3 aplikacionet më të mira Android për të instaluar Linux në celularin tuaj

3 aplikacionet më të mira Android për të instaluar Linux në celularin tuaj

3 aplikacionet më të mira Android për të instaluar Linux në celularin tuaj

Nëse jeni përdorues ose profesionist i pasionuar kompjuteri, ose i kompjuterëve dhe telefonave celularë në përgjithësi, duke përfshirë sistemet operative dhe aplikacionet e tyre, me siguri në një moment keni kërkuar të arrini një nivel më të mirë ose më të gjerë të përdorimi (konvergjenca ose universalizimi) ndërmjet platformave të ndryshme softuerike të secilës pajisje. Kjo është, fuqia për të arritur ekzekutohet brenda një sistemi tjetër operativ (OS), ose të paktën disa nga aplikimet e tij. Duke përdorur për këtë, dorën e teknologjive të ndryshme të emulimit dhe virtualizimit, si: Makinat virtuale dhe Kontejnerët.

Dhe kjo nuk është e mundur vetëm në kompjuterët desktop ose laptop, por edhe midis pajisjeve mobile. Prandaj, nëse kemi një celular Android me burime të mjaftueshme HW, pa probleme të mëdha dhe me pak njohuri teknike të nivelit të mesëm, mbi të gjitha mund të përdorim disa GNU/Linux Distro në Android. Rrjedhimisht, dhe për të hedhur pak dritë mbi këtë, sot ne do të përfitojmë nga ky publikim për të eksploruar dhe publikuar disa nga "Aplikacionet Android për të instaluar Linux" më të mirë në celular.

Linux vs Windows: avantazhet dhe disavantazhet e secilit sistem operativ

Dhe nëse jeni një nga ata që, dita ditës, përdorni një ose më shumë Shpërndarjet GNU / Linux, për të bërë gjëra në shtëpi ose në zyrë çdo ditë, për shembull, zhvendosni dhe kopjoni skedarët ose dosjet, shikoni filma ose dëgjoni muzikë dhe shfletoni internetin, jemi të sigurt se në një moment keni pasur kuriozitetin ose dëshirën personale për të instaluar disa prej tyre direkt në një pajisje celulare ose tabletë me sistemi operativ androidd. Ose të paktën, drejtojeni atë në një mënyrë të virtualizuar mbi të.

Prandaj, nëse jeni në këtë rast të përmendur të fundit, i cili zakonisht është shumë më i lehtë dhe më i shpejtë për t'u kryer, si më poshtë aplikacionet celulare android që do të përmendim më poshtë do të jetë shumë e dobishme për të arritur këtë objektiv me sukses.

Artikulli i lidhur:
Linux vs Windows: avantazhet dhe disavantazhet e secilit sistem operativ

Aplikacionet më të mira Android për të instaluar Linux në celularin tuaj

Aplikacionet më të mira Android për të instaluar Linux në celularin tuaj

debian noroot

 • Pamja e ekranit e Debian noroot
 • Pamja e ekranit e Debian noroot
 • Pamja e ekranit e Debian noroot
 • Pamja e ekranit e Debian noroot
 • Pamja e ekranit e Debian noroot
 • Pamja e ekranit e Debian noroot

Tonë rekomandimi i parë sot, pa dyshim debian noroot. Meqenëse është një nga më të lehtat për t'u instaluar dhe testuar, duke lejuar kështu eksperimentimin e shpejtë me Linux në Android. Aplikacioni në fjalë instalon në thelb një Debian GNU/Linux 10 (Buster) me Mjedisin e Desktopit XFCE, pa pasur nevojë të rrënjosim pajisjen tonë. Megjithatë, vlen të theksohet se kërkon të paktën 1.2 GB hapësirë ​​të lirë në disk (ruajtje e brendshme), dhe se rekomandohet përdorimi i tij së bashku me një maus.

Ky aplikacion NUK është një sistem operativ i plotë Debian: është një shtresë përputhshmërie, e bazuar në PROot, që ju lejon të ekzekutoni aplikacionet e përdoruesve të Debian. Ky nuk është një publikim zyrtar i Debian.org.

debian noroot
debian noroot
zhvilluesi: pelya
Çmimi: Falas

Instaluesi i plotë i Linux-it

 • Pamja e plotë e ekranit të instaluesit Linux
 • Pamja e plotë e ekranit të instaluesit Linux
 • Pamja e plotë e ekranit të instaluesit Linux
 • Pamja e plotë e ekranit të instaluesit Linux
 • Pamja e plotë e ekranit të instaluesit Linux
 • Pamja e plotë e ekranit të instaluesit Linux
 • Pamja e plotë e ekranit të instaluesit Linux
 • Pamja e plotë e ekranit të instaluesit Linux

