Si të di nëse jam bllokuar në WhatsApp

fsheh kontaktet whatsapp

WhatsApp është aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve të çastit në treg, si midis përdoruesve të Android dhe iOS. Ka raste kur dyshojmë për këtë dikush na ka bllokuar në aplikacionin e njohur. Që nga fillimi i tij në treg, aplikacioni na lejon të bllokojmë njerëzit, nëse nuk duam që ata të na kontaktojnë më.

Si të kuptojmë nëse dikush na ka bllokuar? Ka mënyra të ndryshme në të cilat të jetë në gjendje të zbulojë këtë bllok në WhatsApp. Pra, nëse dyshojmë ose dyshojmë nëse dikush na ka bllokuar në aplikacionin e njohur, mund ta zbulojmë. Janë një sërë trukesh të thjeshta, por do të na lejojnë të zbulojmë shpejt nëse dikush na ka bllokuar në këtë aplikacion.

Gjëja më e mirë është se ne do të përdorim disa nga këto metoda, sepse nëse disa prej tyre e konfirmojnë këtë, domethënë nëse shohim që ndodh kjo që po ju themi, atëherë mund të jemi më të sigurt se e kemi vuajtur atë bllokim nga personi tjetër në WhatsApp. Të gjitha këto metoda janë të shpejta dhe të thjeshta, duke e bërë atë të aksesueshme për çdo përdorues në aplikacionin e mesazheve në Android dhe iOS. Kështu, në pak minuta ju mund të shpëtoni nga dyshimet për të.

Nuk e shoh foton e profilit tënd

fjalëkalimi i whatsapp wifi

Një nga treguesit e parë që dikush na ka bllokuar në WhatsApp është nëse nuk e shohim më foton e profilit tuaj në aplikacion. Edhe pse kjo nuk do të thotë gjithmonë se ky person na ka bllokuar. Nëse shohim që ai person që ka pasur gjithmonë një foto profili, befas nuk ka më një të tillë, atëherë është diçka që duhet ta kemi parasysh, është shenjë se diçka mund të ketë ndodhur.

ndoshta ai person ju thjesht na keni fshirë nga kontaktet tuaja dhe lejoni kontaktet tuaja ta shohin vetëm atë foto të profilit, kështu që ju nuk do të na kishit bllokuar, por na keni fshirë nga kontaktet tuaja. Mund të ndodhë gjithashtu që ky person thjesht të ketë marrë vendimin për të fshirë foton e profilit të tij në WhatsApp. Ka dy opsione të mundshme në këtë drejtim, të cilat duhet t'i kemi parasysh në çdo rast.

Nëse nuk e kemi parë më foton e profilit të atij personi në WhatsApp, ka mundësi që të kemi pësuar këtë bllokim. Por ju duhet të kontrolloni më shumë gjëra për të ditur nëse është vërtet kështu apo jo.

Nuk ka asnjë shenjë të dyfishtë

Siç e dini, aplikacioni i mesazheve përdor një sistem tik-tak për të konfirmuar dorëzimin të mesazheve. Në këtë kuptim kemi tre opsione të ndryshme, të cilat më pas tregojnë statusin e këtij mesazhi në fjalë që kemi dërguar. Tre opsionet që kemi në WhatsApp janë:

  • një tik-tak: do të thotë se mesazhi i është dërguar personit tjetër.
  • tik-tak i dyfishtë: do të thotë që mesazhi është marrë nga ai person tjetër.
  • tik-tak i dyfishtë blu: do të thotë që mesazhi juaj është lexuar nga ai marrës.

Nëse i dërgoni një mesazh atij personi dhe ai qëndron në një shenjë të vetme, do të thotë se ky mesazh nuk i ka mbërritur atij personi. Nëse ai person na ka bllokuar, atëherë ai mesazh nuk do të arrijë kurrë. Do të qëndrojë përgjithmonë me atë tik-tak të vetëm. Pra, kjo mund të shërbejë si një tregues se ne kemi pësuar këtë bllokim në WhatsApp, siç dyshohej deri më tani.

Sigurisht, kjo shenjë e vetme mund të jetë e përkohshme. Nëse ai person të cilit i dërgojmë mesazhin nuk ka lidhje interneti në atë moment, mesazhi nuk do të arrijë. Por në momentin që ju keni një lidhje përsëri, ai mesazh do të arrijë dhe më pas do të shfaqet tik-tak i dyfishtë. Pra, do t'ju duhet të kontrolloni statusin e mesazhit, nëse ai ruhet ose jo gjithmonë me një shenjë.

Ju nuk mund ta quani këtë person

whatsapp

Një mënyrë tjetër për të ditur Nëse dikush na ka bllokuar në WhatsApp, përpiquni ta telefononi këtë person. Aplikacioni i mesazheve ka aftësinë për të bërë telefonata dhe video thirrje njerëzve të tjerë. Pra, është një funksion që do të mund ta përdorim në këtë lloj situate, nëse kemi dyshime nëse jemi bllokuar nga dikush apo jo. Është gjithashtu një nga metodat më të besueshme për ta zbuluar këtë.

