Disqet më të mira SSD: udhëzuesi i krahasimit dhe blerjes

disqet e forta

Disqet e ngurta konvencionale, ose HDD, po përdoren gjithnjë e më pak. Faji i kësaj është maturimi i teknologjisë së ruajtjes së blicit, duke lejuar krijimin e njësive të ngurta të gjendjes, ose Disqet e forta SSD, të cilat kanë një numër përparësish mjaft të dukshme mbi disqet e forta mekanike të bazuara në pjatat magnetike.

Problemi me disqet e ngurta SSD është se ka një numër të madh të markave dhe modeleve, madje edhe më shumë sesa në rastin e HDD-ve, kështu që zgjidhni atë të duhur mund të jetë një detyrë edhe më e lodhshme ... Atë duhet të shtojmë shumëllojshmërinë e formateve dhe ndërfaqeve, krahasuar me HDD.

Disku më i mirë SSD për laptopin ose PC-në tuaj

Nëse dëshironi të bëni një zgjedhje të mirë, këtu janë disa rekomandime për të zgjedhur njërën prej tyre.disqet më të mira SSD....

Disqet e jashtme të forta SSD

Në mes disqe të jashtëm të vështirë SSD-të dallohen:

Samsung T5 i lëvizshëm

shitje
Samsung PSSD T5 - Disku i fortë i jashtëm, 1 TB, lidhës USB 3.0, Grey
 • Deri në pesë herë më shpejt sesa disqet e jashtme të forta me shpejtësi të transferimit të të dhënave deri në 540 MB / ...
 • Ka një strehim alumini të qëndrueshëm ndaj goditjeve me një kornizë të brendshme përforcuese

El Samsung T5 i lëvizshëm mund të jetë një zgjedhje e mirë nëse po kërkoni një disk të jashtëm SSD 1TB. Një makinë që është deri në 5 herë më e shpejtë se një HDD dhe me shpejtësi transferimi prej 540MB / s falë lidhjes së saj me shpejtësi të lartë USB.

Përveç kësaj, ajo ka një strehim të alumini i qëndrueshëm ndaj goditjeve dhe është i pajtueshëm me një mori pajisjesh, nga celularët, PC-të, deri në TV të zgjuar.

SSD WD MyPassport

shitje
WD My Passport Go 500GB Hard Solid Hard Drive i jashtëm - Përfundon kobalt
 • Rezistent ndaj pikave deri në 2 metra, me një parakolp mbrojtës gome për t'i bërë ballë ndikimeve dhe goditjeve ...
 • Kujtesa xhepi ka një kabllo të integruar për transportueshmëri të përshtatshme

Një tjetër njësi e madhe e jashtme e ruajtjes së tipit SSD është ajo e Western Digital. Pasaporta ime ka një version shumë të shpejtë SSD, me shpejtësi transferimi deri në 540MB / s, lidhje USB 3.1 të tipit 2 të Gjeneralit, si dhe që është e pajtueshme me USB 3.0, tip 2.0. Ju e keni të disponueshëm në kapacitete të ndryshme, siç është disku SSD i fortë 500 GB, 1TB dhe 2TB ...

Disqet e brendshme SSD

Nëse ajo që kërkoni është një hard drive SSD i brendshëm, atëherë mund të zgjidhni midis:

Samsung 970 EVO Plus

shitje
Samsung 970 Evo Plus, Solid State Drive M.2 1000GB NVMe, PCI Express 3.0, E zezë
 • SSD me teknologji samsung v-nand
 • Formë 2.5 inç i shkëlqyeshëm për laptopë dhe desktop

El 970TB Samsung 1 EVO Plus SSD është hard disku më i mirë që mund të përfshini në laptop, AIO ose desktop. Një hard drive me teknologjinë Samsung V-NAND, formatin NVMe, PCIe dhe M.2. Me shpejtësinë e tyre të leximit dhe shkrimit ata janë pothuajse nga një botë tjetër dhe do të vini re ndryshimin në performancë krahasuar me një HDD që në momentin e parë ...

Western Digital Black SN750

shitje
WD_BLACK SN750 500 GB - NVMe SSD e brendshme për lojëra me performancë të lartë
 • Shpejtësi transferimi deri në 3430 MB / s për kohë më të shpejtë të ngarkimit
 • Në dispozicion në kapacitete që variojnë nga 250 GB deri në 1TB

Një tjetër alternativë disi më e lirë për atë të mëparshme është WD Black, një hard drive 500 GB SSD kapacitet dhe me përfitime madhështore. Me shpejtësi transferimi deri në 3470MB / s, i përshtatshëm për detyra me performancë të lartë dhe lojëra. Përveç kësaj, ajo gjithashtu mbështetet në teknologjinë NVMe PCIe dhe formatin M.2.

