Mësoni si të bllokoni në Instagram

Instagram

Mësoni të bllok në Instagram përdoruesit apo edhe heshtin apo kufizojnë në një mënyrë të thjeshtë. Këto metoda mund t'ju ofrojnë pak qetësi kur nuk e shihni përmbajtjen e tyre ose që ata nuk mund t'ju kontaktojnë në asnjë mënyrë, gjithçka varet nga ajo që kërkoni.

Duhet të keni parasysh se këtu nuk do të flasim për asgjë komplekse apo edhe kjo kërkon njohuri të avancuara, por ju mund të përcaktoni metodën më të mirë për ju, në varësi të situatës. Në çdo rast, në rreshtat e ardhshëm do të zbuloni se si të bllokoni profilet në Instagram që i konsideroni të padëshiruara.

Si të bllokoni në Instagram

bllok në Instagram

Kjo metodë është shumë e thjeshtë dhe ne mund ta bëjmë atë nga aplikacioni ynë celular, aplikacioni desktop apo edhe nga shfletuesi i internetit të kompjuterit. Në rast se nuk e dini ende metodën, unë do t'ju shpjegoj hap pas hapi. Duhet të dini se për shembull, unë do të përdor shfletuesin e internetit.

 1. Hyni në llogarinë tuaj në Instagram. Për ta bërë këtë ju nevojiten kredencialet tuaja, si numri i telefonit, emaili ose emri i përdoruesit. Natyrisht, ju gjithashtu kërkoni fjalëkalimin tuaj të lidhur me llogarinë.1
 2. Pasi të jemi brenda ne mund të kërkojmë për përdoruesin që duam të bllokojmë me emrin e tij të përdoruesit, për këtë do të përdorim motorin e kërkimit të platformës. Në rast se nuk e mbani mend përdoruesin, mund të kërkoni në ndërveprimet ose mesazhet që ju kanë dërguar.2
 3. Kur futni profilin e llogarisë që dëshironi të bllokoni, në krye të ekranit do të gjeni tre pika të rreshtuara horizontalisht, futeni duke klikuar.3
 4. Pas shtypjes, do të shfaqet një menu pop-up me tre opsione. Në këtë rast do të klikojmë në “bllokohet".4
 5. Si masë sigurie, Instagram do të pyesë nëse jeni të sigurt që dëshironi të bllokoni përdoruesin. Nëse marrim vendimin, duhet të klikojmë në "bllokohet“. Përndryshe, klikoni në "Anuloj” dhe procesi do të kthehet menjëherë.5

Mos harroni se kur bllokoni një profil, nuk do të marrë asnjë njoftim për atë që sapo keni bërë, por ata nuk do të jenë në gjendje të ndërveprojnë në asnjë mënyrë me përmbajtjen tuaj.

Si të heshtni në Instagram

bllokoni në Instagram+

Nëse bllokimi duket paksa ekstrem, ju keni mundësinë për të heshtur, lpër të cilat ofrohet brenda politikave të Instagram. Bërja e tij është shumë e ngjashme me atë që sapo bëmë me bllokimin, por për çdo rast, unë do të shpjegoj hap pas hapi se si ta bëjmë atë, por këtë herë me më pak detaje.

 1. Hyni në llogarinë tuaj në Instagram. Mos harroni se është e nevojshme të keni kredencialet tuaja në dorë.
 2. Duhet të shkoni te motori i kërkimit të platformës, të cilin mund ta gjeni me një xham të vogël zmadhues. Nëse jeni në shfletues, ai do të shfaqet në kolonën e majtë, ndërsa nëse jeni në aplikacion, do të jetë në fund.
 3. Shkruani emrin e profilit ose llogarisë që dëshironi të çaktivizoni. Kur ta gjeni, klikoni mbi të për të hyrë në profilin.
 4. Tani nuk do të kërkojmë butonin e opsioneve siç kemi bërë më parë, duhet të klikoni në fjalën "në vazhdim”, ndodhet pranë emrit të përdoruesit të profilit. Është e rëndësishme të mbani në mend se nëse nuk e ndiqni llogarinë, nuk do të jeni në gjendje ta çaktivizoni atë.B1
 5. Një dritare pop-up do t'ju ofrojë opsione të reja, të cilat janë në interesin tonë për momentin, "Heshtja".
 6. Kur klikojmë, do të na japë dy opsione, të cilat do të na kërkojnë informacion nëse duam të heqim zërin e historive ose postimeve. Këtë herë do të hesht vetëm historitë. Për ta bërë këtë, unë do të klikoj në opsionin dhe më pas në butonin "ruaj". B2
 7. E vetmja gjë që do të tregojë se procesi ka përfunduar në mënyrë të kënaqshme është një shirit në zonën e poshtme që thotë "i ruajtur". B3

