Celulare te palosshme, te gjitha opsionet ne treg

celularët e palosshëm

Tregu i celularëve inteligjentë është një nga më të ndryshueshëm në sektorin e teknologjisë. Këto ndryshime janë të nevojshme në mënyrë që përdoruesit të tërhiqen nga modelet dhe funksionet e reja. Dhe Telefonat celularë të palosshëm kanë hapur një drejtim të ri në këtë sektor: ofron pajisje me ekran të dyfishtë -një i jashtëm dhe një më i madh brenda-. Në këtë mënyrë, përdoruesi merr dy në një: smartphone dhe tabletë.

Ka modele të ndryshme që tani mund të blihen. Për më tepër, mund t'ju themi se ekzistojnë dy lloje: ato që pasojnë celularët tipikë të tipit gocë e moluskut dhe që ofrojnë një faktor më të zakonshëm të formës dhe dyfishim në madhësi kur hapen. Këto të fundit janë më të fokusuara në përdorimet e produktivitetit, ndërsa këto të fundit ofrojnë një zgjidhje më të mirë për transportin. Po kështu, ne do të shqyrtojmë të gjitha opsionet që kemi në treg dhe do të rishikojmë karakteristikat e tyre teknike.

Samsung Galaxy Z Fold 5 – veterani i industrisë

Samsung Galaxy Z Fold 5, telefona të palosshëm

Samsung Korean është një nga të parët që ka vënë bast në këtë faktor formë. E bëri këtë me gamën e tij Samsung Galaxy Fold. Dhe eksponenti më i madh i saj është Galaxy Z dele 5. Një pajisje shumë e fuqishme që ka të integruar procesorin më të fundit Snapdragon 8 Gen 2 për Galaxy. Po kështu, brenda do të kemi edhe një memorie RAM deri në 12 GB dhe hapësirë ​​ruajtëse që fillon nga 256 GB dhe që mund të zgjedhim deri në TB.

Ekrani i tij i jashtëm është 6,2 inç, ndërsa pasi hapet faktori i formës arrin 7,6 inç me rezolucion deri në 2176 x 1812 piksele. Me këtë do të arrijmë një sipërfaqe të përsosur për konsumimin e përmbajtjes multimediale, përpunimin e dokumenteve të të gjitha llojeve, si dhe një tabletë të vogël grafik - paneli i tij është i pajtueshëm me teknologjinë Wacom. Kështu që edhe krijuesit do të jenë në gjendje të përfitojnë prej saj.

Samsung Galaxy Fold Z Flip 5 – telefoni gocë e moluskut i preferuar nga konsumatorët

Samsung Galaxy ZFlip 5

Nga ana tjetër, për përdoruesit që preferojnë të kursejnë hapësirë ​​në udhëtimet e tyre të përditshme dhe nuk duan të mbajnë pajisje të mëdha në xhepat e tyre, gjejmë Samsung Galaxy Fold Z Flip 5, një nga celularët e palosshëm më elegant. E mbyllur zë pak hapësirë, ndërsa kur hapet do të kemi një smartphone të madh për të gjitha llojet e përdorimeve.

Po kështu, ky Samsung Galaxy Z Fold Flip 5 është gjithashtu një nga telefonat më të fuqishëm të palosshëm në treg: procesor Snapdragon 8 Gen 2 për Galaxy, 8 GB RAM dhe një kapacitet ruajtës që mund të arrijë deri në 512 GB.

Bateria e saj ofron një kapacitet prej 3.700 miliamps dhe sistemi operativ i instaluar në kompjuter është Android 13 nën shtresën e personalizuar One UI 5.1.1. Ndërkohë, kamera kryesore e këtij smartfoni të palosshëm arrin rezolucion 12 megapiksel dhe kamera e përparme e tij në selfies ose video thirrjet qëndrojnë në rezolucion 10 megapiksel.