Tonë rekomandimi i dytë sot, që vjen nga projekti LinuxonAndroid quhet Instalues ​​i plotë Linux. Ashtu si ai i mëparshmi, është jashtëzakonisht i lehtë për t'u instaluar dhe fokusohet në lejimin e përdoruesit të instalojë një shpërndarje të plotë Linux pa prekur sistemin operativ celular të instaluar Android. Megjithatë, ndryshe nga ai i mëparshmi, ka disa shpërndarje aktuale që ai menaxhon, dhe jo vetëm një. Dhe ndër këto janë këto: Ubuntu, Debian, Fedora, Arch Linux, Kali Linux dhe openSUSE. Dhe ndoshta shumë të tjera në të ardhmen.

Instaluesi i plotë i Linux është një zgjidhje gjithëpërfshirëse për të instaluar shpërndarje Linux në pajisjen tuaj Android. Aplikacioni është krijuar për t'ju lejuar të instaloni një shpërndarje të plotë Linux pa prekur instalimin e Android-it tuaj.

Vendos Linux

 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot
 • Linux Deploy Screenshot

Tonë rekomandimi i tretë e sotme, nuk është tjetër veçse shumë i njohur dhe i përdorur gjerësisht Vendos Linux. Kjo ndryshon nga ato të mëparshme në atë që është shumë më e plotë dhe e avancuar, prandaj, aplikacioni kërkon të drejtat e superpërdoruesit (ROOT) në celularin Android të përdorur. Prandaj, është në gjendje të bëjë të kthyeshme të gjitha ndryshimet e bëra në pajisje. Gjithashtu, instalimi i cilitdo prej shpërndarjeve të lejuara GNU/Linux (Alpine, Debian, Ubuntu, Kali, Arch, Fedora, CentOS, Slackware, Docker, RootFS) bëhet duke shkarkuar skedarë nga pasqyrat zyrtare në internet nëpërmjet lidhjes së internetit.

Ky aplikacion është softuer me burim të hapur për instalim të shpejtë dhe të lehtë të sistemit operativ (OS) GNU/Linux në pajisjen tuaj Android. Aplikacioni krijon një imazh të diskut në një kartë flash, e monton atë dhe instalon një shpërndarje të sistemit operativ.

Vendos Linux
Vendos Linux
zhvilluesi: meefik
Çmimi: Falas

4 aplikacione të tjera Android për të eksperimentuar me Linux

Nëse ndonjë nga të mësipërmet 3 aplikacione Android, nuk i plotëson pritjet ose nevojat tuaja, ose dëshironi të provoni të tjera me shtrirje dhe funksionalitete të ndryshme Ju ftojmë të njihni dhe provoni sa më poshtë:

Sisteme operative falas ose të hapura për celularët

Së fundi, dhe për të mos i lënë jashtë, nëse ajo që ju nevojitet apo dëshironi është drejtpërdrejt instaloni sisteme të tjera operative falas, të hapura dhe falas në pajisjen tuaj celulare Android, disa prej të cilave zakonisht bazohen drejtpërdrejt në Linux, në vend të Android, ju rekomandojmë të eksploroni dhe vizitoni faqet e internetit të secilit prej këtyre projekteve:

 1. / e / (Eelo)
 2. AOSP (Projekt me burim të hapur Android)
 3. Calyx OS
 4. divestOS
 5. Telefon Ethereum (ethOS)
 6. Grafen OS
 7. KaiOS
 8. LineageOS
 9. MoonOS (WebOS)
 10. Mobian
 11. Plasma Mobile
 12. postmarketOS
 13. PureOS
 14. Replicant
 15. Operacioni Sailfish
 16. Tizen
 17. Ubuntu prekje
Si të instaloni Safari në Linux
Artikulli i lidhur:
Si të instaloni Safari në Linux

Përmbledhje R/A

Me pak fjalë, dhe siç mund ta shihni, ka një gamë shumë të gjerë mundësish për të eksperimentuar Shpërndarjet GNU/Linux në pajisjen tuaj celulare Android, ose, duke përdorur aplikacione celulare që ju lejojnë të keni thënë sisteme operative të lira dhe të hapura brenda tij, në formën e një makinerie virtuale ose të një sistemi të integruar. OSE, duke zëvendësuar plotësisht Android me Linux, duke përdorur për këtë disa nga variantet e disponueshme dhe të njohura të Android ose Linux.

Pra, shpresojmë që ky artikull të jetë një pikënisje e shkëlqyer për ju në një detyrë kaq tërheqëse të përdorimit të një Distro GNU/Linux ose thjesht një sistem operativ Linux në Android. Gjithashtu, mbani mend se ka disa aplikacione të tjera të ngjashme me të cilat mund të njiheni duke hyrë në vijim lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.