Ngjashëm me bllokimin, Instagram nuk do ta informojë përdoruesin e heshtur që e keni bërë këtë.

nëse ju dëshironi të ndryshoni procesin e heshtjes, duhet të përsërisni atë që keni bërë më parë, por këtë herë duke hequr çekun jeshil pranë botimeve dhe tregimeve, për ta ruajtur përsëri më vonë.

Si të kufizoni në Instagram

Mësoni si të bllokoni në Instagram

Kufizimi është një proces shumë i thjeshtë që bëhet pothuajse njësoj si bllokimi, duhet ta keni parasysh. Në të njëjtën mënyrë unë do t'ju drejtoj hap pas hapi në rast se ndiheni të pasigurt kur e bëni këtë.

 1. Futni llogarinë tuaj në Instagram, nuk ka rëndësi nëse e bëni atë nga celulari ose kompjuteri juaj.
 2. Me ndihmën e motorit të kërkimit, gjeni profilin që dëshironi të kufizoni dhe futeni atë.
 3. Gjeni përsëri menunë e opsioneve, të përfaqësuar nga tre pika të rreshtuara horizontalisht.
 4. Kur klikoni, do të shfaqen 3 opsione, një nga të cilat ne kemi interes aktualisht, "Për të kufizuar".4
 5. Pasi të klikoni, Instagram do të shpjegojë se si funksionon kufizimi, duke na lënë të pranojmë vetëm, për këtë duhet të klikoni në fjalën "Për të kufizuar". C1

Nëse dëshironi të zhbëni kufizimin, mund të përsërisni procesin e mësipërm, por duke hequr opsionin që mban larg ndërveprimet e përmbajtjes. Është vërtet shumë e lehtë për t'u bërë. Unë ju rekomandoj të mbani të pranishëm emrin e përdoruesit për kur dëshironi të ndryshoni opsionin.

Dallimi midis heshtjes, kufizimit dhe bllokimit në Instagram

Shfletues web

Ju tashmë e dini se si të heshtni, kufizoni dhe bllokoni profilet në Instagram, por me të vërtetë e dini se çfarë funksioni ka secili prej këtyre operacioneve. Mos u shqetësoni, do t'ju shpjegoj në një mënyrë shumë të shkurtër.

Heshtja është procesi më i qetë, për dhënien e një hierarkie proceseve të përshkruara më sipër. Thjesht, ju pengon të shihni përmbajtjen e një profili në histori apo edhe publikimet e tij të shfaqen në afatin tuaj kohor, gjithçka do të varet nga ju. Këtu ju nuk e hiqni përdoruesin nga ata që ndiqni dhe nuk shfaq një njoftim, thjesht nuk e shihni përmbajtjen e tij.

Kufizoni, nga ana tjetër, është një proces pak më i ngurtë, gjë që pengon llogarinë që po e kufizoni të jetë në gjendje të komentojë hapur postimet tuaja, duke kërkuar miratimin tuaj që të tjerët ta shohin atë. Gjithashtu, të gjitha mesazhet direkte që ju dërgoj nuk do të shkojnë direkt në inbox, por tek Kërkesat. Këtu ata nuk do të mund ta dinë nëse e lexoni nëse nuk e dëshironi. Ky opsion nuk fshin profilin e ndjekësve ose ndjekësve tuaj.

Nga ana e tij, bllokimi përfaqëson procesi maksimal kufizues që mund të kryejmë për llogari të tjera dhe profilet brenda Instagram. Duke bllokuar, ju anuloni ndjekjen e përdoruesit, si dhe hiqni gjurmimin e përmbajtjes suaj. Nga ana tjetër, ky përdorues nuk do të jetë në gjendje të shohë përmbajtjen tuaj, t'ju dërgojë mesazhe ose të lërë komente. Në një mënyrë të përgjithshme, ju mbyllni të gjitha mundësitë e ndërveprimit midis llogarisë së tij dhe tuajës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.