Android 15 i kthen miniaplikacionet në ekranin e kyçjes

Shto miniaplikacione në Android 15

kohët e fundit Versioni Android 15 Beta 1 ka ardhur, i pari nga katër përditësimet përpara versionit përfundimtar të këtij sistemi operativ. Dhe duket se sjell një funksionalitet pothuajse i harruar, miniaplikacionet në ekranin e kyçjes. Le të shohim se çfarë dihet për Android 15 dhe miniaplikacionet e tij.

Sistemi i ri operativ i Google është tashmë i disponueshëm dhe sjell një kujtim të bukur të së kaluarës

Veglat Android 15

Tani është e mundur të instaloni Android 15 të ri në telefonat e markës Google Pixel. Ky sistem i ri operativ është befasues dhe sjell shumë përmirësime për sa i përket performancës dhe përvojës së përdoruesit, siç është ai aftësia për të dërguar mesazhe përmes satelitit.

Përveç shumë veçorive të reja Ekziston një funksionalitet që kthehet, ne kemi qenë në gjendje ta dimë këtë falë një video demonstruese e portalit AndroidAuthority. Kjo memorie e bukur që rikthehet Android në versionin e tij 15 është miniaplikacionet në ekranin e kyçjes, një funksionalitet që veteranët e Android do ta mbajnë mend që kur ishte i pranishëm në versionet e para të sistemit operativ.

Në të kaluarën, përdoruesit mund të personalizonin me lehtësi ekranin e kyçjes në versionet e mëparshme të Android, me mundësinë e shtimit të miniaplikacioneve që na ofronin informacion në çast. Këto miniaplikacione mund të shfaqin informacione të tilla si moti, ora, njoftimet e fundit apo edhe t'ju lejojnë të kontrolloni muzikën nga ekrani i kyçjes. Por ky funksionalitet Ai u zhduk plotësisht me ardhjen e Android 5.0 Lollipop përsëri në 2014

Epo, meqenëse ka pothuajse 10 vjet që nuk kemi Widget në Android, do t'ju shpjegoj shpejt. Cilat janë dhe si mund të aktivizohen në Android 15.

Si të aktivizoni miniaplikacionet në Android 15

Miniaplikacionet në ekranin e kyçjes Android 15

Widget-et janë aplikacione, por ato kanë një veçanti, Ata zënë shumë pak hapësirë ​​dhe janë të lehta për t'u aksesuar. Këto miniaplikacione funksionojnë si akses në aplikacione ose funksionalitete të tjera dhe madje për të ofruar informacion, siç ju thashë tashmë, për motin dhe aspekte të tjera shumë të dobishme.

Nëse keni një telefon celular (ose tablet, siç e kemi parë në videon e përmendur më lart) që ka përditësimin beta të Android 15, unë do t'ju shpjegoj Si mund të aktivizoni miniaplikacionet e famshme në Android 15.

  1. Së pari, shkoni te cilësimet e pajisjes tuaj dhe kërkoni opsionin "Modaliteti i qendrës".
  2. Pasi të jeni atje, aktivizoni funksionin "Trego miniaplikacionet në ekranin e kyçjes".
  3. Ju gjithashtu duhet të aktivizoni opsionin "Lejo çdo miniaplikacion në ekranin e kyçjes" për pajtueshmëri më të madhe me widget të ndryshëm

Pasi të aktivizohet funksioni, Mund të hyni në menunë e miniaplikacioneve në anën e djathtë. Thjesht rrëshqitni brenda nga skaji i djathtë i ekranit. Aty do të keni një menu ku mund të shtoni dhe personalizoni miniaplikacionet sipas dëshirës tuaj.

Edhe pse Nuk e dimë nëse do ta ruajnë këtë funksion Në versionin përfundimtar të Android 15, jemi shumë të lumtur të dimë se do të jemi në gjendje të personalizojmë sërish miniaplikacionet në ekranin e kyçjes.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.