Alternativat më të mira falas të iMovie për Windows

Alternativë për iMovie

Kemi arritur në një pikë ku, kur redaktojmë videot që regjistrojmë me smartfonin tonë, është shumë më komode dhe më e shpejtë nga smartfoni ynë falë mjeteve të ndryshme vendase që na ofrojnë prodhuesit. Megjithatë, kur bashkohemi me video dhe shtojmë efekte, duhet t'u drejtohemi aplikacioneve të palëve të treta.

Ndërsa Apple vë në dispozicion për të gjithë klientët e saj iMovie, një redaktues të plotë videosh të disponueshëm falas si për iOS ashtu edhe për macOS, në Android, si në Windows, ne nuk kemi një aplikacion të njohur për të. Nëse jeni duke kërkuar për një alternativë falas për iMovie për Windows, Unë ju ftoj të vazhdoni të lexoni.

Çfarë është iMovie

imovie

Ne mund ta quajmë iMovie sipas vëllait të vogël (jo budalla) të Final Cut Pro, një prej redaktorëve profesionistë të videove që përdoret gjerësisht në industri dhe që, si iMovie, Është i disponueshëm vetëm për ekosistemin Apple.

Final Cut Pro është i disponueshëm vetëm për macOS (Nuk ka asnjë version për iOS në kohën e publikimit të këtij artikulli, megjithëse thuhet se ai mund të arrijë në të ardhmen).

iMovie na ofron mjetet e nevojshme për të redaktuar videot tona dhe jepini atyre një prekje gjysmë-profesionale. Aplikacioni na ofron një sërë shabllonesh që mund t'i përdorim për të krijuar video në pak sekonda, shabllone që përfshijnë muzikë dhe efekte.

Përveç kësaj, na lejon punoni me sfond jeshil/blu, shfaqni një video të dytë në një dritare lundruese, modifikoni fokusin e videove të regjistruara me modalitetin e kinemasë të disponueshme nga iPhone 13 ...

Nëse keni punuar me iMovie, ju e njihni aplikacionin dhe e dini se çfarë është në gjendje të bëjë. Megjithatë, ka shumë redaktorë video për Windows shumica e tyre nuk janë të lira, megjithëse mund të gjejmë disa opsione me burim të hapur që do të na lejojnë të zëvendësojmë iMovie pa asnjë problem.

Këtu ju tregojmë alternativat më të mira për iMovie për Windows. Duke qenë alternativa për iMovie, ne do t'ju tregojmë aplikacione që na ofrojnë praktikisht të njëjtat funksione pa hyrë në mjete profesionale si p.sh. Adobe Premiere, VEGAS Pro (i njohur më parë si Sony Vegas), Drejtori i energjisë dhe të ngjashme, çmimi i të cilave është jashtë xhepit të shumë përdoruesve.

Shotcut

Shotcut

Ne e fillojmë këtë përmbledhje me një aplikacion që na pëlqen më shumë, një aplikacion me burim të hapur dhe plotësisht falas si eshte Shotcut. Ky aplikacion është i disponueshëm për Windows, macOS dhe Linux dhe kodi i tij është i disponueshëm në GitHub

Shkurtimi është i pajtueshëm me qindra formate video dhe audio kështu që nuk kërkon një proces të mëparshëm importi për të redaktuar videot. Na ofron afate kohore, si iMovie, na lejon të modifikojmë shpejtësinë e kuadrove, të aplikojmë efekte dhe tranzicione, të shtojmë tekste ...

Mbështet rezolucione deri në 4K dhe na lejon të kapim video nga SDI, HDMI, kamera në internet, fole kufjesh, është e pajtueshme me Blackmagic Design SDI dhe HDMI për monitorimin e hyrjes dhe pamjen paraprake ...

Ndërfaqja na ofron një sërë panelesh që përshtaten në mënyrë të përkryer në mënyrë që të mos humbasim funksionet kur zbatojmë funksionet që na duhen në çdo moment, na tregon një listë të skedarëve të fundit, miniaturat e videove, është në përputhje me funksionin drag and drop nga menaxheri i skedarëve. .

