Certifikata DNI e skaduar: si ta rinovoni atë?

certifikata dni e skaduar

Gjithnjë e më shumë njerëz kanë nevojë për DNI elektronike për të kryer procedura ligjore, fiskale ose financiare nga shtëpia. Muchshtë shumë më komode dhe mbi të gjitha ju bën të mos dilni nga shtëpia juaj për të kryer çdo procedurë. Në këtë artikull, do të mësoni se si ta dini nëse keni certifikatën DNI të skaduar të jetë në gjendje ta rinovojë atë ndër shumë gjëra të tjera. Gjithçka hap pas hapi. Falë pandemisë, DNI elektronike po rritet sepse çdo herë që supozojmë shumë më mirë që procedurat po bëhen plotësisht telematike.

Për të filluar, nëse ende nuk keni certifikatën elektronike DNI, ne do t'ju mësojmë se si ta aktivizoni atë hap pas hapi, si të përdorni certifikatën DNI, si të aktivizoni dhe rinovoni certifikatën elektronike DNI. Në shumë raste ajo që do të ndodhë është se për të përdorur DNI elektronike do të duhet të keni të gjitha certifikatat e vlefshme të cilat do t'ju lejojnë të futni çdo procedurë dhe çfarë do të thotë është se ai identitet i vlefshëm online ka një datë skadimi që ju duhet rinovoj. Nëse keni certifikatën DNI të skaduar, nuk do të jeni në gjendje të kryeni asnjë procedurë me administratën publike. Ne shkojmë atje me të gjitha informacionet që duhet të dini për certifikatën DNI dhe DNI elektronike.

Si të rinovoni certifikatën DNI të skaduar dhe ta aktivizoni atë?

DNI elektronike

Nëse certifikata DNI që ju keni skaduar ose ka skaduar sepse e keni ndaluar përdorimin e saj dhe nuk e keni më atë në dispozicion, atëherë do të jeni në gjendje të shkoni në stacionin më të afërt të policisë që keni në shtëpinë tuaj. Aty do të gjeni një pikë ku mund të përditësoni DNI elektronik dhe brenda do të shihni opsionin për "Veproni me DNI elektronike". Tani do t'ju kërkojë të vendosni ID -në tuaj në lexues dhe të klikoni në fillimin e procedurave.

Tani do të duhet të futni fjalëkalimin që keni, por sigurohuni që nëse e keni harruar, gjithmonë do ta bëni të jetë në gjendje të hyjë me gjurmët e gishtërinjve tuajMe Duke mos kujtuar fjalëkalimin tuaj, sistemi do të kërkojë gjurmën tuaj të gishtit, kështu që nuk ka asnjë problem për të kryer procedurat. Për sa kohë që ju keni gishtin tuaj, natyrisht. Pasi të keni identifikuar veten në sistem me gjurmën e gishtit, do t'ju kërkojë të futni një të re për të zëvendësuar atë të mëparshëm. Pas kësaj konfirmoni fjalëkalimin e ri.

Pas kësaj të dhënat tuaja do të shfaqen në ekran së bashku me informacionin e certifikatës elektronike DNIMe Aty është vendi ku do të shfaqeni nëse certifikata juaj e skaduar DNI mund të rinovohet ose jo pasi jeni konfuzuar dhe nuk ka skaduar. Pasi të keni arritur atë pikë, do të keni një mundësi shumë të qartë që do t'ju tregojë "azhurnoni certifikatën elektronike DNI".

Pasi ta shtypni atë, është se si do të rinovoni certifikatën elektronike DNI dhe pas kësaj ju do do t'ju tregojë datën e re në të cilën skadon ID -ja juaj elektronike dhe mbi të gjitha, do t'ju thuhet se tashmë është e vlefshme dhe mund të veproni me të për çdo procedurë me administratën publike.

Si ta përdorni certifikatën tuaj elektronike DNI pasi ta keni rinovuar atë?

Për ta përdorur atë, do të duhet të futni kartën tuaj të identitetit në folenë e pajisjes që duhet të keni, në atë mënyrë pajisja do të lexojë çipin. Ju gjithashtu mund ta kryeni këtë procedurë në një printer dhe lloje të tjera të pajisjeve që ju lexojnë dhe ju njohin si një kartë inteligjente.

