Metodat për të ditur nëse dikush ju injoron në Facebook Messenger

Facebook Messenger

Ndodh mjaft shpesh që, kur dërgoni një mesazh në një nga kontaktet tona në Facebook Messenger, përgjigjja nuk arrin. Dhe na mbetet dyshimi. A është lexuar apo jo mesazhi ynë? A jemi injoruar? Si të kuptoni nëse dikush injoron mesazhet në Facebook Messenger?

Rrjetet sociale janë një shpikje e shkëlqyeshme, për këtë nuk ka dyshim. Sidoqoftë, shumë herë jo gjithçka është rozë. Facebook Messenger, sistemi popullor i mesazheve të menjëhershme nga Facebook, është një shembull i mirë i të gjitha pozitiveve që rrjetet mund të sjellin në jetën tonë: kontakti i përhershëm dhe i drejtpërdrejtë me miqtë dhe kontaktet tona ... Një komunikim që, megjithatë, shpesh nuk funksionon mirë. Dhe nuk mund t'ia atribuoni gjithmonë gabimin teknologjisë.

Facebook Messenger
Artikulli i lidhur:
Si të fshini mesazhet në Facebook Messenger për të gjithë

Për dyshimin se si të dimë nëse dikush i injoron mesazhet në Messenger ka nje zgjidhje. Çelësi gjendet në azhurnimet më të fundit të Facebook për cilësimet e shpërndarjes dhe leximit të mesazheve. Ne e shpjegojmë atë në detaje më poshtë:

Konfirmoni leximin e mesazheve në Facebook Messenger

Një mënyrë e thjeshtë për të ditur nëse dikush po i injoron mesazhet tona në Facebook Messenger është kontrolloni konfirmimin e tyre të lexuar. Nëse na duket si i lexuar dhe megjithatë nuk ka përgjigje, ka shumë të ngjarë që personi tjetër të ketë vendosur ta injorojë atë, megjithëse mund të jetë gjithashtu që ata nuk kanë gjetur kohën ose mënyrën e duhur për t'u përgjigjur. Në çdo rast, ne do të dimë që ato janë lexuar.

Si ta bëni?

Në tableta dhe smartphone

Facebook Messenger

Kontrolloni leximin e mesazheve të dërguara nga Facebook Messenger në tableta dhe smartphone

Nëse ajo që duam është të kontrollojmë konfirmimin e leximit të mesazheve në Messenger nga një smartphone ose tabletë, së pari duhet të hapim aplikacionin në Android ose iOS, sipas rastit, dhe të futemi në llogarinë tonë. Sapo të bëhet kjo, hapat që duhet të ndiqni janë si më poshtë:

 1. Ne klikojmë në ikonë e lajmëtarit, në anën e djathtë të shiritit të sipërm. Të gjitha bisedat e fundit do të hapen.
 2. Për të gjetur bisedën ku duam të kryejmë kontrollin, ne do të shkruajmë emrin e kontaktit në hapësirë «Kërko në Messenger».
 3. Sapo biseda të hapet, duhet të shikoni simbolin e vogël që shfaqet menjëherë pas dërgimit të mesazhit:
  • Nëse shfaqet fotografia e fotos së personit, kjo do të thotë që mesazhi është lexuar mesazhi (dhe për këtë arsye është injoruar).
  • Nëse shfaqet e kundërta simboli (✓), kjo do të thotë që mesazhi është dorëzuar, por marrësi nuk e ka hapur akoma.

Sidoqoftë, duhet thënë se ky nuk është një sistem i përsosur verifikimi, pasi ekziston gjithashtu mundësia që personi të cilit i kemi dërguar mesazhin ta ketë lexuar atë pa e hapur.