Forca Corsair MP600

Corsair CSSD - Solid State Drive, 1 TB, shumëngjyrësh, Shpejtësia e Leximit deri në 4.950 MB / s
 • Performanca e Ruajtjes Extreme Gen4 - Kontrolluesi pcie gen4 x4 siguron shpejtësinë vijuese të leximit të ...
 • Ndërfaqe me shpejtësi të lartë gen4 pcie x4 nvme m.2 - Përdorimi i teknologjisë pcie gen4 për të marrë gjerësinë më të gjerë të ...

Corsair gjithashtu ka disa modele të mira SSD me performancë të lartë, të tilla si Forca 600TB MP1. Shpejtësitë e leximit vijues të kësaj disku të ngurtë shkojnë deri në 4950MB / s, ndërsa shpejtësia e shkrimit shkon deri në 4250MB / s. Shpejtësi e pashembullt falë lidhjes 4-të PCIe x4, NVMe dhe formatit të saj M.2.

Të gjitha në një pajisje të vogël me kapacitete të larta për shkak të teknologjisë së saj të re të çipave 3D TLC NAND. Përveç kësaj, softueri Corsair SSD Toolbox do të lejojë më shumë kontroll mbi këtë makinë, të tilla si fshirja e sigurt, azhurnimi i firmuerit, etj.

Mendime për disqet e ngurta

Megjithatë ka shumë marka të disqeve të forta askush si Samsung. Prodhuesi koreano-jugor ka marrë rolin udhëheqës në këtë sektor dhe çipat e tij të kujtesës janë më të mirët që mund të gjeni. Prandaj, nëse po kërkoni një hard disk të besueshëm, me performancë të shkëlqyeshme dhe me teknologjinë më të fundit, Samsung EVO 970 janë ato që ju nevojiten ...

Për çfarë shërben hard disku SSD?

ruajtje

Një hard disk SSD përdoret për të njëjtën gjë si çdo HDD tjetër ose memorie e çfarëdo lloji, domethënë për të ruajtur të dhëna. Vetëm në rastin e një SSD ata e bëjnë atë në një mënyrë shumë më të shkathët sesa në llojet e tjera të memorje jo e paqëndrueshme.

Ato të mëdha shpejtësitë e hyrjes, domethënë, si gjatë leximit dhe shkrimit të të dhënave, ato lejojnë që këta disqe të rekomandohen në detyra që kërkojnë performancë të mirë. Për shembull, si për lojërat, ose për të shpejtuar detyrat e tjera.

Po, mos prisni ndryshime të mëdha gjatë ekzekutimit të softverit. Disku i ngurtë SSD do t'ju ndihmojë vetëm të ngarkoni programe dhe lojëra video shumë më shpejt, si dhe detyra të leximit ose ruajtjes së të dhënave, madje edhe për ta bërë sistemin operativ të niset më shpejt. Por kjo nuk do të ndikojë në detyrat e tjera gjatë ekzekutimit të programit që varen vetëm nga RAM dhe CPU ...

Sa mund të zgjasë një hard disk SSD?

qeliza flash e kujtesës

Përgjigja më e mirë për këtë pyetje është: për sa kohë që zgjasin qelizat tuaja të kujtesës. Këto disqe të ngurta kanë qeliza memorie të ndërtuara në miliona prej tyre në patate të skuqura me densitet të lartë. Këto qeliza të bazuara në gjysmëpërçues kanë kufirin e tyre të cikleve të leximit dhe shkrimit, pas së cilës ata do të ndalojnë së punuari.

zakonisht, ato zakonisht janë më të besueshme se një HDD, meqenëse disqet e ngurta konvencionale varen nga pjesët mekanike që mund të dëmtohen, pllakat që mund të prishen ose përkeqësohen, ato janë më të brishta ndaj goditjeve (veçanërisht nëse goditja ndodh kur ato janë në veprim, pasi koka mund të goditet kundër diskut dhe të prishet) , etj Por kjo nuk do të thotë që ato zgjasin përgjithmonë ...

