Fshini të gjitha të dhënat e WhatsApp nga pajisja jonë

Fshini të gjitha të dhënat e WhatsApp nga pajisja jonë

Fshini të gjitha të dhënat e WhatsApp nga pajisja jonë, është një mundësi, por nga e cila shumë njerëz kanë frikë. E vërteta është se ky është një opsion që ekziston dhe është plotësisht i vlefshëm, megjithëse ka të mirat dhe të këqijat e veta. Nëse jeni të interesuar të dini pak për të, do t'ju pëlqejë ky shënim.

Sot do të mësoni jo vetëm implikimet e fshirjes së të gjitha të dhënave WhatsApp nga pajisja jonë, por edhe si ta bëni këtë. Unë premtoj të jem i shkurtër dhe të mos hyj shumë në temë, por duke ju bërë të kuptoni se çfarë keni nevojë.

Pa u zgjatur më shumë, mësoni se si mund të fshini të gjitha të dhënat e WhatsApp nga pajisja jonë dhe çfarë mund të ndikojë në to.

Çfarë do të thotë të fshish të gjitha të dhënat e WhatsApp nga pajisja jonë?

Fshini të gjitha të dhënat e WhatsApp nga pajisja jonë 0

Përpara se të nisemi në aventurën e fshirjes së të gjitha të dhënave të WhatsApp nga pajisja jonë, është e nevojshme të kemi parasysh atë që po bëjmë. E vërtetaapo është një situatë shumë komplekse, por kërkohet të dimë se çfarë po bëjmë.

Në këste të tjera, kemi folur për pastrimin e cache-it, i cili fshin skedarët e ruajtur për ngarkim të shpejtë. Këto, megjithëse ndihmojnë në marrjen e informacionit të marrë më parë, ngadalësoni kompjuterin. Megjithatë, përveç këtij pastrimi, gjetëm fshirje të të dhënave.

Fshirja e të dhënave, në çdo aplikacion, është në thelb e njëjtë, por në WhatsApp ka disa implikime të veçanta. Ky opsion ju lejon të fshini plotësisht të gjitha informacionet e ruajtura në aplikacion. Kjo nuk e dëmton atë, është thjesht diçka e ngjashme me rikthimin e tij në cilësimet e fabrikës.

Siç mund ta imagjinoni, gjatë restaurimit nga fabrika, ne humbasim jo vetëm kredencialet tona, por të gjithë elementët që nuk janë mbështetur. Kur fshini të dhënat, bisedat, artikujt multimedialë dhe disa artikuj të cilësimeve do të humbasin përgjithmonë. E përsëris, vetëm kur nuk është rezervuar më parë.

Kjo fshirje lejon lironi hapësirë ​​në kompjuterin tuaj, duke qenë një ristrukturim i përmbajtjes dhe gati për të filluar përsëri. Në rast se keni bërë kopje rezervë, të dhënat e fshira mund të rikuperohen lehtësisht.

Duhet të keni parasysh se, edhe nëse përdorni WhatsApp në pajisje të ndryshme, pas fshirjes, do të humbet në të gjitha. Mos harroni se celulari juaj funksionon si një anije amë, e cila u ofron informacion dhe sinjal të tjerëve, kështu që nëse ndryshon, të gjithë do ta bëjnë këtë.

Si të fshini të gjitha të dhënat WhatsApp nga pajisja jonë

Ka ardhur koha të dimë hap pas hapi për të fshirë të gjitha të dhënat e WhatsApp nga pajisja jonë. Mund të duket e çmendur, por fshirja e të dhënave, nuk bëhet drejtpërdrejt nga aplikacioni.

Një tjetër gjë që duhet të dini është se kjo mund të bëhet vetëm nga celulari juaj në aplikacionin tuaj. Pa vonesë, kjo është procedura që duhet ndjekur:

 1. Hyni në menunë e konfigurimit të pajisjes tuaj. Zakonisht përfaqësohet nga një ingranazh i vogël.
 2. Kur hyni, duhet të zbrisni te një opsion i quajtur "aplikimet”, shtypni atje.
 3. Ndër opsionet e reja, duhet të gjeni dhe klikoni në "Menaxhoni aplikacionet". bor1
 4. Do të gjeni një listë me të gjitha aplikacionet e instaluara, lëvizni poshtë në WhatsApp. Klikoni mbi të për të hyrë në një dritare të re.
 5. Kur shfaqet informacioni i aplikacionit, në zonën e poshtme do të gjeni një baner me 3 opsione. Klikoni mbi "Pastroni të dhënat".
 6. Do të shfaqet një menu pop-up, do të ketë vetëm dy opsione, klikoni në "Pastroni të gjitha të dhënat". bor2
 7. Konfirmoni që vërtet dëshironi ta bëni dhe më pas prisni disa sekonda.

