos sfondin e imazhit të desktopit Mac

 • Tjetra, në kolonën e majtë, klikoni në Foto y zgjedhim albumin ose dosjen ku ndodhet imazhi ne duam të përdorim si letër -muri.
 • Pasi të zgjidhet, imazhi do të shfaqet automatikisht si sfond.

Ku të shkarkoni Wallpapers për Mac

Google

Metoda më e shpejtë për të gjeni imazhin që ne po kërkojmë e filmit, serialit, animes, aktorit, aktores, librit, grupit muzikor, qytetit, hobi, sportit tonë ... është të përdorim Google përmes opsionit që na lejon të kërkojmë imazhe.

Siç e përmenda më lart, kur kërkojmë imazhe, duhet të zgjedhim ato që na ofrojnë të paktën të njëjtën rezolutë që përdorni në ekipin tonë ose shumë e ngjashme, nëse nuk duam që imazhi të duket i paqartë ose i pikseluar.

kerkoni imazhe ne google

Për shembull. Ne duam të përdorim një fotografi të një mace, veçanërisht një siameze. Ne shkojmë, në Google, ne shkruajmë Siamez në kutinë e kërkimit dhe klikoni në imazhe.

Tjetra, klikoni në ToolsMe Tjetra, ne shkojmë në menunë e re që shfaqet në fund, klikoni mbi Madhësi dhe ne zgjedhim Grande.

Shkarkoni imazhet e Google

Pasi të gjejmë imazhin që na pëlqen më shumë, klikoni mbi të dhe e lëvizim miun në anën e djathtë të ekranit, ku shfaqet imazhi më i madh.

Zhvendosja e miut mbi imazhin do të shfaqet rezolucioni i imazhit në këndin e poshtëm të majtë.

Për të shkarkuar imazhin, klikoni me butonin e djathtë të miut mbi imazhin dhe zgjidhni Hapni imazhin në një skedë të re.

Në fund shkojmë në skedën ku kemi hapur imazhin dhe me butonin e djathtë të miut shtypim dhe zgjedhim Ruaj Fotografinë.

Xtrafunds

Wallpapers Xtrafondos

Xtrafunds është një faqe interneti fantastike që na lejon të shkarkojmë sfonde në Rezolucioni i plotë HD, 4K dhe 5K lojëra, filma, seriale, peizazhe, univers, kafshë, anime, komike ...

Përveç kësaj, gjithashtu na lejon shkarkoni imazhe vertikale, kështu që ne mund ta përdorim këtë faqe interneti edhe për të personalizuar iPhone, iPad... Kjo faqe interneti përfshin një motor kërkimi, kështu që është shumë e lehtë të gjesh përmbajtjen që kërkojmë.

Nëse nuk jemi shumë të qartë për atë që po kërkojmë, mundemi shfletoni temat e ndryshme që na ofronMe Pasi të kemi gjetur imazhin që na pëlqen më shumë, klikojmë butonin Shkarkim dhe zgjedhim rezolucionin që na nevojitet.

Mbani në mend se, sa më e lartë të jetë rezolucioni, më shumë madhësi do të zënë imazhinMe Të gjitha imazhet e disponueshme përmes Xtrafondos mund të shkarkohen plotësisht pa pagesë.

Pixabay

Pixabay

Nëse ajo që ju pëlqen është prejardhje natyrore, nuk do të gjeni imazhe më të mira për tu shkarkuar sesa ato të ofruara nga plotësisht falas faqet e internetit Pixabay.

Të gjitha imazhet, mbi 30.000Ato janë të licencuara sipas Creative Commos, kështu që përveç të qenit një sfond, ne mund t'i përdorim ato edhe për qëllime të tjera komerciale.

Në detajet e figurës, është tregoni të dhënat EXIF ​​të fotografisëtë tilla si kamera e përdorur, lentet, hapja, ISO dhe shpejtësia e diafragmës.

Ashtu si Xtrafondos, ne mundemi shkarkoni imazhe në rezolucionin e tyre origjinal (4K ose 5K), Full HD, HD ose VGA.

Wallpapers HD

Wallpapers HD

Ne e përfundojmë këtë përmbledhje imazhesh për t'i përdorur si sfonde për Mac Wallpapers HD, një faqe interneti që na vë në dispozicion një numër i madh i Wallpapers me temë si filma, seriale televizive, natyrë, fotografi, hapësirë, sport, teknologji, udhëtime, video lojëra, makina, festime, lule...

Të gjitha imazhet në dispozicion ne mundemi shkarkoni në rezolucione të ndryshme, rezolucion origjinal deri në HD. Nëse nuk jemi shumë të qartë për atë që kërkojmë, mund të përdorim listat e imazheve më të shkarkuara, më të njohura ose imazhet që sapo kanë zbritur në platformë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.