Dobësitë për të hakuar Facebook dhe si të mbroheni

Hapat për të rikuperuar një llogari në Facebook pa telefon, pa email dhe pa fjalëkalim

La rrjeti social Facebook Është një nga më të përdorurit në botë, prandaj hakerët kërkojnë mënyra të ndryshme për të sulmuar përdoruesit dhe për të vjedhur informacionin e tyre. Ka disa dobësi që shfrytëzohen rregullisht për të hakuar Facebook dhe me pak kujdes, është e mundur të zvogëlohen shanset e sulmit dhe mbrojnë celularin nga sulmet.

Në këtë postim, ne analizojmëDobësitë më të zakonshme, si t'i shmangni ato dhe disa këshilla të përgjithshme për sigurinë në ueb. Objektivi është që të mund të përdorni llogarinë e Facebook në një mënyrë të rehatshme dhe të thjeshtë, me mbrojtje të mjaftueshme për të reduktuar sulmet kompjuterike. Pavarësisht se Meta (kompania që zotëron Facebook) përditëson rregullisht masat e sigurisë, kriminelët kibernetikë nuk ndalen.

Hako Facebook me fjalëkalime të dobëta

Arsyeja e parë, dhe më e përhapur, për të cilën mundet hack facebook është një fjalëkalim i dobët. Përdoruesit që përdorin fjalëkalime të thjeshta, qoftë të bazuara në data apo fjalë kyçe të rëndësishme, priren të jenë viktima të thjeshta për një haker.

Kur krijoni një fjalëkalim të fortë në Facebook, është e rëndësishme të përzieni simbolet, numrat dhe shkronjat. Më e zakonshme është përdorimi i një pseudonimi, një emri, emrat e kafshëve shtëpiake apo edhe një sekuencë numrash me kuptim. Meqenëse hakerët analizojnë historinë e përdoruesve, këto lloj fjalëkalimesh mund të zbulohen relativisht lehtë.

mbroni veten nga një fjalëkalim i dobët ju duhet të kombinoni simbolet, shiritin e hapësirës, ​​shkronjat e vogla dhe të mëdha. Rekomandohet gjithashtu të mos përsërisni fjalëkalimin në asnjë sistem ose shërbim tjetër. Në këtë mënyrë, edhe nëse na hiqet një çelës, ata nuk do të mund të kenë akses lehtësisht në pjesën tjetër të pajisjeve ose llogarive tona në rrjet.

Email phishing

Një tjetër nga pikat e dobëta që lejojnë hakimin e Facebook janë email phishing. Këto lloj emailesh kërkojnë të alarmojnë përdoruesin, t'i bëjnë ata të hyjnë në lidhje të dyshimta nga frika e një shkeljeje të sigurisë dhe më pas të vjedhin kredencialet e tyre në Facebook. Kur vjen një email i çuditshëm që na paralajmëron se llogaria jonë është hakuar, duhet të gjejmë kohë për të zbuluar nëse është një email i vërtetë.

email i rremë

Rrjeti social Facebook nuk ju kërkon kurrë me email për të ndarë fjalëkalimin tuaj. Gjithashtu nuk dërgon skedarë ose fjalëkalime si bashkëngjitje, kështu që nuk duhet të hapni asnjë email të këtij lloji kur pretendon se vjen nga Facebook.

Për të mbrojtur veten nga një sulm me email phishing, është e rëndësishme të edukoheni dhe të mësoni teknikat bazë të zbulimit dhe sigurinë kompjuterike. Si këshilla themelore gjejmë:

 • Mos klikoni në asnjë lidhje ose bashkëngjitje në email-et e dyshimta.
 • Mos u përgjigjeni asnjë emaili të dyshimtë, veçanërisht kur kërkohen të dhëna personale.
 • Mos vendosni informacione personale nga dritaret që shfaqen.
 • Kërkoni gabime drejtshkrimore në email, pasi këto shpesh tregojnë se është shkruar nga një haker.

Refuzimi i shërbimit (DoS)

L Sulmet DoS janë përpjekje me qëllim të keq që synojnë të ndikojnë në funksionimin e duhur të një sistemi specifik. Mund të jetë një aplikacion ose një faqe interneti, në këtë rast rrjeti social Facebook. Këto sulme karakterizohen nga një sasi e tepruar e paketave të të dhënave dhe kërkesave për Facebook që pengojnë përdoruesin të hyjë normalisht. Përballë këtyre sulmeve, përdoruesi nuk mund të hyjë në llogarinë e tij në mënyrë normale.

