8 alternativa falas për Paint për Mac

Alternativat për Paint për Mac

Aplikacioni Paint për Windows është një klasik, një aplikacion me të cilin mundeni bëni vepra të vërteta arti për sa kohë që kemi durim dhe njohuri të përshtatshme, edhe pse ky nuk është përdorimi kryesor i tij. Fatkeqësisht, Paint është i disponueshëm vetëm për Windows.

Nëse jeni duke kërkuar për alternative për Paint për Mac që janë falas, keni ardhur në vendin e duhur. Edhe pse ekosistemi macOS nuk ka aq shumë aplikacione sa Windows, ne mund të gjejmë aplikacione që janë të pajtueshme vetëm me këtë sistem, disa prej të cilave janë alternativa interesante për Paint.

Këtu janë alternativat më të mira për Paint për Mac dhe gjithashtu ata janë plotësisht falas.

Penela

Penela

Ne e quajtëm Paintbrush në radhë të parë sepse është një aplikacion që për shumë vite kishte një version për dritaret dhe është praktikisht një gjurmim i Paint por me një ndërfaqe tjetër të përdoruesit.

Ky aplikacion është ideal për ata përdorues Mac që kanë nevojë për të vizatoni vizatime të thjeshta, shtoni tekst, nënvizoni zonat të imazhit me katrorë ose rrathë, bojë me llak, fshini ... të njëjtat funksione që mund të gjejmë në Paint për Windows.

Kur ruajmë dokumentet që krijojmë, mund të përdorim shtesat jpeg, bmp, png, tiff dhe gifMe Versioni më i fundit i disponueshëm i Painbrush është numri 2.6 dhe është i pajtueshëm me OS X 10.10 dhe ju mundeni shkarkoni përmes kësaj lidhjeje.

Në këtë link tjeter, do të gjeni edhe versione për OS X 10.5 Leopard ose më të lartë dhe OS X 10.4 Tiger ose më të lartë.

Bojë Tux

Bojë Tux

Bojë Tux është një program vizatimi argëtues, i lehtë për t’u përdorur, me burim të hapur. Përfshin mjete vizatimi, mbështetje për vulën e gomës, mjete të efekteve speciale "Magjike", shumëzgjedhje / ribërë, ruajtje me një klik, shfletues i vogël për t'u ngarkuar, efekte zanore ...

Nëse i hedhim një sy të gjitha tiparet që na ofron aplikacioni, ne verifikojmë se është më shumë se një alternativë ndaj Paint një alternativë ndaj një Photoshop Lite.

Ju mund ta shkarkoni Tux Paint falas përmes tij faqe interneti dhe është në dispozicion në më shumë se 15 gjuhë. Ky aplikim mbështetet nga OS X 10.10 e tutje, përfshin OS X 11 Big Sur.

FireAlpaca FireAlpaca

Pas këtij emri kurioz gjejmë një aplikacion tjetër falas që, përveçse i disponueshëm për Mac, ka edhe një version për Windows. Mjetet dhe kontrollet e tij të thjeshta na lejojnë vizatoni nga ilustrimet komplekse në dudle në ekran ashtu siç mund të bëjmë me Paint.

FireAlpaca është më shumë se një alternativë ndaj Paint, a alternative për GIMP ose Photoshop por me më pak funksione. Edhe pse në fillim mund të jetë pak e vështirë për ta kapur atë, nëse i kushtojmë kohë, do të shohim se si është një opsion i shkëlqyeshëm për t'u marrë parasysh si një alternativë ndaj Paint në Windows.

Ne mund ta shkarkojmë FireAlpaca përmes faqes së zhvilluesMe Ky aplikacion është i disponueshëm në 10 gjuhë ndër të cilat i gjejmë në spanjisht.

E pershkrueshme

E pershkrueshme

Një tjetër aplikacion interesant që duhet marrë parasysh kur kërkoni alternativa për Paint për Mac është Deskcribble, një aplikacion që jo vetëm që na lejon të vizatojmë çdo objekt në mënyrë të lirë, por ne gjithashtu mund të përdorni atë për një dërrasë të zezë, që fëmijët tanë të argëtohen duke shkarravitur, të bëjnë prezantime, shënime ...

Ky aplikacion është në dispozicion për tuajin shkarkoni plotësisht falas përmes Mac App Store, nuk përfshin asnjë blerje brenda aplikacionit dhe është një zëvendësim i shkëlqyeshëm për Paint nëse sapo keni kaluar nga Windows në Mac.

Ngjyra S

Ngjyra S

Paint S është një mjet vizatimi dhe redaktuesi i imazhit e lehtë për t'u përdorur vizatoni gjithçka që ju vjen në mendje ose modifikoni fotot tona për të ndryshuar madhësinë, prerjen, rrotullimin, gjurmimin e tyre ...