Përveç nëse ai person nuk ka mbulim në atë kohë, diçka që duhet të jetë e përpiktë, nëse është e pamundur ta telefononi këtë person në WhatsApp, atëherë ne tashmë e dimë që na kanë bllokuar. Kjo është diçka që ne mund ta kontrollojmë lehtësisht. Meqenëse nëse përpiqemi ta bëjmë këtë telefonatë në aplikacion, do të shohim se është diçka e pamundur. Pra, nëse pavarësisht se kemi bërë disa përpjekje, shohim se nuk mund ta telefonojmë atë person, tashmë mund ta dimë arsyen. Na kanë bllokuar. Kjo është diçka që do të ndodhë si me thirrjet ashtu edhe me video thirrjet në aplikacion.

Ju nuk mund të shihni nëse ata janë online

Kjo është diçka që shkon paralelisht me opsionet e mëparshme. Në pjesën e dytë kemi përmendur se mesazhet tona nuk arrijnë tek ky person, se ata kanë mbetur vetëm me një shenjë, kështu që ai mesazh nuk është dërguar. Kjo zakonisht është tashmë një simptomë ose tregues që ne kemi pësuar këtë bllokim në WhatsApp nga personi tjetër. Gjithashtu, nëse kjo ka ndodhur, është normale që ne nuk do të mund të shohim nëse ky person është në linjë apo jo në aplikacion në çdo kohë të caktuar.

Mund të hyni në WhatsApp disa herë në ditë, për të parë nëse ky person është në linjë apo jo. Por pa marrë parasysh se kur hyni, në asnjë nga ato momente nuk është e mundur që ju të shihni nëse ky person është në aplikacion. Nëse keni kontakte të përbashkëta, dikush mund t'ju thotë se ky person është aktualisht i lidhur me aplikacionin, sepse ata po flasin me të. Nëse përpiqeni ta shihni këtë, por nuk del asgjë, është e pamundur të shihni nëse ky person është online, atëherë ne jemi bllokuar.

Përveç kësaj, ky person mund ta ketë pasur opsionin aktiv tregon kohën tuaj të fundit të lidhjes në aplikacion. Nëse nuk mund ta shihni as këtë, nëse nuk ju tregon më se kur ky person ka qenë aktiv për herë të fundit në aplikacion, atëherë ky është një tregues tjetër që ju jeni bllokuar. Pra, është mirë të kontrollohen këto dy aspekte, nëse është e mundur, për të qenë në gjendje të pastrohen dyshimet rreth saj.

Ju nuk mund ta shtoni atë në grupe

WhatsApp

Një metodë tjetër që mund të përdorim për të ditur nëse kemi pësuar këtë bllokim në WhatsApp është kjo. Nëse duam të dalim nga dyshimi, sepse kemi parë që disa nga opsionet e mëparshme janë përmbushur, mund të përpiqemi ta shtojmë këtë person në një grup në aplikacion. Ose një grup që ekziston aktualisht ose nëse krijojmë një grup në atë kohë, për të qenë në gjendje ta kontrollojmë këtë.

Kur të përpiqemi ta bëjmë këtë, do të jemi në gjendje ta shohim atë ne nuk mund ta shtojmë këtë person në atë grup. Pra, ky është një tregues që ky person na ka bllokuar në aplikacion. Nga ana tjetër, të dy mund të jeni në të njëjtin grup në aplikacion, veçanërisht nëse keni miq të përbashkët, për shembull. Por gjithsesi do ta keni të pamundur të dërgoni mesazhe privatisht, ndaj kjo është një mënyrë tjetër për të ditur nëse ky person ju ka bllokuar në aplikacionin e njohur të mesazheve.

A ka ndonjë mënyrë për të na zhbllokuar?

Kjo është një pyetje që kanë shumë përdorues. Nëse dikush na ka bllokuar në aplikacion, duam të dimë nëse ka ndonjë mënyrë për të shmangur ose ndaluar vuajtjen nga ky bllokim. Siç mund ta imagjinoni, kjo nuk është e mundur. Nuk ka asnjë mënyrë për të zhbllokuar veten nga aplikacioni mesazheve. Të paktën nuk do të mund të bëjmë asgjë në këtë drejtim, sepse nuk është diçka që varet nga ne.

Dua te them është një person tjetër që ka marrë vendimin të na bllokojë në WhatsApp, për çfarëdo arsye. Prandaj, varet vetëm nga ky person tjetër nëse do të jemi të zhbllokuar apo jo. Nëse ky person dëshiron të na mbajë të bllokuar, atëherë do të bllokohemi dhe nuk do të jetë e mundur që të jemi në kontakt me ta. Nëse ai person ndryshon mendje dhe merr vendim për të na zhbllokuar, atëherë ne mund të kontaktojmë përsëri me të, por vetëm atëherë. Pra janë ata që duhet ta kryejnë këtë veprim në çdo kohë, nëse mendojnë se është i përshtatshëm.

Mund të ndodhë që ky person ta bëjë atë ose atë në një moment na tregoni pse jemi bllokuar në WhatsApp. Pra, është e rëndësishme që ta kemi parasysh këtë, që t'u kushtojmë vëmendje motiveve të tyre. Duke qenë se ka mundësi që arsyeja pse jemi bllokuar të jetë sjellja jonë, që këtij personi nuk i ka pëlqyer apo nuk i ka bërë të ndihen rehat. Sjellja e duhur ndaj njerëzve të tjerë mund të na pengojë të vuajmë këtë bllokim në WhatsApp në shumë raste.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.