Si të aktivizoni kompresimin e skedarëve dhe dosjeve në Windows

skedarë kompresimi

Fundi i ndjekur kur mundëson kompresimi i skedarëve dhe dosjeve është të zvogëlojmë madhësinë e tij për të pasur më shumë hapësirë ​​në kompjuterët tanë. Shtë një zgjidhje vërtet interesante, pasi aplikimi i saj nuk ndikon në përmbajtjen ose strukturën e skedarit. Nuk ka kompromis, hapësira që ata zënë thjesht zvogëlohet.

Kjo është tema që ne do të diskutojmë në këtë postim. Mënyrat më të mira për të kryer këtë operacion dhe për të shijuar avantazhet që na ofron. Por, para se të hyjmë në këtë çështje, pyes veten nëse është e nevojshme ose e përshtatshme për të mundësuar kompresimin e skedarëve dhe dosjeve në diskun tonë.

Kur të aktivizoni kompresimin e skedarëve dhe dosjeve?

Edhe pse në përgjithësi është gjithmonë një veprim i rekomanduar, rekomandohet veçanërisht të ngjeshni skedarët në rastet e mëposhtme:

 1. Kur ka një duhet të kurseni hapësirë në kompjuterin tonë. Nëse është kështu, rekomandohet të ngjeshni skedarët më të mëdhenj ose ato që përdoren rrallë së pari.
 2. Në rast se duhet dërgoni skedarë të shumtë me emailMe Skedarët shumë të mëdhenj nuk mund të ngarkohen.

Të dy skedarët individualë dhe dosjet mund të kompresohen. Në rastin e fundit, kompresimi aplikohet në mënyrë të barabartë për të gjithë skedarët dhe nën -dosjet që ato përmbajnë.

Kur ngjeshni a dosje, një dosje e re e ngjeshur (mund të ketë një .zip, .rar ose zgjerim tjetër) shfaqet automatikisht në të njëjtin vend me dosjen origjinale. Këto dy skedarë, skedari origjinal dhe skedari i ngjeshur, janë krejtësisht të pavarur.

Sidoqoftë, duhet të theksohet se jo të gjithë skedarët janë të ngjeshur në të njëjtin nivelMe Në fakt, ekzistojnë "shkallë" të ndryshme të zvogëlimit të madhësisë së një skedari, në varësi të përmbajtjes së tij. Për shembull: skedarët e tekstit janë të ngjeshur shumë më tepër sesa skedarët e imazhit.

Kompresimi i skedarëve NTFS

Nëse punojmë me sistemin operativ Windows, kemi një mjet shumë të mirë për të kryer këtë lloj veprimi: sistemin e skedarëve Sistemi i Skedarëve të Teknologjisë së Re NTFS).

Si të aktivizoni kompresimin e skedarëve dhe dosjeve në Windows

Në Windows 10, ky sistem përfshin një funksioni i kompresimit të lehtë projektuar posaçërisht për të zvogëluar madhësinë e skedarit. Avantazhi i madh i këtij funksioni është se, përveç kursimit të shumë hapësirës në kompjuter, ju lejon qasje në skedarë pa pasur nevojë të përdorni dekompresion manual.

L avantazh të ngjeshjes NTFS janë të shumta dhe shumë të dukshme. Para së gjithash, është një zgjidhje efektive për të liruar hapësirë. Nga ana tjetër, na lejon të konfigurojmë një njësi për të ruajtur ato skedarë që ne i përdorim vetëm rrallë.

Pavarësisht gjithçkaje, ka edhe disa shqetësimMe Duhet të theksohet se mundësimi i kompresimit NTFS mund të ndikojë në performancën e pajisjeve tona. Kjo ndodh, ndër të tjera, sepse skedarët dekompresohen dhe ngjeshen përsëri sa herë që i qasemi atyre. Dhe ky është një proces që konsumon shumë burime.

Si të aktivizoni kompresimin e skedarëve dhe dosjeve?

Mënyra më e thjeshtë dhe më e drejtpërdrejtë për të ngjeshur skedarët dhe dosjet Dritaret 10 është duke përdorur Shfletuesi i skedarëveMe Kompresimi mund të bëhet në skedarë individualë, dosje dhe madje edhe në një makinë të tërë. Procesi është i shpejtë dhe shkon kështu:

 1. Para së gjithash, duhet të klikoni me të djathtën në dosjen ose skedarin në të cilin dëshironi të veproni.
 2. Ne zgjedhim opsionin e "Vetitë".
 3. Atje, në skedë "Gjeneral", ne zgjedhim "Avancuar" për të hyrë në atributet e përparuara.
 4. Ky është hapi i rëndësishëm: në "Kompreso" ose "Kripto atributet" ne shënojmë opsionin e "Kompresoni përmbajtjen për të kursyer hapësirë ​​në disk".
 5. Për ta vërtetuar, klikoni "NE RREGULL" y después "Apliko".