Motorola RAZR 40 Ultra – një telefon celular i palosshëm me një ndjesi të vjetër

Motorola RAZR 40 Ultra

Nëse shikojmë prapa në fillim të viteve 2000, ai model legjendar i Motorola me siguri na vjen në mendje, RAZR V3, një celular i palosshëm që tërhoqi vëmendjen e përdoruesve sepse zinte pak hapësirë ​​dhe jepte një pamje shumë moderne për ato kohë. Duke ndjekur këto hapa, Motorola donte të kthente në jetë atë familje pajisjesh dhe ne kemi mes nesh një ekip që tërheq vëmendjen e të gjithëve, si nga përdoruesit ashtu edhe nga shtypi i specializuar. Bëhet fjalë për Motorola RAZR V40 Ultra, një smartphone i bazuar në Android 13 dhe që ofron gjithashtu një ekran të madh të palosshëm brenda. Për të qenë më të saktë, arrin Diagonale 6,9 ​​inç me rezolucion FullHD+.

Për sa i përket fuqisë, protagonist është një procesor Snapdragon 8+ Gen 1, së bashku me 8 GB RAM dhe 256 GB memorie të brendshme. E tij bateria është 3.800 miliamps dhe çmimi i tij është nën 1.200 euro.

Oppo Find N2 Flip – konkurrenti aziatik që gjithashtu dëshiron pjesën e tij të byrekut

OPPO Find N2 Flip, telefona të palosshëm

Prodhuesi OPPO është shumë i pranishëm në tregun ndërkombëtar prej disa vitesh me smartphones që tërheqin shumë vëmendjen e konsumatorit. Dhe nuk mund të ishte më pak në seksionin e telefonave celularë të palosshëm. Ai e bën atë dorë për dore OPPO Find N2 Flip, një model i tipit gocë e moluskut që do të errësojë si Samsung Galaxy Z Fold Flip 5 ashtu edhe Motorola RAZR 40.

Ky model ka një të fuqishme Procesor me 8 bërthama i quajtur Dimensity 9000+ i cili do të shoqërohet me 8 GB RAM dhe një kapacitet ruajtjeje deri në 256 GB. Po kështu, bateria e saj ka një kapacitet të mirë: 4.300 miliamps -mbi mesataren-, e cila do t'ju japë një gamë më shumë se një ditë funksionimi.

Si zakonisht, kjo smartphone Është gjithashtu i bazuar në Android. Për të qenë më konkret, OPPO Find N2 Flip bazohet në Android 13, edhe pse sipas asaj që ata e quajnë ColorOS versioni 13. Ai gjithashtu ka disa kamera, ku kryesorja është me rezolucion 50 megapikselë. Ky model mund të jetë i juaji për më pak se 1.000 euro.

OnePlus Open – ndoshta modeli që dëshiron të qëndrojë si Mbreti i segmentit

OnePlus i hapur, celular i palosshëm

Nëntitulli që i kemi dhënë këtij seksioni mund t'ju duket kurioz, por OnePlus ka funksionuar krah për krah me OPPO. Dhe është hedhur në treg OnePlus Hapur, një nga telefonat më interesantë të palosshëm në muajt e fundit. Kompania ka pasur vite për të studiuar se cila ishte formula fituese. Dhe rezultati i punës ka qenë ky smartphone me ekran i madh i brendshëm me diagonale pothuajse 8 inç -7,82 inç-. Dhe një tjetër ekran i jashtëm 6,31 inç. Kjo do të thotë, një pjesë e tërë e pajisjes që do të funksionojë si një hijeshi kur mbyllet dhe që sapo të hapet, do të hapë një gamë të gjerë mundësish për të punuar.

Për sa i përket fuqisë së tij, ky OnePlus Open ka procesorin Snapdragon 8 Gen 2 i shoqëruar nga 16 GB RAM dhe 512 GB memorie të brendshme. Po kështu, sistemi operativ që kalon nëpër të gjithë terminalin është OxygenOS 13.2 i bazuar në Android 13. Bateria e saj gjithashtu ka një kapacitet të mirë: 4.805 miliamps. Dhe, çmimi i tij është, ndoshta, ajo që penalizon më shumë terminalin: i kalon 1.500 euro.

Blini OnePlus Open


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.