Gabimi 0x80070141: gjithçka që duhet të dini

gabim i dritareve
Ka shumë përdorues të Dritaret që kanë pasur ndonjëherë të bëjnë me të gabim 0x80070141, e cila shoqërohet me një mesazh mjaft shqetësues: Pajisja nuk është e disponueshme (Pajisja e paarritshme në Anglisht).

Shumicën e kohës, ky gabim shfaqet kur përpiqemi të kryejmë veprime të caktuara. Për shembull, kur përpiqemi të hapim, kopjojmë ose zhvendosim një skedar JPEG nga kamera e telefonit celular në kompjuter, edhe pse mund të shfaqet edhe në rrethana të tjera.

Në fakt, gabimi 0x80070141 është një gabim i sistemit që ndodh më shpesh kur lidhim pajisjet tona me disa pajisje specifike. E iPhone 6/7/8 / X / XS dhe XR janë disa prej tyre. Por nuk do të ishte e drejtë të tregosh iPhone në këtë mënyrë, të paktën jo ekskluzivisht. Ndonjëherë ne mund të hasim në të njëjtin problem në disa Telefonat inteligjentë Android si markat Samsung Galaxy ose LenovoMe Sa herë që shfaqet një pengesë e madhe kur transferoni skedarë në PC, mesazhi i mirënjohur "Pajisja nuk është në dispozicion" do të shfaqet në ekranet tona.

Dhe megjithëse kjo është më e zakonshme, kodi i gabimit i bezdisshëm 0x80070141 gjithashtu mund të shfaqet për motive të tjeraMe Për shembull, kur ka një pajisje të dëmtuar ose drejtuesit janë instaluar gabimisht. Ose kur pajisjet tona preken nga ndonjë lloj virusi.

Duhet shtuar se ky problem nuk është unik për një version të caktuar të WindowsShtë regjistruar në versionet 7, 81 dhe 10. Për fat të mirë, ka shumë mënyra për ta zgjidhur atë.

Pse ndodh gabimi 0x80070141?

Pse ndodh gabimi 0x80070141? Ne analizojmë shkaqet dhe zgjidhjet e mundshme

Duke përmbledhur pak gjithçka që është ekspozuar deri më tani, mund të themi se gabimi 0x80070141 mund të ndodhë për arsye të ndryshme dhe për arsye të ndryshme. Në përgjithësi, është një problem i pajtueshmërisë, megjithëse mund të shkaktohet edhe nga një defekt, përgjithësisht me pak rëndësi, të cilin ne kemi qenë në gjendje ta injorojmë.

Kjo është një listë e vogël e shkaqet e mundshme të këtij gabimi:

 • Arkivi Shumë e madheMe Windows nuk mund të përpunojë skedarë me një emër ose shteg që tejkalon 256 karaktere.
 • Gabim në File Explorer. Në shumë nga rastet e raportuara ka një dështim në eksploruesin e skedarëve që e pengon atë të mbajë një lidhje të qëndrueshme me çdo lloj pajisjeje të jashtme të ruajtjes, siç është telefoni celular.
 • Microsoft Hotfix duhet të instalohetMe Gabimi 0x80070141 është zbuluar me incidencë më të madhe në Dritaret 10, kështu që Microsoft vendosi të lëshojë një rregullim të nxehtë (ose arna) për të zgjidhur këtë problem.
 • Portë USB e gabuar.
 • Protokolli i transferimit të ndryshëm nga MTPMe Nëse po përpiqemi të kopjojmë skedarë nga një pajisje Android, mund të ndodhë që gabimi të ndodhë sepse protokolli i transferimit nuk është konfiguruar si MTP.

Këto janë vetëm arsyet më të zakonshme dhe të zakonshme që shpjegojnë praninë e gabimit irritues 0x80070141 në kompjuterët tanë, edhe pse ka shumë të tjera. Tjetra ne do të trajtojmë se cilat janë metodat më të dobishme për ta zgjidhur atë.