Në varësi të llojit të qelizës së kujtesës, ajo mund të zgjasë përafërsisht midis 10.000 dhe 1.000.000 XNUMX XNUMX cikle, që është një kohëzgjatja e viteve për përdorim të rregullt. Disa studime vlerësojnë se SSD-të më të reja mund të zgjasin deri në një gjysmë jetë 10-vjeçare. Kjo është më e gjatë se 3-5 vjet për një HDD.

Dallimi midis hard drive dhe SSD

llojet e disqeve të forta

Shumë përdorues dyshojnë nëse duhet të zgjedhin një hard drive SSD ose HDD. Për këtë zgjedhje, ideali është të njohësh ndryshimet midis të dyve, megjithëse tashmë kam përparuar disa prej tyre.

në thelb, ndryshimet shëndoshë:

 • Madhësi: Madhësia e një SSD zakonisht është më e vogël. Edhe pse disa disqe të ngurta SSD janë të tipit SATA3 ose përdorin madhësi 2.5 ″, M.2-të më të reja janë shumë më të vegjël, të ngjashëm me një modul RAM. Në përgjithësi, HDD-të kanë dimensione 3.5 ″, megjithëse ka edhe 2.5 ″, dhe madhësi të tjera më pak të shpeshta më të vogla ...
 • Rezistenca ndaj goditjes: HDD-të janë shumë më të prekshme nga goditjet dhe rëniet, veçanërisht kur janë në veprim. Forcat G që ata mund të përballojnë janë shumë më të ulëta se ato të një SSD. Prandaj, SSD-të do të jenë më rezistente.
 • seriozitet: Besueshmëria është gjithashtu një pikë në favor të SSD-ve. Megjithëse në fillim kishte dyshime serioze në lidhje me besueshmërinë e SSD-ve, teknologjitë e reja tani i kanë bërë ata madje të tejkalojnë HDD-të në këtë drejtim.
 • Shpejtësi- Shpejtësia e hyrjes së një HDD është jashtëzakonisht e ngadaltë se ajo e një SSD, veçanërisht kur krahasohet me NVMe PCIe.
 • kapacitet: Kapaciteti HDD tejkalon kapacitetin SSD. Ka 8TB, 10TB dhe më shumë hard disk, ndërsa SSD-të kanë kapacitet prej disa TB në rastin më të mirë. Pak nga pak, teknologjitë e reja të integrimit po mbështesin dendësi më të lartë në patate të skuqura, kështu që ato po rriten me shpejtësi, por ato ende nuk përputhen me HDD-të në këtë drejtim.
 • zhurmë: HDD-të kanë pjesë në lëvizje dhe një motor, kështu që ata do të bëjnë një zhurmë karakteristike. Në varësi të modelit, ata zakonisht kanë më shumë ose më pak dB. Në të kundërt, një SSD është plotësisht i heshtur.
 • teknologji: teknologjia mbi të cilën mbështeten këto kujtime gjithashtu i diferencon ato. Ndërsa një HDD bazohet në një memorje magnetike, një SSD është një memorie flash me qeliza NAND.
 • çmim: së fundmi, çmimi i SSD-ve është më i shtrenjtë se ai i HDD nëse krahasojmë të njëjtin kapacitet. Isshtë një teknologji më e përparuar dhe më e re, prandaj nuk është për t'u habitur ...

Me këtë ju do të keni çelësat e shpjeguar në një mënyrë të thjeshtë kështu që ju mund të filloni të bëni dallimin midis të dyjave.

TRIM

Një ndryshim tjetër i madh me mënyrën e funksionimit të një HDD konvencional është mënyra se si bëhet fshirja e të dhënave me TRIM aktiv në sistemin tuaj operativ. Ju ndoshta keni dëgjuar për të TRIMNëse nuk e dini se çfarë është, në thelb është një mënyrë për të përmirësuar performancën e disqeve tuaja SSD duke ulur numrin e cikleve që ndodhin.

Në një SSD ju lexoni dhe ruajtur të dhënat sipas grupeve të quajtura faqe. Duke bashkuar 128 faqe ju merrni një bllok. Me TRIM, blloqet SSD që janë gati për t'u fshirë shënohen, por nuk fshihen për momentin. Ato do të bëhen më vonë, së bashku me të gjitha operacionet e fshirjes që janë shtyrë, dhe ato bëhen në të njëjtën kohë. Kjo optimizon performancën e SSD, duke e lënë atë detyrë kur disku është në gjendje boshe ose boshe.