Pasi të keni hyrë në një faqe në internet zyrtare ku ju kërkohet të vërtetoni me certifikatën e ID -së tuaj elektronike, si çdo administratë publike, qoftë faqja zyrtare e policisë për një shembull apo edhe Thesari për një procedurë tatimore, Ata do të zbulojnë automatikisht certifikatën tuaj DNI dhe do t'ju duhet të klikoni në prano. Tani në të njëjtën dritare ose kuti (e quajtur një kartë inteligjente) që do të shfaqet, do t'ju kërkohet të futni PIN -in dhe sapo ta futni, klikoni në prano. Mos harroni se për të kryer ndonjë nga këto procedura nuk mund të keni certifikatën DNI të skaduar.

Si të aktivizoni DNI elektronik për herë të parë?

CNP elektronike DNI

Nëse ende nuk keni DNI elektronik është shumë e lehtë për ta marrë atë por do t'ju duhet të bëni disa hapa dhe të dorëzoni ndonjë dokument tjetër që ju akrediton. Këtu po shkojmë me gjithçka që ju nevojitet për të qenë në gjendje ta keni atë dhe të kryeni të gjitha procedurat me administratën publike nga shtëpia juaj dhe kompjuteri juaj personal.

Hapi i parë dhe më i rëndësishëm është që të shkoni në stacionin policor kombëtar më afër shtëpisë tuaj. Ajo që ai do t'ju pyesë është që të kërkoni një takim në internet për të qenë në gjendje të shkoni së pari, kështu që ne ju rekomandojmë që para se të shkoni në stacionin policor të shkoni para përmes faqes zyrtare të internetit dhe caktoni një takim për të kryer këtë procedurë në stacionin policor që ju zgjidhni midis atyre që janë pranë jush.

Tani duhet të kesh dorëzoi dokumentet e mëposhtëm pasi ato janë një kërkesë thelbësore për të qenë në gjendje të merrni ID tuaj elektronike:

  • Certifikate lindje
  • Fotografi e fundit e ID -së
  • Çertifikatë regjistrimi
  • Bëni një pagesë në para për procedurën administrative

Tani dhe pasi të jeni në stacionin policor kombëtar, do të gjeni veten pika të ndryshme që janë si ATM ku mund të përditësoni ID tuaj elektronikeMe Këto makina do të kenë një lexues të gjurmëve të gishtërinjve dhe gjithashtu një vend për të futur ID. Në këtë vend do të futni PIN -in ose fjalëkalimin që dëshironi të futni dhe më vonë do t'ju kërkohet të kryeni çdo procedurë, madje edhe ta rinovoni kur skadon. Me këtë certifikatë ju gjithashtu mund të kërkoni njerëz nëse keni emrat dhe mbiemrat e tyre për çdo procedurë regjistrimi ose informacioni civil.

Për të vazhduar do të duhet shkarkoni programin elektronik DNI në faqen zyrtare të Trupave të Policisë Kombëtare, e njëjtë në të cilën më parë keni kërkuar takim në stacionin policor. Si këshillë ju themi që të përdorni shfletuesin Google Chrome për të kryer këto procedura pasi është ai që jep më së paku probleme. Ju do të jeni në gjendje ta gjeni programin në pjesën e shkarkimeve të faqes në internet, pastaj zgjidhni sistemin operativ që përdorni dhe shkarkimi do të fillojë.

Pas kësaj ju do të duhet të kryeni një instalim normal dhe aktual dhe pasi të jetë instaluar do të duhet të vazhdoni konfiguroni harduerin elektronik DNI:

Për të qenë në gjendje të operoni me ID -në tuaj të re elektronike do t'ju duhet lexuesi i kartave inteligjente DNI 3.0 (do t'ju duhet ta blini). Pasi ta keni, do t'ju duhet ta lidhni atë me kompjuterin tuaj përmes çdo porti USB që keni në kompjuterin tuaj. Pasi ta instaloni me drejtuesit e vet, mund të kontrolloni menaxherin e pajisjes nëse tashmë keni të instaluar lexuesin elektronik të ID -së. Do të shfaqet si një kartë inteligjente.

Shpresojmë të kemi zgjidhur pyetjen tuaj se si të rinovoni certifikatën DNI të skaduar dhe mbi të gjitha të keni ndihmuar ata që kanë mbërritur pa pasur një DNI elektronik dhe duan ta kenë atë. Shihemi në artikullin tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.