L Kujdes nga këto lloj sulmesh Ato janë të thjeshta, pasi në fund të fundit po drejtohen te serverët e rrjetit social, jo te përdoruesi. Mund të aplikoni një mur zjarri të aplikacionit në ueb dhe të kontrolloni rrjetin për të konfirmuar që trafiku në hyrje është normal. Më vonë, përpiquni të hyni përsëri kur sulmi të ketë ndalur.

Hack Facebook me keyloggers në distancë

Hakerët kanë nevojë për qasje në celularin ose kompjuterin tuaj për ta aktivizuar atë softuer që regjistron çelësat tuaj nga distanca. Pasi të instalohet programi, gjithçka që shkruajmë do të regjistrohet që hakeri ta përdorë. Është një teknikë e fshehur që përdoret gjerësisht për të vjedhur fjalëkalime dhe emra përdoruesish për shërbime të ndryshme, si dhe akses në banka dhe platforma të tjera.

Në rast se dyshojmë se është instaluar një tastierë në distancë, duhet të çinstalojmë aplikacionin ose ta kthejmë pajisjen në gjendjen e fabrikës. Përndryshe, fjalëkalimet tona dhe të dhënat e përdoruesit do të ekspozohen.

 • Nuk rekomandohet përdorimi i aplikacioneve të tastierës së palëve të treta.
 • Mos hapni bashkëngjitjet ose klikoni në lidhje në email-et e dyshimta, sepse regjistruesit mund të jenë të integruar.
 • Rekomandohet të instaloni një aplikacion anti-spyware që zbulon, çaktivizon dhe karantinon softuerin e keylogger-it.

Njeriu në sulmet e mesme (MITM)

L sulmon njeriu në qendër (Man In The Middle) ndodh kur përdoruesi lidhet me një rrjet të rremë WiFi. Hakerët përdorin këto teknika për të hakuar llogari dhe shërbime të ndryshme, dhe është veçanërisht e zakonshme në hapësirat publike. Ata zakonisht kërkojnë një konfirmim të emrit të përdoruesit dhe fjalëkalimit, dhe pasi të futen, e testojnë atë për të hyrë në rrjetet sociale dhe shërbime të tjera.

Si rekomandime kryesore për të reduktuar efektivitetin e këtyre sulmeve, është e rëndësishme që të mos përsëriten fjalëkalimet dhe emrat e përdoruesve. Këshillohet gjithashtu të shmangni aksesin në rrjetet publike WiFi. Në rast se është jashtëzakonisht e nevojshme, shërbimet VPN mund të përdoren për të konfirmuar që lidhjet janë të sigurta dhe se nuk ka rrjedhje të panevojshme të të dhënave.

Konkluzione

Rrjetet më të famshme sociale janë gjithmonë në shënjestër të hakerëve dhe kriminelëve kibernetikë. Me kaq shumë të ardhura dhe përdorues aktivë, ata kërkojnë të hakojnë Facebook për të fituar akses në platforma të tjera nga atje. Për fat të mirë, ka programe sigurie dhe ka disa teknika që mund të zbatohen dhe mësohen për të mbrojtur llogaritë tona.

Përdorimi i mençur i rrjeteve sociale, krijimi i një fjalëkalimi të sigurt dhe pajisja me mure zjarri dhe programe antivirus dhe anti-spyware është thelbësore për të lundruar pa probleme. Është gjithashtu e rëndësishme të edukoheni për të zbuluar emailet e rreme dhe për të shmangur lidhjen me rrjete të panjohura ose të hapura në hapësira publike. Këto procedura zvogëlojnë mundësinë e sulmit dhe vjedhjes së informacionit nga hakerët. Askush nuk është i përjashtuar nga vuajtja e këtyre sulmeve dhe shkeljet, por një përdorim më i edukuar dhe më i saktë i rrjeteve sociale mund të ndihmojë në parandalimin e humbjes së të dhënave të rëndësishme dhe të ndjeshme nga identiteti ynë virtual.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.