9 alternativat më të mira për Gmail për të menaxhuar postat elektronike

Alternativa për Gmail

Likelyshtë e mundshme që në ndonjë rast keni menduar të kërkoni alternativa ndaj Gmail të përpiqet të ndalet në varësi të gjigantit të kërkimit dhe të gjitha shërbimeve që shoqërohen. Pas vetos amerikane në Huawei, prodhuesi aziatik nuk mund të përdorë shërbimet e Google, kështu që nuk dëmton kurrë të merret parasysh mundësia që kjo të ndodhë me prodhuesit e tjerë të smartphone-ve.

Google Mail, i njohur gjerësisht si Gmail është shërbimi i postës elektronike të gjigantit të kërkimit Google, një shërbim që filloi të merrte formë në 2004 por nuk e pa dritën në fund të tunelit deri në 2009. Kjo platformë email, si shumica e shërbimeve na ofrohet, është plotësisht falas dhe përfshin 15 GB hapësirë ​​ruajtjeje.

Hapësirë ​​për ruajtje falas mund ta zgjerojmë duke përdorur Google One, Shërbimi i pajtimit për hapësirën e re të Google. E gjithë hapësira që punësojmë përmes Google One, do të jetë e disponueshme përmes Google Drive (hapësira ruajtëse), Gmail dhe Fotografitë e Google.

Truket e Gmail

Siç kam komentuar më lart, Gmail është i integruar me pjesën tjetër të shërbimeve që Google vë në dispozicionin tonë dhe është porta hyrëse për të përdorur një smartphone të menaxhuar me Android.

Llogaria jonë Gmail gjithashtu na lejon të përdorim Google Photos, 15 GB hapësirë ​​për ruajtje falas në Google Drive. Për më tepër, kjo na jep qasje në Google Classroom, Adsense dhe shërbimet e reklamave Adwords, Google Maps, Youtube, Chrome ... për të përmendur më të përdorurat.

Të jetosh pa një llogari të Google është e mundur për sa kohë që nuk varemi shumë nga disa prej shërbimeve të tyre, YouTube është mbase pengesa më e vështirë për tu kapërcyer, pasi nuk ka asnjë alternativë të vërtetë në treg megjithëse DailyMotion është përmirësuar shumë vitet e fundit.

Pikëpamje

Pikëpamje

El Pikëpamje (e njohur më parë si Hotmail, një kompani që Microsoft bleu në 1997) është shërbimi i postës elektronike të gjigantit kompjuterik Microsoft, një shërbim postar që, si Google, është në dispozicion plotësisht falas.

Pavarësisht se ishte një nga më të vjetrit, së bashku me Yahoo Mail, Microsoft pushoi në dafinat e tij (siç ndodhi me Internet Explorer) dhe u tejkalua në 2012 në numrin e përdoruesve nga Gmail, i ndihmuar në një masë të madhe nga ngritja e telefonave inteligjentë Menaxhohet nga Android (kërkon një llogari Gmail).

Outlook na ofron praktikisht të njëjtat funksionalitete që mund t’i gjejmë në Gmail, përfshirë mundësinë e fshi emailin e dërguar, krijoni dosje për të klasifikuar postat elektronike bazuar në filtra, vononi njoftimin e një emaili të marrë ...

Gjëja e mirë për përdorimin e Outlook është nëse kaloni shumë orë para një kompjuteri, falë ekosistemit Windows, ne mund të menaxhojmë direkt kalendarin, postat elektronike, shënimet, detyrat dhe axhendën nga kompjuteri ynë, pa pasur nevojë të ndërveprojmë me smartphone-in tonë.

Llogaria Outlook nuk është e integruar me OneDrive, shërbimi i ruajtjes së Microsoft që na ofron vetëm 5 GB hapësirë ​​ruajtëse, për 15 GB që na ofron Google, domethënë në tërësinë e saj, jo vetëm për postën elektronike. Shërbimi i postës Outlook është 15 GB, pa llogaritur 5 GB të ofruara falas përmes OneDrive.