Rregulloni gabimin 0x80070141

Të gjitha metodat që do të rendisim më poshtë janë po aq të dobishme për të arritur objektivin e zgjidhjes së gabimit që trajton ky postim. Sidoqoftë, efektiviteti i tij do të jetë më i lartë ose më i ulët në varësi të origjinës së problemit. Një mënyrë e mirë për t'iu qasur kësaj pyetjeje është të provoni secilën prej tyre në rendin në të cilin i paraqesim:

Instaloni të gjitha përditësimet e Windows

përditësoni dritaret

Përditësoni Windows për të zgjidhur gabimin 0x80070141

Para se të provoni ndonjë zgjidhje tjetër, ia vlen të kontrolloni që Windows tashmë ofron një zgjidhje për problemin tuaj, pasi ndoshta ka marrë tashmë raporte të shumta nga përdoruesit e tjerë. Kjo është e vërtetë jo vetëm për këtë gabim të veçantë, por për pothuajse të gjitha gabimet që mund të ndodhin.

Zgjidhja vjen në formën e arna (rregullim i shpejtë) dhe zbatohet drejtpërdrejt në kompjuterin tonë pas instalimit të përditësimeve më të fundit nga Microsoft. Mos harroni të rinisni kompjuterin tuaj pas përditësimit në mënyrë që gjithçka të funksionojë normalisht dhe kështu t'i thoni lamtumirë këtij gabimi të bezdisshëm.

Zgjidhja e problemeve të pajisjeve dhe pajisjeve

Zgjidhni gabimin 0x80070141 me Zgjidhja e problemeve të pajisjeve dhe pajisjeve të Windows.

Një nga shkaqet më të zakonshme të këtij gabimi është ai që kemi cituar në listën e mëparshme: a Rrëzimi i File Explorer gjë që e bën të pamundur që sistemi operativ të krijojë një lidhje të qëndrueshme me një pajisje ruajtëse të jashtme. Për fat të mirë, në shumë raste Dritaret ju mund ta zgjidhni problemin me metodat tuaja.

Metoda thjesht përbëhet nga drejtoni zgjidhjen e problemeve të Pajisjeve dhe PajisjeveMe Në këtë mënyrë, sistemi do të hetojë pajisjen e lidhur, do të vlerësojë situatën dhe më në fund do të rekomandojë një zgjidhje të mundshme. Ja se si të vazhdoni, në katër hapa të thjeshtë:

 1. Ne shtypim butonat Windows + R për të hapur një dritare "të drejtuar". Në kutinë e tekstit ne shkruajmë  "Ms-settings: zgjidhja e problemeve" dhe shtypni Enter. Me këtë do të hapet dritaren "Zgjidhja e problemeve".
 2. Në të, ne do të shikojmë në fund për opsionin "Gjeni dhe rregulloni probleme të tjera" (ai i ilustruar me ikonën e një pikëllimi) dhe klikoni mbi "Pajisjet dhe pajisjet".
 3. Pastaj klikojmë në "Drejtoni zgjidhësin e problemeve" në menunë e kontekstit që shfaqet. Procesi mund të zgjasë disa sekonda dhe madje minuta.
 4. Më në fund, Windows do të na ofrojë një zgjidhjeMe Në parim, një i përshtatshëm për llojin e problemit me të cilin po përballemi. Për ta pranuar dhe filluar atë, duhet të shtypim "Apliko".

Që zgjidhja të zbatohet, do të jetë e nevojshme Rindizni kompjuterin tuajMe Nëse problemi vazhdon dhe gabimi 0x80070141 vazhdon të shfaqet në ekran, do të duhet të provojmë metodën e mëposhtme.