Një mënyrë tjetër për të aktivizuar kompresimin e skedarëve dhe dosjeve është përmes komandës së shpejtë, duke përdorur komandën kompaktMe Kjo është se si ta bëni atë:

 1. Ne shkojmë në dosjen që duam të ngjeshim, shtypim Shift + Control + Butoni i djathtë, për të zgjedhur opsionin e "Hap dritaren e komandës këtu".
 2. Ne futim komandën që korrespondon me veprimin që duam të kryejmë:
  • Për të ngjeshur një skedar të vetëm: emri i skedarit kompakt / c.
  • Në vend të kësaj, për të ngjeshur të gjithë skedarët në dosje ne përdorim: emri i skedarit kompakt / c *.
  • Dhe për të ngjeshur skedarët dhe nën -dosjet e një dosje: emri i skedarit kompakt / c / s.

Si të çaktivizoni kompresimin e skedarëve dhe dosjeve?

Për të kryer veprimin e kundërt, domethënë, çaktivizimin e kompresimit të skedarëve në Windows, ne thjesht do të ekzekutojmë të njëjtat hapa si për aktivizimin, por duke mos e kontrolluar opsionin që kemi shënuar më parë:

 1. Përsëri klikojmë me butonin e djathtë në dosjen ose skedarin mbi të cilin duam të veprojmë.
 2. Më tej kalojmë te opsioni i "Vetitë".
 3. Ne kërkojmë skedën "Gjeneral", në të cilën ne zgjedhim "Avancuar" në mënyrë që të jetë në gjendje të ketë qasje në atributet e përparuara.
 4. Dallimi është në këtë hap: kur jemi brenda "Kompreso" ose "Kripto atributet" ne zgjedhim opsionin e "Kompresoni përmbajtjen për të kursyer hapësirë ​​në disk".
 5. Më në fund do ta vërtetojmë procesin duke shtypur së pari "NE RREGULL" y después "Apliko".

Këtu janë metodat që duhet të ndiqni duke përdorur veçorinë e kompresimit dhe dekompresimit NTFS. Por ne ende kemi një mjet tjetër për të analizuar për të pasur një kontroll edhe më të rreptë të këtij lloji veprimesh në kompjuterin tonë.

Përdorni Redaktuesin e Politikave të Grupit për të çaktivizuar kompresimin e skedarëve

Përdorni Redaktuesin e Politikave të Grupit për të çaktivizuar kompresimin e skedarëve

Kjo është metoda më e shpejtë nëse ajo që duam është të parandalojmë që Windows 10 të ngjeshë skedarët në kompjuterin tonë pa leje: çaktivizoni kompresimin e skedarëve NTFS duke përdorur redaktues i politikave të grupit.

Shtë një mjet i brendshëm që kanë sistemet operative të Microsoft. Ky redaktues na lejon të ushtrojmë një kontroll më i madh mbi funksionimin e kompjuterit tonë dhe na jep aftësinë për të bërë rregullime të caktuara që nuk janë të disponueshme në Panelin e Kontrollit ose në Cilësimet e Përgjithshme të Sistemit.

Këto janë hapat që duhen ndjekur për të çaktivizuar kompresimin e skedarëve NTFS me Redaktuesin e Politikave të Grupit:

 1. Ne shtypim tastet Windows + R për të hapur ekzekutoni kutinë e dialogut.
 2. Në kutinë shkruajmë MSC dhe kliko «Hyni».
 3. Pasi Redaktues i Politikave të Grupit Ne zgjedhim rrugën e mëposhtme të opsioneve: Konfigurimi i kompjuterit> Modelet administrative> Sistemi> Sistemi i skedarëve> NTFS.
 4. Nga opsionet që hapen më poshtë, ne zgjedhim "Mos lejoni kompresim në të gjitha vëllimet e NTFS"Me Aty klikojmë "Aktivizuar" dhe konfirmoni me butonin "Apliko".

Për të kryer veprimin e kundërt, domethënë aktivizimin e ngjeshjes, thjesht ndiqni të njëjtat hapa dhe në hapin numër 4 zgjidhni "Disable" në vend të "Enabled".

Në çdo rast, që ndryshimet të hyjnë në fuqi do të na duhet të rindizim kompjuterin tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.