Outlook na lejon shtoni llogari email nga platformat e tjera në mënyrë që të kontrolloni të gjitha postat elektronike në të njëjtën kutinë hyrëse, një funksion që është gjithashtu i disponueshëm në Gmail.

icloud

icloud

Nëse përdorni ekosistemin Apple, mund të gjeni një alternativë interesante për Gmail në icloud, për sa kohë që ju doni të shijoni sinkronizoni në të gjitha pajisjet menaxhuar nga iOS dhe macOS si për postat elektronike ashtu edhe për kalendarin, dokumentet, detyrat, shënimet, mesazhet ...

Mund të themi se kjo është përparësia juaj e vetme, pasi nuk na ofron asnjë nga opsionet e klasifikimit që mund të gjejmë në Gmail ose Outlook. Ky shërbim nuk përfshin asnjë lloj reklame dhe as nuk ndjek përdoruesit, pasi një nga qëllimet komerciale të Apple NUK është reklamimi.

Hapësira e disponueshme e magazinimit bazohet në hapësirë ​​që ne e kemi kontraktuar përmes iCloud. Nëse nuk përdorim iCloud ose nuk kemi kontraktuar hapësirë ​​shtesë për ruajtje, hapësira është e kufizuar në 5 GB, hapësirë ​​e lirë që kanë të gjithë përdoruesit që krijojnë një llogari të Apple.

Posta Yandex

Posta Yandex

Nëse flasim për shërbimet e postës elektronike, duhet të flasim Posta Yandex, Google i Rusisë. Ky shërbim krejtësisht falas i postës elektronike me hapësirë ​​ruajtëse të pakufizuar na lejon ta përdorim atë përmes shkurtoreve të tastierës (funksionalitet që shumë pak shërbime të tjera ofrojnë).

Pavarësisht origjinës së saj, ne mund të përdorim këtë platformë nga çdo pajisje mobile përmes aplikacioneve tona të disponueshme për iOS dhe Android. Si një tipar për të theksuar, na lejon dërgoni bashkëlidhje deri në 30MB, një funksionalitet që është shumë i mirë nëse marrësi i postës elektronike mund të marrë skedarë me madhësi të tillë (jo të gjithë janë të pajtueshëm).

Yahoo Mail

Yahoo Mail

Nëse jeni paksa një ndihmë, ka shumë të ngjarë që ta keni provuar Shërbimi i postës Yahoo, një platformë që u shit në Verizon në 2016 dhe që praktikisht është zhdukur nga tregu, megjithëse vazhdon të ofrojë shërbimin e saj të postës, por për shkak të mungesës së funksioneve, ai përdoret gjithnjë e më pak.

Ndryshe nga Gmail, reklamimi në bazë të të cilit mirëmbahet ky shërbim shfaqet mjaft dukshëm në anën e djathtë të ekranit, si në Outlook, duke zënë një hapësirë ​​që ata mund t'i kushtojnë shfaqjes së trupit të mesazhit.

Ashtu si Outlook dhe Gmail, ne mundemi shtoni llogari email nga platformat e tjera për të kontrolluar të gjitha mesazhet e postës elektronike në një hyrje të vetme. Na ofron gjithashtu mundësinë e menaxhimit të axhendës sonë të kontaktit, kalendarit dhe shënimeve nga çdo shfletues.

Hapësira e magazinimit është e kufizuar në 10 GB, për 15 që na ofron Outlook (vetëm për postat elektronike) dhe 15 GB Gmail që na ofron midis Gmail, Google Photos dhe Google Drive.

Proton Mail

Proton Mail

Nëse shqetësoheni për privatësinë tuaj, Proton Mail është shërbimi i postës që po kërkoni. Kjo nuk do të thotë që Gmail nuk është i sigurt, si Outlook (Yahoo është më mirë të mos përmendim ...). Posta Proton kripton mesazhet fund në fundKjo është, vetëm marrësi mund t'i lexojë ato, askush që mund t'i përdorë ata nuk mund të ketë qasje në përmbajtjen e tyre, madje as vetë platforma, kështu që nuk mund të mbledhë të dhëna për të synuar reklama të personalizuara.

Nëse flasim për funksione, për fat të keq nuk do të gjejmë asnjë nga tiparet e shkëlqyera që Gmail ose Outlook na ofron pa shkuar më tej, diçka logjike duke pasur parasysh që kemi vetëm 500 MB hapësirë ​​ruajtëse.