Pa dyshim, Shotcut është një nga alternativat më të mira reale për iMovie, jo vetëm për shkak të numrit të madh të funksioneve, por edhe sepse është plotësisht falas, ashtu si iMovie.

Shotcut
Shotcut
zhvilluesi: Meltytech
Çmimi: 9,79 € 7,83 €

VideoPad

VideoPad

Një alternativë interesante për iMovie për Windows është VideoPad, një aplikacion që, edhe pse me pagesë, është një nga opsionet më të mira të disponueshme sot për të zëvendësuar iMovie.

VideoPad na lejon një Ndërfaqja e përdoruesit si iMovie, ku mund të shtojmë pjesët audio dhe video që duam të përdorim dhe t'i lëvizim ato nëpër projekt sipas nevojave tona.

Përfshin më shumë se 50 efekte dhe tranzicione Për t'i dhënë videove tona një prekje profesionale, na lejon të eksportojmë videot e krijuara në më shumë se 60 formate, është e përputhshme me videot 3D dhe 360 ​​gradë, është e përputhshme me të gjitha llojet e formateve, na lejon të shtojmë titra.. .

Nëse duam të punojmë vetëm me këngë audio, mund ta bëjmë edhe me VideoPad, një aplikacion që na mundëson gjithashtu regjistroni përmes një mikrofoni, importoni pjesë audio, shtoni efekte zanore...

Pasi të kemi krijuar videon, ne mund ta eksportojmë rezultatin në një DVD, ngarkoni direkt në YouTube ose Facebook nga vetë aplikacioni, ngarkojeni atë në një platformë ruajtjeje cloud (OneDrive, Dropbox, Google Drive…), eksportoni skedarin në një format të pajtueshëm me iPhone, Android, Windows Phone, PlayStation, Xbox dhe madje edhe në format 4K.

VideoPad, siç e diskutova më lart, nuk është i disponueshëm për shkarkim falas. Sidoqoftë, ne mund ta arrijmë atë duke paguar një abonim prej 4 dollarë në muaj ose duke paguar 29,99 dollarë ose 49,99 dollarë për versionin Home ose Master respektivisht.

Para se të vendosim të blejmë aplikacionin, ne mundemi provojeni falas nga kjo lidhje.

Studio Pinacle

Pinnacle Studio

Nga 59,99 euro mund të marrim versionin bazë të Pinnacle Studio, Një redaktues i plotë i videos që na lejon të punojmë me deri në 6 këngë audio dhe video në të njëjtën kohë, ka klasifikim dixhital (diçka që u mungon shumë aplikacioneve të këtij lloji), na lejon të futim kornizat kryesore ...

Jo vetëm që mbështet çdo format video, përfshirë 8K Por përveç kësaj, na lejon gjithashtu të modifikojmë video 360 gradë, të aplikojmë video maska, ka gjurmim inteligjent të objekteve, ekran të ndarë për të parë rezultatin përfundimtar ndërsa editojmë videon ...

Kur eksportojmë videon, mund ta bëjmë në një rezolucion maksimal 8K, na lejon të regjistrojmë ekranin, redaktimi me shumë kamera, video me ekran të ndarë, korrigjim ngjyrash, krijoni një DVD pasi të kemi krijuar videon, ai përfshin një numër të madh efektesh, filtrash dhe tranzicionesh dhe integron një redaktues të plotë të titullit.

Filmora X

Filmora

Një tjetër aplikacion interesant që paraqitet si një alternativë ndaj iMovie është Filmora X, një aplikacion që mundemi blej me pagesë një herë  (69,99 euro) ose përdorni një abonim tremujor ose vjetor.

Një nga veçoritë më tërheqëse të këtij aplikacioni është ndjekja e lëvizjes. Një veçori kap lëvizjen e objekteve në video dhe ju lejon të shtoni objekte që lëvizin në unison në to.