Në një kompjuter

Merr mesazh në Facebook Messenger

 

Si të dini nëse dikush injoron mesazhet në Messenger nga një PC? Për të kontrolluar konfirmimin e leximit të mesazheve në kompjuter mund t'i bëjmë të dyja nga biseda në Facebook si drejtpërdrejt nga i Dërguari.

facebook shkruaj me shkronja të zeza
Artikulli i lidhur:
Mjete për të shkruar me shkronja të zeza në Facebook

Nga biseda në Facebook do të ndjekim këto hapa:

 1. Së pari do të identifikohemi Facebook dhe ne do të klikojmë në ikonën Messenger (në të cilën shfaqet një rrufe brenda globit), të cilën do ta gjejmë në pjesën e sipërme të djathtë të ekranit.
 2. atëherë do të kërkojmë bisedën në të cilën duam të kryejmë verifikimin. Mund të gjejmë dy raste të ndryshme:
  • Nëse mesazhi i dërguar është lexuar, simboli "i kontrolluar" (✓) do të shfaqet me orën dhe datën pikërisht poshtë tij.
  • Nëse në vend të kësaj mesazhi nuk është lexuar, vetëm simboli (✓) do të shfaqet pa të dhëna të mëtejshme. Kjo thjesht konfirmon që është dorëzuar, megjithëse nuk është hapur.

Nga Messenger hapat që duhet të ndiqni janë si më poshtë:

 1. Ne hyjmë në Lajmëtar nga faqja kryesore ose nga aplikacioni juaj.
 2. Ne klikojmë në kërko bar e cila është në krye, ku shkruajmë emrin e kontaktit për ta verifikuar. Rastet e mundshme do të jenë këto dy:
  • Nëse mesazhi është lexuarFotografitë e profilit tuaj do të shfaqen poshtë saj.
  • Nëse mesazhi nuk është lexuar, do të shfaqet vetëm simboli «i parë» (✓), i cili do të shërbejë vetëm për të konfirmuar që është dorëzuar por nuk është lexuar.

Verifikoni hyrjen e fundit të marrësit të mesazhit

Lajmëtar i Facebook

Si të dalloni nëse dikush injoron mesazhet në messenger: verifikimi i hyrjes

Një mënyrë tjetër për të ditur nëse dikush po i injoron mesazhet në Messenger është ta zbuloni kur ishte hyrja e fundit. Isshtë një çështje e thjeshtë logjike: nëse verifikojmë që marrësi është identifikuar pasi ka marrë mesazhet tona, është e mundur që ata i kanë parë ato dhe i kanë injoruar.

facebook pa fjalëkalim
Artikulli i lidhur:
Si të futni Facebook-un tim pa fjalëkalim

Përsëri, metoda e kontrollit do të jetë e ndryshme në varësi të llojit të pajisjes:

Në tableta dhe smartphone

Kontrollimi i hyrjes së fundit të një personi në Messenger nga një tabletë ose telefon celular është një operacion i thjeshtë. Thjesht duhet të hyni në Facebook Messenger përmes aplikacionit të tij zyrtar, të shkoni në bisedën në fjalë dhe të shihni se kur ishte hera e fundit që keni hyrë.

Informacioni që ne po kërkojmë do të shfaqet nën emrin e përdoruesit. Aty mund të lexojmë "Aktiv" ose "Aktiv X minuta më parë".

Në një kompjuter

Lidhja e fundit në Facebook Messenger

Në këtë rast, mënyra për të vazhduar është të hyni në versionin në internet të aplikacionit Messenger, të identifikoheni dhe të hapni bisedën e marrësit që duam të kontrollojmë.

Sapo të hyni brenda, duhet të klikoni në shiritin e kërkimit, i cili është në pjesën e sipërme të majtë të ekranit. Në të do të shkruajmë emrin e kontaktit. Kur të shfaqet, shikoni informacionin e shfaqur poshtë emrit. Për shembull, mund të shfaqet teksti "Aktive X orë (ose minuta)", në këtë mënyrë do të dimë të lokalizojmë me kohë nëse është lidhur para ose pas dërgimit të mesazhit. Dhe ne gjithashtu mund të konkludojmë nëse keni vendosur të na injoroni ose jo.

Ideja është e mirë, por një gjë duhet të theksohet: kjo metodë, si ajo e mëparshme për tabletët dhe celularët, nuk do të funksionojë nëse përdoruesi në fjalë ka marrë përparësi për të fshehur aksesin e fundit ose nëse e kemi bërë vetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.