Përfitimet e blerjes së një hard disk SSD laptop

Disqet e forta SSD

Nëse po pyesni për përfitimet e blerjes së një SSD hard drive për një kompjuter portativ, një nga avantazhet është madhësia e tij, pasi që merr më pak hapësirë. Në fakt, fletoret e reja (madje edhe ultrabookët) pranojnë se përfshijnë më shumë se një makinë, diçka pothuajse e paimagjinueshme në rastin e një HDD për shkak të madhësisë së tij.

Sigurisht, shpejtësia do të përmirësohet gjithashtu duke përdorur teknologji më të shpejtë të ruajtjes, e cila është gjithmonë një gjë e mirë, veçanërisht në laptopët që sakrifikojnë disa performanca për efikasitet për të fituar autonomi.

Dhe unë do të shtoja një avantazh tjetër të madh, dhe kjo është se laptopët barten nga një vend në tjetrin dhe janë më të ekspozuar ndaj tyre bie dhe përplaset, informacioni mbi një SSD do të jetë shumë më i sigurt se sa në një HDD. Disa prodhues laptopë kanë bërë përpjekje në të kaluarën për ta përmirësuar këtë, të tilla si Apple, i cili zbatoi një sistem për të ndaluar hard diskun nëse zbulonte se laptopi po binte, duke parandaluar që koka të godiste pjatën dhe të thyhej. Përkundër këtyre përpjekjeve, ata nuk ishin të garantuar që të përballonin disa goditje të rënda.

Konsideratat për zgjedhjen e një SSD

Mikron memorje flash NAND

Së fundmi, unë do të doja të detajoja disa gjëra të cilave ju duhet t'i kushtoni vëmendje zgjidhni një hard disk të mirë SSD, ose të zgjidhni njërën prej tyre nëse dyshoni për llojet e tjera të hapësirës ruajtëse.

A jam vërtet i interesuar për një SSD?

Dremitje hezitoni midis një SSD ose një lloji tjetër të hard drive, atëherë duhet të lexoni këto supozime për të ditur në cilën prej tyre mund të përshtateni, pasi në këtë mënyrë mund të vlerësoni nëse një SSD me të vërtetë ia vlen ose duhet të zgjidhni një mundësi tjetër:

 • Unë tashmë kam një SSD dhe dua të rris kapacitetin: Nëse keni nevojë për më shumë kapacitet për të instaluar programe ose vetë sistemin operativ, atëherë zgjidhni një SSD të dytë. Në rast se është thjesht një medium sekondar i të dhënave dhe keni nevojë për shumë kapacitet, atëherë mund të shkoni për një HDD.
 • Ju keni një HDD dhe dëshironi të përmirësoni performancën: Ju mund të zëvendësoni HDD me një SSD (dhe të përdorni HDD si një pajisje dytësore për ruajtje shtesë, nëse keni nevojë për të) dhe rritja e shpejtësisë në fillimin e sistemit dhe ngarkimin e programit do të jetë mjaft e dukshme.
 • Mund të instaloni vetëm një hard diskNë këtë rast, nëse keni nevojë për një kapacitet barbar ruajtjeje, zgjidhni një HDD. Nëse kapaciteti nuk është aq i rëndësishëm sa performanca, atëherë shkoni për një SSD. Dhe nëse po kërkoni një kompromis midis të dyve, mund të zgjidhni një hibrid (SSHD).

Parametrat kryesorë

Më në fund, kur duhet të zgjidhni një hard disk SSD, duhet të shikoni sa vijon karakteristikat teknike:

 • kapacitet: Oneshtë një nga gjërat kryesore që duhet të vlerësoni, pasi është më e rëndësishmja për shumë përdorues. Përcaktoni sasinë e hapësirës që ju nevojitet dhe blini një kapacitet pak më të lartë sesa mendoni, pasi gjithmonë do të përfundoni duke zënë hapësirën ...
 • Format: mund t’i gjeni në të dy modulet 2.5 ″ SATA dhe M.2, këto të fundit mund të jenë SATA dhe PCIe, por madhësia e tyre është shumë më e vogël. Sigurisht, PCI Express është shumë më i shpejtë, kështu që do të arrini shpejtësi më të larta transferimi.
 • NVMe: ata që janë të shënuar me këtë teknologji jo vetëm që kanë përmirësuar shpejtësinë e tyre, ata gjithashtu kanë shtuar komanda për të zvogëluar konsumin e energjisë, kështu që ata do të jenë më efikasë. Prandaj, nëse keni mundësi të blini një NVMe, aq më mirë.
 • Koha e hyrjes: Zakonisht matet në MB / s dhe zakonisht ndahet midis kohës së leximit dhe shkrimit. Sa më e lartë të jetë, aq më shumë shpejtësi marrin. Disqet e reja të forta SSD zakonisht kanë shpejtësi më të madhe se 3000 MB / s siç do ta shihni në disqet e rekomanduara.
 • Markë dhe kontrollues: Unë rekomandoj marka si Samsung, WD, Corsair, etj., Pasi ato zakonisht janë më të besueshmet në treg. Përveç kësaj, çipi i kontrollorit është gjithashtu i rëndësishëm në këto disqe të ngurta SSD. Për shembull, ju keni JMicron të përdorur në disa A-DATA, Transcend, Patriot, etj. Nga ana tjetër ju keni Indilix për G.Skill, OCZ, Corsair, Patriot, etj. Marka e njohur Marvell ka treg për marka si Crucial, Plextor, etj. SandForce mund të gjendet në disa Transcend, G.Skill, Corsair, OCZ, etj. Samsung, WD, Seagate dhe Intel përdorin shoferin e tyre. Përveç kësaj, disa modele Samsung janë gjithashtu të pranishme në modele të caktuara të OCZ, Corsair, etj. Kjo është, siç mund ta shihni, edhe brenda një marke mund të ketë modele me shitës të ndryshëm të çipave, të cilat do të ndikojnë në performancën dhe qëndrueshmërinë.
 • ndërfaqe: Ndërfaqja e lidhjes mund të ndryshojë në varësi të formatit dhe llojit të diskut të ngurtë. Kjo jo vetëm që ka rëndësi për shkak të niveleve të transferimit që mund të arrihen, por edhe për çështje të pajtueshmërisë, pasi duhet të siguroheni që pajisjet tuaja kanë këtë lloj lidhës ose port. Për shembull:
  • Të brendshme: M.2 ka lidhësin e vet (zëvendësimi për mSATA e mëparshme), bazuar në teknologjitë SATA ose PCIe, siç e përmenda më lart. Këto lidhen pa pasur nevojë për kabllo, të lidhur direkt me një fole në pllakën amë, siç bëhet me kartat e tjera të zgjerimit ose vetë modulet RAM. Ju gjithashtu keni formatin SATA3, i cili do të ketë nevojë për një lidhës SATA, si dhe një HDD dhe një kabllo energjie, përveçse zë një gji 2.5 inç.
  • E jashtme: Sa i përket disqeve të forta të jashtme, mund të gjeni ndërfaqe ose lidhje të ndryshme. Një prej tyre, dhe më i zakonshmi, është USB në versionet dhe mënyrat e tij të ndryshme (USB-A, USB-C). Ju gjithashtu mund të gjeni eSATA, të cilat janë SATA të jashtme, dhe Firewire, megjithëse ato priren të jenë më pak të zakonshme.

Dhe do të doja të përfundoja me një informatë shtesë formati ose sistemi i skedarëve (FS) e cila rekomandohet të përdoret në një SSD:

 • MacOS Apple- Përdorni HFS +, ose NTFS në një disk të jashtëm nëse do ta ndani atë me sisteme dhe pajisje të tjera operative jo-Mac.
 • Dritaret: NTFS, për disqet e jashtme dhe ato të brendshme.
 • GNU / Linux- Keni shumë mundësi, por më e mira është ext4. Alternativa të tjera janë btrfs, XFS dhe F2FS. Sigurisht, për të përmirësuar përputhshmërinë dhe për të ndarë skedarët me sisteme dhe pajisje të tjera, është më mirë të zgjidhni NTFS i cili zakonisht është i pajtueshëm me SSOO dhe pajisje të ndryshme si TV të zgjuar, etj.

Dhe nëse po mendoni nëse disqet e ngurta SSD janë në përputhje me to Konfigurimet RAID, ata janë plotësisht. Prandaj, nuk do të kishte asnjë kufizim në këtë drejtim, kështu që në atë kuptim ato do të jenë të njëjta me HDD-të. Sigurisht, nëse po mendoni të përdorni konfigurime RAID duke përdorur një përzierje të HDD dhe SSD, hiqeni më mirë atë nga mendja juaj, është një ide e tmerrshme. Performanca do të jetë aq e ngadaltë sa disqet e ngurta më të ngadalta, kështu që të kesh një SSD pranë një HDD tjetër nuk do të bëjë mirë, plus që mund të ndodhin çështje TRIM.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.