Na lejon të përdorim korniza kyçe për të kontrolluar të gjitha aspektet e redaktimit si lëvizja, ngjyra, kontrasti, pjesët audio dhe video.

Për më tepër, është E përputhshme me funksionin Picture-in-Picture, na lejon të modifikojmë shpejtësinë e riprodhimit të videove dhe falë integrimit me Filmstock (me pagesë) kemi mijëra efekte dhe tranzicione për t'i përdorur në videot tona dhe për të ofruar një rezultat profesional.

Kur bëhet fjalë për eksportimin e përmbajtjes, Filmora na lejon të eksportojmë videot formatet më të njohura si MP4, MOV, FLV, M4V… Digjni gjithashtu videot drejtpërdrejt në një DVD, ngarkojini ato në YouTube ose Facebook dhe eksportojini ato në formate të përputhshme me çdo pajisje në treg.

VideoStudio Pro

VideoStudio Pro

Video Studio Pro  (kompani në pronësi të Corel, krijuesi i Corel Draw) është një nga aplikacionet më se e vlefshme që kemi në dispozicion për të zëvendësuar iMovie në Windows.

Edhe pse nuk është falas, Ka një çmim prej 69,99 euro (Nëse kemi një version më të vjetër, çmimi ulet me 20 euro), na ofron aq shumë opsione profesionale saqë kanë pak për të dërguar në Final Cut Pro dhe Adobe Premiere me një çmim shumë më të ulët.

Eksploroni kreativitetin zvarrit dhe lësho me qindra filtra, efekte, tituj, tranzicione dhe grafikaduke përfshirë ngjitëse AR… VideoStudio Pro funksionon shumë lehtë edhe nëse keni pak njohuri për redaktimin e videos.

Falë këtij aplikacioni, ne mundemi korrigjim i gjallë i ngjyrave, ndryshoni ekuilibrin e bardhë, hiqni ndezjen e padëshiruar, aplikoni filtra, aplikoni një numër të madh efektesh, mbështet redaktimin me shumë kamera, video 360.

Nuk lejon modifikoni shpejtësinë e riprodhimit, shtoni efekte animacioni dhe na ofron një numër të madh shabllonesh për të krijuar video shpejt dhe me lehtësi, video që përfshijnë edhe muzikë.

Aplikime të tjera

Aplikacionet që përmenda më lart janë plotësisht të vlefshme si alternativa për iMovie në Windows. Megjithatë, nëse nuk keni nevojë për një aplikacion të plotë për të redaktuar videot tuaja në një mënyrë bazë të tilla si prerja e tyre, nxjerrja e audios, konvertimi i tij në formate të tjera, mund të përdorni aplikacionet e mëposhtme, një aplikacion që na lejon të përmirësojmë veprimet me videot tona, jo t'i modifikojmë ato duke shtuar efekte, muzikë, tekste dhe më shumë.

VirtualDub

VirtualDub është një e shkëlqyeshme aplikacion falas për të shkurtuar videot, është me kod të hapur dhe plotësisht falas dhe është në përputhje me secilin prej formateve më të përdorura në treg. Gjithashtu na lejon të sinkronizojmë pjesët audio me video, të modifikojmë pjesët audio, t'i modifikojmë ato ...

VLC

VLC

Megjithëse VLC dihet se është një nga luajtësit më të mirë video dhe audio në treg, është gjithashtu një aplikacion i shkëlqyer për të shkarkuar video nga YouTube, për të kthyer videot në formate të tjera ...

Ky aplikacion, si VirtualDub, është i disponueshëm për ju shkarkoni falas dhe është me kod të hapur.

Avidemux

Nëse ju doni ekstrakt audio nga video, shtoni pjesë të reja audio, shtoni titra, filtra, preni dhe ngjitni pjesë të videos si dhe fshini fragmente ...

Avidemux është aplikacioni që po kërkoni, a aplicación gratis dhe me burim të hapur që është gjithashtu i disponueshëm për Linux dhe macOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.