Nëse duam më shumë hapësirë ​​për ruajtje, duhet të bëjmë përdorin versionin e paguar, e cila zgjeron hapësirën deri në 20 GB. Kjo platformë është në dispozicion në të dy Android dhe iOS, kështu që ne mund të menaxhojmë email-et tona nga smartphone-i ynë pa pasur nevojë të shkojmë në faqen e saj të internetit në çdo kohë.

Tutanota

Tutanota

Ne vazhdojmë të flasim për klientët e postës elektronike që kriptojnë përmbajtjen nga fundi në fund me të Tutanota. Ky shërbim është në dispozicion në një version falas dhe me pagesë.

Përfitimet që na ofron janë shumë të ngjashme me ato që mund t'i gjejmë në Proton Mail për sa kohë që jemi të gatshëm të paguajmë, pasi që versioni falas shpejt vetëm na ofron 1 GB.

Ashtu si Proton Mail, ne gjithashtu kemi në dispozicion një aplikacion për të menaxhuar llogarinë tonë Tutanota nga telefoni inteligjent Android ose iPhone.

Zoho Mail

Zoho Mail

Nëse po kërkoni shumë funksione në një klient email, ka të ngjarë që zgjidhja që na ofron Zoho Mail bëhu ai që po kërkon. Zoho Mail është një klient email që, ashtu si Proton Mail dhe Tutonota, është pa reklamapasi nuk ndjek aktivitetin e përdoruesit për të synuar reklamat e tij.

Compatibleshtë i pajtueshëm me IMAP dhe POP, kështu që ne mund të përdorim llogarinë tonë në çdo klient email për pajisjet mobile ose të përdorim atë aplikacioni i disponueshëm si në Play Store ashtu edhe në App Store. Ky shërbim na lejon të dërgojmë skedarë të mëdhenj me një maksimum prej 20 MB.

posteo

posteo

posteo Isshtë një tjetër platformë ideale për të gjithë ata përdorues që nuk kanë nevojë për një klient të fuqishëm të postës elektronike, pasi numri i funksioneve që na ofron është mjaft i kufizuar. E mira e këtij shërbimi, nëse jeni adhurues i mjedisit është se ai përdor Greenpace Energy, kështu që të gjithë serverat e tij mirëmbahen falë energjisë së rinovueshme.

Na ofron 2 GB hapësirë ​​ruajtëse, e përputhshme me IMAP dhe POP3, në mënyrë që ta konfigurojmë në çdo klient ose postë celulare, kjo lejon bashkëngjitni skedarë deri në 50 GB dhe është pa reklama.

Po, postoj, nuk eshte falas, pasi që ka një kosto prej 1 euro në muaj, me të cilën ne bashkëpunojmë me mjedisin. Gjithashtu nuk është në spanjisht (anglisht, gjermanisht dhe frëngjisht), por nuk është problem pa marrë parasysh sa pak njohuri kemi në gjuhën shekspiriane.

Posta GMX

Posta GMX

GMX është një nga shërbimet e postës që na ofron më shumë hapësirë ​​për ruajtje, me deri në 65 GB hapësirë ​​ruajtëse. Përveç kësaj, kjo na lejon të bashkëngjitni skedarë me një kufi prej 50 MB. Ndërfaqja e uebit është mjaft e thjeshtë dhe intuitive, kështu që nëse ndryshoni nga Gmail nuk do të vëreni shumë nga ndryshimi.

Si një shërbim postar që respekton vetveten, ai gjithashtu na ofron një aplikacion celular si për iOS ashtu edhe për Android. Ai përfshin mbrojtje antivirus dhe filtër spam që bllokon të gjithë dërguesit e dyshimtë.

Ai përfshin kalendarin, axhendën dhe a Redaktuesi i skedarëve të zyrës. Më e mira nga të gjitha është se është plotësisht falas duke qenë kjo, së bashku me Outlook, një nga alternativat më të mira në dispozicion të Gmail.

Më shumë alternativa në Gmail por të paguara

Nëse jeni duke kërkuar për një alternativë falas për GmailNdonjë nga 9 opsionet që ju kemi treguar në këtë artikull janë krejtësisht të vlefshme. Por, nëse askush prej tyre nuk i plotëson nevojat tuaja, ju mund t'i shfrytëzoni ato Kolab Tani o Postë e shpejtë ndër të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.