OnePlus Open: veçori dhe analiza

Oneplus i hapur

Ka qenë një pritje e gjatë, por më në fund drita ka parë dritën. OnePlus Hapur, smartfoni i parë i palosshëm nga kjo markë. Një model që prezantohet me aspiratën për t'u bërë më i miri në segmentin e tij. Dhe argumentet e tyre janë të fuqishme. Në këtë artikull do të analizojmë gjithçka që na ofron ky celular spektakolar.

Në pamje të parë, ajo që gjejmë në këtë model inovativ është një smartphone i palosshëm me një dizajn vërtet të mahnitshëm. Ka një menteshë të rinovuar, si dhe një trup të lehtë dhe elegant. Vetëm për këtë arsye, OnePlus Open është tashmë një hap mbi rivalët e tij, megjithëse lista e elementeve për t'u theksuar është më e gjatë. Në të mund të përfshijmë ekranin e dyfishtë AMOLED, konfigurimin e shkëlqyer të kamerës dhe shumë gjëra të tjera.

E palosshme, por e lehtë

Një nga pikat e dobëta të telefonave celularë të palosshëm është madhësia dhe pesha e tepërt e tyre, gjë që i bën ata jo gjithmonë një pajisje komode për t'u përdorur. Duket se OnePlus ka bërë shumë përpjekje për të korrigjuar këtë aspekt dhe paraqitje një model më i lehtë se iPhone 14 Pro Max, me peshë vetëm 239 gram.

Pasi të paloset, trashësia OnePlus Open është 11,9 mm, e cila mbetet vetëm 5,99 mm kur e hapim. Gjithashtu në këtë aspekt i kalon rivalët kryesorë.

mentesha e hapur e oneplus

Por ndoshta më e rëndësishmja nga këto përmirësime të dizajnit është ajo mentesha. OnePlus Open përbëhet nga 69 copë, një shifër kjo shumë më e ulët se njëqindja e zakonshme për këtë lloj modeli. Me këtë reduktim, mentesha fiton lehtësi dhe rezistencë. Me më shumë se një milion palosje të siguruara.

Të gjitha këto përparime për sa i përket lehtësisë dhe funksionalitetit nuk rrezikojnë rezistencën e telefonit. Kutia eshte e ndertuar me Gardë qeramike, i cili ofron një shkallë qëndrueshmërie deri në 20% më të madhe se ajo e materialeve të modeleve të tjera të palosshme. Përveç kësaj, pajisja ka një Certifikimi IPX4 për rezistencë ndaj ujit.

Ekranet dhe zëri

OnePlus Open ka dy ekrane AMOLED 2K që ofrojnë një shkëlqim deri në 2.800 nits dhe një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz.

Oneplus i hapur

Ekrani i brendshëm është një Paneli 2K Flexi-Fluid me teknologjinë LTPO 3.0 me përmasa 7,82 inç, duke zënë 91,8% të trupit të telefonit; Pjesa e jashtme, karakteristikat teknike të së cilës janë identike, ka një madhësi disi më të vogël, 6,31 inç me një raport 20:09 dhe karakteristika teknike të ngjashme. Pa arritur përqindjen e ekranit të jashtëm (në rastin e tij, vetëm 89,6%), ai është një nga më të mëdhenjtë që mund të gjendet në një telefon të palosshëm.

Në seksionin e zërit, OnePlus Open vjen i pajisur me një altoparlant i dyfishtë stereo, i pajtueshëm me Dolby Atmos.

Lojë me kamera

një plus kamera të hapura

Kamera kryesore e OnePlus Open përsërit formulën e saj bashkëpunim me Hasselblad, i pajisur me sensor 20 megapiksel dhe i testuar me sukses në modele të tjera.

Lajmi vjen në kamerat e pasme, ku a Sensori kryesor 48 megapiksel, një lente me hapje f/1.7 dhe një lente me kënd të gjerë 48 megapikselë. Kësaj duhet t'i shtojmë një sensor telefoto me 64 piksel me zmadhim optik 3x dhe një zmadhim dixhital me rezolucion të lartë deri në 120x.

Fuqia dhe kujtesa

Truri dhe zemra e OnePlus Open është a procesador Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 i cili punon me 16 GB RAM LPDDDR5X. Kjo menaxhohet nga teknologjia RAM-Vita e zhvilluar nga OnePlus. Sa i përket ruajtjes, ai është i tipit UFS 4.0 me një kapacitet prej 512 GB.

La bateri prej 4.805 mAh, ka një modalitet të karikimit të shpejtë 67 W me të cilin (sipas prodhuesit), koha e karikimit 100% reduktohet në vetëm 42 minuta.

Softueri menaxhohet nga sistemet Android 13 dhe OxygenOS 12.3. OnePlus ka siguruar se do t'u ofrojë klientëve të saj katër vjet përditësime të sistemit, përveç pesë viteve të përditësimeve të sigurisë.

OnePlus Open: Fletë teknike

Oneplus i hapur

DIMENSIONET

 • Përmasat: 153,4 x 143,1 x 5,9 mm (i shpalosur) / 153,4 x 73,3 x 11,9 mm (i palosur).
 • Pesha: 239 gram.

Ekrani kryesor

 • Lloji: LTPO 3.0, 120 Hz
 • Madhësia: 7,82″ Flexi-Fluid AMOLED
 • Rezolucioni: 2.440 x 2.268 px (2K)

Ekran sekondar

 • Lloji: LTPO 3.0, 120 Hz
 • Madhësia: 6,31″ Flexi-Fluid AMOLED
 • Rezolucioni: 2.484 x 1.116 px (2K)

PROCESORI

 • Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.

SISTEMI OPERATIV

 • OxygenOS 13.2
 • Android 13

KUJTESA

 • Hapësirë ​​ruajtëse 512 GB UFS 4.0
 • RAM RAM 16 GB

BATERIA

 • Kapaciteti: 4.805 mAh
 • Karikim i shpejtë 67W

KAMERA FRONTALE

 • 20MP, f / 2.2

Kamera të pasme

 • Kryesor: 48 MP, f/1.7
 • Këndi i gjerë: 48 MP, f/2.2, 114º
 • Telefoto: 64 MP, f/2.6, 3x

OPSIONET E LIDHJES

 • LTE
 • 5G
 • WiFi 7
 • Bluetooth 5.3

NGJYRA TE NDRYSHME

 • E gjelbër smeraldi.
 • Lëkurë e zezë vegane.

KARAKTERISTIKA TE TJERA

 • Altoparlantë të dyfishtë
 • Galileo-GPS
 • NFC
 • Rezistenca IPX4
 • Sensori anësor i gjurmës së gishtit
 • USB C

ÇMIMI SHITJE: 1.849 euro (shih në Uebsajti i OnePlus). Telefoni është tani në dispozicion për rezervime në Spanjë nga 26 tetori 2023.

Përfundim

Pasi kemi analizuar të gjitha veçoritë e tij dhe duke pritur që të shfaqen rishikimet e para pas testimit të funksionimit të tij, mund të pohojmë se OnePlus One aktualisht është pozicionuar si kandidati numër një për të qenë smartfoni më i mirë i palosshëm në treg. Pa dyshim, në letër, një produkt i shkëlqyer.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.