Si të rregulloni gabimin e Windows 0x800704ec

gabim 0x800704ec

Po mendoni si të rregulloni kodin e gabimit 0x800704ec dhe nga vjen? Epo, ne kemi zgjidhjen e gabimit dhe do t'ju shpjegojmë se nga vjen ky dështim i vogël i Windows që e lë kompjuterin tuaj personal të pambrojtur. Ne do të kemi zgjidhje të ndryshme që kanë funksionuar për shumë përdorues të sistemit Windows dhe më konkretisht Windows Defender.

Për t'iu afruar çështjes në fjalë, gabimi 0x800704ec është një paralajmërim plotësisht zyrtar që na jep Windows Defender dhe që mund t'ju ndodhë me cilindo nga versionet e Windows kur përpiqeni të hyni në shërbimin e sigurisë të Windows, domethënë Windows Defender Me Ajo që ndodh zakonisht është ajo ikona bëhet e errët ose gri dhe hapet një dritare gabimi kur përpiqeni ta klikoni dhe hapni atë.

Pse ndodh gabimi 0x800704ec?

Arsyeja më e zakonshme që komentohet në internet pse ndodh ky gabim dhe dritarja që shfaqet ose shfaqet me kodin 0x800704ec në Windows 10 është sepse ndoshta keni një program antivirus të instaluar në kompjuterin tuaj. Për më të vegjlit që po lexojnë artikullin, më parë sistemi Windows Defender quhej Microsoft Security Essentials dhe ishte i shkarkueshëm, nuk e pashë të përfshirë ose diçka të tillë. E gjithë kjo ndodhi në ditët e Windows XP. Më vonë Microsoft vendosi ta përfshijë atë në sistemet e tyre të mëposhtme operative, domethënë në Windows Vista dhe në Windows 7.

Pak nga pak ne kemi evoluar dhe sot mund të thuhet se me Windows 8 është bërë tashmë një program anti-malware me ndërhyrje të ulët nga të cilat ju nuk do të vini re praninë e saj ose nevojën për ta shkarkuar atë ose diçka të ngjashme. Simplyshtë thjesht në sfond dhe funksionon pa e vënë re që të mbroni kompjuterin tuaj.

Artikulli i lidhur:
Antivirus më i mirë falas për Windows 10

Por e gjithë kjo është e mrekullueshme derisa fillon të japë gabime dhe është rasti i gabimit 0x800704ec. Ajo që zakonisht ndodh këtu me këtë gabim është se nëse ata zbulojnë një program tjetër për të mbrojtur kompjuterin tuaj, domethënë një antivirus tjetër të instaluar çfarëdo qoftë, Windows Defender i ri mbyllet dhe ndalon së punuari derisa sistemi operativ të zbulojë që e keni mbyllur ose çinstaluar manualisht atë antivirus. Mund të thuhet se ai është pak xheloz.

Prandaj, tani e tutje ju paralajmërojmë se zgjidhja kryesore për gabimin 0x800704ec është të çinstaloni antivirusin tuaj, qoftë Avast, qoftë Panda, Norton ose çfarëdo anti -malware që keni. Ose ose ndaloni plotësisht përdorimin e Windows Defender. Në çdo rast, ne do të përpunojmë më shumë zgjidhjet e këtij gabimi, në mënyrë që të keni një alternativë nëse çinstalimi i antivirusit nuk funksionon.

Unë nuk kam antivirus të instaluar, por gabimi vazhdon të shfaqet

Avast Free Antivirus

Mund të ndodhë që gabimi 0x800704ec të shfaqet pa pasur ndonjë antivirus të instaluar ose anti malware në kompjuter. Pra, kjo mund të jetë sepse keni konfigurim të gabuar të gjërave të ndryshme ose ka disa skedarë të sistemit të korruptuar ose të dëmtuar. Ne madje mund të flasim për mesazhet e gabimit ato mund të jenë për shkak të faktit se keni një virus ose malware në kompjuterin tuaj dhe se as antivirusi juaj e as Windows Defender nuk e kanë zbuluar dhe bllokuar atë. Nëse keni malware, mund të përjetoni disa nga sa vijon:

 • Kompjuteri funksionon më ngadalë
 • Programet mbyllen papritur.
 • Disa video lojëra funksionojnë shumë ngadalë.
 • Programet funksionojnë shumë ngadalë
 • Përdorimi i CPU dhe GPU është shumë i lartë
 • Shumë reklama dhe pop -up shfaqen në kompjuterin tuaj

Mund të ndodhë që të keni virus ose malware në kompjuterin tuaj dhe të mos vini re asnjë nga këto simptoma ose dështime. Tani shkojmë me disa zgjidhje shtesë për gabimin 0x800704ec.