Përveç kësaj, ne gjithashtu mund të shtoni tekste horizontale dhe të lakuara në lidhje me fotografitë. Aplikacioni gjithashtu mbështet shtresa, kështu që ju mund t'i redaktoni lirshëm ato. Me Dhimbjen X ne mund të:

 • Hapni dhe ruani skedarët në formatet tiff, jpeg, png, bmp ndër të tjera.
 • Mbështet të gjitha llojet e mjeteve, duke përfshirë mbushjen, syrin, vijën, kurbën, drejtkëndëshin, elipsën, tekstin, etj.
 • E pajtueshme me shtresat dhe transparencat.
 • Hiqni elementet e padëshiruara nga imazhet tuaja.
 • Ngjitni imazhe nga ose në çdo aplikacion të instaluar në kompjuterin tuaj.
 • Ruani imazhet e shtresuara dhe ri-modifikoni ato në të ardhmen.

Paint S është shumë i vogël për ju, mund të provoni versionin e plotë Paint Pro e cila ka një çmim prej 14,99 euro.

Ngjyra S
Ngjyra S
zhvilluesi: Yong chen
Çmimi: Free+

Pint: Piktura e bërë e thjeshtë

Pintë

Nga të gjitha alternativat që ju tregojmë në këtë artikull që janë më të ngjashme me Paint është Pinta, një aplikacion që mund ta shkarkojmë falas dhe nuk përfshin asnjë lloj blerjeje brenda aplikacionit dhe që gjithashtu, është gjithashtu në dispozicion për Windows, Linux dhe BSD.

Pinta vë në dispozicionin tonë të njëjtat mjete vizatimi që mund të gjejmë në Paint, na lejon të aplikojmë deri në 35 parazgjedhje dhe efekte, është në dispozicion në më shumë se 55 gjuhë (përfshirë spanjishten), mbështet shtresa ... Ju mund ta shkarkoni këtë aplikacion nga programi juaj faqe interneti.

Paint X për Mac

Bojë X

Paint X është një aplikacion pikture për vizatimin, ngjyrosjen dhe redaktimin e imazheve ashtu siç mund të bëjmë në Paint për Windows. Ne gjithashtu mund të përdorim Paint X sikur të ishte një jastëk skicash dixhitale, për të shtuar tekst dhe modele në fotografi të tjera, projekte të projektimit ...

Numri i madh i furçave dixhitale në dispozicion na lejon bëjnë goditje të llojeve të ndryshme të jemi në gjendje të përkthejmë në mënyrë dixhitale idetë tona nëse kemi durim të mjaftueshëm.

Përveç kësaj, gjithashtu na lejon të kryejmë detyrat themelore të redaktimit të tilla si rrotullimi dhe ndryshimi i madhësisë së imazheve, prerja e tyre, mbushja e objekteve me ngjyrë, kopjimi dhe ngjitja e përmbajtjes nga skedarët.

Isshtë në përputhje me funksionin e klikimit dhe tërheqjes, na lejon të hapim skedarë të shumtë së bashku, është në përputhje me skedarët .png, .tiff, bmp, jpeg, gif..

Paint X është në dispozicion për tuajin shkarkoni plotësisht falas dhe përfshin reklama, reklamat që ne mund t'i eliminojmë duke përdorur blerjen brenda aplikacionit që përfshin dhe që ka një çmim prej 4,99 euro.

Paint X - Paint, Vizatoni dhe Ndryshoni
Paint X - Paint, Vizatoni dhe Ndryshoni

Bregdet

Bregdet

Sheashore është një aplikacion me burim të hapur që na lejon të redaktojmë me lehtësi dhe shpejt imazhet tona përmes shtresave sikur të ishte Photoshop ose GIMP dhe përfshin një numër të madh të funksioneve të këtyre aplikacioneve me të cilat mund të marrim rezultate mbresëlënëse.

Ky aplikacion ka qenë gjithmonë i disponueshëm përmes GitHub por për të arritur një audiencë shumë më të gjerë, krijuesi i aplikacionit e përfshiu atë në Mac App Store, nga ku mund të shkarkoni plotësisht falas dhe është në përputhje me të gjitha versionet e macOS të disponueshme në treg.

Nuk përfshin asnjë lloj blerjeje brenda aplikacionit. Nëse ju pëlqen aplikacioni, zhvilluesi na fton të publikoni një opinion sa më të sinqertë për të vazhduar me zhvillimin e aplikacionit.

Bregdeti
Bregdeti
zhvilluesi: Robert Engels
Çmimi: Free

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.