Përdorni një port tjetër USB

Portet USB

Portat USB të një laptopi

Ka raste kur ne çmendemi duke kërkuar origjinën e një problemi, duke provuar zgjidhjet më komplekse. Dhe pastaj kuptojmë se mënyra për ta zgjidhur atë është më e thjeshtë nga sa kishim menduar. Në rastin e gabimit 0x80070141 mund të jetë në Port USB.

Kjo incidencë është shumë më e shpeshtë nga sa imagjinojnë njerëzit. Shpesh, asnjë nga portat e lidhjes nuk është lidhur si duhet (dhe kjo gjeneron gabimin). Mund të ndodhë gjithashtu që porta e kompjuterit tonë në të cilën kemi lidhur pajisjen e jashtme të mos ketë fuqi të mjaftueshme për të mbështetur transmetimin.

Por kini kujdes, ndonjëherë dështimi mund të ndodhë krejt e kundërta: një port USB 3.0 mund të jetë i papërshtatshëm për lidhje me pajisjet që nuk kanë drejtuesit e nevojshëm për të punuar në një lidhje të tillë USB.

Zgjidhja në këto raste është logjika e thjeshtë: thjesht duhet të shkëputni pajisjen nga porta USB dhe lidheni atë me një port tjetërMe Me siguri pasi ta bëjmë atë dhe të verifikojmë që ka funksionuar ne do të mendojmë "si mund të mos më ketë shkuar në mendje më parë?"

Shkurtoni emrin e skedarit

Mund të jetë një zgjidhje e mirë për problemin. Dhe është se në raste të caktuara arsyeja pse ndodh ky gabim është se Windows po përpiqet të menaxhojë një skedar me një emër shumë të gjatëMe Nëse shikojmë nga afër, shumë herë ne punojmë me skedarë me një seri të pafund shkronjash dhe numrash në emrin e tyre.

Nëse ky është problemi, nuk ka asgjë për t'u shqetësuar, pasi zgjidhja është aq e shpejtë sa është e lehtë. Mjafton të ndryshoni emrin e skedarit në fjalë. Qëllimi nuk është të kalojë kufirin prej 256 karakteresh. Pra, si të shkurtoni emrin e skedarit? Ne do të klikojmë mbi të me butonin e djathtë të miut dhe do të zgjedhim opsionin e "Riemërto".

Nëse kjo do të ishte arsyeja e gabimit, shkurtimi i emrit do të zgjidhej.

Lidhu si një pajisje media (MTP)

Lidhja si një pajisje media (MTP) mund të jetë një zgjidhje për gabimin 0x80070141

Ekziston një rast mjaft i shpeshtë në të cilin shfaqet gabimi 0x80070141. Ndodh kur provoni kopjoni skedarët nga një pajisje Android në një kompjuter WindowsMe Në këto raste të veçanta, protokolli i transferimit keqinterpreton që kamera është e lidhur. Ky është rasti në fund të listës që kemi paraqitur më sipër për arsyet më të zakonshme të gabimit. Për të kapërcyer këtë pengesë duhet të veprojmë sipas protokollit të transferimit të mediave (Protokolli i Transferimit të Mediave ose MTP).

Shpjeguar në një mënyrë shumë themelore, MTP është ai që është përgjegjës për shndërrimin e celularit në një pajisje multimediale për një kompjuter. Funksioni i tij është i rëndësishëm, pasi na lejon të kemi qasje në skedarët muzikorë, regjistrimet audio, video dhe fotografi të celularit nga kompjuteri.

Pasi të gjendet gabimi, ne tashmë kemi zgjidhjen. Kjo konsiston në ndryshimin e protokollit të transferimit dhe kështu "hapjen" e syve tanë në kompjuterin tonë. Për të kryer këtë operacion ne duhet të lëvizim kursorin mbi shkarkimet në krye të ekranit, në mënyrë që të kemi në pamje detajet e lidhjes sonë aktuale USB. Në menunë që shfaqet, thjesht duhet zgjidhni pajisjen e mediave (MTP)Me Kjo do të zgjidhë gabimin.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.