Përdorni redaktorin e regjistrit për të rikonfiguruar parametra të ndryshëm

Redaktori i Regjistrit

Për të përdorur redaktorin e regjistrit dhe për të rikonfiguruar disa parametra, thjesht ndiqni këto hapa:

Në shiritin e kërkimit të Windows do të duhet të shtypni fjalën "Regedit" dhe pas kësaj shtypni butonin Enter në tastierën tuaj. Tani duke përdorur pjesën e majtë të dritares që shfaqet, ku shihni dosjet e ndryshme, eksploroni ato dhe shkoni te 'HKey_Local_Machine \\ Software \\ Policies \\ Microsoft \\ Windows Defender'. Pasi të keni gjetur këtë rrugë dhe jeni në të, do t'ju duhet të gjeni skedarin ose çelësin Çaktivizoni Anti Spyware dhe hiqni vlerën e saj. Si mund ta hiqni vlerën e tij? Epo, duke klikuar dy herë me miun tuaj REG- DWORD dhe vendosjen e vlerës së tij në 0.

Optimizoni sistemin operativ nga komanda e shpejtë

Siç ju thamë më parë, mund të ndodhë që gabimi të jetë për shkak të faktit se disa skedarë të sistemit janë të korruptuar ose dëmtuarMe Kjo është arsyeja pse ne rekomandojmë që në çdo rast të kryeni këtë procedurë që ne do t'ju shpjegojmë më poshtë pasi kërkon shumë pak kohë dhe do të jeni në gjendje të pastroni sistemin operativ nga këto skedarë të dëmtuar. Në këtë mënyrë ju do të kontrolloni dhe zgjidhni disa gabime që as nuk i keni ditur më parë. Për ta bërë këtë, ndiqni këto hapa:

Ju do të duhet të shtypni butonat Windows + X nga tastiera dhe tani zgjidhni Command Prompt nga administratori. Pas kësaj ju do të duhet të shkruani komandën që do të ekzekutojë gjithçka të quajtur sfc / scannow dhe shtypni tastin Enter në tastierën tuaj për të aktivizuar skanimin. Pasi të keni mbaruar, do të duhet të shkruani komandat e mëposhtme dhe të shtypni përsëri butonin Enter me secilën prej tyre: DISM.exe / Online / Cleanup-image / Scanhealth, DISM.exe / Online / Cleanup-image / Restorehealth. Tani ju vetëm duhet të mbyllni vijën e komandës dhe ne ju rekomandojmë që pas kësaj të rindizni kompjuterin tuaj dhe të kontrolloni përsëri se si funksionon.

Eliminoni ose çaktivizoni funksionimin e Anti virusit tuaj çfarëdo marke që të jetë

Antivirus falas për Windows

Siç ju thamë më parë, ky është ndoshta problemi kryesor dhe shkaku i gabimit 0x800704ec, kështu që nëse nuk e keni bërë, duhet ta bëni tashmë. Nëse ka më shumë se një antivirus që funksionon në kompjuterin tuaj, kjo krijon konflikt në shumë aspekte, kështu që nuk do të jeni aspak më të sigurtë duke pasur dy programe antivirus në vend të një. Ne ju kujtojmë se Windows Defender llogaritet si antivirus kështu që nëse keni ndonjë tjetër të markës që është (Panda, Norton, Avast ...) do të krijojë konflikt. 

Artikulli i lidhur:
6 antivirus më të mirë falas në internet që funksionojnë në mënyrë perfekte

Për të çinstaluar antivirusin do t'ju duhet të kaloni vetëm në shiritin e kërkimit të Windows dhe të shkruani Shtoni ose Hiqni Programet, ose gjithashtu çinstaloni në mënyrë që të shfaqet opsioni i mëparshëm. Brenda asaj dritareje do të shfaqen programet e ndryshme të instaluara. Shikoni për antivirusin tuaj në listë dhe klikoni mbi hiq për të vazhduar me çinstalimin e tij.

Nëse, nga ana tjetër, dëshironi ta mbyllni plotësisht në atë moment, por jo ta çinstaloni, do të duhet të kaloni përmes menaxherit të detyrave duke shtypur çelësat Kontrolli + Shift + ShpëtimiMe Antivirusi juaj do të jetë në listën e detyrave që ekzekutohen. Tani klikoni mbi të dhe jepini që të përfundojë detyrën. Pas kësaj, rinisni kompjuterin tuajMe Megjithëse, siç kemi thënë, është më mirë ta çinstaloni dhe ta mbani Windows Defender ose ta çaktivizoni Windows Defender. Ti zgjedh.

Shpresojmë se kemi qenë të dobishëm dhe se gabimi 0x800704ec është rregulluar në kompjuterin tuaj. Shihemi në artikullin tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.