Kur hyni përsëri në WhatsApp, Do t'ju kërkojë kredencialet tuaja të aksesit. Kjo do të tregojë se procedura ishte e suksesshme. Ju nuk do të jeni në gjendje të përdorni bisedat tuaja ose elementët multimedialë, do të mund t'i rikuperoni ato vetëm përmes një kopje rezervë.

Mënyra për të bërë një kopje rezervë

Para se të fshini të dhënat e WhatsApp në celularin tuaj, këshillohet të bëni një kopje rezervë, ka disa mënyra për ta bërë këtë, kështu që këtu po ju tregoj një mënyrë. Kjo nuk është aspak e komplikuar dhe procesi është në thelb i njëjtë për Android dhe iOS.

 1. Hapni aplikacionin tuaj WhatsApp në pajisjen tuaj celulare.
 2. Kur të hyni në të, në këndin e sipërm djathtas, do të shihni tre pika të rreshtuara vertikalisht, klikoni atje për të shfaqur opsionet e reja.
 3. Ne do të shkojmë në opsionin e fundit, "settings”, duke klikuar lehtë mbi të. pla1
 4. Kur hapet një dritare e re, duhet të kërkojmë opsionin "chats”, ku do të shtypim.
 5. Në seksionin e bisedave, do të gjeni një meny të re opsionesh, ndër të cilat duhet të kërkoni për "rezervë“. Kjo do të jetë e dukshme kur të lëvizni te opsionet në fund.
 6. Pas hyrjes, do të keni mundësi të shihni disa mundësi rezervë, përfshirë në renë kompjuterike. Në këtë rast, ne jemi të interesuar të krijojmë menjëherë, kështu që klikojmë në "ruaj". pla2
 7. Prisni disa sekonda dhe kopjimi do të bëhet automatikisht. Mund të kodohet nëse dëshironi.

Siç mund ta shihni, është një metodë mjaft e thjeshtë, kërkon vetëm futjen e opsioneve të nevojshme dhe ndjekjen e udhëzimeve. Pas kësaj, ju mund të vazhdoni fshirjen e të dhënave, pa rrezikuar të humbni asgjë.

Pse të fshini të gjitha të dhënat e WhatsApp nga pajisja jonë

Copia

Ka arsye të ndryshme pse duhet të fshini të dhënat e WhatsApp në celularin tuaj, megjithatë, unë do t'ju tregoj 3 më të zakonshmet që mund të ndodhin:

 • Lirë hapësirë: Mund të keni shumë artikuj të ruajtur në telefonin tuaj ose mund të jetë thjesht i vjetëruar. Lirimi i hapësirës gjithmonë ndihmon për të optimizuar funksionimin e pajisjes tuaj, WhatsApp zakonisht ka shumë elementë.
 • Jepni pajisje: Nëse do të ndryshoni pajisjen tuaj celulare dhe dëshironi t'ia kaloni atë një personi tjetër, është e nevojshme të fshini të dhënat. Zakonisht çdo gjë është e restauruar në fabrikë, por ka raste që nuk është e nevojshme, sidomos kur bëhet fjalë për të afërm të afërt si p.sh. të rritur apo fëmijë.
 • Të dhëna të korruptuara: Nga arsyet e përmendura në këtë listë, është një nga më pak të zakonshmet. Megjithatë, nëse keni skedarë ose të dhëna të dëmtuara, mund të jetë e nevojshme të fshini të gjitha të dhënat dhe të inicializoni përsëri aplikacionin.
dy foto profili në WhatsApp 0
Artikulli i lidhur:
Ruani privatësinë tuaj duke pasur dy foto profili në WhatsApp

Shpresoj se ju ka pëlqyer ky shënim, ku mësuam se si të fshijmë të gjitha të dhënat WhatsApp nga pajisja jonë celulare. Hapat janë shumë specifikë, të paktë dhe vërtet të thjeshtë. Ndoshta, në përditësimet e reja, le të kemi disa ndryshime në lidhje me, e cila do të na shtyjë të diskutojmë përsëri temën. Deri në rastin tjetër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.